Jump to content

ΟΡΚΟΣ


daboo
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου συνέβει

Πριν μερικούς μήνες είχα σχέση με έναν κύριο.. Ήρθε η ώρα να χωρίσουμε επειδή εκείνος το ήθελε.. Μου έδωσε μια δικαιολογια την οποία εγώ δεν πίστεψα αλλά δεν έχει σημασία..

Αυτός για να με πείσει μου είπε επί λέξη :"Σου ορκίζομαι στο τιμόνι που κρατάω ότι δεν σου λέω ψέματα"

(Σημιωτέων ότι το τιμόνι που κρατάει το αγαπάει περισσότερο και από τον εαυτό του)

Τέλος πάντων , μάλλον δεν έπρεπε να τον αφήσω να ορκιστεί. Να τονίσω ότι δεν του το ζήτησα, μόνος του το ήθελε..

Ένα μήνα μετά τον όρκο του και αφού δεν είχαμε ξανασυναντηθεί , περνούσα από την πλατεία της γειτονιάς μου. Είχε μαζευτεί αστυνομία και πολύς κόσμος.. Φυσικά η κλασσική περιέργια του Έλληνα, σταμάτησα να δω τι γίνεται..

Ήταν αυτός (ευτυχώς σωος και αυλαβής)αλλά το αμάξι;.. :unsure5: Είχε πάρει παραμάζομα όλα τα σταματημένα αυτοκινητα της πλατείας και το αυτοκίνητο του είχε διαληθεί.. :whistling:

Γι' αυτό αγόρια προσέξτε τι ορκίζεστε στις καλές σας!!!!

Κάτι ξέρουν οι μεγαλύτεροι που μας λένε ότι δεν κάνει να ορκιζόμαστε!

 

Σας έχει τύχει κάτι που να έχει να κάνει με όρκο?

Link to comment
Share on other sites

Ο όρκος για εμένα χρησιμοποιείται για να κάνει πιο πειστικό το λόγο και από άτομα που δεν έχουν αυτοπεποίθηση, είναι αδύναμοι χαρακτήρες και έχουν χάσει την εμπιστοσύνη που τους είχαν.

Τελοσπάντων, εγώ περισσότερο σαν σύμπτωση το βλέπω. Μπορεί να είχε κάτι προσωπικό, κάτι με τη δουλειά και να μην είχε το μυαλό του στην οδήγηση. Μπορεί (από τη στιγμή που έχει ορκιστεί και στο τιμόνι) να έχει πάθος με ταχύτητα και αργά ή γρήγορα θα του συνέβαινε (που λέει ο λόγος).

Και αν ορκιζόμαστε, ας ορκιζόμαστε στο λόγο μας να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μεγάλο λάθος σου που ήσουν με κάποιον που υπολόγιζε το αυτοκίνητο του περισσότερο από τον ίδιο του τον εαυτό και εσένα. Όπως και να έχει σύμπτωση πιστεύω πως ήταν γιατί αν όσοι όρκοι έχω ακούσει «έβγαιναν» θα υπέφερε πολύς κόσμος. ( πες μου αλήθεια δεν ήθελες να πας και να τον πειράξεις και επιπλέον ?) :)

Link to comment
Share on other sites

( πες μου αλήθεια δεν ήθελες να πας και να τον πειράξεις και επιπλέον ?) :)

Nα σου πω την αμαρτια ου, εκείνη την ώρα ήθελα να παώ κοντά και να του πω ότι μπορεις να φανταστείς σε στιλ και καλα " Υπηρχαν όρκοι, υπήρχαν όρκοι που για σενα ναι τους πατησα..." Και άλλες τέτοιες κακίες!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανθρώπινο να θελήσεις να πονέσεις κάποιον που σε πόνεσε και πολύ αξιοπρεπές που δε το έκανες ( βρε μπας και φοβόσουν μη σε κοπανήσει? :- p )

Link to comment
Share on other sites

:whistling:

Γι' αυτό αγόρια προσέξτε τι ορκίζεστε στις καλές σας!!!!

 

:huh: ...τώρα δαγκώθηκα...!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα απίστευτη σύμπτωση....μα γιατί κράτησες την κακία....α πα πα πα....εγώ δε θα άντεχα...κ όπως είπε ο speedy μπορεί και να σε ''αυτοκτονούσε''....πω...φαντάσου να γινόταν αυτό το ''να πέσει φωτιά και να με κάψει....''βρε λες αυτό να έγινε φέτος το καλοκαίρι???μάλλον πρόκειται περί ασύμμετρης απειλής... :P:P:P

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

καλα απίστευτη σύμπτωση....μα γιατί κράτησες την κακία....α πα πα πα....εγώ δε θα άντεχα...κ όπως είπε ο speedy μπορεί και να σε ''αυτοκτονούσε''....πω...φαντάσου να γινόταν αυτό το ''να πέσει φωτιά και να με κάψει....''βρε λες αυτό να έγινε φέτος το καλοκαίρι???μάλλον πρόκειται περί ασύμμετρης απειλής... :P:P:P

Βα σικα φοβήθηκα μην φάω τον προφυλακτηρα που του είχε μεινει στα χερια στο κεφάλι! :rolleyes7:

Link to comment
Share on other sites

ουπς..... :wow: και τελικα τον ξαναδες?αν βρεθειτε ξανα με παρεα κανε κατι...για εγκεφαλικο τον βλεπω...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...