Jump to content

Ποιό είναι τα 5 αγαπημένα σας...τέρατα/όντα;



Recommended Posts

Εμένα είναι οι Βρυκόλακες!

 

Δεν γνωρίζω αν έχει ξανατεθεί το θέμα σε παλιότερο τόπικ.Απλά εδώ να επισημάνω πως αναρωτιέμαι για τις μπιχεβιοριστικές-ψυχολογικές αντιστοιχίες αυτών των επιλογών μας (περί τεράτων/όντων,εννοείται...)

 

Παράδειγμα,Τα 5 αγαπημένα μου όντα κατά σειρά (απόλυτης) προτεραιότητας:

 

1) ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ

 

2) ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΙ

 

3)GHOULS

 

4) ΞΩΤΙΚΑ

 

5) ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ.

 

Μετά,αναρωτιέμαι εάν αυτές οι επιλογές αντικαθρεφτίζουν τον προσωπικό μας ψυχικό κόσμο: γιατί πρώτοι οι βρυκόλακες και όχι οι λυκάνθρωποι ή τα γκουλ; Σημαίνει κάτι αυτή η "έλξη" προς το συγκεκριμένο όν; Διότι άλλοι θέτουν άλλες επιλογές: π.χ. μια κοπέλα επιλέγει πρώτη επιλογή τις νεράϊδες -διότι είναι ευαίσθητη και ρομαντική(λέει)! Άλλος τον Λυκάνθρωπο,διότι του...αρέσουν οι φάσεις σκέτης...καφρίλας και βαρβατίλας(ο νοών νοείτο)!!! Τέτοια παραδείγματα, άφθονα.

Όσον αφορά εμένα:μάλλον η επιλογή μου οφείλεται πως πιθανά να έχω(;)κάποια σκοτεινή πλευρά(;?),μια κρυφή τάση προς το ερωτικά νοσηρό(???)ή σε άγνωστες καταστάσεις του...ασυνείδητου;(??)

_________________________________________________________________________

 

Οι ΔΙΚΕΣ σας ΕΠΙΛΟΓΕΣ; :whistling:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1) Νεραιδες (μου χει μεινει απωθημενο απο μικρο να δω μια)

 

2) ξωτικα

 

3) χομπιτ

 

4) αγγελοι (οχι δαιμονες μακριαααα)

 

5 καλικατζαροι

 

γενικα οτι ειναι πιο αβλαβες για τη σωματικη μου ακεραιοτητα:P

Link to comment
Share on other sites

1 ΑΓΓΕΛΟΙ (ΟΥΚΟΥ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΣ)

 

2 ΝΕΡΑΙΔΕΣ

 

3 ΞΩΤΙΚΑ

 

4 ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ

 

5 ΚΑΛΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ (ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΧΑΖΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ MAGIC THE GATHERING GOBLINS)

Link to comment
Share on other sites

1- ΛυΚανθρωποι

 

2-Βρυκολακες (τι ασυνιθιστο)

 

3- Δαιμονες/Αγγελοι

 

4- Θα γουσταρα πολυ και οντα οπως τα "δαιμονια" του Αριστοφανη (μπορει να ηπα πατατα και να ειναι αλλος αρχαιος, δε θιμαμε σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Έως τώρα,3 "μυθικά" όντα συγκεντρώνουν τις περισσότερες προτιμήσεις (και την ισοπαλία): Οι Νεράϊδες, τα Ξωτικά και οι Άγγελοι (οι δαίμονες αποκλείονται,φαντάζομαι...). Όσοι επέλεξαν Νεράϊδες, έχουν ευαίσθητο ψυχισμό, δεκτικότητα σε οτιδήποτε παραφυσικό (αν και το...συζητάμε αυτό!) και μια τάση να βιώνουν έντονα τα όνειρα. Όσοι επέλεξαν καλικάντζαρους, έχουν μάλλον μια προδιάθεση για...περιπέτειες, μια τάση για πονηριές και ...τσαχπινιές, ενδιαφέρονται για καθετί περίεργο και ασυνήθιστο και γενικώς δεν...κωλώνουν. Όσοι διάλεξαν τους Αγγέλους, προφανώς θεωρούν πως η "Αγάπη δεν είναι παρηγοριά,αλλά ένα Φως στη καρδιά" (κατά τον Νίτσε),έχουν ευγενική ψυχή, είναι καλής προαίρεσης, βλέπουν θετικά τη ζωή, γενναιόδωροι(???)και όσο να΄ναι μια τάση να...διώχνουν τα μαύρα σκοτάδια της σκληρής καθημερινότητας...

