Jump to content

Οι... υποχρεώσεις του Θεού


Recommended Posts

Έχουν πει Εβραίος μύστης και ο Παΐσιος τέτοια λόγια;

 

Κάποιο λάθος θα έγινε .

 

Μάλλον ο Αριστοφάνης στις όρνιθες πρέπει να απευθύνεται έτσι στους θεούς.

 

Εμένα πάντως τις όρνιθες του Αριστοφάνη μου θύμισε ... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

...Σχόλια;

 

...εγώ θά έλεγα,

 

...ότι άν τό νιώθετε ανάγκη, απλά προσευχηθείτε όπου πιστεύετε, μέ όλη τήν δύναμη τής ψυχής σας καί όλα θά έχουν καλά καμωθεί.

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

"Κι ο άγιος φοβέρα θέλει..." Λαϊική ρύση...

 

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

 

:blblbl: :blblbl: :blblbl: Τίποτα δεν είναι τυχαίο... :018bleh: :018bleh: :018bleh: :018bleh: :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

 

Άποψη μου είναι ότι ο Θεός δεν χρειάζεται να έχει ανάγκη κάποιον, είναι αυτοδύναμος

 

Προκλος Στοιχείωσις Θεολογική

 

Πᾶν τὸ αὔταρκες ἢ κατ' οὐσίαν ἢ κατ' ἐνέργειαν κρεῖττόν

ἐστι τοῦ μὴ αὐτάρκους ἀλλ' εἰς ἄλλην οὐσίαν ἀνηρτημένου τὴν

τῆς τελειότητος αἰτίαν.

 

Πᾶν τὸ αὐθυπόστατον πρὸς ἑαυτό ἐστιν ἐπιστρεπτικόν

 

Πᾶν τὸ πρὸς ἑαυτὸ ἐπιστρεπτικὸν αὐθυπόστατόν ἐστιν.

 

Πᾶν τὸ κατ' ἐνέργειαν πρὸς ἑαυτὸ ἐπιστρεπτικὸν καὶ

κατ' οὐσίαν ἐπέστραπται πρὸς ἑαυτό.

 

Πᾶν τὸ αὐθυπόστατον ἀγένητόν ἐστιν.

 

Πᾶν τὸ αὐθυπόστατον ἄφθαρτόν ἐστιν.

 

Πᾶν τὸ αὐθυπόστατον ἀμερές ἐστι καὶ ἁπλοῦν.

 

Άρα το Θείο (Εν και Θεοί) ως αυθύπαρκτοι και αυθυπόστατοι έχουν αυτοενέργεια και δεν λαμβάνουν ενέργεια για την ύπαρξη τους από άλλα όντα.

 

Πλήν όμως δέχονται την μέθεξη και έτσι θεώνουν τα υποδεέστερα όντα όπως τους ανθρώπους.

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

...Σχόλια;

 

Ποια είναι η υποχρέωση του Θεού σαν θνητός δεν μπορώ να πω είναι κάτι το άρρητο γιατί η υποχρέωση πάει και με την ανάγκη, θα έλεγα που μόνο μέσω με μέθεξη της ψυχής με το θείο μπορεί κάποιος να το καταλάβει...αλλά μπορεί και να το πει; Άραγε κάποιος μπορεί να γνωρίζει αν ο Θεός έχει κάποια ανάγκη για να έχει και υποχρέωση;

 

Σε μια απλοϊκή ερμηνεία μπορώ να πω πως ο Θεός του Παϊσιου είναι όπως ο πατέρας με τα παιδιά...αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναγκη να πιστευω σε τιποτα ανωτερο απο εμενα, και τις ωρες που πραγματικα δεν δινω καμια σημασια σε οτιδηποτε τετοιο δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα, κι ομως υπαρχουν στιγμες που πιστευω ακραδαντα σε ενα μεγαλυτερο σχεδιο αν μπορω να το πω ετσι (το οποιο δεν περιεχει ΚΑΜΙΑ προσωποποιημενη ανωτερη δυναμη).

Ετσι δεν πιστευω πως οτιδηποτε υπαρχει περισσοτερο και ανω απο εμενα εχει εστω και την παραμικρη υποχρεωση προς το ατομο μου!

Ημαρτον!!

Εδω εγω κατανοω πως πρεπει να συμπεριφερομαι με αγαπη σε οτιδηποτε μικροτερο απο εμενα, και ζω μοναχα 23 χρονια..

 

Πιστευω να εγινα κατανοητος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας που λέει ότι υπάρχουν δυνάμεις ανώτερες του ανθρώπου και που ο άνθρωπος τις καταλαβαίνει με όργανο την ψυχή.

 

Τώρα η προσωποποίηση είναι ένα σύμβολο της ψυχής του ανθρώπου αφού με αυτήν τις καταλαβαίνει και όχι ότι η Θεία δύναμη είναι με μούσια μάτια κτλ...αν έγινα κατανοητός...αλλά υπάρχουν και άλλα σύμβολα (στους αρχαίους Θεούς - αγάλματα) αετοί, δρεπάνια κτλ, ακόμα και το υλικό το μάρμαρο επιλέχτηκε γιατί ακτινοβολεί το φως δες αν θυμάμαι καλά το ρήμα "μαρμαίρω"

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αλλαζει πολυ το νοημα?

 

 

 

 

είμαι της φιλοσοφίας που λέει ότι υπάρχουν δυνάμεις ανώτερες
ΚΑΙ στον ανθρωπο
και που ο άνθρωπος τις καταλαβαίνει με όργανο την ψυχή.
...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας που λέει ότι υπάρχουν δυνάμεις ανώτερες του ανθρώπου και που ο άνθρωπος τις καταλαβαίνει με όργανο την ψυχή.

