Jump to content

Linux XP 2007


 Share

Recommended Posts

Πάει λίγος καιρός που προσεξα ότι υπάρχει ένα τέτοιο λειτουργικό σύστημα. Όταν το έμαθα έπαθα μια μικρή πλάκα, λογικά θα νιώσατε και εσείς κάτι παρόμοιο. τα κατέβασα και τα εγκατέστησα. Πολύ καλά από θέμα συμβατότητας και εύχρηστα μια και η εμφάνιση είναι ίδια με τα δημοφιλή windows XP. Στηρίζονται στον πυρήνα Fedora. Δυστυχώς όμως σε αντίθεση με τα απλά linux, δεν διατίθενται δωρεάν. Ο περιορισμός τους είναι 99 Boots, εκτός και αν αγοράσεις τα κανονκά. Αρκετά καλή προσπάθεια θα έλεγα. Δείτε ενα image ----> http://www.xpde.com/shots/startmenu.png

Link to comment
Share on other sites

www.kubuntu.org

www.ubuntu.org

www.archlinux.org

www.gentoo.org

 

Οτιδήποτε σου περιορίζει τη χρήση (99 boots; λολ) ΔΕΝ είναι Linux.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ξενερώνει που είναι στα 99 boots o περιορισμός, αν ήταν στα 100 θα το έπαιρνα lol. Αλήθεια Αυγερινέ, εσύ ποια έκδοση Linux προτιμάς? Έχω ακούσει κακά λόγια για τα Suse. Είχα δοκιμάσει ελάχιστα τα Red Hat και μπορώ να πω ήταν αρκετά καλά. Γενικά έχω πρόβλημα με τα προγράμματα όμως σε περιβάλλον linux και τα έχω παραμελήσει. Για παράδειγμα το winamp είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει στο pc μου από τη στιγμή που ανοίγει μέχρι τη στιγμή που κλεινει.. αλλά δε τρέχει σε Linux :S Έχω ακούσει και για το WINE αλλά πέρα από φήμες δεν έχω δει χειροπιαστό αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Από την κατά καιρούς χρησιμοποίηση των OpenSUSE 10.2 μπορώ να πω πως δεν είμαι ιδιαίτερα δυσαρεστημένος. Μπορώ να κάνω ότι δουλειά κάνω και στα windows, εκτός από τα παιχνίδια (που έτσι κι αλλιώς στη δουλειά παίζω με τα suse οπότε δεν χρειάζομαι παιχνίδια εκεί).

Και τα Fedora 6 μου ψιλο-άρεσαν, αλλά θα συμφωνήσω με τον Αυγερινό και θα σου συστήσω τα ubuntu, σαν ένα καλό λειτουργικό linux.

Αν πάλι είσαι έμπειρος χρήστης, με αρκετή υπομονή, πολλές αναπληρωματικές φλάντζες και γερά νεύρα, μπορείς να κάνεις ένα πείραμα δοκιμάζοντας τα gentoo που σου προτείνει εμμέσως και με δόλο ο προλαλήσαν αυγερινός (βάζω στοίχημα πως όταν έγραφε το link των gentoo είχε ένα σαρδόνιο πλην χερέκακο και γεμάτο υπονοούμενα χαμόγελο :P ).

 

Αν πάλι νιώθεις πως όλα αυτά είναι παιχνιδάκια και είσαι πλέον έτοιμος να πέσεις στα πολύ σκληρά ναρκωτικά, δεν έχω παρά να σου συστήσω τα slackware. :whistling:

 

 

Πάντως, κάτι μου βρωμά γενικότερα με αυτά τα linux XP. Συνδιάζει δύο εκ διαμέτρου διαφορετικά λειτουργικά συστήματα, συμφιλιώνοντας δύο άσπονδους εχθρούς (αν και τώρα τελευταία φαίνεται να "γλυκαίνουν" και οι δύο τη στάση τους), ενώ όλα αυτά δεν ξέρω πώς μπορούν να γίνουν.

Τί περιβάλλον είναι ας πούμε? Gnome? KDE? Είναι open source σαν σύστημα? Πώς διαφοροποιείται στη συμβατότητα που λες πως έχει (σε σχέση με άλλες διανομές linux)?

Δε μας δίνεις και κανα στοιχείο της προκοπής βρε αδερφέ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω περισσότερα πράγματα σχετικά με τα Linux XP δυστυχώς! :S Ώστε ubuntu..... θα τα μελετήξω ;) :>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

Mac; Λολισνες! Και το λέει άνθρωπος που έχει τρέξει πολύ Unix! ΣΥΝΕΛΘΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕ! Μια κακιά ώρα είναι και θα περάσει! :P

 

Όπως τα λέει ο johnny. Αν θες να μετατρέψεις το pc σου σε binary foundation (ώρες και ώρες και ώρες compiling) θα βάλεις gentoo.