 

 

:8_1_209[1]: :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Έως τώρα,3 "μυθικά" όντα συγκεντρώνουν τις περισσότερες προτιμήσεις (και την ισοπαλία): Οι Νεράϊδες, τα Ξωτικά και οι Άγγελοι (οι δαίμονες αποκλείονται,φαντάζομαι...). Όσοι επέλεξαν Νεράϊδες, έχουν ευαίσθητο ψυχισμό, δεκτικότητα σε οτιδήποτε παραφυσικό (αν και το...συζητάμε αυτό!) και μια τάση να βιώνουν έντονα τα όνειρα. Όσοι επέλεξαν καλικάντζαρους, έχουν μάλλον μια προδιάθεση για...περιπέτειες, μια τάση για πονηριές και ...τσαχπινιές, ενδιαφέρονται για καθετί περίεργο και ασυνήθιστο και γενικώς δεν...κωλώνουν. Όσοι διάλεξαν τους Αγγέλους, προφανώς θεωρούν πως η "Αγάπη δεν είναι παρηγοριά,αλλά ένα Φως στη καρδιά" (κατά τον Νίτσε),έχουν ευγενική ψυχή, είναι καλής προαίρεσης, βλέπουν θετικά τη ζωή, γενναιόδωροι(???)και όσο να΄ναι μια τάση να...διώχνουν τα μαύρα σκοτάδια της σκληρής καθημερινότητας...

:8_1_209[1]: :oops:

 

αν τα εχω ολα αυτα ενταξει ειμαι και πολυ...cool! :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αλέσουν οι Νελάϊδες και τα ξωτικούλια..... :063baby: :063baby: :063baby:

 

Ειδικά οι Νελάιδες. Έχουν και υπέροχα φτερά και μαγικό λαβδάκι.... ΤΕΛΕΙΑ!!!

 

 

Ποιο πολύ όμως απ΄ όλα μου αλέσουν ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ!

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΛΑΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ;;;

 

Δεν είστε καλά παιδάκια κι αν πάτε στο δάσος δε θα τα συναντήσετε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω καλικαντζαράκια για την παιχνιδιάρικη άποψη τους και τον σκανταλιάρικο τρόπο τους να πειράζουν τους ανθρώπους..... μα που είναι το μολύβι μου? κάπου εδώ το άφησα.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Βρυκόλακες και Ξωτικά..

Για τα υπόλοιπα δε υπάρξει.. μπιχεβιοριστική αντιστοιχία;

 

Βεβαίως! Βασικά, για τα Ξωτικά ισχύει περίπου ό'τι και με τις νεράϊδες,με ελάχιστες διαφορές:όσοι τα επέλεξαν, έχουν μια έμφυτη τάση για ...μπαγαποντιές, κυριολεκτικά μεγάλα πειραχτήρια, έντονη διάθεση για παιχνίδια και..."παιχνίδια"(π.χ. για μικρούς από "εξερευνήσεις" στη κοντινή πλατεία έως playstation or X-Box -για μεγάλους, ε...βάλτε τη φαντασία σας σε Χ Χ Χ ατραπούς!) και φυσικά λιγότερες "δόσεις" καθαρής αθωότητας σε σχέση με όσους επέλεξαν Νεράϊδες. Το Αβάπτιστο, για παράδειγμα, έχει πολλά "Ξωτικά"(στον χαρακτήρα εννοώ -όχι στην εμφάνιση /αποκλείεται η περίοδος των Αποκρέων) και "Νεράϊδες" -αν βασιστούμε στο ύφος και το ιδεολογικό υπόβαθρο πολλών σχολίων χρηστων. Τώρα, όσοι από σας επιλέξατε "Βρυκόλακες",ε είστε περίπτωση!! (μην ανησυχείτε -κατ'εμέ είστε νορμάλ και κάτι παραπάνω από επιθυμητοί -αφού και εγώ επέλεξα βρυκόλακες): Ρομαντικοί, περισσότερο της "παράδοσης" (και δεν εννοώ ελληναράδες-μπουζουκόφιλοι!), ανελέητα ερωτικοί (με διάθεση από απλό -και συχνό- φλέρτ έως...νοσηρά και ακραία σ/μ "παιχνίδια), αλλοπρόσαλλοι, περιπετειώδεις, κάποιες φορές αναπάντεχτοι (+ λατρεύετε τις εκπλήξεις που σας κάνουν άλλοι,αλλά και σεις οι ίδιοι!),ποιητικοί, φανατικά βιβλιόφιλοι(??), ξεσπάτε συχνά (θίγεστε εύκολα), ασυγκράτητοι (ειδικά όταν πάρετε κάτι απόφαση...) και...μερικά άλλα χαρακτηριστικά που είναι πολύ :censored: για να αναφερθούν εδώ (σεβασμός της προσωπικής ζωής -υπάρχει και ο ΟΗΕ. :whistling: ..)!

