Jump to content

Τέρατα.....Αφού δε το κάνουν τα κανάλια...ας το κάνουμε εμείς!


Anele
 Share

Recommended Posts

NENYA ΛΥΠΆΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΌ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΣΟ ΑΚΡΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ANELE. Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΦΥΛΑΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΨΥΧΕΣ. ΔΕΝ ΠΡΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΕΡΑΤΑ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΛΥΠΑΣΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ. ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΑΚΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΑΝΑΤΙΚΗΣ ΠΟΙΝΗΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ. ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΟΣΟ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΥΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ 8ΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΝΕΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ... ΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sevando το θέμα είναι οτι η θανατική ποινή αν υπήρχε είναι λύτωση για τα καθαρματα αυτά.....είναι χάρη που δεν αξίζουν...αντιθέτως στη φυλακή τους βιαστές παιδιών τους βιάζουν μέχρι θανάτου

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο χειροτερος "τιμωρος" ειναι ο εαυτος μας.. μακαρι οι ανθρωποι αυτοι να μπορεσουν να συνειδητοποιησουν το κακο που προκαλεσαν οι πραξεις τους..

Αν σε βιαζει καποιος καθε μερα θα εισαι γεματος οργη κ μισος γι αυτον...δεν λεω οτι ειναι "λιγο" αλλα σιγουρα δεν το θεωρω τοσο ψυχοφθορο οσο μια συνειδηση γεματη τυψεις.. απεχθεια για τον ιδιο σου τον εαυτο.

Τι ειναι χειροτερο..? να μισεις καποιον αλλο ή να μισεις τον εαυτο σου?

 

Οπως κ να χει παντα μιλαω εκ του ασφαλους..

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και ασυζητητί είναι χειρότερο να μισείς τον εαυτό σου....αλλά εαν είσαι ικανός να φτάσεις σε τέτοια πράξη θα μπορέσεις ποτέ να σε μισήσεις ή θα πεις φτου με πιασανε και περναγα τοσο καλα να κανω αυτο που θελω με συγκαταθεση γονεα κιολας?μαλλον στεναχωρια που τους πιάσανε.....εκτος και αν το holly spirit κάνει μια επίσκεψη...πάντα αναλύωντας ψυχολογικα προφίλ ετσι?γιατι δεν είναι κάτι που ''τυχαίνει'' ο κατα συρροήν βιασμός ο οποιος είναι τόσο ψυχικός όσο και σωματικός...εδω ήταν μάλιστα προνομιούχοι...εκλπηρωναν τις επιθυμιες τους με 3 παιδια που δεν μιλαγαν απο φοβο και ψυχολογικη καταρρευση πλήρωναν όσα θα δινε ο παππούς στο εγγόνι και δεν θα χ;αν ποινικές διώξεισ για παιδεραστία απο γονείς καθώς ήταν το ίδιο ανώμαλοι....οποτε τωρα μαλλον την τυχη τους θα σιχτιριζουν εν αρχη και μετα αφου βιαστούν στις φυλακες κατι το οποιο ειναι εως και 98% σίγουρο΄ίσως αν έχει μείνει λίγη ανθρωπιά καταλάβουν και τρελαθούν...μετά ίσως μια αυτοκτονία και τέλος τα καθαρματα...τα παιδια ομως αν καταφερουν να ζησουν δεν θα ναι ποτε ξανα ανεμελα...δε θα θελουν ανθρωπο να βλεπουν δε θα μπορεσοθν να στησουν ενα σπιτικο...είναι κατεστραμμένα με πληγές βαθιά χαραγμένες πάνω τους....πληγές που δεν κλείνουν δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

ANELE ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΡΑΤΑ ΜΕΤΑΝΟΟΥΝ ΠΟΤΕ;;; ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;;; ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΗΣΟΥΜΕ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟ. ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ ANELE??

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι όπως λέω και παραπάνω οτι όχι δε το πιστεύω αλλα θέλω να αφήσω την ελπίδα ζωντανη...αν και οι βιαστες θελουν μια σειρα σωφρονισμων ομοιων του Αρδιαιου....ναι φυσικά μεσα στο φορουμ όλοι φίλοι είμαστε

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ Η ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και πραγματικά τύφλα προτείνω να ηρεμήσετε, ειλικρινά δε ξέρω αν η διαχείριση θα κρατήσει αυτό το topic. Φίλε sevando θα σε παρακαλούσα να προσέχεις τι λες για τα ζώα. Όσο για αυτούς δε ξέρω αν η επίγεια τιμωρία θα τους εξιλεώσει, η παιδοφιλια είναι απαίσια αλλά δε ξέρω ποιος είναι ικανότερος από το δικαστήριο των ανθρώπων για να τους κρίνει?

