Jump to content

Εσεις σε τι πιστευετε?


 Share

Recommended Posts

Ολοι μας πιστευουμε σε κατι,ετσι?εκτος απο καποιους που υποστηριζουν οτι δεν πιστευουν σε τιποτα και το καταλαβαινω απολυτα.Εσεις σε τι πιστευετε?Τι σας εκανε να πιστεψετε σε αυτο?Επισης,διαβασα οτι αν δεν εχεις κληρονομικο χαρησμα την Μαγεια δεν μπορεις να γινεις Μαγος/Μαγισσα.ειναι αληθεια αυτο? :witch: :moon:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μας πιστευουμε σε κατι,ετσι?... Εσεις σε τι πιστευετε?

 

Καλή, άν καί άτακτη φίλη,

 

...πιστεύω στήν ανάγκη τής εκπλήρωσης τού προσωπικού μου όνειρου.

Κι αυτό σημαίνει μία πλήρη καί ευτυχισμένη ζωή, όπως εγώ τήν ορίζω... γατί τελικά, αυτό καί μόνο μπορώ νά διεκδικήσω αφού, αυτό καί μόνο εγώ μπορώ νά ορίσω!

 

 

:evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι ωρα να παω να πλυνω τα δοντια μου.

....

Περα απο αυτο, οτι ειπε ο Σειριος, αν και θα ηθελα να προστεσω οτι εμαθα πως οσο περισσοτερο

το 'ζοριζεις' τοσο περισσοτερο σου ξεφευγει. Κατι σαν τις γατες ενα πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν πραγματικά ταιριάζει στο θέμα αλλά θα παραθέσω το πολύ γνωστό

 

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος"

Νίκος Καζαντζάκης

 

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω σε ένα μοναδικό Θεό , ένα Θεό αγάπης και ισότητας, όπως και αν λέγεται αυτός , και όχι σε ενα καλοκάγαθο γερούλι που στον ελέυθερο του χρόνο φτιάχνει ανθρωπάκια. Άν θα με ρωτούσες ποιά θρησκεία , θα σου έλεγα το Χριστιανισμό και περισσοτερο , ορθόδοξο γιατι αν θες είναι εκείνη η θρησκεία που εκφράζει τα πιστεύω μου.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω σε ένα μοναδικό Θεό , ένα Θεό αγάπης και ισότητας, όπως και αν λέγεται αυτός , και όχι σε ενα καλοκάγαθο γερούλι που στον ελέυθερο του χρόνο φτιάχνει ανθρωπάκια. Άν θα με ρωτούσες ποιά θρησκεία , θα σου έλεγα το Χριστιανισμό και περισσοτερο , ορθόδοξο γιατι αν θες είναι εκείνη η θρησκεία που εκφράζει τα πιστεύω μου.

 

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ?Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ?ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ 'ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ'.

Link to comment
Share on other sites

σειριε σε λατρευω ( :019blush: ..για το μυαλο σου..λολ)

 

 

εμ..θα απαντησω στο μέρος που ρωτάς για το αν γίνεται ή γεννιέται κανείς..απ'όσο ξέρω ισχύουν και τα 2 και επιπλέον δε χρειάζεται οικογενειακό περιβάλλον σχετικό για να γίνει κάποιος..

προσωπικά έχω χριστιανική οικογένεια,αλλά δνε είμαι χριστιανή,αν και η δική μου αλήθεια είναι ότι υπάρχει θεος..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω στη μη αναγκαιοτητα των "πιστεων"

 

 

:hm:

 

 

 

Συμπαθαμε κοπελουδα μ΄ αλλα το :hm: δεν καταλαβαινω τι σημαινει......

 

 

Σημαινει οτι ειναι μια αποψη και αυτο.μ? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η πιστη ειναι ενα εργαλειο οπως ολα τα υπολοιπα.

Μερικοι μαθαν μονο να το χρησιμοποιουνε με εναν τροπο.

Αλλοι με παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

[ΗΜΙ - ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΙΚΟ MODE]

Αναρωτιέμαι....

 

Εκεί στα χρόνια του 78-80 η ελληνική νεολαία είχε συγκλονιστεί από τη μεγάλη σύγκρουση: Ροκάδες - Καρεκλάδες. Και μιλάμε παρακαλώ για ιδεολογική σύγκρουση. Κάποιος επέλεγε να ακούσει Ροκ ή Ντίσκο για το ιδεολογικό υπόβαθρο της μουσικής. Κι έστελνε γράμματα στο "Ποπ και Ροκ" υποστηρίζοντας τη μουσική του άποψη ιδεολογικο - φιλοσοφικά.

 

Ωστόσο, σε ένα τόσο "ελάσσον" θέμα, όπως το τι είδους μουσική ακούς, δεν υπήρχαν ούτε ντροπές ούτε δισταγμοί: ο καθένας έσπευδε να πάρει θέση.

 

Έκτοτε υπήρξαν κι άλλες αντιθέσεις: Κιουράδες - Κλασάδες, Wham - Duran Duran κ.ο.κ. αλλά η έντασή τους ολοένα κι έπεφτε.

 

Μετά ήρθε το 1989.

