Jump to content

Μας... αχρήστευσε η επιστήμη...;


Recommended Posts

δεν μπορεις να ολοκληρωθεις αν δεν ζεις "επιστημονικα" την ζωη σου

γιατι δεν θα εχεις την εμπειρια να δεις "επιστημονικα" τον εαυτο σου

 

Τώρα ζωγράφισες!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άρα κατά τα λεγόμενά του: η επιστήμη έχει πετύχει τόσο πολύ στο να κάνει θαύματα άχρηστα. Αυτό είναι το νόημα. Το πρόσεξα πάρα πολύ καλά.
Οχι δεν ειναι αυτο το νοημα. Μπορει να προσεξες παρα πολυ καλα τα γραφομενα, ωστοσο το νοημα το εχασες. Αλλου θελει να επικεντρωθει.

 

Με τη λογική αυτή θα έπρεπε να ζούσαμε σε σπηλιές χωρίς να ανάψουμε φωτιά να ζεσταθούμε λόγο εκπομπής CO2....

Κλπ κλπ.

Με τη λογικη τη δικη σου θα επρεπε να ζουμε σε σπηλιες χωρις να αναψουμε φωτια για να ζεσταθουμε, και όχι του Οσσο.

Που ειδες να θετει δίλλημα τύπου «ή γυρναμε στις σπηλιες ή καταστρεφόμαστε» ??

Ξεκαθαρα θελει να μας δειξει την έλλειψη μέτρου και ισορροπίας που πλεον χαρακτηρίζει την εποχη μας.

Αν εσυ τωρα βρισκεσαι σε αν-ισορροπία (= εκτος ισορροπίας για να μην παρεξηγουμαστε) και κινεισαι στα 2 ακρα (ή πισω στις σπηλιες ή καταστροφη του πλανητη) τοτε το προβλημα είναι δικο σου και όποιου σκέφτεται ακραία, και όχι του (κάθε) Οσσο.

 

 

 

Και όσο για τις νέες παθήσεις που αναφέρεις είναι άδικη αναφορά γιατί θα έπρεπε να αναφέρεις, πρώτα, αυτές που έχουν θεραπευτεί μέσω της επιστημονική οδού. Είναι μακράν πολύ περισσότερες από αυτές που έχει δημιουργήσει η μόλυνση του περιβάλλοντος.
Εισαι μακραν ακυρος.

Διοτι όταν δεν θα εχουμε πλανητη για να ζησουμε τι να κανει η μεταμοσχευση νεφρου, η θεραπεια ασθενειων κλπ?

Και παλι όμως επειδη ακριβως δεν με καταλαβαινεις θα μου πεις «δλδ να καταργησουμε την ιατρικη, την ερευνα κλπ??» (κι εγω βεβαια τοτε θ?αρχισω να αναρωτιεμαι?)

 

 

 

 

...Δεν συμφωνώ.

Στα τέλη του 19ου αιώνα η έπαρση της βιομηχανικής επανάστασης ήταν μια από τις χειρότερες απειλές για το βιοοικοσύστημα της γης. Απλά τότε δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το θέμα και τώρα εμφανίζονται οι συνέπειες.

Δε πιστευα ότι θα χρειάζονταν διευκρινηση κατι τετοιο αλλα τελος παντων?

Βασικα δεν συμφωνεις επειδη απλα δεν καταλαβες.

Όταν μιλαει ο Οσσο για την εξελιξη της επιστημης δεν αναφερεται σε καποια συγκεκριμενη χρονικη περιοδο. Δεν σου λεει ότι «από 2/10/1950 ή του ?70, η επιστημη εχασε το στοχο», όχι.

Αναφερεται γενικοτερα στην εξελιξη της τεχνολογιας και φυσικα περιλαμβανει και τον 19ο αιωνα.

 

 

 

Σχετικά με τον Osho δεν διαφωνώ γενικά μαζί του. Διαφωνώ σε επιμέρους σημεία και στο συγκεκριμένο θέμα.
Θα σου κανω 1 ερωτηση που θα ηθελα να μου απαντησεις μονολεκτικα.

 

Κατά τη γνωμη σου,

η ευτυχια του ανθρωπου περνα μεσα απ?την επιστημη ή μπορει καποιος να είναι ευτυχισμενος και χωρις τα επιστημονικά επιτεύγματα?

 

Πιστευω ότι ολη η ουσια της συζητησης κρυβεται σ?αυτή την ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον rasputin...οι άνθρωποι δεν ήταν ευτυχισμένοι και πριν την ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης?η επιστήμη δεν εδραιώθηκε για να μας βοηθήσει;άρα η επιστήμη και μόνο μας προσφέρει ευτυχία ή μπορούμε να την βρούμε και χωρίς αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε νευριάσει πολύ, περίμενα κάτι παραπάνω και ενώ βλέπω κείμενα γεμάτα από καλές ιδέες, δε βλέπω ούτε ένα κείμενο γραμμένο με ρομαντισμό και λογική.