Link to comment
Share on other sites

εν αρχη γιατι να εχουμε προβλημα με τη διαχειρηση romeo?μια χαρα είναι το topic και μια χαρά ήρεμοι και αγαπημενοι ειμαστε όλοι...επιπλέον ο παρομοιασμός με τα ζωα είναι για τα κτηνώση ένστικτα σωστα μίλησε ο σεβαντο πιστευω εδω....τελος...ποιο δικαστηριο ανθρωπων καλέ μου?αυτο που χρηματιζεται και ελευθερωνει δολοφονους?αν έχεις αντίρρηση σε αυτο επέτρεψε μου να μη τη δεχτω γιατι γνωριζω τον κλαδο...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι αυτό που είπα και στην αρχή.

 

Σαφώς και τέτοια γεγονότα είναι αποτρόπαια και καταδικαστέα ακόμα και απο τον πιο ηλίθιο του χωριού. Αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα ή αν θέλετε την δικαιολογία να γίνουμε ενα με τα ΜΜΕ και να φωνάζουμε ομαδικά "στην πυρρά".

 

Τιμωρία μόνο η δικαιοσύνη μπορεί να αποδώσει και αυτή ενόψει του κοινωνικού συνόλου. Διαφορετικά όποια τιμωρία είναι πολύ λίγη καθώς πέρα απο το σωματικό κακούργημα έχει γίνει και βιασμός ψυχής.

 

Εκείνο που με βρίσκει αντίθετο , είναι να γινόμαστε όλοι δικαστές και να είμαστε έτοιμοι να πετροβολήσουμε άπαντες στο κάθε τι που μας "σερβίρουν" απο το γυαλί, μην έχοντας κιόλας όλα τα στοιχεία διαθέσιμα.

 

Αν καταδικαστούν τότε, ναι.... βγάλτε τους στην φόρα... αλλά μέχρι τότε αρνούμαι να συμμετάσχω σε μια τηελοπτική αρένα με τηλεθεατές-λιοντάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η δημοσιοποίηση των προσωπικών δεδομένων (ονόματα, φωτογραφίες κ.λ.π.) ανθρώπων που έχουν καταδικαστεί (όχι κατηγορηθεί) για παιδεραστία, θα ήταν πρόσφορη προκειμένου να αποτραπεί (ενδεχομένως) η επανάληψη των παράνομων πράξεων, για τις οποίες καταδικάστηκαν οι δράστες (και οι συνένοχοί τους).

Εδώ βεβαίως δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι ακόμη και με τη δημοσιοποίηση των προσωπικών δεδομένων δεν εξασφαλίζεται η αποτροπή της επανάληψης των πράξεων από τον ίδιο το δράστη, ούτε έχει ως σκοπό το σωφρονισμό τους, αλλά δίδεται η δυνατότητα στα μέλη των κοινωνιών, να γνωρίζουν τα προσωπικά δεδομένα του καταδικασθέντα και άρα να προφυλάσσονται (ξέρω ποιος είσαι, τι έχεις κάνει και συνεπώς σε κρατώ μακριά από μένα και τα παιδιά μου).

 

Ο δικαιολογητικός λόγος λοιπόν που θα συνηγορούσε στη δημοσιοποίηση των προσωπικών δεδομένων των δραστών, έχει να κάνει όχι με μία επιπλέον τιμωρία κατά των δραστών, αλλά με την αναγκαιότητα αποτροπής επανάληψης του κακουργήματος της παιδεραστίας μέσω της γνώσης των μελών των κοινωνιών γι΄ αυτούς.

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι η δημοσιοποίηση των προσωπικών δεδομένων ανθρώπων που κατηγορούνται (αλλά δεν έχουν καταδικαστεί) για οποιοδήποτε έγκλημα (ειδεχθές ή μη), επιφέρει το μόνιμο στιγματισμό του ιδίου και της οικογένειάς του. Ο στιγματισμός αυτός δεν αίρεται δυστυχώς, ακόμη κι αν αθωωθεί ο κατηγορούμενος.

