Jump to content

Δευτερα παρουσια


comali
 Share

Recommended Posts

Εγώ θέλω να παραθέσω...Εωςφόρος(ο)ουσ. [<αρχ. Εωσφορος <Εως(=αυγή)+φέρω]το άστρο Αυγερινός

 

Πηγή:Μείζον Ελληνικό Λεξικό από Τεγόπουλο-Φυτράκη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι σημαίνει αυγή; Το πέρασμα από το σκοτάδι στο φως. Αυτό το πέρασμα, μεταφορικά μιλώντας, ποτέ θα γίνει αγαπητέ φίλε μου; στη Δευτέρα Παρουσία! Τότε που θα σωθούν οι άνθρωποι? Η Anele ερμήνευσε τον εωσφόρο όπως ακριβώς και εγώ speedy με αλλά απλώς λόγια!

Προβληματίσου λίγο πριν πεις ότι κάτι δεν ισχύει! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι...μπερδεύτηκα...έχει κανείς καμια διαθήκη να μου δανείσει ή μήπως ο αγαπητός Ανώνυμος μπορεί να μου δώσει αποσπάσματα απο αυτά που έγραψε με Αντιχριστους,Θηρία κλπ κλπ γιατί είμαι και ολίγον τι ξανθιά και μπουρδουκλώθηκα?plz save this blondie here.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα σου πρότεινα να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη!

Μπορώ να σου δώσω ένα κείμενο που θα διαλευκάνει τα ερωτήματά σου αρκεί όμως να πιστεύεις στον Κύριο. Αλλιώς μην κανείς τον κόπο να το διαβάσεις και απλά ρώτα με και σε όσα μπορώ να σου απαντήσω θα το κάνω!

 

http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγώ θα το δω..για την πίστη μου στον Κύριο ένα έχω να πω...ανήκω στους αγνωστικιστές.... Ευχαριστώ πάντως...

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το διαβάζω..είναι διαφορετικό απο αυτά που με δίδαξαν στη σχολική μου ζωή...εμ...δεν είμαι και πολύ υπέρ...τεσπα συγγνώμη αλλα με πιάνει ''αλλεργία'' όσον αφορά τις εντολές Θεού...αλλά είναι μια μεγάλη συζήτηση αυτή....όταν διαβάσω και τις διαθήκες ολοκληρωμένες θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Άσε την σχολική ζωή. Δεν διδάσκει, αλλά καταστρέφει?

Αυτό για την αλλεργία πολύ θα ήθελα να το συζητήσουμε, γιατί μάλλον δεν έχεις κατανοήσει πραγματικά το νόημα! :)

Για το κείμενο στο είπα ότι δεν είχε νόημα να το διαβάσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το συγγραφέα του κειμένου....αλλά είναι τελείως εκτός απ'ό,τι έχω διαβάσει....τεσπα...συνεχίζω αν και δεν μου φαίνονται και πολύ στέρεα...

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα είναι το συμπλήρωμα του ανδρός και είναι κατώτερη του ιεραρχικά, λαμβάνει όμως τα πάντα ισότιμα με τον άνδρα. Στην περίπτωση που έχει νυμφευθεί ακολουθεί το σύζυγο σε όποια θέση και αν βρεθεί, εκτός αν δεν σωθεί ο ένας από τους δυο. Σε κάθε άλλη περίπτωση λαμβάνει την θέση που αξίζει πραγματικά. Εδώ αναφέρεται η φράση «η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα». Ο άνδρας πραγματικά ανεβάζει ή υποβιβάζει τη σύζυγό του στην άλλη ζωή.

 

Για εξήγησέ το αυτό παρακαλώ...

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της μεγάλης ΧΑΡΗΣ που δίδεται είναι η περίπτωση του Χίτλερ. Έλαβε θέση στην 7η Τάξη και χρειάστηκε 72 ώρες συνολικά, για να καθαριστεί από τον Μισθό της Αμαρτίας από τον Παντοδύναμο.

 

Αυτό??

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία να γνωρίζεις τον άνθρωπο που το δημοσίευσε... Δεν μελετάς αυτόν, αλλά το κείμενο. Και ο χειρότερος εγκληματίας να ήταν θα είχαν διαφορά τα λόγια του στο πρόσωπο σου από έναν πασίγνωστο αλτρουιστή για παράδειγμα;

Τι εννοείς ότι δεν είναι στέρεα; Λίγο πιο συγκεκριμένη; τι έχεις διδαχτεί, τι φανταζόσουν και τι διαβάζεις στο κείμενο;

 

Ανάλογα τον άνδρα που θα διαλέξει η γυναίκα θα της αποδοθεί και η ιεραρχική θέση της. Δείχνει δηλαδή ότι σε μια οικογένεια την ευθύνη των πράξεών τους δεν την αναλαμβάνει ο καθένας ξεχωριστά, αλλά το ζευγάρι σαν σύνολο.

Αυτό με τον Χίτλερ δείχνει ότι ακόμα και τα σοβαρότερα αμαρτήματα συγχωρούνται, αρκεί πάντα να υπάρχει η πραγματική θέληση για μετάνοια.

Μην προσπαθείς να αναλύεις τα παραδείγματα, αλλά δες το νόημα πίσω από αυτά. Ο Κύριος μιλούσε άλλωστε με παραβολές γι?αυτούς ακριβώς τους λόγους:

 

ΛΟΓΟΙ ΠΑΡΑΒΟΛΩΝ.~ 27 Ο σοφός εν λόγοις προάξει εαυτόν, και άνθρωπος φρόνιμος αρέσει μεγιστάσιν. 28 ο εργαζόμενος γην ανυψώσει θημωνίαν αυτού, και ο αρέσκων μεγιστάσιν εξιλάσεται αδικίαν. 29 ξένια και δώρα αποτυφλοί οφθαλμούς σοφών και ως φιμός εν στόματι αποτρέπει ελεγμούς. 30 σοφία κεκρυμμένη και θησαυρός αφανής, τίς ωφέλεια εν αμφοτέροις; 31 κρείσσων άνθρωπος αποκρύπτων την μωρίαν αυτού ή άνθρωπος αποκρύπτων την σοφίαν αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δε ζήτησα να μάθω για τον συγγραφέα...το αντίθετο...απλά οι παραβολές του παραείναι συγκεκριμένες...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς είπες ότι δεν τον γνωρίζεις και γι?αυτό σου έγραψα ότι δεν έχει διαφορά.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για τα παραδείγματα, αλλά και πάλι το νόημα εξακολουθεί να ισχύει. Μπορεί ακόμα να συγχωρήθηκε ο Χίτλερ για τις αμαρτίες του?

Δεν μου απάντησες όμως τι έχεις διδαχτεί, τι φανταζόσουν και τι διαβάζεις στο κείμενο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διδαχθεί...ο,τι υποτιθεται θα πρεπε αν και ποτέ δεν τα μαθα...έψαξα και βρήκα ένα παραμύθι για καληνύχτα..δεν φανταζόμουν....διαβάζω μια άποψη Ιωάννας της Λωραίννης...Επιπλέον η άποψη χμμμμ δεν δείχνει τον στοργικό και πάντα φιλέσπλαχνο Θεό καθώς όλοι υπακούουν σε κανόνες,οι γυναίκες είναι ριγμένες και γενικά υπάρχει κυριαρχία=υπακοή-ανυπακοή->τιμωρία.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...