Jump to content

Περιτομή βρεφών. Σωστό ή Λάθος;


Dromos
 Share

Recommended Posts

Σε πολλές χώρες του κόσμου κάθε γέννηση άρρενος συνοδεύετε με περιτομή αυτού.

Το γνωρίζω αυτό εδώ και 15-20 χρόνια περίπου. Τα μαιευτήρια (και όχι μόνο) δεν ρωτούν τους γονείς, απλά περιτέμνουν τα νεογέννητα. Συνήθως επικαλούνται λόγους υγιεινής.

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε όμως (όπως και εγώ αγνοούσα) ότι η περιτομή στα νεογέννητα γίνεται ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ.

Είδα μερικά videos στο youtube και το κλάμα των μωρών με συγκλόνισε.

 

Και εδώ αναρωτιέμαι (πέρα από κάθε θρησκευτική πεποίθηση).

Γιατί κάνουν περιτομή, χωρίς παθολογικό αίτιο;

Λίγη περισσότερη καθαριότητα στο σημείο αυτό δεν λύνει το πρόβλημα;

Αξίζει να υποφέρει έτσι ένα βρέφος (και ας μην το θυμάται όπως δικαιολογούνται);

Δεν θα ήταν προτιμότερο να του δοθεί η επιλογή στην ενηλικίωσή του για μια περιτομή;

 

Τι γνώμη έχετε;

 

Δεν παραθέτω links από τα videos για ευνόητους λόγους.

Αναφέρομαι στη περιτομή νεογέννητων και όχι ενηλίκων.

Δεν σχολιάζω περιτομή θηλυκών (όχι νεογέννητων ευτυχώς) που γίνετε από κάποιους πολιτισμούς και θεωρείται έγκλημα.

Edited by Dromos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι δουλεύει το σύστημα σε εκείνες τις περιοχές....όσο για λίγη περισσότερη καθαριότητα είναι αδύνατο στις συνθήκες που ζουν.....Το θέμα είναι πως δε θα το έκαναν αργότερα αν τους δυνόταν επιλογή....Και σίγουρα είναι απάνθρωπο να γίνεται στα βρέφη χωρίς αναισθησία....

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές χώρες του κόσμου κάθε γέννηση άρρενος συνοδεύετε με περιτομή αυτού.

 

...για θρησκευτικούς λόγους(με ή χωρίς εισαγωγικά,άραγε;)! :huh:

 

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε όμως (όπως και εγώ αγνοούσα) ότι η περιτομή στα νεογέννητα γίνεται ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ.

 

Αμ γι αυτό πατάνε στο γερό κλάμα! Μα ένα κλάαααμμμααααα....!!!!! :crying:

 

Είδα μερικά videos στο youtube και το κλάμα των μωρών με συγκλόνισε.

 

Αχ αυτό το "γιουτούμπ" -σκέτος πειρασμός.... <_<

 

Και εδώ αναρωτιέμαι (πέρα από κάθε θρησκευτική πεποίθηση).

Γιατί κάνουν περιτομή, χωρίς παθολογικό αίτιο;

Λίγη περισσότερη καθαριότητα στο σημείο αυτό δεν λύνει το πρόβλημα;

Αξίζει να υποφέρει έτσι ένα βρέφος (και ας μην το θυμάται όπως δικαιολογούνται);

 

Ποιός ιατρικός λόγος; Θρησκευτικοί είναι οι λόγοι (σεβαστοί -και σε όποιον αρέσει...!). :063dizzy:

Η πέτσα του π :censored: ου,αυτού που καλύπτει τον β :censored: νο είναι που αφαιρείται απλώς,όπως και στα μικρά κορίτσια η κλ :censored: δα,οπου με την τρ :censored: η της μαλ :censored: δας εντός του κ :censored: που θεωρείται...Καλά άστο-έριξα πολύ ...αυτολογοκρισία (είδες άμα δε δίνεις φακελάκι στον Speedy, προκειμένου να μη σου ρίξει καραμπινάτο ban???.)

 

Δεν θα ήταν προτιμότερο να του δοθεί η επιλογή στην ενηλικίωσή του για μια περιτομή;

 

Έλα μου,ντε;???Η οργανωμένη επίσημη θρησκεία λειτουργεί όπως και η επίσημη πολιτική:ποιός σε ρώτησε εσένα; :zipped:

 

Τι γνώμη έχετε;

 

Τι γνώμη να έχω? Σεβάσου τους,για να σε σεβαστούν.Αλλιώς, ανοίγουν οι ασκοί του αιόλου. Και άκρη δεν θα βγάλεις-κι ας έχεις 100% ΔΙΚΙΟ! Στην Ελλάδα π.χ. τρώμε σαλιγκάρια-αυτό έξω στας Ευρώπας αποκαλείται βαρβαρότητα νέτα-σκέτα (και μας παν μετά,στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο!!!)