Έχετε δει ποτέ να ασχολούνται τα ΜΜΕ ή το διαδίκτυο με τις πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων, που προφυλακίστηκαν για εγκλήματα και κατόπιν αθωώθηκαν;

Ασχολήθηκε ποτέ κανείς μία εβδομάδα με κάποιον(α), που αδίκως κατηγορήθηκε και ενδεχομένως φυλακίστηκε; Το πολύ πολύ να γίνει μία αναφορά στα ψηλά γράμματα.....

Ούτε πρώτο θέμα στα δελτία ειδήσεων γίνεται για μία εβδομάδα, ούτε πρωτοσέλιδο στην εφημερίδα, ούτε κυκλοφορεί καμιά συγνώμη στο διαδίκτυο για μήνες....

 

Κι ας μην ξεχνάμε, ότι ένα ποσοστό 35% περίπου των ανθρώπων που κατηγορούνται για κακουργήματα και κρίνονται προφυλακιστέοι από τις ανακριτικές και εισαγγελικές αρχές, κατόπιν αθωώνονται από το δικαστήριο. Δυστυχώς όμως, όχι μόνο έχουν στιγματιστεί,όχι μόνο έχουν παραμείνει αδίκως στη φυλακή για πολλούς μήνες, αλλά έχει μισοκαταστραφεί η ζωή των ιδίων και των οικογενειών τους!!!!!

 

Δε νομίζω, ότι η λύση είναι να στηθούν λαϊκά δικαστήρια. Λαϊκό δικαστήριο κατά μία έννοια είναι και οι δημοσιοποίηση μέσω των ΜΜΕ των στοιχείων των ΦΕΡΟΜΕΝΩΝ δραστών. Μόνο που δεν επιβάλλει ποινές! Τυπικά τουλάχιστον. Διαλύει όμως ζωές!

Κι αν ο δράστης είναι ένοχος, "δε βαριέσαι" θα λέγαμε! Αν είναι όμως αθώος τι γίνεται; Με τη λογική αυτή θα μπορούσαμε να δεχθούμε και την αυτοδικία. Θα ήθελε κανείς από εμάς να είναι στη θέση του κατηγορουμένου, που κατόπιν αθωώθηκε; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!

 

Δε θα διαφωνούσε ίσως κανείς, ότι για τις πράξεις που περιγράφει η Anele, δεν υπάρχει ικανή τιμωρία. Δεν υπάρχει υπάρχει τρόπος να αποδοθεί δικαιοσύνη!

Είναι όμως αυτός ο σκοπός του δικαίου; Είναι αυτός ο στόχος της όποιας βαρύτατης ποινής;

Η ποινή που επιβάλλεται έχει ως στόχο μόνο την τιμωρία του δράστη;

Είναι η αντεκδίκηση της κοινωνίας στην παραβατική συμπεριφορά;

Είναι απλά καταστολή;

 

Κι αν είναι όλα αυτά ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΑΠΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΚΓΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΔΡΑΣΤΕΣ;

Ή έστω ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΔΡΑΣΤΕΣ;

 

Αν οικοδομήσουμε μία κοινωνία που στηρίζει την ποινή στα ανωτέρω, τότε σίγουρα έχουμε πολύ δρόμο ακόμη στο λεγόμενο¨"νομικό μας πολιτισμό".

Και σίγουρα αποτελεί οπισθοδρόμηση.

 

Δεν υποστηρίζω την άποψη ότι πρέπει να "χαϊδεύουμε" τους δράστες! Αγανακτώ κι εγώ μ΄ όλα αυτά! Και ασφαλώς το συναίσθημά μου λέει : "όχι μόνο δημόσια διαπόμπευση αλλά σούβλισμα, βασανιστήρια 24 ώρες το 24ωρο, να πάθεις αυτά που έκανες βρωμιάρη" και άλλα πολλά!

 

Η λογική μου όμως απαντά άλλα ... Ότι η λύση δεν είναι αυτή που προκρίνει το συναίσθημά μου. Ή ο φόβος ότι μπορεί να το υποστώ εγώ και τα παιδιά μου τα ίδια...

