Jump to content

Ευτυχία


Recommended Posts

Τίς ημέρες αυτές ανταλλάσονται ευχές πού περιλαμβάνουν μέ κάθε τρόπο τήν λέξη Ευτυχία.

 

Ίσως κάποιες φορές νά αισθανθήκαμε ότι οι ευχές πού ανταλλάχτηκαν, ήταν ...κενές.

 

Άς μήν ανησυχούμε ιδιαίτερα! Μπορεί νά πάσχουμε από έλλειψη ...Υποδομής Ευτυχίας κι αυτό είναι κάτι πού ...διορθώνεται!

 

 

Κατέγραψα όσους παράγοντες μπόρεσα νά ανασύρω από τό μυαλό μου καί οι οποίοι, κατά τήν γνώμη μου, επηρεάζουν τήν ευτυχία ενός ανθρώπου.

 

? Η ικανότητα προσαρμογής σέ μεταβολές τής ζωής, επιθυμητές ή όχι.

? Η ευελιξία σε καταστάσεις , γεγονότα , ανάγκες κ.λ.π . Η διάθεση γιά εξεύρεση λύσεων έτσι ώστε να αποφεύγονται το τέλμα και τα αδιέξοδα .

? Η ικανότητα έκφρασης τών συναισθημάτων, τών απόψεων, τών ιδεών . Η ικανότητα έκφρασης τών "θέλω" και τών "δεν θέλω".

? Ο βαθμός εσωστρέφειας καί «κλεισίματος στόν εαυτό μας» ή τό αντίθετο.

? Ο βαθμός εγωισμού καί ξεροκεφαλιάς ή η ικανότητα αλλαγής απόψεων μπροστά σέ πειστικά επιχειρήματα καί η ικανότητα αποδοχής τής αναγκαιότητας γιά αναθεώρηση μίας στάσης.

? Ο βαθμός αντιμετώπισης πραγμάτων καί καταστάσεων με θετική σκέψη , χωρίς "αρνητισμούς" , πεσιμιστικές αντιλήψεις και γκρίνιες ... ή τό αντίθετο.

? Η ικανότητα αντίδρασης σέ μία αναποδιά πού μπορεί φέρει πολύ ή λίγο πίσω τήν "ζωή" καί η ταχύτητα επανάκτησης τών ισορροπιών.

? Ο βαθμός ελέγχου τής πορείας τής ζωής μας.

? Η δυνατότητα κάλυψης τών βασικών βιωτικών αναγκών.

? Τό εύρος καί τό βάθος τών ανασφαλειών πού μάς διακατέχει.

? Τό εύρος καί τό βάθος τών δυνατών επιλογών στήν καθημερινή μας ζωή, χωρίς τήν αίσθηση εγκλωβισμού.

? Η υγιής αντιμετώπιση τής κοινωνίας καί οι διαβαθμισμένες αλλά άρτιες σχέσεις μέ τούς άλλους ανθρώπους.

? Η διάθεση προσφοράς αλλά καί ικανότητα αποδοχής τής ανταπόδωσης σέ ένα συγκεκριμένο κύκλο «δικών μας» ανθρώπων

? Η ικανότητα επικέντρωσης σέ έναν «στόχο» καί η ικανότητα πραγμάτωσής του μέ υπομονή καί επιμονή.

? Η ρεαλιστικότητα στήν εκτίμηση καταστάσεων καί η δυνατότητα ικανοποίησης τών υγιών ατομικών μας προσδοκιών.

? Η ενασχόληση μέ δραστηριότητες πού δίνουν νόημα στήν ζωή μας.

 

Σάς τούς αφιερώνω μέ τίς θερμότερες Ευχές μου γιά ένα Ευτυχισμένο 2008

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σωθήκαμε , θα πάρουμε και την μεζούρα και κάτι μπορεί να γίνει ...

 

Τρόποι να αντέξουμε αυτή τη ζωή κάπως υποφερτά και όχι για συνταγή ευτυχίας μου μοιάζουν..

