Jump to content

Ευτυχία


Recommended Posts

Δεν είναι θέμα αναγκών και δυνατοτήτων ( που είναι άλλου τόπικ ) , δεν έχει καν να κάνει με ανάγκη και ικανοποίηση .

 

Γιατί κι αν κανείς ξέρει τις ανάγκες και τις δυνατότητές του , ο άλλος τις ξέρει ; Κι αν τις ξέρει τι γίνεται;

 

Μόνος του θα γίνει κανείς ευτυχισμένος ή υπάρχει κανένα παζάρι ευτυχίας ;

 

Το θέμα είναι : < θα είναι ο ήλιος μέσ΄τα μάτια του > ;

 

Mε ολο το θαρρος φαινεται απο τα λογια σου οτι με το μισο σου μυαλο πολεμας το αλλο μισο(οχι οτι πολλοι απο μας δεν το κανουν :smilewink: )

Την ευτυχια την βρισκει κανεις στην ζωη επαγωγικα...αυτο ειναι το σχολειο....πρεπει πρωτα να δεις τι σε κανει δυστηχισμενο,πρεπει να δεις που ειναι ο πονος,για να μπορεσεις να δεις την χαρα,και την ευτυχια.και αυτος ο δρομος δεν ειναι ευκολος

 

Ο ηλιος θα ειναι μεσα στα ματια του για οσο θελεις εσυ να τον βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Την ευτυχία την νιώθεις αν την βιώσεις και έχεις εκπαιδευτεί να την ξεχωρίζεις, αν όχι απλά για πάντα θα μπερδεύεσαι ανάμεσα στα συναισθήματα σου. Οποίος λέει πως μπορεί να είναι πάντα ευτυχής πλανάτε, υπάρχουν στιγμές η και ολόκληρες περίοδοι που σίγουρα δεν είσαι ευτυχισμένος. Αυτό που πολλοί καταφέρνουν και κάνουν είναι να είναι απαθείς για τα οποιαδήποτε συναισθήματα τους καταβάλουν, μέσα από αυτή τους την «αναισθησία» νομίζουν πως γίνονται ευτυχισμένοι, ενώ στην ουσία είναι απλά λιγότερο δυστυχισμένοι. Αυτό που είπε η φίλη Μαρτινα με βρίσκει αντίθετο, ο καθένας είναι διαφορετικός και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζετε (για παράδειγμα δεν είναι η ελευθερία που τους κάνει όλους ευτυχισμένους και ας με βρίσκεις προσωπικά συμφωνώ με αυτή σου την αντίληψη). Σκέψου μόνο αυτό, μπορείς να είσαι χαρούμενος κάνοντας σεξ με κάποια η κάποιον που σου αρέσει και μπορεί να σε κάνει να νιώσεις πολύ έντονα εκείνη τη στιγμή αλλά δε συγκρίνετε με την ευτυχία του να είσαι ερωτευμένος και να υπάρχει ανταπόκριση, το σεξ πες πως το βρίσκεις τον έρωτα είναι λιγάκι πιο δύσκολο όσο και αν καμιά φορά προσπαθούμε να τα μπλέκουμε αυτά για να μην ανακαλύπτουμε τα κενά μας. Πολλά μπορούν να πούμε όπως το ότι για να νιώσεις ευτυχία πρέπει να νιώσεις και τον πόνο, η ουσία είναι πως όπως και να το κάνουμε δεν υπάρχει προσωρινός κορεσμός στα συναισθήματα, όσο υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες και όσο μένουμε ίδιοι. Όπως επίσης πως οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι για πολλά διαφορετικά αλλά και για πολλές ίδιες καταστάσεις και γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Την ευτυχία την νιώθεις αν την βιώσεις και έχεις εκπαιδευτεί να την ξεχωρίζεις, αν όχι απλά για πάντα θα μπερδεύεσαι ανάμεσα στα συναισθήματα σου...

 

Η ευτυχία, άν καί οικοδομείται διαφορετικά καί σύνθετα, έχει ένα μοναδικό γνώρισμα, τήν ...σιωπή!

Link to comment
Share on other sites

Μην υπερεκτιμάται την ευτυχία. Η ζωή χωρίς πόνο οδηγεί σε θάνατο και καταστροφή.

Μην υποτιμάται την δυστυχία. Αυτή μας ωθεί στα πιο μεγάλα μας επιτεύγματα.

 

Να θυμάσται, κατω απο το φως της ευτυχίας και δυστυχίας ο άνθρωπος μαθαίνει να αγαπά.

