Jump to content

Τέρατα.....Αφού δε το κάνουν τα κανάλια...ας το κάνουμε εμείς!


Anele
 Share

Recommended Posts

Διαπόμπευση χρειάζοντιαι και ορισμένοι έγκριτοι δικηγόροι που ενώ γνωρίζουν άπταιστα τα νομικά παραπλανούν τον κόσμο λέγοντας ότι τα παιδιά εκτός γάμου δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα παιδιά εντός γάμου ( όταν έχουν το όνομα του πατέρα τους ). Κι αυτό γίνεται σκοπίμως και βλάπτει ανυπεράσπιστα παιδιά σε όλη την Ελλάδα , με τον σκοταδισμό που επικρατεί στην επαρχία. Που σκοπίμως συμβουλεύει τον πελάτη του να καταφέρεται εναντίον του ίδιου του του παιδιού , μικρό και αβοήθητο , αν δεν υπήρχε το DNA . Αυτά τα "έντιμα " καθάρματα που τόσο κακό κάνουν στην κοινωνία εν γνώσει τους και έχοντας σώας τας φρένας με μόνο γνώμονα το κέρδος και την προβολή.

 

Ορίστε ;;;;; :blink: :blink: :blink:

 

Τι σχέση έχει αυτό με την παιδεραστία και τη δημοσίευση των προσωπικών δεδομένων των δραστών;;;;

:unsure5: :unsure5: :unsure5:

 

Μάλλον :offtopic:

Για τη διαπόμπευση που χρειάζονται διάφοροι επαγγελματικοί και μη κλάδοι και συνάφια (δικαστές, εισαγγελείς, δικηγόροι, δημοσιογράφοι, γιατροί, ψυχολόγοι, ηθοποιοί, φιλόλογοι, φυσικοί, ιερείς και άαααααααλοι πολλοί) καλύτερα ας ανοίξουμε άλλα τόπικ...........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε καταλαβαίνεις πως με το να του βγάλεις προσωπικά στοιχεία στη φόρα, στιγματίζετε για πάντα? Ούτε αυτός ούτε η οικογένεια του δε θα μπορούν να κυκλοφορήσουν έξω ποτέ ξανά. Τον τελειώνεις σαν άνθρωπο, κάτι που δε λειτουργεί ανασταλτικά αλλά εκδικητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζετε λοιπόν πως είμαστε υποχρεωμένοι να οργιζόμαστε; Αλήθεια γιατί φοβάστε τόσο πολύ να οργιστείτε; Προσπαθείτε να κρίνετε αντικειμενικά μια τέτοια πράξη; Δεν σας πνίγει το δίκιο των παιδιών, σας πνίγει όμως το δίκιο των βιαστών; Απορώ!!

Όσον αφορά τη δημοσίευση, συμφωνώ απόλυτα με τη στάση της Anele.. Σίγουρα αν βρισκόμουν στη θέση σου και είχα αυτά τα στοιχεία στα χέρι μου, θα έκανα το ίδιο ακριβώς.. Δεν με αφορούν τα αισθήματα των βιαστών, αφού ούτε εκείνοι νοιάστικαν για τα αισθήματα των παιδιών..Δεν με αφορά επίσης η θέση ότι η στάση που κρατάμε αυτή τη στιγμή η Anele, εγώ και κάποιοι ακόμα συνομιλητές είναι στάση που θα κρατούσε κάποιος ανώριμος.Απλά δεν σκοπεύω να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ σωστά, λογικά και πολιτικά ορθά για τέτοιου είδους πρόσωπα.. Και μην μου πείτε ότι δεν είμαστε σίγουροι για το αν είναι όντως ένοχοι.. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι καραμπινάτη.. Δεν είναι ενδείξεις, δεν είναι υποψίες, δεν κρύβονται συμφέροντα..Είμαι σίγουρος πως αν υπήρχε έστω και η παραμικρή υποψία αθωώτητας των κατηγορουμένων, κανείς δε θα έβγαζε τα ονόματά τους στη φόρα.. Αυτή τη φορά όμως τα πράματα είναι βέβαια.. Και είναι θέμα χρόνου να αποδειχτεί και επίσημα από το δικαστήριο... Να δούμε τότε πού θα στηρήξετε την λαγνεία σας για τα "ανθρώπινα δικαιώματα" των κτηνών...

