Jump to content

Άνθρωπος ή δίποδο;


Recommended Posts

Πρόσφατα είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζητησούλα με τον Αυγερινό (που είμαι σίγουρη πως θα σφυρίζει αμέριμνα όταν δει αυτό το ποστ, κάνοντας πως δεν το βλέπει :blblbl: ) σχετικά με το πότε το δίποδο σκεπτόμενο ον μπορεί να "κερδίσει" επάξια τον τίτλο "άνθρωπος".

 

...εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αυγερινέ... τέτοια σου λέει, ε;... Θα αγιάσεις εσύ καλέ μου!

Νεφελίτσα, εγώ αυτό το έχω λύσει... Το εργοστάσιο φτιάχνει ανθρώπους. There are good machines and there are bad machines (Midnight Express).

:wow:

Τώρα με απασχολεί πότε ένας άνθρωπος λέγεται δίποδο σκεπτόμενο ον!!! :groupwave:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζητησούλα με τον Αυγερινό, ... σχετικά με το πότε το δίποδο σκεπτόμενο ον μπορεί να "κερδίσει" επάξια τον τίτλο "άνθρωπος".

 

...εσείς τι λέτε;

 

... όταν φτιάξει ένα σπιτικό, μέ τόν κόπο του,

 

... όταν φυτέψει, απ΄έξω καί μεγαλώσει ένα δέντρο μέ αγάπη καί

 

... όταν κάνει καί αναθρέψει, μέσα σ΄αυτό τό σπιτικό, ένα παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Και όταν μάθει στο παιδί του τις αξίες της ανθρωπότητας ούτως ώστε να αναπτυχθεί το νοητικό επίπεδο του πλανήτη... Ακόμα καλύτερα αν αυτές οι αξίες είναι οι Ελληνικές

:gleam:

Link to comment
Share on other sites

Οταν καταφερει να 'αποδρασει' απο την μαζα ανθρωπων εκει εξω(νοητικα)!Οταν καταφερει να κανει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ ονειρο πραγματικοτητα,ασχετα αν ..καποιοι δεν το καταλαβαινουν η δεν το ...εγκρινουν!Kαι ολα τα αλλα που ειπε ο Seirios

Link to comment
Share on other sites

. Οταν καταφερει συνειδητα να παιρνει ευθυνες για οτιδηποτε κανει και οχι να τις προβαλλει

στους αλλους. Αορατους και μη.

. Οταν συνειδητοποιησει ολοκληρωτικα το μεγεθος της θνητοτητας του.

. Οταν συνειδητοποιησει το μεγεθος της επεκτασης που εχουν οι καθημερινες του πραξεις και λογια.

 

Πιθανοτατα εχω και αλλα κατα νου, αλλα ηδη αυτα ακουγονται 'καπως' οποτε σταματαω εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω στην επιφάνεια αυτό το παλιό θεματάκι, διότι νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον και αξίζει να συζητηθεί λίγο ακόμα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αχ Αυγερινέ... τέτοια σου λέει, ε;... Θα αγιάσεις εσύ καλέ μου!

Νεφελίτσα, εγώ αυτό το έχω λύσει... Το εργοστάσιο φτιάχνει ανθρώπους. There are good machines and there are bad machines (Midnight Express).

:wow:

Τώρα με απασχολεί πότε ένας άνθρωπος λέγεται δίποδο σκεπτόμενο ον!!! :groupwave:

 

Θα συμφωνήσω, άλλο η ανθρώπινη μορφή και άλλο το ανθρώπινο περιεχόμενο...

ποιό προηγείται ποιού?..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...