 

Ίσως η λύση για την αποτροπή και όχι απλά την καταστολή ειδεχθών και μη εγκλημάτων θα ήταν:

 

ΟΠΟΥ ΧΤΙΖΕΙΣ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ;;; ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΕΠΡΑΞΑΝ ΘΕΛΗΤΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΜΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ;;; ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΕΙ. ΩΣΤΟΣΟ ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΡΟΥΜΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΤΗΝΗ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΑΝ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΑΝΕΛΕ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΙΤΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

sevando...

 

χάνεις το νόημα... κανείς δεν διαμαρτύρεται για αποδεδειγμένα καταδικασμένους για το έγκλημα. Αλλά απο εκεί μέχρι και την δημόσια διαπόμπευση τους σε ενα δελτίο των ΜΜΕ που ώς συνήθως είναι και ελλειπέστατο σε πληροφόρηση και στοιχεία , απέχει πάρα πολύ.

 

Όσον αφορά την τιμωρία τους.

 

Είσαι σίγουρος οτι είμαστε ικανοί όλοι μας να αποδώσουμε την σωστή τιμωρία;.... Είμαστε όλοι ικανοί να έχουμε τα σωστά κριτήρια; Είναι πολύ δύσκολη δουλειά το να είσαι δικαστής και σίγουρα η οχλοκρατία , μπορεί να οδηγήσει σε τραγικές καταστάσεις όπως το λυντσάρισμα και εποχές που μόνο στον Μεσαίωνα έχουν αναφερθεί.

 

Δεν διαφωνώ οτι σε κάποιες περιπτώσεις περνάνε λάσκα.... αλλά θυμίσου και την περίπτωση Κουρή που αυτοκτόνησε μέσα στο κελί του , απο ενοχές. Ποιά θα ήταν λοιπόν η πιο δίκαιη τιμωρία;

 

Ο "φόνος" απο τρίτους (σύστημα/λαός/συγκρατούμενοι) ή η αυτο-τιμωρία απο τις ερινύες που θα έχει για 20-30 χρόνια εντός φυλακής;

 

Σκέψου να είσαι κάθε μέρα σε ενα τσιμεντένιο δωμάτιο 2Χ3 , με ενα παραθυράκι με κάγκελα που να βλέπεις ενα κομμάτι ουρανού μόνο.

 

Να μην μπορείς να κάνεις βήμα , πριν προκαθορισμένης ώρας και το διαιτολόγιο σου να είναι και αυτό προκαθορισμένο για το διάστημα αυτό.

 

Μοναδική σου συντροφιά εγκληματίες και πάντα η πλάτη σου να πιάνει τοίχο , για να μην κινδυνεύσεις απο άλλους.

 

Σε όλα αυτά να έχεις και να σκέφτεσαι τι έκανες και πως τιμωρήθηκες για αυτό.

 

Μήπως λοιπόν δεν είναι τόσο "ελαφριά" η τιμωρία όπως νομίζουν μερικοί; Σίγουρα θα μπορεί να γίνει και πιο σκληρή... αλλά ας μην περνάμε και τα όρια ... τουλάχιστον εμείς που θέλουμε να αποκαλούμε εαυτούς κανονικούς και πολιτισμένους.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Anor συμφωνώ...τέλος πάντων το θέμα είναι οτι το τόπικ ανοίχτηκε για πληροφόρηση αληθινών στοιχείων και τσεκαρισμένων απο τα άτομα που ζούσαν στο Ίλιον...σήμερα είχα αυτή την κουβέντα για να είμαι χίλια τα 100 σίγουρη οτι δεν προσφέρω παραπληροφόρηση και οτι δεν διαπράττω αδικία...Αν σκέφτεστε τη διαπόμπευση οκ να κάνω edit....εμένα όμως με ενδιαφέρει η ουσία....τι έγινε(γιατί έγινε αναμφισβήτητα) και τι ''άνθρωποι'' είναι αυτοί...για μένα πολιτισμένος κόσμος σημαίνει συμμόρφωση και ενασχόληση....θα πέρναγε το θέμα στα κουτουρού που λένε και κανείς δε θα μάθαινε γι αυτές τις βασανισμένες ψυχές...σκοπός μου δεν είναι να θίξω ή να δημιουργήσω λαικό δικαστήριο όπως έχω πει ξανά και ξανά....είναι κατινίστικο...θέμα μου είναι το γεγονός και όλα αυτά τα γεγονότα...και πως τη γλιτώνουν καθως οι φυλακες μονο συμμορφωση δεν κάνουν...όχι οτι έχω πρόταση λύσης του ζητήματος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...