Jump to content

Ρομαντικοι????


NARGATHEM
 Share

Recommended Posts

Μ'αρέσει αυτή η οπτική. :)

Ποιά προσέγγιση χρησιμοποιεί όμως ένας μη-ρομαντικός προκειμένου να επιφέρει τις αντίστοιχες αλλαγές?

Είναι εξίσου αποδοτική αυτή η προσέγγιση?

 

Ας χρησιμοποιήσουμε άφοβα τις λέξεις χωρίς να τρέμουμε μήπως κατηγορηθούμε για παθητικότητα.....

 

'Ενας άνθρωπος που οραματίζεται αλλαγές πέραν των αποδεδειγμένων δυνάμεων του αυτόματα αντιμετωπίζεται ως ρομαντικός με την παρεξηγημένη έννοια...μόνο ο ίδιος βιώνει το μέγεθος της πίστης του που μετουσιωμένη σε πράξεις θα συμπαρασύρει και άλλους...

 

Κάθε ένας που φέρει την καινοτόμο αλλαγή μέσα του είναι ρομαντικός χωρίς να το γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Εδω οπως το θετεις παραγεται ενα πολυ ποιο σημαντικο ερωτημα : τι ειναι ποιο επικινδυνο για καποιον να βαζει φαντασια στην ζωη του η ζωη στην φαντασια του????

 

Για μένα το παραπάνω δίλημμα δεν υφίσταται... είτε φαντασία βάλεις στην ζωή σου είτε ζωή στην φαντασία σου, είναι το ένα και το αυτό..

 

Βάζω φαντασία στην ζωή μου δεν σημαίνει πως διαστρεβλώνω την πραγματικότητα εξωραΐζοντάς την, αυτό θα ήταν καθαρός στρουθοκαμηλισμός...

 

Αφήνω ελεύθερα την φαντασία να μπει στην ζωή μου δίνοντας ζωή στην φαντασία μου

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το παραπάνω δίλημμα δεν υφίσταται... είτε φαντασία βάλεις στην ζωή σου είτε ζωή στην φαντασία σου, είναι το ένα και το αυτό..

 

Βάζω φαντασία στην ζωή μου δεν σημαίνει πως διαστρεβλώνω την πραγματικότητα εξωραΐζοντάς την, αυτό θα ήταν καθαρός στρουθοκαμηλισμός...

 

Αφήνω ελεύθερα την φαντασία να μπει στην ζωή μου δίνοντας ζωή στην φαντασία μου

Μπαααα χλωμο! θες να μου πεις οτι εσυ ζεις συμφωνα με την φαντασια σου? :) διοτι αν δινεις ζωη στην φαντασια σου τοτε η ζωη σου περνει την μορφη της φαντασιας σου :)

Ιδεολογιουλες! αλλα οκ σεβαστον οπως μπορει ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

Εγω χαθηκα λιγο..

αν αυτο ειναι ο ορισμος του ρομαντικου ανθρωπου τοτε σε τι διαφερουν οι ρομαντικοι απο τους οραματιστες?

Link to comment
Share on other sites

'Ενας άνθρωπος που οραματίζεται αλλαγές πέραν των αποδεδειγμένων δυνάμεων του αυτόματα αντιμετωπίζεται ως ρομαντικός με την παρεξηγημένη έννοια...μόνο ο ίδιος βιώνει το μέγεθος της πίστης του που μετουσιωμένη σε πράξεις θα συμπαρασύρει και άλλους...

Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα αυτό που ρώτησα. Και συνεχίζει να μου αρέσει η προσέγγισή σου. :smilewink:

Θέλω όμως να το προσεγγίσουμε πιό σφαιρικά το ζήτημα, γιατί αν ο ρομαντισμός ήταν ο μόνος δρόμος για την απαρχή των οποιωνδήποτε αλλαγών, τότε δεν θα θεωρούταν παρεξηγημένη (σε ορισμένες περιπτώσεις) η έννοια του ρομαντισμού.

Ποιό είναι το άλλο άκρο?

Κάποια μηχανική μίμηση διαδικασιών? Στείρα υπακοή σε φόρμες? Τί?

Πετυχαίνουν τελικά το στόχο τους? Κι αν ναι, πώς?

Και αν επιχειρούσαμε μια ποιοτική σύγκριση των αποτελεσμάτων, ποιοί θα υστερούσαν? Οι ρομαντικοί ή οι "άλλοι"?

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα χλωμο! θες να μου πεις οτι εσυ ζεις συμφωνα με την φαντασια σου? :) διοτι αν δινεις ζωη στην φαντασια σου τοτε η ζωη σου περνει την μορφη της φαντασιας σου :)

Ιδεολογιουλες! αλλα οκ σεβαστον οπως μπορει ο καθενας

 

Αυτό ακριβώς σου λέω...! φαντάζομαι - δίνω ζωή στην φαντασία μου - και η ζωή μου μετασχηματίζεται μέσα από πράξεις σε αυτό που έχω φανταστεί...

 

Που βλέπεις το χλωμό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χαθηκα λιγο..

αν αυτο ειναι ο ορισμος του ρομαντικου ανθρωπου τοτε σε τι διαφερουν οι ρομαντικοι απο τους οραματιστες?

 

Αυτός είναι ο δικός μου ορισμός ...

 

Οι ρομαντικοί είναι άνθρωποι που σε πρώτο επίπεδο οραματίζονται σιωπηλά ιδανικές συνθήκες...

Σ αυτό το επίπεδο χλευάζονται και λοιδορούνται ως γραφικοί...

