Jump to content

Γοργόνες


 Share

Recommended Posts

Τι είναι τελικά οι Γοργόνες?

 

ΔαίμΟνες? ή όμορφες θαλάσσιες υπάρξεις?

 

Η Ελληνική Μυθολογία της θέλει να ειναι τρεις.. παιδια του Φόρκυ και της Κητούς.. η Ευριλάλη, η Σθενώ και η Μέδουσσα...

 

Στην Μέση Ανατολη πάλι.. είναι το οι θεάρεστες υπάρξεις, μισες ψάρια, μισές άνθρωποι.. που μαγευουν ναυτικούς ..

 

Μετά έρχεται η Θεσσαλονίκη.. αδελφή του Μ.Αλεξάνδρου "που θρηνούσε και φουρτούνιαζε τα πέλαγα".....

η οποία έγινε γοργόνα (της Ανατολική Μυθολογίας) και κολυμπούσε στα νερα τους Αιγαίου... και ρωτούσε αν ζει ο Αδελφούλης της...

όποτε τις έλεγαν οχι.. εκεινη γινόταν Γοργόνα (της Ελληνικής Μυθολογίας ) και τους κανόνιζε...

 

Τελικά τι είναι οι γοργόνες?

Υπήρχαν ποτέ?

Είναι οι νεραϊδες της Θάλασσας?

 

ΜΗΠΩς ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ? πχ...ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΚΛΠ ΚΛΠ...γιατι ψιλοασχετα νομίζω ότι το βαλα!!ευχαριστω!

Edited by Vi0Le
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι γοργόνες είναι τα τελειότερα πλάσματα γένους θηλυκού, πρώτον είναι απόλυτα πιστές και δεύτερον ασελγείς στο πάνω μέρος και αν πεινάσεις τρως το κάτω? :whistling:

Edited by Romeo
Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστοί οι μύθοι που αφορουν γοργονες και η πίστη άλλων θρησκειών σ'αυτες...εγω πιστευω οτι παρομοιαζαν με τις γοργονες οι ναυτικοι τη θάλασσα με τα πολλα της πρόσωπα...η μαγευτικη μουσικη που τραγουδουσαν ταυτιζοταν με τη μαγεια του ήχου των κυμάτων της θάλασσας....η ομορφιά τους(γιατι θεωρούνται πάγκαλες) με την ομορφιά της θάλασσας...η κακία τους με την αγριεμένη μορφή...προσωπικά δεν πιστευω να υπηρξαν...αν υπαρχουν ωραια θα ναι.... παντα ήθελα να γινω Αριελ :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η Μέδουσσα είχε και ωραία μορφή??

 

'η πρόκειτε για 2 διαφορετικά πλάσματα..? να σημειώσω ότι γοργόνες σαν την Μέδουσα στα αγγλικά (λατινικα whatever) λέγονται GORGONS και γοργόνες σαν την .... "αριελ" (ένα commercial name) λέγονται marmaids..

Link to comment
Share on other sites

για την Αριελ εκανα πλακα....όσο για τις γοργονες εχουν παρουσιαστει με διαφορετικες μορφες ανα τους μυθους..και οχι δεν πιστευω οτι η μεδουσσα μπορει να ταν ωραια....απλα πιστευω οτι χρησιμοποιουνται σαν παραβολες....ή σαν προσωποποιηση της θαλασσας με τα πολλα προσωπα της....θα το ψαξω λιγο ακομα και θα επανέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Η Μέδουσα ήταν όμορφη , η Αθηνά την μεταμόρφωσε έτσι, γιατί συνευρέθη με τον Ποσειδώνα στο ιερό της.

 

Η Μέδουσα είναι το αντίστοιχο του Κέρβερου . Όπως ο Κέρβερος φυλάει τους νεκρούς για να μην περάσουν στον κόσμο των ζωντανών , έτσι η Μέδουσα βρίσκεται στην άκρη του κόσμου και φυλάει τους ζωντανούς για να μην περάσουν στον κόσμο των νεκρών.

 

Το γοργόνειο οι αρχαίοι το είχαν στα σπίτια τους για προστασία και θεωρείται το καλύτερο φυλακτό κατά της βασκανίας .

Link to comment
Share on other sites

...Πέρα από τη μυθολογία, έχει πάρει το μάτι μου φωτογραφίες από τη γοργόνα της Ταϊλάνδης που βρέθηκε σε ακτή της Ταϊλάνδης μετά το καταστροφικό τσουνάμι. Δεν τις έχω σε ηλεκτρονική μορφή να τις ανεβάσω. Είναι ένα μάλλον μικρό πλάσμα που βρέθηκε λογικά νεκρό. Δεν είναι όμορφο, έχει μορφή ψαριού από τη μέση και κάτω κι ένα πτερύγιο στην πλάτη. Έχει ανθρώπινη μορφή απ τη μέση και πάνω με χέρια που θυμίζουν τέρας, με μακριά μυτερά νύχια, χρώμα σκούρο, καφέ, μαλλιά άσπρα και το πρόσωπο είναι ανθρωπόμορφο. Στη φωτογραφία το πρόσωπο είναι αλλοιωμένο πάρα πολύ, Μοιάζει απίστευτο κι όμως φαίνεται τόσο αληθινό... Οι φωτογραφίες σχολιάζονται ως εξής: "αλήθεια ή ψέμματα; εσείς αποφασίστε."