Την αγάπη πρέπει να κυνηγάμε και όχι την ευτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Seirie χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, πιστεύεις πως οι δυο φίλοι που απεικονίζονται στη ζωγραφιά που έχεις (υπέροχη πραγματικά) δεν βιώνουν την ευτυχία εκείνη τη δεδομένη στιγμή η πιστεύεις πως είναι βουβοί? Το πώς βιώνει κάποιος την ευτυχία είναι πραγματικά δικό του θέμα.

 

Υγ ελπίζω να μην εκλάβεις σαν επιθετικό το ποστ μου, από τα όσα έχω δει άλλωστε είσαι ένας από τους κατασταλαγμένους users και με πολλές απόψεις τις οποίες ενστερνίζομαι και προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Μην υπερεκτιμάται την ευτυχία. Η ζωή χωρίς πόνο οδηγεί σε θάνατο και καταστροφή.
η φυσική φθορά είναι μια βιολογική διαδικασία να θυμόμαστε ότι όλα οδηγούν (βιολογικά βέβαια) στο θάνατο...

Και κάθε στιγμή όντως είναι μια καινούργια ευκαιρεία για δημιουργία της προσωπικής μας ευτυχίας

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς που το πρώτο μου ποστ του 2008 θα έχει να κάνει με ένα τόσο μπερδεμένο ζήτημα όσο η ευτυχία...!

(Καλά ξεκινάμε... :cheerful: )

 

Θα συμφωνήσω με την martina και τον Αρχάγγελο ότι η ευτυχία πηγάζει από μέσα μας και μόνο...

 

Το μεγαλύτερο δηλητήριο που μπορεί να προσφέρει ο άνθρωπος στον εαυτό του είναι η εξάρτηση από άλλα άτομα ή καταστάσεις για να είναι ολοκληρωμένος - ευτυχισμένος...

Δυστυχώς όμως το συγκεκριμένο δηλητήριο δίνεται σε ... συσκευασία δώρου μαζί με κάθε "ευτυχισμένη" στιγμή που βιώνεις με κάποιον άλλο ή μέσα από μια κατάσταση...

Και είναι και γλυκόοοο.....

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

(Xμμ..., επειδή γενικά εκφέρω την άποψή μου λίγο συμπυκνωμένα είναι αρκετά εύκολο να παρερμηνευτούν τα όσα κατά καιρούς γράφω... νομίζω λοιπόν πως οφείλω μιά παραπάνω εξήγηση ..)

 

Πρώτα απ όλα ας μην συγχέουμε τις έννοιες στο μυαλό μας...είναι πολύ σημαντικό να κατανοούμε την έννοια των λέξεων γιατί μόνο έτσι η σκέψη μας θα είναι ξεκάθαρη και συνεπώς και τα συμπεράσματά μας..

 

Η αντίθετη λέξη του χαρούμενος δεν είναι ο δυστυχής αλλά ο λυπημένος..

Οι λέξεις χαρούμενος και λυπημένος δηλώνουν εφήμερες καταστάσεις που άπτονται του παρόντος ...είναι εντελώς φυσιολογικό αυτές οι καταστάσεις να εναλλάσσονται ..πιστεύω πως όλοι εργαζόμαστε είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα ώστε να αυξήσουμε τις στιγμές χαράς και να μειώσουμε αυτές της λύπης άσχετα αν το πετυχαίνουμε ή όχι.

 

Και πάμε τώρα στο θέμα της πολυπόθητης ευτυχίας..

 

Οι λέξεις ευτυχία/δυστυχία δηλώνουν δύο εκ διαμέτρου αντίθετες καταστάσεις μεγαλύτερης διάρκειας και που περισσότερο έχουν να κάνουν με την διάθεσή μας αλλά και την γενικότερη στάση μας να εντάξουμε τον εαυτό μας μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο της ζωής μας αλλά και από ποιά σκοπιά θα αντιμετωπίσουμε τα γεγονότα που βιώνουμε..

 

Η διαφορά ανάμεσα στις έννοιες χαρούμενος/λυπημένος ..ευτυχής/δυστυχής γίνεται περισσότερο κατανοητή αν σκεφτούμε το εξής..ενώ ανά πάσα στιγμή μπορούμε να απαντήσουμε αμέσως αν νιώθουμε χαρούμενοι ή λυπημένοι, στο θέμα της ευτυχίας ή δυστυχίας ζητούμε χρόνο να ..σκεφτούμε....