 

Είπε κανείς ότι δεν οργιζόμαστε;;;

Είπε κανείς ότι δεν καταδικάζουμε τις πράξεις;;;;

Είπε κανείς ότι κρίνουμε ή προσπαθούμε να κρίνουμε είτε αντικειμενικά είτε υποκειμενικά μια τέτοια πράξη;;;

Είπε κανείς ότι μας πνίγει το δίκιο των βιαστών;;;

Είπε κανείς ότι δε μας πνίγει το δίκιο των παιδιών;;;

Μήπως είπε κανείς ότι δεν είναι απόλυτα καταδικαστέα όχι μόνο η πράξη, αλλά κυρίως οι δράστες;;;

 

Δώσαμε κανένα συγχωροχάρτι;;;;;;;;

 

Και πού ακριβώς εντοπίστηκε η λαγνεία για τα "ανθρώπινα δικαιώματα" των κτηνών! :unsure5:

Διότι θα ήθελα να καταλάβω πώς έγινα λάγνα ή έστω πώς επέδειξα τέτοια λαγνεία....άθελά μου .... Για να είμαι και σε θέση να τη στηρίξω ... (τη λαγνεία ... :unsure5: ) αφού καλούμε να το πράξω .....

 

Μια και υπάρχει τόση σιγουριά...... στην Anele και στον Goofy, να ρωτήσω:

Μήπως συγκροτήθηκε ήδη το διαδικτυακό δικαστήριο και προσκομίστηκαν οι αποδείξεις;;;;

Πού στηρίζετε αυτήν την ΑΠΟΛΥΤΗ βεβαιότητα;;;

 

Έχετε δει με τα μάτια σας τα σχετικά βίντεο;;;

Έχετε δει με τα μάτια σας τις σχετικές φωτογραφίες;;;

Έχετε δει με τα μάτια σας τις γνωματεύσεις των γιατρών;;;

Έχετε δει με τα μάτια σας τις γνωματεύσεις των παιδοψυχιάτρων και παιδοψυχολόγων;;;

Έχετε δει με τα μάτια σας τις καταθέσεις των μαρτύρων;;;

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ Ή Ο ΑΝΑΚΡΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ;

 

Γιατί θα πρέπει να ξέρουμε θαρρώ, πώς λήφθηκε η απόφαση της ενοχής, για όλους τους δράστες και όλους τους συνενόχους!!!!

(Αν λήφθηκε μόνο επειδή κυκλόφορησε το κείμενο με το οποίο ξεκίνησε το θέμα, λυπάμαι αν θα με θεωρήσετε λάγνα..... αλλά θα ήθελα, πριν καταδικάσω, να δω και άλλες ...... αποδείξεις!).

 

 

ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ !

 

ΑΝ..... ΑΝ (ξαναματαλέω) ΑΘΩΩΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ, ΘΑ ΑΦΙΕΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ, ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΟΙΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΙΚΩΣ ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΗ ΤΟΥ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ;

ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΥΓΝΩΜΗ;;;

 

Σχετικά με την πρόθεση της κυβέρνησης (γαλάζιας, πράσινης, κίτρινης, κόκκινης ή άλλου χρώματος=αδιάφορο μου είναι), ν' αλλάξει το νόμο και να επιτραπεί η δημοσιοποίηση των στοιχείων των κατηγορουμένων για παιδεραστία, νομίζω έχω τοποθετηθεί.