 

 

Και ό,τι θα ρώταγα , από ευτυχία πως τα πάτε ;

 

Και αν θέλετε μας λέτε και την συνταγή σας....

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επέτρεπες Σείριε να τα συμπυκνώσω σε μία φράση;

 

''επίγνωση των αναγκών και των δυνατοτήτων''

Ο σκοπός και το μέσον της αυτοβελτίωσης.

 

Αν δεν ξέρεις ποιός είσαι, πώς θα ευτυχήσεις;

Link to comment
Share on other sites

:clapping:

 

 

Τώρα σωθήκαμε , θα πάρουμε και την μεζούρα και κάτι μπορεί να γίνει ...

 

... είναι κι αυτό ένα μέτρο, ελαφρώς καλύτερο από τό ...ολότελα τίποτε! :whistling:

 

Τρόποι να αντέξουμε αυτή τη ζωή κάπως υποφερτά και όχι για συνταγή ευτυχίας μου μοιάζουν..

Και ό,τι θα ρώταγα , από ευτυχία πως τα πάτε ;

 

Και αν θέλετε μας λέτε και την συνταγή σας....

 

...ανταλλάσω μόνο συνταγές μαγειρικής! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο το άρθρο σου Seirie , που αξίζει να το κρατήσει κανείς και να το βάλει σε πράξη.

 

Όμως τι σχέση έχει με την ευτυχία;

 

Και επειδή εγώ ανταλάσσω και συνταγές εκτός μαγειρικής , θα σου γράψω τη δική μου συνταγή ευτυχίας που είναι η εξής :

 

<<Και τίποτα δεν θέλω σε τούτη τη ζωή , στα μάτια του να βλέπω τον ήλιο το πρωί >> .

 

 

Φιλικά και να ξέρεις ό,τι σε εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Νηριήδα,

 

... μέ τήν ευτυχία έχει σχέση η

''επίγνωση των εσωτερικών αναγκών και των πραγματικών δυνατοτήτων''

καί ...όπως ακριβώς τό επιβεβαίωσες μέ τήν προσωπική σου συνταγή:

<<Και τίποτα δεν θέλω σε τούτη τη ζωή , στα μάτια του να βλέπω τον ήλιο το πρωί >> όπου εκφράζεις τήν απόλυτη εσωτερική σου ανάγκη, τής οποίας η ικανοποίηση θά σέ κάνει ευτυχισμένη. Βέβαια, η οποιαδήποτε απόκλιση από τήν πραγματοποίησή της, έτσι όπως εσύ τό επιθυμείς, αυτόματα θά σέ κάνει ...δυστυχισμένη!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να το αναλύσεις με τη λογική, το διέλυσες....

 

Δεν είναι θέμα αναγκών και δυνατοτήτων ( που είναι άλλου τόπικ ) , δεν έχει καν να κάνει με ανάγκη και ικανοποίηση .

 

Γιατί κι αν κανείς ξέρει τις ανάγκες και τις δυνατότητές του , ο άλλος τις ξέρει ; Κι αν τις ξέρει τι γίνεται;

 

Μόνος του θα γίνει κανείς ευτυχισμένος ή υπάρχει κανένα παζάρι ευτυχίας ;

 

Το θέμα είναι : < θα είναι ο ήλιος μέσ΄τα μάτια του > ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος άλλος; Μόνοι μας βρίσκουμε την ευτυχία μας.

Δικές μας ανάγκες ικανοποιούμε.

 

Αν η ευτυχία δεν ήταν θέμα αναγκών, τότε ή θα υπήρχε ή δεν θα υπήρχε, χωρίς εμείς να μπορούμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να το αναλύσεις με τη λογική, το διέλυσες....

 

... όταν κινδυνεύεις νά χάσεις τούς Αγγέλους, τότε, επικαλέσου τόν ...δαίμονα!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ανάλυση...