Αν θες αυτοματοποιημένα πράγματα, αλλά με λίγο παλαιότερες εκδόσεις θα βάλεις (K)Ubuntu.

Αν θες bleeding edge, χωρίς αίματα και compiling θα βάλεις Archlinux.

 

RPM-διανομές ΔΕΝ στις συνιστώ λόγω του rpm. Έχω δουλέψει πολύ παλιά σε RedHat. Βράχος. Αλλά το rpm είναι από τα πιο αργά package management systems. Προτείνω apt, portage και pacman σε αυτό.

 

P.S. Winamp <<<<<<<<< Amarok

Link to comment
Share on other sites

Mac; Λολισνες! Και το λέει άνθρωπος που έχει τρέξει πολύ Unix! ΣΥΝΕΛΘΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕ! Μια κακιά ώρα είναι και θα περάσει! :P

 

Τι νομίζεις πως είναι και το Mac OS X; Πλέον βασίζεται πάνω σε BSD. Στο οποίο BSD γίνονται compile τα προγράμματα για Linux, οπότε...

 

http://www.macports.org/

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως οποιοδήποτε πρόγραμμα θέλει τον X11 για να τρέξει, δεν μπορεί να τρέξει μέσα απ'τον Aqua (εκτός αν τρέχεις και τους 2 μαζί που δεν λέει). Ισχύει αυτό; Γιατί αν δεν ισχύει τότε καλή φάση.

 

Κάκιστη φάση για την τσέπη σου βέβαια. Κάνε ένα reverse engineer τον Aqua να τον περάσουμε στο OSS ρε :P

 

Για σταθερότητα έχω ακούσει καλά λόγια πάντως (και είναι λογικό, αφού τρέχει FreeBSD kernel). Από ταχύτητα όμως έχω ακούσει ότι:

 

1. Έχει πολύ, πολΎ γρήγορο boot time, κυρίως λόγω του τρόπου που κάνει suspend to ram (and then to disk automatic) και ουσιαστικά δεν πεθαίνει ποτέ.

2. Είναι πιο αργό από linux σε αποκρισιμότητα και ταχύτητα εκτέλεσης ρουτινών.

3. Είναι πιο γρήγορο από windows στα ίδια πράγματα.

 

Υ.Γ. Είναι πιο ωραίο και από win και από lin σε default εγκαταστάσεις. Αν πιάσουμε παραμετροποιήσεις τότε και τα 3 μπορούν να γίνουν εξίσου ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως οποιοδήποτε πρόγραμμα θέλει τον X11 για να τρέξει, δεν μπορεί να τρέξει μέσα απ'τον Aqua (εκτός αν τρέχεις και τους 2 μαζί που δεν λέει). Ισχύει αυτό; Γιατί αν δεν ισχύει τότε καλή φάση.

 

Τρέχουν παράλληλα. Το gimp τρέχει μέσω Χ11 χωρίς προβλήματα performance. Τώρα, πώς ακριβώς υλοποιείται αυτό δεν ξέρω, κάποια συνεργασία παίζει. Αυτό που δε λέει είναι πάντως πως δε μοιράζονται clipboard και δεν μπορείς να αλλάξεις πληκτρολόγιο όταν βρίσκεσαι μέσα στο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τα X11.

 

Κάκιστη φάση για την τσέπη σου βέβαια. Κάνε ένα reverse engineer τον Aqua να τον περάσουμε στο OSS ρε :P

 

Κοίτα, τα ίδια λεφτά που θα έδινα για ένα καλό λάπτοπ το οποίο όμως θα είχε υποχρεωτικά τα Σβίστα, τα ίδια έδωσα για το Mac. Και προτίμησα, τα λεφτά που αντιστοιχούν για το λειτουργικό να τα δώσω στην Apple που έχει βγάλει, κατά κοινή ομολογία, ένα καλό λειτουργικό, παρά στη Microsoft της οποίας το λειτουργικό, το μόνο βέβαιο ήταν πως θα το ξήλωνα. Άρα, για την τσέπη σου έρχεται μία ή άλλη, με την επιλογή του Mac όμως να είναι πιο συνειδητή ως θέση καταναλωτή.