Η ανάγκη προστασίας των κοινωνιών από δράστες ειδεχθών εγκλημάτων, όπως η παιδεραστία, και η εξ αυτής άρση της προστασίας του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων των φερόμενων δραστών, είναι η μία πλευρά και η ανάγκη προστασίας αθώων ενδεχομένως ανθρώπων, είναι επίσης μία άλλη πλευρά του ζητήματος.

Πιθανώς υπάρχουν και άλλες.

Όλες πρέπει να συνεκτιμηθούν και να οριστούν τα πλαίσια και τα όρια από έγκριτους νομοθέτες. Ελπίζω ότι θα είναι αποτελεσματικές τόσο για την προστασία μας και των παιδιών μας, όσο και των κατηγορουμένων (και κυρίως όσων κατηγορουμένων αδίκως κατηγορήθηκαν για παιδεραστία και διαπομπεύθηκαν).

 

Φρονώ επίσης ότι εάν επιτραπεί η δημοσιοποίηση των προσωπικών δεδομένων των κατηγορουμένων (και όχι καταδικασθέντων) για παιδεραστία, επιβάλλεται στην περίπτωση αθώωσης του κατηγορουμένου να ληφθεί ειδική μέριμνα για την ηθική, ψυχολογική και υλική αποκατάσταση του προσώπου, που κακώς κατηγορήθηκε και κακώς διαπομπεύθηκε! Αν και καθόλου δεν το βλέπω....δυστυχώς......!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πάτε καλά? Η λύση είναι η δημόσια διαπόμπευση? Η λύση είναι η εξόντωση ανθρώπων που προβαίνουν σε τέτοιου είδους πράξεις? Συγνώμη αλλά όχι δε θα πάρω, ότι και να έχουν κάνει δε θα πάρω? προτιμώ να ψάξω και να βρω τους λόγους που έκαναν κάποιον να προβεί σε κάτι τέτοιο και να σταματήσω το κακό πριν καν ξεκινήσει. Έχει κανείς σας σκεφτεί πως αυτοί οι άνθρωποι πέραν του προφανούς ότι δε στεκουν καλά στα μυαλά τους, μπορεί μια κοινωνία από ηθικολόγους παρλαπίπες, που κάνουν τις βρωμιές τους κρυφά να τους οδήγησε σε κάτι τέτοιο? Έχει σκεφτεί κανείς πως και αυτοί μπορεί να είχαν πέσει θύματα βιασμού, κακοποίησης γενικότερα? Ξεκολλάτε το μυαλό σας λιγάκι η φυσική εξόντωση κάποιου έχει σταματήσει χρόνια τώρα( και πολύ σωστά) και δε θα επιτραπεί να επανέλθει με οποιονδήποτε τρόπο. Ξέρετε κάποιοι έκαιγαν κόσμο κάποτε για κάτι που τώρα το θεωρούμε αναφαίρετο δικαίωμα μας να πιστεύουμε σε όποιον θεό θέλουμε ακόμα και να ντυνόμαστε όπως θέλουμε. Όχι σαφέστατα είμαι εναντίων σε κάθε είδους ανώμαλο αλλά δε θα του πάρω και το scalp, η κοινωνία πρέπει να τον σωφρονίσει και να βρει τους λόγους που τον οδήγησαν σε κάτι τέτοιο ώστε να μη ξαναγίνει.

Παν μετρον αριστο φιλε μου, δυστυχως δεν αστιευομουν αλλα ουτε και ειχα φανατιστει.

Φυσικα και τα εχω σκεφτει ολα αυτα που αναφερεις, ομως επισης εχω καταλαβει πως υπερτατος φταιχτης ειναι η κοινωνια ως συνολο, οχι επιδη τους ανεχεται αλλα επειδη επιτρεπει στα μελη της να βαριουνται τοσο πολυ (μεσω απιστευτων αμεσων ή εμεσων απαγορευσεων) οπου για να αναψουν λιγο τα αιματα τους κανουν καθε λογης πραξη, η οποια τελικα βλεπουμε που οδηγει..