 

η ευτυχία για τον κάθε άνθρωπο είναι τόσο απλή , όσο απλός είναι και ο τρόπος που ανασαίνεις. Δεν χρειάζεται αναλύσεις και προσπάθειες. Είναι μέσα στον κάθε ένα απο εμάς.

Link to comment
Share on other sites

...Το θέμα είναι : < θα είναι ο ήλιος μέσ΄τα μάτια του > ;

 

...τί λές γι' αυτό Anor;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι όποιος ποντάρει σε άλλους για την ευτυχία του, δεν έχει κανένα δικαίωμα να τους κατηγορήσει αργότερα για την δυστυχία του.

Στο χωριό μου λένε.... ''ξένα ρούχα ντύνεσαι, γρήγορα τα γδύνεσαι''.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι όποιος ποντάρει σε άλλους για την ευτυχία του, δεν έχει κανένα δικαίωμα να τους κατηγορήσει αργότερα για την δυστυχία του.

Στο χωριό μου λένε.... ''ξένα ρούχα ντύνεσαι, γρήγορα τα γδύνεσαι''.

 

:clapping: συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!

 

Κανένας δεν μπορεί να μας εγγυηθεί την προσωπική μας ευτυχία ...αλλά ούτε και εμείς μπορούμε να την εγγυηθούμε για τους άλλους... η ευτυχία ως αφηρημένη έννοια πάντα θα είναι υποκειμενική παρ όλο που πιστεύω πως υπάρχει "συνταγή" ..

 

Εάν εναποθέτουμε την ευτυχία μας σε συγκεκριμένο πρόσωπο, σε συγκεκριμένη καριέρα, σε συγκεκριμένο βιοτικό επίπεδο κ.ο.κ. ας μην μεμψιμοιρήσουμε όταν θα έρθει η στιγμή της απογοήτευσης..

 

Αν όμως εναποθέσουμε την ευτυχία μας σε πιό οικουμενικές ιδέες, σε πιό σταθερές αξίες όπως τον έρωτα, την δημιουργικότητα, το καλώς εννοούμενο ευ ζην, τότε μπορούμε να είμαστε βέβαιοι πως στηριζόμαστε σε γερό θεμέλιο..

 

Η ευτυχία είναι μιά κατάσταση που όπως και η ελευθερία ( στην οποία εμπεριέχεται ) απορρέει από την κατάργηση συμβατικών στερεοτύπων και την αναγωγή της σε κάτι τόσο υπεράνω που τίποτα θνητό να μην την αγγίζει...ένας πραγματικά ευτυχισμένος άνθρωπος διατηρεί την ευτυχία του ακόμα και όταν διανύει στιγμές δυστυχίας..

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν αυτά που έγραψε ο Anor και συμφωνώ μαζί του.

 

Βέβαια η ευφυέστατη martina , με την αριστοτεχνική γραφή , απαντά στον Αρχάγγελο .

 

Ειδικά η τελευταία παράγραφος της είναι καταπληκτική και η καλύτερη απάντηση στον Αυγερινό.

 

Τι άλλο να προσθέσει κανείς...

 

 

Όμως εγώ απλά ρώτησα , αν είστε ευτυχισμένοι και τι είναι αυτό που σας κάνει ή θα σας έκανε ευτυχισμένους.

 

Τι είναι ευτυχία για σας;

 

Ποιός ξέρει ;

 

Μπορεί κάτι να ανακαλύψουμε... : :smilewink:

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν αυτά που έγραψε ο Anor και συμφωνώ μαζί του.

 

Βέβαια η ευφυέστατη martina , με την αριστοτεχνική γραφή , απαντά στον Αρχάγγελο .

 

Ειδικά η τελευταία παράγραφος της είναι καταπληκτική και η καλύτερη απάντηση στον Αυγερινό.

 

Τι άλλο να προσθέσει κανείς...

 

...ένα ερώτημα off topic:

 

Είστε κριτικός ...κινηματογράφου, αγαπητή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...