Μπορεί αυτήν την στιγμή που σας γράφω να μην είμαι ούτε χαρούμενη ούτε λυπημένη αλλά να διανύω μιά στιγμή ηρεμίας και χαλάρωσης ... είμαι όμως ευτυχής γιατί έχω την δυνατότητα έτσι απλά να μπορώ να σας γράφω...και οι στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης είναι και αυτές αναγκαίες ...

 

Η αγορά ενός π.χ. καταπληκτικού αυτοκινήτου μπορεί να μας κάνει χαρούμενους αλλά όχι ευτυχισμένους,

το μηχανικό σεξ θα μας κάνει χαρούμενους τόσο στιγμιαία που η εναλλαγή της χαράς με το κενό θα είναι άμεση .., όπως ακριβώς όταν αγοράζουμε ένα ρούχο που δεν χρειαζόμαστε και μόλις πάμε σπίτι το ξεχνάμε σε μιά ντουλάπα...

 

Η ευτυχία/δυστυχία απορρέει μέσα από μια απόφαση....μία απόφαση που εμείς θα πάρουμε για μας..από τον τρόπο που θέλουμε να αντιμετωπίσουμε την ζωή που μας έχει δοθεί με μόνο λόγο πως αποφασίσαμε να την ζήσουμε και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Επιπρόσθετα όλοι οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι για τα ίδια ακριβώς πράγματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mε ολο το θαρρος φαινεται απο τα λογια σου οτι με το μισο σου μυαλο πολεμας το αλλο μισο(οχι οτι πολλοι απο μας δεν το κανουν :smilewink: )

Την ευτυχια την βρισκει κανεις στην ζωη επαγωγικα...αυτο ειναι το σχολειο....πρεπει πρωτα να δεις τι σε κανει δυστηχισμενο,πρεπει να δεις που ειναι ο πονος,για να μπορεσεις να δεις την χαρα,και την ευτυχια.και αυτος ο δρομος δεν ειναι ευκολος

 

Ο ηλιος θα ειναι μεσα στα ματια του για οσο θελεις εσυ να τον βλεπεις..

 

 

Την ευτυχία την γνώρισα όταν ο πόνος η αγάπη και η χαρά έγιναν ένα. Και ήταν αυτό το καλοκαίρι το ωραιότερο και το μοναδικό της ζωής μου που τελείωσε για πάντα.

 

Ο ήλιος τώρα βρίσκεται μέσα στην καρδιά του και δεν πρόκειται από εκεί να φύγει ποτέ . Τον ήλιο που είχε μέσα στα μάτια του τον φυλάω μέσα στην δική μου καρδιά και ούτε από εκεί πρόκειται να φύγει ποτέ .

Link to comment
Share on other sites

Την ευτυχία την γνώρισα όταν ο πόνος η αγάπη και η χαρά έγιναν ένα. Και ήταν αυτό το καλοκαίρι το ωραιότερο και το μοναδικό της ζωής μου που τελείωσε για πάντα.

 

Ο ήλιος τώρα βρίσκεται μέσα στην καρδιά του και δεν πρόκειται από εκεί να φύγει ποτέ . Τον ήλιο που είχε μέσα στα μάτια του τον φυλάω μέσα στην δική μου καρδιά και ούτε από εκεί πρόκειται να φύγει ποτέ .

 

Αγαπητή Νηρηίδα..

 

υπάρχει ένας urban legend που λέει πως "η αγάπη πονά" και για μένα είναι η μεγαλύτερη ανοησία που έχω ακούσει..και για ένα διάστημα το πίστευα κιόλας..

 

Η αγάπη μπορεί να έχει δυσκολίες που ζητούν να ξεπεραστούν αλλά ΔΕΝ έχει πόνο...δεν είναι η αγάπη που έχει πόνο αλλά η επιθυμία μας να την κατέχουμε συνεχώς .....η αγάπη είναι όμορφη και μας δίνει χαρά...η έλλειψή της είναι που μας προκαλεί τον πόνο..... αλλά σε κατάσταση σύγχυσης ποιός μπορεί να σκεφτεί λογικά?

 

Ο ήλιος θα βγεί πάλι φωτεινότερος από την καρδιά σου και τα καλοκαίρια θα είναι πολλά...άλλωστε ποιός μπορεί να θάψει τον ήλιο?

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω μόνο αυτό , ναι κανείς δεν μπορεί να θάψει τον ήλιο...

 

 

Γιά όλα τα άλλα που γράφεις σ' ευχαριστώ , αλλά δεν με αφορούν.

 

 

Μόνο μια απέραντη ευγνωμοσύνη στο Θεό και τίποτε άλλο .