Αφου λοιπον ο μαζοχισμος μας δεν μας αφηνει να ζησουμε διχως κανονες τοτε στη καλυτερη θα επρεπε να τους τηρουμε, και πιο ειναι το καλυτερο παραδειγμα απο τα μελη που τους παρεμβαινουν συνεχως;

Link to comment
Share on other sites

Προς Margarita...ο goofy δεν νομίζω οτι αναφερόταν προσωπικά σε σένα....΄Δεύτερον μην το παίρνεις και τόσο προσωπικά κούλαρε...τρίτον ούτε του Ζαχόπουλου έχουμε δει το βιντεο αλλα δεν αμφιβάλλουμε οτι υπάρχει και οτι τον ενοχοποιεί...και στην τελική το πόρισμα των αρχών μιλάει απο που και ως που να δουμε εμεις τα βιντεο?και τελος ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩ...εκτος και αν μπήκες σε λάθος τοπικ κατα λάθος....

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πως περισσότερη σημασία δίνουν πλέον στο "ΟΦΘΑΛΜΟ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ", παρά στο πιο νορμάλ "ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ" (άραγε-ξέρετε τι σημαίνει;) τελευταία...Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

margarita, κατ' αρχάς, δεν αναφερόμουν σε σένα συγκεκριμένα, αλλά περισσότερο στον romeo που έλεγε ότι "δικαιούναι ελαφρυντικών" και σε όσους άλλους ασπάζονται τις ίδιες απόψεις... Άρα λοιπόν δεν καλέισαι εσύ να δικαιολογήσεις την λαγνεία αφού δεν επέδειξες τέτοια.. Διαφωνώ με την άποψή σου αλλά δεν την παρεξηγώ τόσο ώστε να μην καταλαβαίνω τί λες.. Σχετικά τώρα με τα τελευταία posts του Romeo, έχω να πώ τα εξής: Συμφωνώ ότι πρέπει να εξετάσουμε το τί ώθησε τους βιαστές σε αυτή την ενέργεια. Να δούμε αν μπορούμε να εξαλείψουμε τα αίτια τέτοιων φαινομένων.. Να το ψάξουμε όσο δε πάει... Μαζί σου.. Όμως η τιμωρία των δραστών πρέπει να είναι τόσο σκληρή όσο σκληρό ήταν αυτό που έπραξαν οι ίδιοι σε πλάσματα ανίκανα να υπερασπιστούν τον εαυτό τους.. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν (ξέρω πως πολλοί διαφωνείτε με αυτό) οι παιδεραστές-βιαστές (όπως και οι έμποροι ναρκωτικών, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση) πρέπει να σαπίζουν στη φυλακή.. Και αυτό πολύ απλά γιατί δεν είναι άρρωστοι.. Έχουν πλήρη επίγνωση των πράξεών τους (τσεκαρισμένο από ψυχολόγους). Δεν με νοιάζει λοιπόν αν θα μπορέσουν να ξαναπερπατήσουν στο δρόμο.. Ίσως φαίνομαι απάνθρωπος, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω να κάνω με ανθρώπους, αλλά με τέρατα... Θυμηθείτε τον παπά που έπαιρνε το κοριτσάκι μέσα στην εκκλησία!! Όσον αφορά στο ζήτημα των οικογενειών των βιαστών, εκεί ναι.. Υπάρχει πρόβλημα.. Τα παιδιά και τα εγγόνια τους δηλαδή δε φταίνε σε τίποτα.. Δεν πιστεύω όμως πως θα υπάρξει κάποιος που θα κακολογήσει μια οικογένεια μόνο και μόνο επειδή ένα μέλος της ΕΠΕΛΕΞΕ έναν τόσο στραβό δρόμο.. ακόμα όμως και αν υπάρξει κάποια τόσο φανατισμένη περίπτωση, θέλω να πιστεύω ότι θα ανήκει στη μια πολύ μικρή μειοψηφία... Ας μην προσπαθούμε όμως να κρύψουμε αυτά που στην αρχή της συζήτησης ήταν τα ΑΤΟΜΙΚΑ δικαιώματα των δραστών, πίσω από τις οικογένειές τους... Να αποφασίσουμε αν είμαστε κατά της δημοσίευσης των ονομάτων για χάρη των ίδιων των δραστών, ή για χάρη των οικογενειών τους.. Γιατί άν ισχύει το δεύτερο, τότε ολόκληρη η παραπάνω συζήτηση τόσων ημερών πάει χαμένη....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγαπητοί φίλοι καταρχάς!