Link to comment
Share on other sites

αν σε νευριάζουμε να γράψεις εσυ την άποψη σου και να τη σεβαστούμε....

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε νευριάσει πολύ, περίμενα κάτι παραπάνω και ενώ βλέπω κείμενα γεμάτα από καλές ιδέες, δε βλέπω ούτε ένα κείμενο γραμμένο με ρομαντισμό και λογική.

 

 

 

Αφού περιμένουμε εσένα.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω πρώτα για μια μπύρα και μετά αν έχω κέφια ίσως παραθέσω και την δική μου άποψη.

 

Υγ ξέρω πως δεν έχουμε γνωριστεί αλλά μην αντιμετωπίζετε επιθετικά τόσο εύκολα κάποιον, το «έχω νευριάσει» νομίζω πως είναι προφανές πως είναι αστεϊσμός. Συγνώμη πάντως αν προκάλεσα.

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε νευριάσει πολύ, περίμενα κάτι παραπάνω και ενώ βλέπω κείμενα γεμάτα από καλές ιδέες, δε βλέπω ούτε ένα κείμενο γραμμένο με ρομαντισμό και λογική.

 

... πιές τήν μπύρα σου, καί κατόπιν, άν έχεις διάθεση δώσε μας τήν θέση σου.

 

Δέν σέ παρεξηγώ, απλά μπορώ νά περιμένω...

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι αυτο το νοημα. Μπορει να προσεξες παρα πολυ καλα τα γραφομενα, ωστοσο το νοημα το εχασες. Αλλου θελει να επικεντρωθει.

 

.....................................................

 

Κατά τη γνωμη σου,

η ευτυχια του ανθρωπου περνα μεσα απ?την επιστημη ή μπορει καποιος να είναι ευτυχισμενος και χωρις τα επιστημονικά επιτεύγματα?

 

Πιστευω ότι ολη η ουσια της συζητησης κρυβεται σ?αυτή την ερωτηση.

 

Νομίζω ότι με όσα αναφέρεις θεωρείς ότι δεν έχω καταλάβει και αυτό με δείχνει αρκετά ανόητο, έτσι θεωρώ ότι είναι περιττό να σου ξαναζητήσω να διαβάσεις σε τι ακριβώς αναφέρομαι και τι εννοώ (ιδίως σε αυτό με τις σπηλιές). Επειδή είναι κουραστικό για όλους να διαβάζουν διαφωνίες στις διαφωνίες θα συμφωνήσω ότι διαφωνούμε είτε έχω χάσει το νόημα (όπως υποστηρίζεις) είτε όχι.

 

Η απάντηση μου στην καλή (ομολογουμένως) ερώτησή σου είναι ότι η ευτυχία ΔΕΝ εξαρτάτε από την επιστήμη και δεν ανέφερα στα γραφόμενά μου τίποτα το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον rasputin...οι άνθρωποι δεν ήταν ευτυχισμένοι και πριν την ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης?η επιστήμη δεν εδραιώθηκε για να μας βοηθήσει;άρα η επιστήμη και μόνο μας προσφέρει ευτυχία ή μπορούμε να την βρούμε και χωρίς αυτήν;

 

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι η επιστήμη υπήρχε από την στιγμή που υπήρχε και ο άνθρωπος. Αυτός που ανακάλυψε για παράδειγμα ότι το μυτερό ξύλο σκοτώνει τα θηράματα ήταν επιστήμονας.

Link to comment
Share on other sites

ήταν αλλα τον έκανε ευτυχισμένο?ίσως επιφανειακά αλλα ήταν πραγματικά?

Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγω κύριος εντοπίζει το όλο πρόβλημα, στο ότι με την τεχνολογία ο άνθρωπος παύει να γίνετε χρήσιμος, για εμένα προς το παρόν τουλάχιστον είναι άτοπος, καθότι για να υπάρξει αυτή η τεχνολογία πρέπει να δουλέψουν άνθρωποι, κάτι που τους κάνει ιδιαίτερα χρήσιμους, όταν έρθει η στιγμή που οι άνθρωποι θα έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα μέσω κάποιον επιστημών και της τεχνολογίας, όταν λοιπόν απλά θα δράττουμε καρπούς από τα επιτεύγματα μας και δε θα έχουμε κανένα άλλο πρόβλημα να επιλύσουμε τότε ίσως να υπάρξει μια βάση στα λεγόμενα του. Τώρα για να έρθω στο θέμα της αντιπαράθεσης, για αρχή επιστήμη είναι και η φιλοσοφία και η μουσικολογία και η θεατρολογία και η θεωρητική φυσική και πολλές άλλες που εκτός του καθαρά πρακτικού επιστημονικού μέρους τους έχουν να κάνουν και με έννοιες που είναι συνδεδεμένες με την ψυχή και το πνεύμα του κάθε επιστήμονα μελετητή. Ποιος τολμάει να πει πως η επιστήμη δεν διακατέχετε από ρομαντισμό? Ποιος έγινε αστροφυσικός χωρίς μικρός να μαγεύτηκε από κάποιο νεφέλωμα, από την απεικόνιση μιας μαύρης τρύπας ? ποιος επιστήμονας διέπρεψε στον χώρο του αν δεν ήταν ρομαντικός, αν η καρδιά του δεν ήταν γεμάτη? Θα μπορούσα να αναφέρω πολλούς επιστήμονες που και οι ανακαλύψεις τους έγιναν επειδή ήταν περισσότερο ρομαντικοί από τους υπολοίπους, γιατί για να πετύχεις κάτι ξεχωριστό δεν αρκεί, πρέπει να κάνεις κάτι από αγάπη ώστε ο μόχθος σου να μη σε νοιάζει. Αυτό έχει να κάνει με όσα συμβαίνουν γύρο μας, κανείς δεν έγινε νούμερο 1 ποδοσφαιριστής αν δεν αγάπησε το ποδόσφαιρο από μικρός, κανείς δεν έγινε σπουδαίος μουσικός αν δεν λάτρεψε τη μουσική έτσι και κανείς δεν έγινε μεγάλος επιστήμονας με μόνο γνώμονα το κέρδος. Όταν λοιπόν έχουμε το ρομαντισμό μέσα μας και κάνουμε κάτι με την καρδιά μας, γιατί θα πρέπει να το ξεχωρίσουμε από την επιστήμη?

Μπορούμε να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία προς όφελος μας αλλά και για να έχουμε περισσότερο χρόνο, να φιλοσοφούμε, να δημιουργούμε, να σκεφτόμαστε, να επισκεπτόμαστε τη φύση και να επιστρέφουμε στις ρίζες μας, το αν γίνετε κακή χρήση κάποιων επιστημών η της επιστήμης στο σύνολο της δε σημαίνει πως φταίνε οι επιστήμονες, άλλωστε και κακή χρήση της τέχνης γίνετε κοκ. Στο δικό μας χέρι είναι να κάνουμε σωστή χρήση με σύνεση, γιατί όπως και να έχει δεν αναιρεί το ένα το άλλο, μάλλον τελειοποιεί θα έλεγα.

Αυτός που δημιούργησε το κερί ήταν επιστήμονας της εποχής του, το κερί χρησίμευσε σε πρακτικά πράγματα όπως το να βλέπουμε στο σκοτάδι, να σφραγίζουμε γράμματα, βαρέλια κτλ όμως χρησίμευσε και στο να δημιουργούμε ρομαντική ατμόσφαιρα, να γίνετε το ίδιο το κερί τέχνη, να χρησιμοποιείτε από τέχνες η μπορεί απλά κάποιος να γουστάρει να βλέπει κεριά αναμμένα και να τον κάνουν ευτυχή.

 

Μπορούμε να γράψουμε χιλιάδες σελίδες για αυτά τα θέματα, όπως kαι να έχει παρακαλώ να είσαστε ελαστικοί στην κριτική που θα ασκήσετε στο κειμενακι μου αλλιώς θα με πληγώσετε τελευταία μέρα του χρόνου :-pppppp

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι οτι έχεις άδικο ως ενα σημείο...απλά ταιριάζει περισσότερο στο τοπικ ''ρομαντισμός'' του...nargathem...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου στην ερώτησή σου είναι ότι η ευτυχία ΔΕΝ εξαρτάτε από την επιστήμη

Ε ωραια , αφου λοιπον στο ουσιαστικο συμφωνουμε, τοτε πως γινεται να ισχυει ταυτοχρονα και αυτο?

θα συμφωνήσω ότι διαφωνούμε

ΠΟΥ ακριβως διαφωνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείται η ευτυχία αυτοσκοπός στο κάθε τι;

Η δυστυχία έμεινε δυστυχισμένη και μόνη..

 

Μιλάμε για ισορροπίες, έχοντας στο μυαλό μας μια πλευρά.

Μια άλλη πλευρά υπάρχει από κάτω, χρωματίζοντας την απουσία της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...