 

Όταν περάσουν στο δεύτερο επίπεδο της δράσης κάνοντας πράξεις τα οράματά τους έχοντας αποτελέσματα, τότε μετατρέπονται και μετά θάνατον συνήθως σε ..οραματιστές...!!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα αυτό που ρώτησα. Και συνεχίζει να μου αρέσει η προσέγγισή σου. :smilewink:

Θέλω όμως να το προσεγγίσουμε πιό σφαιρικά το ζήτημα, γιατί αν ο ρομαντισμός ήταν ο μόνος δρόμος για την απαρχή των οποιωνδήποτε αλλαγών, τότε δεν θα θεωρούταν παρεξηγημένη (σε ορισμένες περιπτώσεις) η έννοια του ρομαντισμού.

Ποιό είναι το άλλο άκρο?

Κάποια μηχανική μίμηση διαδικασιών? Στείρα υπακοή σε φόρμες? Τί?

Πετυχαίνουν τελικά το στόχο τους? Κι αν ναι, πώς?

Και αν επιχειρούσαμε μια ποιοτική σύγκριση των αποτελεσμάτων, ποιοί θα υστερούσαν? Οι ρομαντικοί ή οι "άλλοι"?

 

Η έννοια του ρομαντισμού είναι παρεξηγημένη γιατί την αλλαγή και το "από αλλού φερμένο" το φοβούνται οι περισσότεροι των ανθρώπων...και ο διαφορετικός είναι συνήθως και δαχτυλοδειχτούμενος .

 

Οι ρομαντικοί τολμούν να φανταστούν εκεί που οι "άλλοι" απλά αναπαράγουν..

Οι μεν έφεραν την αλλαγή, οι δε εφηύραν την συντήρηση..

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια του ρομαντισμού είναι παρεξηγημένη γιατί την αλλαγή και το "από αλλού φερμένο" το φοβούνται οι περισσότεροι των ανθρώπων...και ο διαφορετικός είναι συνήθως και δαχτυλοδειχτούμενος .

 

Οι ρομαντικοί τολμούν να φανταστούν εκεί που οι "άλλοι" απλά αναπαράγουν..

Οι μεν έφεραν την αλλαγή, οι δε εφηύραν την συντήρηση..

Ο ρομαντισμος δεν ειναι ΟΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ! νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει! Εσύ τα μπέρδεψες! Ξαναδιάβασε γιατί θα σε αφήσω μετεξεταστέο! :P

 

Εμένα δε θα με αφήσεις μετεξαστέο: έμεινα ήδη από τη πρώτη σελίδα του τόπικ!!! :crying::crying:

 

...και η Martina οδεύει ολοταχώς για τα Α.Ε.Ι. των Ρομαντικολόγων...! :smilewink:

 

Καλά να πάθω,αφού γουστάρω βρυκόλακες και βρυκολακίνες...*

 

:crying::crying::crying:

 

 

 

 

____________________________________________________________________________

 

*(που ναι μεν,έχουν τρομερές δόσεις νοσηρού ρομαντισμού,αλλά όσο και να'ναι...πολύ "θανατίλα" όλοι τους,δε!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο ρομαντισμός είναι ένα πολύ ωραίο συναίσθημα, το οποίο δεν θα το χαρακτήριζα ως κίνημα και δυστυχώς εκλείπει στη σήμερον ημέρα. Θεωρείται από πολλούς μειονέκτημα και ένδειξη αδυναμίας. Γιατί συμβαίνει όμως αυτό;

Ρομαντισμός είναι η προτίμηση του ανθρώπου να χρησιμοποιήσει την αίσθηση έναντι της λογικής. Η ερμήνευση γεγονότων από μια άλλη οπτική γωνία. Η οπτική γωνία αυτή στοχεύει στο συναίσθημα, στον έρωτα και στις συγκινήσεις. Ο ρομαντισμός συνεπαίρνει τον άνθρωπο, τον οδηγεί μακριά από την πραγματικότητα σε ένα νοητό κόσμο.

Γι?αυτό και δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είμαστε ρομαντικοί στη ζωή μας όλη, αλλά κυριευόμαστε από τον ρομαντισμό σε διάφορες στιγμές μας. Άλλοι περισσότερες, άλλοι λιγότερες. Όσο περισσότερο απαρνηθείς λοιπόν τον κόσμο εκείνη τη στιγμή, τόσο πιο βαθιά θα ταξιδέψεις στα άδυτα.

Οι άνθρωποι φοβούνται λοιπόν να βρεθούν στο κόσμο των αισθήσεων, είτε γιατί προσπαθούν να είναι σε όλη τους τη ζωή λογικοί, είτε γιατί φοβούνται τον χλευασμό του κόσμου, είτε ακόμα χειρότερα γιατί το θεωρούν ανούσιο. Η κοινωνία όπως παρατηρήσατε και εσείς κατακρίνει τον ρομαντισμό. Όμως δεν κατακρίνει και την λογική; Το σύστημα θέλει να απαρνηθούμε κάθε ανθρώπινο στοιχείο που διαθέτουμε. Δεν νομίζω ότι θα σας πληγώσει ο άλλος μόνο αν είστε ρομαντικοί. Υπάρχουν και άλλες λύσεις αν θελήσει να σας βλάψει. Μην μένετε απαθείς λοιπόν από αυτό το ξεχωριστό συναίσθημα φοβούμενοι τις συνέπειες, γιατί κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι δίνει ένα άλλο νόημα στη ζωή.

Σκεφτείτε μια εικόνα. Αν αυτή η εικόνα ήταν άχρωμη πάλι δεν θα καταλαβαίναμε τι απεικονίζει; Ο ρομαντισμός είναι το χρώμα στη ζωή μας. Μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτόν, αλλά δεν μπορείς να ευτυχίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...