 

Οι απόψεις επί του θέματος, όπως φαίνεται και από τις απαντήσεις σας, διίστανται. Εν μέρει όλοι έχετε ένα δίκιο, ανάλογα πάντα με την οπτική γωνία του καθενός.

 

Σίγουρα δεν μπορώ να αρνηθώ ότι τέτοιου είδους ψυχασθενή άτομα διαβάλλουν την κοινωνία μας και καταστρέφουν ζωές ανθρώπων με τα αίσχη τους. Γι?αυτόν ακριβώς το λόγο πρέπει να υποστούν και την αντίστοιχη ποινή τους. Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται τώρα είναι ποια θα είναι η ποινή αυτή.

 

Μερικοί ισχυρίζεστε να τιμωρηθούν όπως το Σύνταγμα ορίζει με την διαμονή τους στη φυλακή δηλαδή. Οι υπόλοιποι θεωρείται πως οφείλουμε και να δημοσιεύσουμε τα ονόματά τους, ώστε να τιμωρούνται κάθε μέρα στη μετέπειτα ζωή τους από τη στάση των πολιτών.

 

Να ρωτήσω λοιπόν σε μια ουτοπική νομοθεσία με αδέκαστο δικαστήριο, όπου θα ήμασταν σίγουροι για την δίκαιη τιμωρία που θα υποστούν, θα συζητούσαμε για δημοσίευση των ονομάτων; Κατά την γνώμη μου η απάντηση είναι αρνητική. Το όλο θέμα γίνεται για την ανικανότητα του συστήματος. Υποστηρίζετε την δημοσίευση των προσωπικών τους στοιχείων για να κριθούν από τους πολίτες. Σε περίπτωση που αθωωθούν ή εκτελέσουν την ποινή τους και εξέλθουν από τη φυλακή να βρεθούν αντιμέτωποι με το λαό. Οφθαλμός αντί οφθαλμού. Κατέστρεψαν ζωές άλλων, συνεπώς πρέπει να χάσουν και αυτοί την δυνατότητα επανασύνδεσής τους με την κοινωνία. Όμως πιστεύετε πώς είμαστε άξιοι και εμείς οι πολίτες να τους κρίνουμε και να μην καταντήσουμε το σύστημα που προσπαθούμε να αποφύγουμε;

 

Παρολ?αυτά πρέπει να υπάρξει και προφύλαξη επομένων πιθανών θυμάτων, καθώς σίγουρα κανείς μας δεν επιθυμεί να επαναληφθεί αυτό το φαινόμενο. Όμως δεν σημαίνει και πως η εκδίκηση είναι λύση, καθώς η επιθυμία για κριτική των γύρω υποδηλώνει μια μορφή εκδίκησης στο πρόσωπό του. Προσωπικά επειδή δεν έχω, όπως και όλοι μας άλλωστε, την δυνατότητα να γνωρίζω, ποιοι θέλουν να συγχωρεθούν και ποιοι όχι, θα πρότεινα την ισόβια φυλάκιση τους ως αναγκαστική λύση.

 

Όσοι όμως από αυτούς, που χαρακτηρίζετε τέρατα, κατανοούσε το λάθος του και μετανοούσε πραγματικά, αφού πρωτίστως είχε εκτελέσει την δίκαιη ποινή του, δεν θα ήμουν εγώ αυτός που δεν θα τον συγχωρούσε.