 

Έκτοτε οι περισσότεροι αποφεύγουν να πάρουν θέση. Δηλώνουν απέχθεια προς ταμπέλες, κουτάκια, κατάταξη κ.ο.κ.... Λες κι όλοι όσοι αυτοπροσδιορίζονταν στο παρελθόν ήταν απλώς μια χούφτα φανατικοί. (Ή ακόμα χειρότερα, όσοι δώσαν τη ζωή τους για να μπορούν να αυτοπροσδιορίζονται ήταν απλώς παράλογοι).

 

Το να δηλώνεις πως πιστεύεις κάτι, συνεπάγεται ευθύνες. Σημαίνει πως έχεις κατανοήσει κάποια ιδεολογία. Πως την έχεις αποδεχτεί ενσυνείδητα. Πως την υπερασπίζεσαι. Αλλά πολύ περισσότερο, σημαίνει πως επωμίζεσαι και τα λάθη της.

 

Καθώς φαίνεται λίγοι έχουν το θάρρος να αναλάβουν αυτές τις ευθύνες.

 

Και τελικά εγώ που έχω δηλώσει πως ναι, είμαι ένας φανατικός δωδεκαθεϊστής, ένας μιαρός ειδωλολάτρης, φαίνεται πως είμαι ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης... :huh: :censored:

[/ΗΜΙ - ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΙΚΟ MODE]

Link to comment
Share on other sites

Για τα περί ταμπέλας θα σχολιάσω.

 

Δεν ξέρω τι γινότανε παλιότερα, αυτό που έχω μυριστεί είναι ότι για κάποιο λόγο οι νέοι έπαψαν να γνωρίζουν τις ευθύνες, τις υποχρεώσεις και τις συνέπειες του αυτοπροσδιορισμού. Έκτοτε οι περισσότεροι που δήλωναν κάτι το έκαναν για το όνομα και όχι για την ιδέα, η οποία ιδέα φέρει βαρύ φορτίο: ευθύνες, υποχρεώσεις, συνέπειες.

 

Κάποια στιγμή, αυτοί που ήθελαν να προσδιορίζουν το εγώ τους με γνώμονα την ιδέα, βλέποντας την τάση που επικρατούσε και την ώθηση προς το όνομα, βάφτισαν την κίνηση αυτή ως ταμπέλωμα.

 

Έτσι λοιπόν, άλλο πράγμα ο αυτοπροσδιορισμός και άλλο η ταμπέλα.

 

/wolfmode ON

 

Λες; :huh:

 

/wolfmode OFF

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Αυγερινέ,

 

επέτρεψέ μου, μέ βάση τό άρθρο σου, νά ανοίξω μία παρένθεση:

................................................................................

................................................................................

.......

 

Δεν ξέρω τι γινότανε παλιότερα, αυτό που έχω μυριστεί είναι ότι για κάποιο λόγο οι νέοι έπαψαν να γνωρίζουν τις ευθύνες, τις υποχρεώσεις και τις συνέπειες του αυτοπροσδιορισμού.

...σ΄εναν τόπο πού τά καλύτερα παιδιά του χάθηκαν σ΄εναν πόλεμο διεθνών οικονομικών καί πολιτικών συμφερόντων, έναν πόλεμο ιδεολογιών, είναι φυσικό οι γονείς, πού λατρεύουν τά παιδιά τους, νά εξουδετερώσουν κάθε αφορμή αυτοπροσδιορισμού τους καί πιθανότητα ενεργής ένταξής τους στήν κοινωνία.

Από τήν άλλη πλευρά, τό "σύστημα", γνωρίζοντας τήν φυσική τάση τών νέων, επέτρεψε νά δημιουργηθούν ακίνδυνες τάσεις έτσι ώστε...

 

... οι περισσότεροι που δήλωναν κάτι το έκαναν για το όνομα και όχι για την ιδέα, η οποία ιδέα φέρει βαρύ φορτίο: ευθύνες, υποχρεώσεις, συνέπειες.

...η πικρή αλήθεια είναι ότι οι ...αποδεκτές τάσεις, είχαν όνομα αλλά όχι βάθος ιδεών.

 

Κάποια στιγμή, αυτοί που ήθελαν να προσδιορίζουν το εγώ τους με γνώμονα την ιδέα, βλέποντας την τάση που επικρατούσε και την ώθηση προς το όνομα, βάφτισαν την κίνηση αυτή ως ταμπέλωμα.

 

Έτσι λοιπόν, άλλο πράγμα ο αυτοπροσδιορισμός και άλλο η ταμπέλα.

Αν κάποια χρόνια πρίν, η ταμπακιέρα αφορούσε τήν "δίκαιη" μοιρασιά τού προϊόντος τής διαχειρισης τών πόρων, σήμερα αφορά βαθύτερα θέματα.

 

Αφορά τήν διαχείριση αυτή καθ΄εαυτή τού οικοσυστήματος ΓΗ.

Αφορά τόν σεβασμό τών "ισορροπιών" καί τού νοήμονος πλάσματος Ανθρωπος, τό οποίο μπορεί νά τίς αισθανθεί καί νά τίς εκφράσει.

Αφορά τήν απάντηση τών αρχαίων ερωτημάτων πού άπτονται τής ύπαρξης τού Κόσμου.

Αφορά τήν επίγνωση τής Αλήθειας.

 

Καί γι΄αυτό, απαιτείται σοβαρότητα, ηρεμία καί προσοχή...

 

Γιατί ...

 

http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...findpost&p=1835

 

είναι πολύ εύκολο γιά κάθε βήμα εμπρός, νά ακολουθούν ...πολλά βήματα πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...