 

Για σταθερότητα έχω ακούσει καλά λόγια πάντως (και είναι λογικό, αφού τρέχει FreeBSD kernel). Από ταχύτητα όμως έχω ακούσει ότι:

 

1. Έχει πολύ, πολΎ γρήγορο boot time, κυρίως λόγω του τρόπου που κάνει suspend to ram (and then to disk automatic) και ουσιαστικά δεν πεθαίνει ποτέ.

 

Το πιο γρήγορο πράγματι.

 

2. Είναι πιο αργό από linux σε αποκρισιμότητα και ταχύτητα εκτέλεσης ρουτινών.

 

Αυτό πώς μετριέται; Ο Safari είναι ό,τι πιο γρήγορο έχω δει σε browser. Γενικά, σε αποκρισιμότητα, όσο πιο γρήγορο γίνεται το hardware τόσο πιο βαρειά γίνονται τα λειτουργικά: τον ίδιο χρόνο που έκανε να σηκωθεί το word 97 σε μηχάνημα Pentium II, τον ίδιο χρόνο κάνει το Word 200? στο σύγχρονο διπλοπύρηνο με Sata....

 

3. Είναι πιο γρήγορο από windows στα ίδια πράγματα.

 

Δεν έχω άμεσο μέτρο σύγκρισης αλλά μου φαίνεται πως ναι.

 

Υ.Γ. Είναι πιο ωραίο και από win και από lin σε default εγκαταστάσεις. Αν πιάσουμε παραμετροποιήσεις τότε και τα 3 μπορούν να γίνουν εξίσου ωραία.

 

Με τη διαφορά πως το Mac, από το κουτί είχε το 80% των προγραμμάτων που χρειαζόμουν. Αν είχα πάρει windows, θα έτρωγα 2 μέρες στο στρώσιμο της εγκατάστασης - (λίγες, λόγω εμπειρείας) ενώ αν έκανα εγκατάσταση linux, θα έτρωγα μία μέρα μέχρι να καταλάβω το σύστημα των packages όπως το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη διανομή :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Τρέχουν παράλληλα. Το gimp τρέχει μέσω Χ11 χωρίς προβλήματα performance. Τώρα, πώς ακριβώς υλοποιείται αυτό δεν ξέρω, κάποια συνεργασία παίζει. Αυτό που δε λέει είναι πάντως πως δε μοιράζονται clipboard και δεν μπορείς να αλλάξεις πληκτρολόγιο όταν βρίσκεσαι μέσα στο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τα X11.

Λογικά θα το φτιάξουν αυτό. Εδώ έχουν βρει τρόπο για shared clipboard σε Host-Guest OS μέσω Virtualization (δες το Virtualbox, το οποίο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορο!). Το μόνο που θα με χάλαγε είναι ότι θα χάλαγε (θα έλειπε) το intergration αρκετών API σε frontends προγραμμάτων DE (πχ KSensors) λόγω του OSX.

 

Κοίτα, τα ίδια λεφτά που θα έδινα για ένα καλό λάπτοπ το οποίο όμως θα είχε υποχρεωτικά τα Σβίστα, τα ίδια έδωσα για το Mac. Και προτίμησα, τα λεφτά που αντιστοιχούν για το λειτουργικό να τα δώσω στην Apple που έχει βγάλει, κατά κοινή ομολογία, ένα καλό λειτουργικό, παρά στη Microsoft της οποίας το λειτουργικό, το μόνο βέβαιο ήταν πως θα το ξήλωνα. Άρα, για την τσέπη σου έρχεται μία ή άλλη, με την επιλογή του Mac όμως να είναι πιο συνειδητή ως θέση καταναλωτή.

Σωστός! Αλλά είναι και πάλι ακριβά ρε γμτ... (κάποια στιγμή θα τσιμπίσω βέβαια ένα, δεν παίζει). Όχι ότι δεν τα αξίζουν.

 

Αυτό πώς μετριέται; Ο Safari είναι ό,τι πιο γρήγορο έχω δει σε browser. Γενικά, σε αποκρισιμότητα, όσο πιο γρήγορο γίνεται το hardware τόσο πιο βαρειά γίνονται τα λειτουργικά: τον ίδιο χρόνο που έκανε να σηκωθεί το word 97 σε μηχάνημα Pentium II, τον ίδιο χρόνο κάνει το Word 200? στο σύγχρονο διπλοπύρηνο με Sata....

bash$: time $application

Παίζουν καλύτερα optimizations στον compiler, αλλιώς ίσως και να μην υπήρχε αυτή η διαφορά. Ο Safari χάνει μόνο από έναν browser σε θέμα ταχύτητας: Konqueror εντός KDE (αλλά τον κερδίζει σε όλα τα άλλα --> KHTML Must DIE!). Η δε μηχανή του έχω ακούσει πως είναι miles ανώτερη απ`την Gecko των μοζιλοειδών.