 

Τέλος ειπώθηκε κάτι για θανατική ποινή στο οποίο θα διαφωνήσω καθέτως, γιατί δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα στερήσουν εσκεμμένα αυτό το αγαθό από έναν άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες Ανώνυμε

 

Ο νόμος απαλάσσει όσους είναι από 75 χρονών και πάνω , και ούτε φυλακή δεν θα πάνε.

Ποια είναι η δίκαιη ποινή;

 

Νομίζω , χωρίς καμιά πρόθεση για εκδίκηση ,ότι καμιά ποινή δεν είναι αρκετή για όποιον καταστρέφει τον ψυχικό κόσμο , το δικαίωμα στα όνειρα , και την σεξουαλικότητα ενός παιδιού .Καμιά ποινή δεν είναι αρκετή για κάποιον που καταντάει κάποιον ζωντανό νεκρό.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο μύλος του θεού όλα τα αλέθει ,αργά αλλά σταθερά και τίποτα δεν του ξεφεύγει.

 

Από τις πράξεις τους θα τιμωρηθούν και αυτό είναι βέβαιο ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι οτι είμαι υπέρ τα ονόματα να δίνονται για προφύλαξη....Επιπλέον κάποιος χδεν είχε καταλάβει πριν οτι είπα οτι μπαίνουν φυλακή για την προφύλαξη τους απο το πλήθος...Το ξαναεπαναλαμβάνω γιατι αν έμεναν εκτός είναι που θα ίσχυε το οφθαλμόν αντί οφθαλμού...Το θέμα είναι οτι το δικαστικό σύστημα όπως είπε ο ανώνυμος και η Νηρηίδα δεν είναι αδέκαστο εξ ού και όλη η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Προς Margarita...ο goofy δεν νομίζω οτι αναφερόταν προσωπικά σε σένα....΄Δεύτερον μην το παίρνεις και τόσο προσωπικά κούλαρε...τρίτον ούτε του Ζαχόπουλου έχουμε δει το βιντεο αλλα δεν αμφιβάλλουμε οτι υπάρχει και οτι τον ενοχοποιεί...και στην τελική το πόρισμα των αρχών μιλάει απο που και ως που να δουμε εμεις τα βιντεο?και τελος ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩ...εκτος και αν μπήκες σε λάθος τοπικ κατα λάθος....

 

Ανέφερα πουθενά ότι με έθιξε κάποιος προσωπικά;;;; Και πώς θα μπορούσε να με θίξει προσωπικά; Δεν το καταλαβαίνω! Απλά διαφωνούμε.

 

Δεν είμαι αρκούντως κουλαριστή;;; Περίεργο! Και νόμιζα ακριβώς το αντίθετο .....

 

Όχι απλά δεν καταδικάζω το Ζαχόπουλο, αλλά με αφήνει παγερά αδιάφορη τι έκανε πίσω από την κλειδαρότρυπα! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ, άντε και της γυναίκας του!!! Και δεν είμαι η γυναίκα του...

Και ασφαλώς δε θα επιδείκνυα τόση σπουδή στην ενοχοποίησή του, πολλώ δε μάλλον στην καταδίκη του!

 

Το μόνο που θα με ενδιέφερε στην υπόθεση "Ζαχόπουλου", είναι εάν καταχράστηκε δημόσιο χρήμα, αν έκανε κατάχρηση της εξουσίας του, εάν προέβη σε παράνομους αποχαρακτηρισμούς

αρχαιολογικών χώρων κ.λ.π. Και με ενδιαφέρει, γιατί είναι ζητήματα πολιτικά και αφορούν χρήματα και περιουσία όλων μας και άρα και δική μου και την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μου! Οχι για κουτσομπολιό!

Και γι΄ αυτό πάλι θα περίμενα την απόδειξη της ενοχής του!