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε: τόσο τα "Στοιχειακά" του υγρού στοιχείου(Νερό) όσο και αυτά της γης (Βουνά-Δάση-κ.τ.λ.) οφείλουν την υπαρξή τους είτε σε φόβους είτε σε επιθυμίες ανθρώπων! Ναι, επιθυμίες...

Διότι,πιάνεις κάποιες φορές τον εαυτό σου να απολαμβάνει ψηλά το πέταγμα ενός πελεκάνου ή ενός αετού και λες:"μακάρι να'χα φτερά να πετάξω"...

Πιάνεις κάποιες φορές τον εαυτό σου με υποβρύχια μάσκα και πέδιλα θαλάσσης και εκεί που "βολτάρεις"(πλατσουρίζοντας)στην οικεία σου παραλία και να λέει: "μακάρι να'μουνα στοιχείο του Νερού-τι απίστευτες μανούβρες θα έκανα...σαν τον ήρωα της Marvel ,τον Submarin-Man!" :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος? Έχεις κάποιες αποδείξεις για αυτά που λες? Αν ρωτήσεις το αντίστοιχο θα σου πω πως για εσένα όχι εγώ δεν έχω. Μιλάω φιλικά σε παρακαλώ μη το «πάρεις» σαν προσωπική επίθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τελικά οι Γοργόνες?

 

ΔαίμΟνες? ή όμορφες θαλάσσιες υπάρξεις?

 

Η Ελληνική Μυθολογία της θέλει να ειναι τρεις.. παιδια του Φόρκυ και της Κητούς.. η Ευριλάλη, η Σθενώ και η Μέδουσσα...

 

Στην Μέση Ανατολη πάλι.. είναι το οι θεάρεστες υπάρξεις, μισες ψάρια, μισές άνθρωποι.. που μαγευουν ναυτικούς ..

 

Μετά έρχεται η Θεσσαλονίκη.. αδελφή του Μ.Αλεξάνδρου "που θρηνούσε και φουρτούνιαζε τα πέλαγα".....

η οποία έγινε γοργόνα (της Ανατολική Μυθολογίας) και κολυμπούσε στα νερα τους Αιγαίου... και ρωτούσε αν ζει ο Αδελφούλης της...

όποτε τις έλεγαν οχι.. εκεινη γινόταν Γοργόνα (της Ελληνικής Μυθολογίας ) και τους κανόνιζε...

 

Τελικά τι είναι οι γοργόνες?

Υπήρχαν ποτέ?

Είναι οι νεραϊδες της Θάλασσας?

 

ΜΗΠΩς ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ? πχ...ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΚΛΠ ΚΛΠ...γιατι ψιλοασχετα νομίζω ότι το βαλα!!ευχαριστω!

 

 

 

 

Εγώ πάντως δεν έχει τύχει να δω καμμία

Edited by Oro-Verum
Link to comment
Share on other sites

Οι γοργόνες είναι τα τελειότερα πλάσματα γένους θηλυκού, πρώτον είναι απόλυτα πιστές και δεύτερον ασελγείς στο πάνω μέρος και αν πεινάσεις τρως το κάτω? :whistling:

 

 

ΧαχαααΧΧαααχΑΑχΑΑαχααα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχει τύχει να δω καμμία

 

πως δεν έχεις δει;?

...Δεν πολυκυκλοφορείς τα βράδια; Ούτε καν σε μπαράκι...;? :whistling:

 

Εγώ βλέπω συνέχεια κοκκινομάλλες γοργόνες! Και όχι μόνο...(πανέμορφες μάγισσες, συμπαθητικά ξωτικά,αιθέριες νεράϊδες, σέξι βρυκολακίνες και πάει λέγοντας! -ω,πόσο ευλογημένος είναι ο τόπος μας με τέτοιες ελληνίδες...) :lol:^_^

Link to comment
Share on other sites

Oh my god! :offtopic::offtopic::offtopic: ....

Link to comment
Share on other sites

Oh my god! :offtopic::offtopic::offtopic: ....

 

Έλα μη μου θίγεσαι...

Και σεις δεν θα'πρεπε να'στε παραπομενένες:

 

-Σούπερ ντούπερ και γουαού Αρσενικοί Λυκάνθρωποι στα Βόρεια Προάστεια!

-Γαμαουά Βρυκόλακες με "προσόντα" στα Νοτιοανατολικά Προάστεια!

-Υπερρομαντικοί Καλικάντζαροι (όμορφοι-ε;?)στα Δυτικά...

 

...και είναι μόνο η αρχή!

 

Ε,τι άλλο θέλετε;;; :clapping: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

βρύθει η Αθήνα απο εξωπραγματικά πλάσματα δεν αντιλέγω....έχεις δίκιο...τις προάλλες που έπαιρνα συνέντευξη απο έναν βρυκόλακα,ένα ξωτικό και πέντε gobblins λέγαμε οτι κοντεύουν να χάσουν τη δουλειά τους τα παιδιά... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...