 

Άμα πας στη νότια Κίνα...Γουστάρεις να φας σπεσιαλιτέ βρασμένο σκύλο(ναι-σωστά διαβάζεις!)με καρότα και κρεμμύδια;;; :yuk:

 

Δεν παραθέτω links από τα videos για ευνόητους λόγους.

Αναφέρομαι στη περιτομή νεογέννητων και όχι ενηλίκων.

Δεν σχολιάζω περιτομή θηλυκών (όχι νεογέννητων ευτυχώς) που γίνετε από κάποιους πολιτισμούς και θεωρείται έγκλημα.

 

Έτσι μπράβο...έχω μόλις φάει-φαντάσου να΄μπαινα στον πειρασμό να τα δω...

Link to comment
Share on other sites

Και ο διπλανός αν σπάει στο ξύλο τη γυναίκα του είναι κουλτούρα και πολιτισμός...εμείς πρέπει να το πάρουμε ψύχραιμα και να περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια να αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

Και ο διπλανός αν σπάει στο ξύλο τη γυναίκα του είναι κουλτούρα και πολιτισμός...εμείς πρέπει να το πάρουμε ψύχραιμα και να περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια να αλλάξει;

 

Η εγώ έχω πρόβλημα με τα ελληνικά μου ή εσύ , θα δείξει . Ο βιαιοπραγία έχει καμμία σχέση με την ΠΕΡΙΤΟΜΗ??? έλεος!!!!!!!!!!!!!!!

ξέρεις τι είναι περιτομή? γενικά ξέρεις ότι εκτός απο θρησκευτική διαδικασία είναι και μια ενέργια που βοηθάει σιτν υγηινή ειδικά των αγοριών?

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβες απλά σχολίασα το χαλαρώστε και το είναι κουλτούρα και πολιτισμός λαού....αν θες μπορώ ευχαρίστως να σου αναλύσω τι είναι περιτομή γιατι βοηθά και σύμφωνα με τους γιατρούς οτι τα ποσοστά να εμφανίσουν προστάτη είναι ακόμα λιγότερα....αν η κουλτούρα και ο πολιτισμός έίναι τέτοια καλό είναι να βοηθήσουμε στην ενημέρωση και όχι να περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια...

 

Φιλικά,

Αnele

Link to comment
Share on other sites

... και χωρίς αναισθησία ε; Χμ.. Μπα δε θα το έκανα.. Αλλά δε θα πω εάν συμφωνώ ή όχι. Έχουν μεγαλώσει με διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις από εμάς. Πάντως δεν είμαι υπέρ. Έστω και αν πρόκειται για την υγιεινή. Ας τον πλένουν και δεν υπάρχει πρόβλημα..

(Θυμήθηκα Nip/Tuck τώρα.. :063dizzy: )

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα επιχειρήματα αυτών που το κάνουν; Αυτοί τι έχουν να πουν; Αδίκως το συζητάμε εάν δεν υπάρχει και η δική τους άποψη.

 

Όσο για το αν θα το έκαναν ή όχι με την ενηλικίωση, μην παίρνετε και όρκο. Γνωρίζω 30χρονο που άλλαξε θρησκεία και έκανε περιτομή.

 

Επίσης δεν κατάλαβα...η συζήτηση γίνεται για το εάν πρέπει να γίνεται περιτομή ή όχι, ή για το εάν πρέπει να χρησιμοποιείται αναισθητικό;;

 

Τί σχέση έχει η περιτομή με τον προστάτη (υπάρχουν κάποια στοιχεία παρακαλώ);;;;;

 

Αν η αφαίρεση μίας προστατευτικής μεμβράνης βοηθάει στην υγιεινή της περιοχής, τότε να βγάλουμε και τα βλέφαρα (μεώνει σημαντικά την πιθανότητα βλεφαρίτιδας).

Γνωρίζω ότι γίνομαι υπερβολικός, αλλά για να μας παρέχει μία προστασία η Φύση, σημαίνει ότι υπάρχει λόγος. Εδώ πέφτουμε στην παγίδα που μας βάζει η αλαζονία της Επιστήμης. Θεωρούμε ότι επειδή μπορούμε να κάνουμε κάτι, έχουμε και το δικαίωμα να το κάνουμε. Γιατί δεν αφήνουμε τα πράγματα να γίνουν έτσι όπως σχεδιάστηκαν να γίνουν; Γιατί πρέπει να (νομίζουμε ότι) έχουμε πάντα εμείς το πάνω χέρι;

 

Ένα πρόβλημα λύνεται όταν καταπολεμάς τις αιτίες του, όχι όταν το κουκουλώνεις ή το μετατοπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι γίνομαι υπερβολικός, αλλά για να μας παρέχει μία προστασία η Φύση, σημαίνει ότι υπάρχει λόγος.

