Jump to content

Γοργόνες


 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη σας είναι μια γυναίκα που μυρίζει ΨΑΡΙΛΑ πάντως... ακόμα και αν απο την μέση και πάνω είναι όλα μια χαρά...

Ομως πριν λίγο καιρό είχε πέσει στα χερια μου φωτογραφικό υλικό από γοργόνα που βρέθηκε νεκρή κάπου στην Ρωσία... θα κάνω μια αναζήτηση και τις ανεβάζω!

Edited by vikis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tις βρήκα... :) απλά δεν ξέρω πως θα τις ανεβάσω στο προηγούμενο post.. :( και ζητώ συγνώμη..

Και να διευκρινίσω... αυτό το.... πλάσμα.. βρέθηκε σε λίμνη της Ρωσίας...

post-2166-1208282444.jpg

post-2166-1208282461.jpg

post-2166-1208282473.jpg

post-2166-1208282490.jpg

post-2166-1208282505.jpg

post-2166-1208282516.jpg

post-2166-1208282526.jpg

Link to comment
Share on other sites

σόρυ ρε παιδιά αλλά δεν διάβασα τα ποστ και απαντώ στο αρχικό ερώτημα. λοιπόν η λέξη γοργόνα καταλαμβάνει δύο διαφορετικά μυθικά πλάσματα: τις γοργόνες μισές ψάρι μισές γυναίκες μαγευτικές όμορφες, και τα γοργόνια αποκρουστικές γυναίκες μεταμορφωμένες σε πλάσματα τόσο άσχημα που πέτρωναν με το βλέμμα. οι πρώτες ήταν αποτέλεσμα των ναυτικών φαντασιών. θές η θάλασσα και η ζαλάδα που προκαλούσέ θες το αφόρητο χτύπημα του ήλιου και η αποχή των ναυτικών απο το σέξ τους έκανε να βλέπουν ζώα όπως οι θαλάσσιοι λέοντες ως γυναίκες ποθητές.(σε ντοκιμαντέρ το είδα.) όσον αφορά την δεύτερη κατηγορία είναι απλή μυθολογία αν και ηθολογικά αποτελούν την απόλυτη απόδειξη για τους αρχαίους της σχέσης ύβρης-τήσης-νέμεσης-άλτης.

Link to comment
Share on other sites

Εμμ.. οι φωτογραφίες μήηπως είναι ψεύτικες..;

 

 

Εγώ δεν ισχυρίστηκα οτι ξέρω αν είναι ή οχι αληθινές... πέσαν στα χέρια μου και σας τις δείχνω απλά... αν και ταιριάζουν με την περιγραφή και τα γοργόνια αποκρουστικές γυναίκες μεταμορφωμένες σε πλάσματα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ταιριάζει αυτό που λένε για τις γοργόνες ότι είναι άχρηστες για δυό λόγους:

 

1) Για να την φας και

2) για να την γα :censored: ις

Link to comment
Share on other sites

εχμ...πάντως, εάν έβλεπα αυτή τη "γοργόνα" σε ναϊτκλαμπ,ασφαλώς ΔΕΝ θα της την έπεφτα.... :lol: :lol: άντε το πολύ να τη κερνούσα ένα σφηνάκι...

 

Αλλά γμτ θα σας φάνηκα εξαιρετικά κ α κ ό ς τώρα... :(

Link to comment
Share on other sites

Τα μάτια στην 1η φωτο μοιάζουν λίγο ψεύτικα, κι όμως το πλάσμα στη φωτό μοιάζει αρκετά με αυτό που ανέφερα στο ποστ #7 αυτού του τόπικ, τη "γοργόνα" της Ταιλάνδης, που όμως δεν έχω τα μέσα τώρα να ανεβάσω αυτή τη φωτό που λέω. Ισως βέβαια να είναι και όλο το πλάσμα ψεύτικο τώρα που τις ξαναβλέπω... Μοιάζει λίγο... πλαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει φωτομοντάζ ή γλυπτό-φάρσα...Όντως!

 

Πάντως, επιστρέφοντας στο τόπικ:εάν ψάξει κανείς, θα διαπιστώσει πως κάθε λαός βλέπει διαφορετικά το θέμα 'Γοργόνα'...

Ας πούμε, η γοργόνα που ρωτά "Ζεί ο Μέγας Αλέξανδρος;", τη χαρακτήριζαν πανέμορφή (κι όχι τέρας και ασχημούρα-σαν της άνω φώτο :) )

Τις θεωρούσαν παντοδύναμες και διαφέντευαν τα άγρια νερά. Οι ναυτικοί,εάν δεν ήθελαν..."ιστορίες" και να πιάνουν σώοι και αβλαβείς λιμάνι, απαντούσαν: "Ζει και Βασιλεύει και τον Κόσμο Κυβερνά!!!"...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατι δεν παει καλα με τις φωτογραφιες αυτες.Το σωμα βρισκεται σε κατασταση αποσυνθεσης, εχει μεινει μονο δερμα και οστα, και παρ'ολα αυτα τα ματια ειναι αναλλοιωτα σαν να ειναι χαντρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ταιριάζει αυτό που λένε για τις γοργόνες ότι είναι άχρηστες για δυό λόγους:

 

1) Για να την φας και

2) για να την γα :censored: ις

Ξέχασες τον τρίτο και ίσως σημαντικότερο λόγο ....

3) Όχι απλά δεν είναι φαφούτες .... αλλά έχουν μεγάλα και κυρίως κοφτερά δόντια!

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τον τρίτο και ίσως σημαντικότερο λόγο ....

3) Όχι απλά δεν είναι φαφούτες .... αλλά έχουν μεγάλα και κυρίως κοφτερά δόντια!

:whistling:

 

Αυτό που ανέφερα παραπάνω, επειδή είμαι από χωριό ψαράδων, το ακούω συνέχεια που το λένε και το μετέφερα κι εδώ. :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να, και μερικές φωτογραφίες με γοργόνες που βρήκα ...δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι αληθινές ή δημιουργήματά ανθρώπινων χεριών.

 

gogon1sx7.png

 

gorgonso4.png

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πολύ,μη μου δείχνετε άλλες "φρικουλέ" φώτο με τερατο-κάτι-σαν-γοργόνα!!! :(

 

Προτιμώ να θυμάμαι τη γοργόνα γλυκύτατη σαν του παραμυθιού του Χ.Κ.Αντερσεν.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...