Jump to content

Οι... υποχρεώσεις του Θεού


Recommended Posts

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

 

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Πολλές θρησκείες χάθηκαν ή άλλαξαν γιατί ξεχάστηκαν από τους πιστούς....Προσωπικά συμφωνώ...Αλλά και απο άποψη θρησκείας να το πάρεις ''είναι ο πατέρας και είμαστε τα παιδιά του''....Είναι σαν τη γνώση τη τρέφεις με το να την μοιράζεσαι με διάφορους τρόπους και χάνεται σαντην ξεχάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι άνθρωποι (εκτος απ τους άθεους) έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι ανώτερο. Και να μην υπήρχε ο θεος πριν απο μας, με την πίστη τόσων αιωνων δημιουργήθηκε. Ουτος η αλλος οταν ο κόσμος σταματάει να πιστευει σε κάτι αυτο "πεθαίνει" και ως απαντηση στο "Οταν χάσεις τα κλειδιά σου, δεν σταματαν να υπάρχουν απλα δεν τα βλέπεις/βρίσκεις" (που μου είπε καποιος) τα κλειδιά δεν δημιουργουνται και "ζουν" απο την θέληση/πίστη μας ενω οι θεοι (κατα τη δική μου ταπεινη άποψη) δημιουργούνται και "επι-ζουν" απο αυτο.

Αλλωστε αν όλοι σε αυτο το κόσμο πίστευαν οτι τα κλειδια δεν υπάρχουν, που το ξερεις οτι δεν θα σταματουσαν να υπαρχουν;;;

 

 

Εδω να σας δω!!! :smilewink: :clapping::018bleh: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι θα υπήρχαν αλλά με διαφορετικό όνομα...η χρήση θα'ταν ίδια όπως με τις θρησκείες....μεταλάσσονται,ξεχνιούνται,ξαναδημιουργούνται...Είναι σαν μια επιχείρηση που επειδή χρεωκόπησε άλλαξε όνομα...Συνεχίζει να υπάρχει με άλλη επωνυμία... :)

Link to comment
Share on other sites

Ακούει σημαίνει και υπακούει;

Το θέμα μας είναι ποιός μιλάει, ποιός ακούει, ποιός υπακούει και τι είναι αυτό που τους διαχωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι ποιός μιλάει, ποιός ακούει, ποιός υπακούει και τι είναι αυτό που τους διαχωρίζει.

 

 

Μηπως λέω παιζουμε με τις λέξεις?????????

Link to comment
Share on other sites

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

...Σχόλια;

 

 

 

 

Η πρώτη ιστορία μου φαίνεται copy paste απο τον Ζαρατούστρα. Κάπως έτσι ο Ζαρατούστρα προσευχόταν στον Ήλιο.

πάντως δεν πιστεύω ότι αυτός που το έγραψε είναι απολύτως στα καλά του, κάπου χάνει. Γιατί είναι απλά ένας ενεργειακός βαμπίρ. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψή .

 

Για την δεύτερη ιστορία δεν έχω άποψη.

Ο Παίσος ποιος ήταν. Στο ίντερνετ δεν βρήκα πληροφορίες για αυτόν. Αλλα το μόνο που μπορώ να πω για αυτών ότι η πρωτοστυχία που του ταιριάζει είναι η φωτεία. Πρέπει να ήταν δυναμικός τυπάς, γεννημένος αρχηγός.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ιστορία μου φαίνεται copy paste απο τον Ζαρατούστρα. Κάπως έτσι ο Ζαρατούστρα προσευχόταν στον Ήλιο.

Αυτό το γνωμικό ταιριάζει αρκετά όταν απευθύνεται στο θεό. Δε βγάζει όμως κανένα νόημα αν απευθύνεται στον ήλιο. Από πού κι ως που να μας χρειάζεται ο ήλιος και τί τον νοιάζει ποιός τον κοιτάει? (λαμβάνοντας υπόψιν τη φυσική υπόσταση του ήλιου, αλλά και πάλι, σιγά μην έχουν τέτοιο περιεχόμενο οι ύμνοι προς τον Ήλιο)

πάντως δεν πιστεύω ότι αυτός που το έγραψε είναι απολύτως στα καλά του, κάπου χάνει. Γιατί είναι απλά ένας ενεργειακός βαμπίρ. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψή .

Οκ, δηλαδή εσύ που, κατά την ταπεινή μου άποψη, εξέφρασες μια γνώμη που δε βγάζει νόημα, σημαίνει πως δεν είσαι στα καλά σου? Και έστω πες πως δεν είσαι στα καλά σου... Αυτό σημαίνει ότι είσαι ενεργειακόΣ βαμπίρ??? :blink:

 

Για την δεύτερη ιστορία δεν έχω άποψη.