 

 

Σταματώ εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάτι, καλό είναι να έχει κανείς αυτό εκτίμηση, εγωισμό και να πιστεύει πως είναι ξεχωριστός όμως θα πρέπει να έχει και επίγνωση του τι ακριβός είναι για να μη πω τίποτα με τρίχες να πω πως στην τελική όλοι είμαστε ένα σχεδόν τίποτα στη μεγαλοσύνη του χρόνου και του συμπαντος. Αν πραγματικά πιστεύετε πως η προσωπική ευτυχία σε τίποτα δεν εξαρτάτε από τους γύρο μας, πραγματικά πιστεύω πως δεν έχετε δει σφαιρικά το ζήτημα. Μπορούμε να κάνουμε ενέργειες για να αποδεχόμαστε και να ξεχωρίζουμε καταστάσεις που μπορεί να μας κάνουν χαρούμενους η ευτυχισμένους η επίσης να προστατευόμαστε από καταστάσεις που ίσως μας στεναχωρήσουν όμως ποτέ μα ποτέ το όλο ζήτημα δεν εξαρτάτε μόνο από εμάς. Τι θέλω να πω? Άντε τραβάτε πείτε σε αυτή

όλα αυτά. Ξέρετε ίσως να είναι το τελευταίο πράγμα ο έρωτας αν εκεί επικεντρωνόμαστε που έχει πραγματικά σημασία. Θέλω να κερδίζω και να ζω όσο το δυνατόν περισσότερες χαρούμενες στιγμές που με κάνουν ευτυχισμένο έχω σταματήσει να βλέπω μακροπρόθεσμα, δίνεις και παίρνεις από τη ζωή αλλά και από τους γύρο σου όσο μπορείς περισσότερο.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή είναι απλά αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και εύκολα.

Η "ευτυχία" όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι δείχνει απλή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και εύκολο και να την πετύχουμε? έχετε παρατηρήσει ποτέ κάποιον τεχνίτη την ώρα που εξασκεί την τέχνη του? δείχνει τόσο "εύκολο" στα μάτια μας?η εξοικείωση του δείχνει πως έτσι είναι ?και συχνά ταυτίζουμε το απλό με το εύκολο?αλλά όταν επιχειρούμε να τον αναπαράγουμε τότε αντιλαμβανόμαστε πόσο δύσκολο είναι αυτό για μας.?.όχι γιατί δεν είναι απλό αυτό καθ αυτό αλλά γιατί εμείς δεν έχουμε εξασκηθεί σ αυτήν την τέχνη?και η ευτυχία είναι τέχνη?

 

Έχω καταλήξει πως ο άνθρωπος πάντα θα ακροβατεί ανάμεσα στις αντιφάσεις του, στην θνητή και αθάνατή του πλευρά γιατί έτσι του πρέπει? την ίδια στιγμή που αντιλαμβάνεται την μικρότητά του μπροστά την «μεγαλοσύνη του χρόνου και του σύμπαντος» την ίδια ακριβώς στιγμή κάτι μέσα του τον ωθεί να κυνηγήσει και να κατακτήσει το μεγαλύτερο?κυνηγάει αυτό που φαινομενικά είναι καταδικασμένος να χάσει?

 

Ασυζητητί εξαρτόμαστε από τους ανθρώπους.. ό,τι κι αν έκανε ποτέ ο άνθρωπος , ό,τι κι αν πέτυχε το έκανε μέσα σε κοινωνία ανθρώπων?αλλά με ποιο τρόπο εξαρτόμαστε από τους ανθρώπους ??Οχι για να «κλειδώσουμε» την ευτυχία μας?. αλλά για να την κατακτήσουμε?μέσα από τα δύσκολα και μέσα από τα εύκολα?και κυρίως μέσα από τα πρώτα?και ας μην παρεξηγηθώ γιατί κανείς δεν εύχεται τα ακραία?ούτε τα αποζητά αλλιώς θα μιλούσαμε για έναν άκρατο σαδομαζοχισμό αλλά αρκετές φορές αυτά έρχονται?γιατί έτσι είναι ζωή ..απρόβλεπτη και εμείς ..ανέτοιμοι?

 

Κάποτε ένας στρατηγός ο Ιφικράτης , αφού στρατοπέδευσε σε κάποια συμμαχική χώρα , είπε στους στρατιώτες του για ασφάλεια να φτιάξουν βαθιά χαρακώματα .Πάει λοιπόν κάποιος και τον ρώτα: «Μα τι έχουμε να φοβηθούμε?» και ο Ιφικράτης απαντά : « Είναι ανεπίτρεπτο για έναν στρατηγό να πεί «δεν το περίμενα».

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...