Ετσι είναι,και οι δυναμεις αυτές μας...εχουν υποχρεωση μονο αν τις τιμαμαι και τις θυμομασται(προσευχη στο θεο πχ)

Και παλι ποσο δυσκολο ειναι να εισακουστουμε..(δοκιμασια για τηρηση της πιστης Η αυτο που θελουμε μαλλον δεν ειναι για το καλο μας και δε το καταλαβαινουμε και δε μας το δινει τη καταλληλη στιγμη).....απο τη μια....

.. και απο την αλλη σε καποιες στιγμες οι δυναμεις,επεμβαινουν απο μονες τους για τη βοηθεια μας.Αυτο γιατι ετσι θα τις μαθουμε / πιστεψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αλλαζει πολυ το νοημα?

ΚΑΙ στον ανθρωπο ...

 

Αυτές τις δυνάμεις εγώ τις θεωρώ Θεούς (οι οποίοι δεν έχουν ανάγκη κάποιον άνθρωπο) υπάρχει όμως και η άλλη σχολή που λέει ότι δεν υπάρχουν Θεοί και ότι αυτές οι δυνάμεις είναι κρυμένες μέσα σε κάθε άνθρωπο.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ένα πολύ "εγωκεντρικό" σημείο για κάθε άνθρωπο είναι το σχόλιο που έβαλε η Νεφέλη. Είναι το χαρακτηριστικό που μας αποδίδει περίφημα...

 

ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.

 

Ονομάσαμε Θεό, Αλλάχ, Βούδα και δεν ξέρω τι άλλο , εκείνο που είναι "ανώτερο" σαν δύναμη απο εμάς και είναι απροσδιόριστο.

 

Αν εμείς το προσκυνάμε και προσευχόμαστε σε αυτό, δεν συμβάλει στην ύπαρξη του , αλλά στην προσωπική μας ικανοποιήση και κάλυψη ανασφαλειών στο θέμα του Θανάτου και στο νόημα της ζωής μας εδώ.

 

Υποχρέωση δεν έχει καμία ο Θεός. Υποχρέωση έχουμε εμείς στον εαυτό μας, να πιστεύουμε οτι υπάρχει κάτι ανώτερο εκεί έξω για να μην τρελαθούμε και χάσουμε την λογική μας, κατά την διάρκεια της ύπαρξης μας σε αυτό τον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

να πιστεύουμε οτι υπάρχει κάτι ανώτερο εκεί έξω για να μην τρελαθούμε και χάσουμε την λογική μας, κατά την διάρκεια της ύπαρξης μας σε αυτό τον πλανήτη.

 

Κυρίως όταν αντιμετωπίζουμε δυσκολίες, θα πρόσθετα εγώ. Τότε θυμόμαστε τις ''υποχρεώσεις'' μας απέναντι στον Θεό και απέναντι στον εαυτό μας και νοιώθουμε ακόμα πιο ασφαλείς, όταν πιστεύουμε ότι η βοήθεια αυτή πρέπει να έρθει, απλώς και μόνο επειδή την ζητήσαμε ''ειλικρινά''.

 

Είναι θεμιτό να ζητάμε βοήθεια όταν πραγματικά την έχουμε ανάγκη και όταν πραγματικά έχουμε κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μας. Η αυτοκριτική όμως, σπανίως είναι τόσο αυστηρή όσο πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι Ο Ανθρωπος ειναι κατ΄εικονα και κατ΄ ομοιωση του Θεου

και...

ολοι οι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να γινουν Βουδες...

 

αρα θα αλλαζα το τοπικ και και θα το εκανα,,,Οι υποχρεωσεις του Ανθρωπου...απεναντι στον εαυτο του

Link to comment
Share on other sites

...ολοι οι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να γινουν Βουδες... αρα θα αλλαζα το τοπικ και και θα το εκανα,,,Οι υποχρεωσεις του Ανθρωπου...απεναντι στον εαυτο του

 

 

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ένας Εβραίος Μύστης, καθώς προσευχόταν, είπε στον Θεό :

«Μη νομίζεις ότι μόνο εγώ σε έχω ανάγκη. Δεν θα ήσουν τίποτα χωρίς εμένα. Κι εσύ μ?έχεις ανάγκη. Αν δεν ήμουν εγώ, ποιος θα προσευχόταν; Ποιος θα κοίταζε προς εσένα; Είμαι απαραίτητος. Μην το ξεχνάς λοιπόν. Εγώ σε χρειάζομαι, σύμφωνοι, αλλά κι εσύ χρειάζεσαι εμένα.»

 

Ο Παϊσιος είχε πει :

«Όταν προσεύχεσαι, ο Θεός σε ακούει, διότι είναι υποχρέωσή Του να σ'ακούσει.»

 

 

 

...Σχόλια;

 

 

λοιπον , ο ανθρωπος εχει αναγκη τον θεο , την ουσια του .

ο πρωτος λογος ειναι υπερμετρα καθαρα εγωιστικος .

ο δευτερος λογος εννοει την υποχρεωση οπως αυτη που εχουμε εμεις να φροντιζουμε καποιον που αγαπαμε πολυ ,πχ τους γονεις μας , τα παιδια μας κτλ τα εχουμε αναγκη για να επιβιωσουμε ή απλα τα αγαπαμε τοσο που θα θυσιαζομασταν για αυτα ;

χρωσταει ο χτιστης στο σπιτι ή το σπιτι στο χτιστη ;

εχει αναγκη ο χτιστης το σπιτι ή το σπιτι το χτιστη ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...