 

Δεν έχω άμεσο μέτρο σύγκρισης αλλά μου φαίνεται πως ναι.

Just encode a video. Render a large text document. (Un)zip a large archive. Windows is just like shit.-- Μιλάμε μπουκώνει ο NT Kernel (χωρίς πλάκα!)

 

Με τη διαφορά πως το Mac, από το κουτί είχε το 80% των προγραμμάτων που χρειαζόμουν. Αν είχα πάρει windows, θα έτρωγα 2 μέρες στο στρώσιμο της εγκατάστασης - (λίγες, λόγω εμπειρείας) ενώ αν έκανα εγκατάσταση linux, θα έτρωγα μία μέρα μέχρι να καταλάβω το σύστημα των packages όπως το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη διανομή :blblbl:

Καλά από user-friendly το Mac είναι αιώνες μπροστά (στο στήσιμο).

 

Υ.Γ. 2 είναι τα βαρβάτα PMS: apt, pacman (το portage δεν το βάζω γιατί είναι πολυμίξερ, κάνει απ`όλα). Οτιδήποτε άλλο απλά δεν μπαίνει στο πισι μας :naruto:

Link to comment
Share on other sites

bash$: time $application

Παίζουν καλύτερα optimizations στον compiler, αλλιώς ίσως και να μην υπήρχε αυτή η διαφορά. Ο Safari χάνει μόνο από έναν browser σε θέμα ταχύτητας: Konqueror εντός KDE (αλλά τον κερδίζει σε όλα τα άλλα --> KHTML Must DIE!). Η δε μηχανή του έχω ακούσει πως είναι miles ανώτερη απ`την Gecko των μοζιλοειδών.

 

Είναι όντως πολύ καλή μηχανή. Έχει όμως μικροπροβληματάκια σε λίγα javascripts.

 

Just encode a video. Render a large text document. (Un)zip a large archive. Windows is just like shit.-- Μιλάμε μπουκώνει ο NT Kernel (χωρίς πλάκα!)

 

Κάτσε, εδώ παίζουν διαφορές από implementation σε implementation. Υπάρχουν codecs αργοί από σχεδιασμό.

 

Όμως τα windows δεν παίζονται. Ο task manager μονίμως στην ημερησία διάταξη. Για πότε τινάζεται στο 99% το CPU usage δεν το παίρνεις πρέφα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, εδώ παίζουν διαφορές από implementation σε implementation. Υπάρχουν codecs αργοί από σχεδιασμό.

 

Όμως τα windows δεν παίζονται. Ο task manager μονίμως στην ημερησία διάταξη. Για πότε τινάζεται στο 99% το CPU usage δεν το παίρνεις πρέφα!

Σαφώς, αλλά μιλάω για cross platform open source codecs. Εγώ πχ έχω κάνει σύγκριση του xvid με τα ίδια flags και options ενεργοποιημένα και σε windows και σε linux. Σε windows, στο 2nd pass με όλα τα options στο full είχα 6fps (!) ενώ στο arch 12(!!)fps.

Μόνο αν επέλεγα διαφορετικό iDCT κέρδιζα και πλησίαζα τα 11fps.

 

Πρέπει να έχει να κάνει με τον scheduler των windows. Παρεπιπτόντως, ο scheduler του NT 5.2 kernel των Windows 2003 Server είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερος των XP. Σε 2003 Server το σύστημα πλησιάζει σε αποκρισιμότητα αρκετές διανομές linux (πχ Debian, Ubuntu) ενώ αρκετές τις ξεπερνάει (πχ. Fefora 6).

 

Τον τελευταίο μήνα έχω στήσει 2 μηχανάκια φίλων με Quad-Core CPUs και τα xp σέρνονταν! Μόνο στα Vista (!!) κάτι πήγαινε να γίνει αλλά και πάλι ψόφιο το άλογο. Server δεν τους έβαλα γιατί παίζουν παιχνίδια, οπότε τους έχωσα από ένα linux για τα καθημερινά και τους άφησα dual-boot από ένα vista για να τρέξουν παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω έτσι απότομα αλλα, τί γλώσσα μιλάτε????

Γενικότερα θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια συνβουλή από πού να ξεκινήσω να μελετάω το κατιτίς γιατί μπήκα στην πρίζα και θέλω και εγώ να "πειράξω" τον υπολογιστή μου!

 

Ευχαριστώ.....(κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...