 

Κι η δική μου αντίρρηση, στηρίζεται ακριβώς σε αυτήν την παράμετρο. Εάν υπάρχει υγιεινή της συγκεκριμένης περιοχής, νομίζω πως εξαφανίζονται οι σχετικοί λόγοι για περιτομή. Εκτός αν πρόκειται για παγκόσμια συνομωσία των βρωμιάρηδων... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και ο διπλανός αν σπάει στο ξύλο τη γυναίκα του είναι κουλτούρα και πολιτισμός...εμείς πρέπει να το πάρουμε ψύχραιμα και να περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια να αλλάξει;

 

Ανέλε,συνδυάζεις 2 διαφορετικά πράγματα:η ενδο-οικογενειακή βία ουδεμία σχέση έχει με "θρησκευτικές" πρακτικές...Η μεν περιτομή έχει να κάνει με.(..χμμμ)"θέσφατα",ο ξυλοδαρμός έχει να κάνει με...κυριολεκτικά τριτοκοσμικές αντιλήψεις του στυλ (ο άντρας υπεράνω και η γυναίκα εργαλείο σεξουαλικής εκτόνωσης :015annoyed: ή απλά:ο άντρας "ανώτερος"-και άρα μπορεί να ασυδοτεί ή και να ξενοπηδάει- και η γυναίκα "κατώτερη" -άρα δεν μπορεί ούτε να ξενοπηδάει ούτε να κλεφτεί με γκόμενο διότι...σου'ρχεται καλοπεριποιημένος λιθοβολισμός!)<<είμαι πατριάρχης και τρανός>>...Βέβαια,κατ'εμέ και οι 2 περιπτώσεις συνιστούν βαρβαρότητα λόγω..."κουλτούρας"(συμπαθάτε με)... :whistling:

 

Η εγώ έχω πρόβλημα με τα ελληνικά μου ή εσύ , θα δείξει . Ο βιαιοπραγία έχει καμμία σχέση με την ΠΕΡΙΤΟΜΗ??? έλεος!!!!!!!!!!!!!!!

ξέρεις τι είναι περιτομή? γενικά ξέρεις ότι εκτός απο θρησκευτική διαδικασία είναι και μια ενέργια που βοηθάει σιτν υγηινή ειδικά των αγοριών?

 

...και γι αυτό δίνω το μισό δίκιο στον NARGATHEM... :offtopic: ???

Link to comment
Share on other sites

Αν σύγκρινα τις δυο ''ασύνδετες'' πράξεις συγχωρέστε με αλλα είναι παραλληλισμός....και τα δυο ειναι κουλτουρα και φιλοσοφια λαου γιατι γινονται παγκοσμιως απο μεγαλο μερος πληθυσμου....εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι στη μια ή στην άλλη πράξη κάπως πρέπει να λάβουμε μέτρα και να μη μένουμε με σταυρωμένα χέρια...τωρα αν ειναι δύσκολο στο να με καταλαβετε στείλτε πμ..τσάμπα είναι να χαλάμε το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβες απλά σχολίασα το χαλαρώστε και το είναι κουλτούρα και πολιτισμός λαού....αν θες μπορώ ευχαρίστως να σου αναλύσω τι είναι περιτομή γιατι βοηθά και σύμφωνα με τους γιατρούς οτι τα ποσοστά να εμφανίσουν προστάτη είναι ακόμα λιγότερα....αν η κουλτούρα και ο πολιτισμός έίναι τέτοια καλό είναι να βοηθήσουμε στην ενημέρωση και όχι να περιμένουμε με σταυρωμένα χέρια...

 

Φιλικά,

Αnele

 

Δεν απλα σχολειασες γιατι εφερες ενα παραδειγμα ξυλοδαρμου ωστε να παρουσιασεις το γεγονος ως το ιδιο αρνητικο . Ηταν μια θεση! και οχι ενα σχολιο :)

Link to comment
Share on other sites

.και τα δυο ειναι κουλτουρα και φιλοσοφια λαου γιατι γινονται παγκοσμιως απο μεγαλο μερος πληθυσμου....

 

Ναι μονο που στην μια περιπτωση μιλαμε για ποινικα αδικηματα στην αλλη για εθιμα.

Αλλωστε υπαρχει λαος που να εχει στην κουλτουρα του το ξυλο? (σοβαρα υπαρχει? το μονο που βαρβαρο που ξερω ειναι ο "δανεισμος" συζυγων)

 

Εδώ πέφτουμε στην παγίδα που μας βάζει η αλαζονία της Επιστήμης. Θεωρούμε ότι επειδή μπορούμε να κάνουμε κάτι, έχουμε και το δικαίωμα να το κάνουμε

 

ειναι η περιτομη επιτευγμα της επιστημης? Νομιζω πως ειναι μια αρκετα αρχαια πρακτικη...

Link to comment
Share on other sites

σκέψου λαός και λαικιστής....δεν είναι απαραίτητα σε μια χώρα αλλα το σύνολο πολλών ανθρώπων στον κόσμο....δεν λέμε άλλωστε λαός μαζεύτηκε σήμερα?και εξαλλου είναι και ποινικό αδίκημα αν το πάρεις νομικά καταπατά τα δικαιώματα του μωρού άσχετα αν ειναι εθιμικός κανόνας....αν θες διαβασε για εθιμικό δίκαιο και θα καταλάβεις.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...