 

:clapping:

 

______________________________________________________

 

margarita,τα στρουμφάκια κατατάσονται στο.."΄ΑΛΛΟ". ο.κ.??? :cheerful:

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

-όσοι επέλεξαν Γοργόνες, είναι περισσότερο μέσα στη δέσμευση παρά στο...χύμα (π.χ. μια slut γυναίκα δεν θα επέλεγε ποτέ "γοργόνα") δίχως όμως να αρνούνται τον φιλοηδονισμό (με...δόσεις!), ενδιαφέρονται για οτιδήποτε αφορά το υγρό στοιχείο (αγαπούν τα ντους, τα μπάνια, τη θάλασσα), δίνουν βάση στα όνειρα, μερικοί-ες κατέχουν Ψ δυνάμεις (π.χ. προνγώσεις, ψυχοκίνηση,κ.τ.λ.), φιλάνθρωποι-ες, πνευματικοί-ες, πολύ μέσα στην αναζήτηση, κρυφή τάση προς "μαγικές" ατραπούς...

 

-όσοι επέλεξαν Χόμπιτ, έχουν ένα "παιδί" μέσα τους (κι ας κουβαλάν χρονάκια πλέον), γουστάρουν "εξόδους" (και άρα καθόλου σπιτόγατοι, κατά πλειοψηφία), αγαπούν τα παιδιά, οικογενειάρχες, λατρεύουν ιστορίες που αγγίζουν το φανταστικό-μυθολογικό στοιχείο, αγαπούν τα δώρα και την θετική προσέγγιση, πρόσχαροι, ντροπαλοί -σε ότι αφορά τα ερωτικά(??) και γενικώς...καλοπερασάκηδες!

 

-όσοι επέλεξαν Λυκάνθρωπους, εδώ είναι που οκόσμος λέει "βοήθα παναγιά!" :018bleh: : απρόβλεπτοι, κυκλοθυμικοί, βιαίοι ή γενικώς έχοντες τάσεις προς το...καφριλίκι /βαρβατίλα/τσαμπουκά (???-ε,καλά...όχι απόλυτα), άγρια ερωτικοί (να έχετε άκρη μερικά χρήματα για καινούργια κρεββάτια!), διπρόσωποι (μερικοί) και με 'εντονες δόσεις απύθμενης "τρέλας" (ειδικά όσοι...καλλιτέχνες!), δυνατοί, γενναίοι (μέχρι ανοησίας) και γενικώς...μακριά!!!! :cheerful:

________________________________________________________________________________

__

 

QUIZ=

 

 

άρα: ποιό είναι το απόλυτο τέρας πάνω στη Γη;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

 

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

______________________________________________________

 

margarita,τα στρουμφάκια κατατάσονται στο.."΄ΑΛΛΟ". ο.κ.??? :cheerful:

 

Στο.. "ΑΛΛΟ" ???? :015annoyed: :015annoyed: :015annoyed:

 

Ε, ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΟ "ΑΛΛΟ"!!!!!!!! :shedevil:

 

Εκεί να πας εσύ..... :018bleh:

Κι αν δεις στρουμφάκι στο δάσος, εμένα να με χ :censored: ς

 

 

Στρουμφίτα Χαχανούλα (=margarita) :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...