Ο Παίσος ποιος ήταν. Στο ίντερνετ δεν βρήκα πληροφορίες για αυτόν.

Δεν έχεις άποψη, ούτε γνωρίζεις τον Παΐσιο, ωστόσο εκφράζεις άποψη...

Αλλα το μόνο που μπορώ να πω για αυτών ότι η πρωτοστυχία που του ταιριάζει είναι η φωτεία.

Τί λες βρε άνθρωπε, διαβάζεις τί γράφεις ή έχεις φτιάξει δική σου γλώσσα?! :wacko:

 

Πρέπει να ήταν δυναμικός τυπάς, γεννημένος αρχηγός.

Ναι, ήταν και γαμώ τα παιδιά, αφασία τυπάκος. :lol:

 

 

Δεν ξέρω, διαβάζοντας τέτοιες ανορθόγραφες, αστήριχτες αλλά ταυτόχρονα βαρύγδουπες και "ψαγμένες" απαντήσεις, αισθάνομαι πως μπαίνει έναΣ ενεργειακόΣ βαμπίρ στο κεφάλι μου και μου αφαιρεί βαθμούς IQ. :o:P

 

 

Παρεπιπτόντως, αν και δεν είναι ανάγκη, αναφέρω πως το google επιστρέφει γύρω στα 2.520 αποτελέσματα με λέξεις-κλειδιά: πατήρ Παΐσιος. Το πώς δε βρήκες εσύ τίποτα για τον "τυπά" στο internet ή το πού έψαξες και δεν βρήκες, πραγματικά δεν θέλω να το ξέρω.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν μπορεί να δοθεί μια συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό το θέμα. Εξάλλου ο καθένας αντιλαμβάνεται αλλιώς τον θεό. Αυτό που θα πω εγώ είναι ότι παντού υπάρχει μια ισσοροπία.

Link to comment
Share on other sites

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

Ε μα βέβαια. Υπάρχει κάτι εφόσον έχουμε πίστη σε αυτό. Αμφίδρομο.

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

Τότε κι εσύ έχεις υποχρέωση να προσευχηθείς για να σε ακούσει.

Υποχρέωση όμως μόνο στο να ακούει ή και στο να προχωράει και σε "πράξεις";

Link to comment
Share on other sites

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

...Σχόλια;

 

εεε...Βασικά,τα έχω χαλάσει μαζί του,διότι ποτέ δεν με ειδοποιεί ότι άλλαξε νούμερο κινητού.

Ίσως να φταίω και εγώ:τις προσευχές μου δεν τις κάνω πλέον γονατιστός στο κρεββάτι (ολόκληρος άντρας είμαι πια!!!αμ τι...)αλλά μέσω του καινούργιου μου Nokia της Vodafone(η οποία-ως γνωστόν-εκτός του ότι παρακολυθεί ότι γίνεται στον πλανήτη Γη,παρακολουθεί και τα τεκταινόμενα εις τον Παράδεισον).Και το βρήκα πιο εύκολο έτσι,να στέλνω τα sms μου κατευθείαν στο κινητό του ι? ? ι? ' παρακάπτοντας τους ενοχλητικούς Αρχαγγέλους του(χειρότεροι από τους γηίνους γραμματείς!).Οπότε,που λέτε, σπάστηκε άσχημα ο Αιώνιος μας από την ηράκλεια επιμονή μου και είπε μάλλον να εμπιστευτεί τη Tellas...

Φταίει βέβαια και το φλέρτ μου με τις υποχθόνιες Θεότητες (παλιοί συγγενείς Του-δεν μιλιούνται πια!)και με τη Μητέρα Θεά (την επισκέπτομαι πιο συχνά στα ονειρά μου...)! :019blush:

 

Υποχρεωσή του βέβαια...δυστυχώς τα'κανα μούσκεμα και έγινα η ελεεινή εξαίρεση! Καλά να πάθω... :crying:

 

Και μην ακούτε τον κ.Χριστόδουλο:ψέματα λέει πως μόνο αυτός επικοινωνεί μέσω κινητού μαζί Του-ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ!

 

Eχω όμως το παλιό του νούμερο (το "+30 000)που μάλλον έπαψε να ισχύει.

Του Εξαποδώ το έχω και ισχύει ακόμα(αλλά βέβαια,ποιός-ποιά από σας θέλει να έχει πάρε-δώσε μαζί του;)είναι το +30 666. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

παρακάπτοντας τους ενοχλητικούς Αρχαγγέλους του(χειρότεροι από τους γηίνους γραμματείς!).

 

Τώρα μεγάλε....την πάτησες! :015annoyed:

Μπήκες σε μαύρη λίστα, δεν πρόκειται να σε ακούσει κανείς πια.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...