 

Μπήκα σε λάθος τόπικ;

 

Μμμμμμ, μπορεί να είμαι και εκτός θέματος! Η ανάγνωση όσων έγραψα, φαντάζομαι, ότι αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα με ενδιέφερε στην υπόθεση "Ζαχόπουλου", είναι εάν καταχράστηκε δημόσιο χρήμα, αν έκανε κατάχρηση της εξουσίας του, εάν προέβη σε παράνομους αποχαρακτηρισμούς

αρχαιολογικών χώρων κ.λ.π. Και με ενδιαφέρει, γιατί είναι ζητήματα πολιτικά και αφορούν χρήματα και περιουσία όλων μας και άρα και δική μου και την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μου! Οχι για κουτσομπολιό!

Και γι΄ αυτό πάλι θα περίμενα την απόδειξη της ενοχής του!

 

Ναι ρε Μαργαρίτα!

 

Τόσοι αποχαρακτηρισμοί, γνωστοί και δημοσιευμένοι τόσον καιρό, χρηματοδοτήσεις υποχρεωτικά δημοσιευμένες και ξαφνικά ο «νοικοκυραίος Έλλην» σοκαρίστηκε επειδή ο ΓΓ ξενοπηδάει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Μαργαρίτα!

 

Τόσοι αποχαρακτηρισμοί, γνωστοί και δημοσιευμένοι τόσον καιρό, χρηματοδοτήσεις υποχρεωτικά δημοσιευμένες και ξαφνικά ο «νοικοκυραίος Έλλην» σοκαρίστηκε επειδή ο ΓΓ ξενοπηδάει;

 

Συμφωνούμε απόλυτα.... Όχι μόνο δε με σοκάρει, αλλά μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ αδιάφορο!!!!

Αδιάφορο επίσης μου είναι, αν η φιλενάδα του ή οι φιλενάδες του, έχουν χιλιάδες ροζ βίντεο και DVD! Όπως επίσης καθόλου δε με ενδιαφέρει εάν τον εκβίαζε με τα ροζ!!! Χ :zipped: α!

Τα άλλα χρώματα με νοιάζουν!!! Και θέλω επιτέλους να νοιάζουν όλους μας! ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΑΠ΄ ΟΛΟΥΣ, ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.

 

Δε θέλω να ξέρω μόνο τους ενόχους της αποτρόπαιας πράξης που ανέφερε η Anele. Θέλω επίσης να γνωρίζω τους πολλούς (και είναι πολλοί) που κρύβουν στα φτωχά ή πλούσια σπίτια τους δεκάδες τέτοιες ιστορίες!

Αναρωτήθηκε κανείς τι γίνεται μ΄ αυτούς! Αναρωτήθηκε κανείς ότι δίπλα μας μπορεί να συμβαίνουν πολλά ανάλογα αποτρόπαια εγκλήματα κι εμείς οι ίδιοι σιωπούμε!

Σκεφτόμαστε ποτέ, ότι για όλα αυτά δεν είναι υπεύθυνοι μόνο αυτοί που τα κάνουν, ούτε μόνο εκείνοι που τα συγκαλύπτουν, αλλά και όλοι εμείς που αδιαφορούμε και συνεχίζουμε τις ζωούλες μας; Δε φταίνε οι άλλοι! Πρώτα φταίμε εμείς!!!! Αν συνέβαινε κάτι ανάλογο στη γειτονιά μου (φευ!!!!) πρώτη εγώ θα ήμουν η ένοχη που μπορεί κάτι να πήρε το αυτάκι μου και το ματάκι μου, αλλά θεώρησα βολικότερο να μην μπω στον κόπο και ν΄ αφήσω άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα!!!! Και θα ήμουν ακόμη πιο ένοχη αν μ΄ ενδιέφερε απλά να ξέρω τη φάτσα αυτού που το έκανε!

 

Μ΄ ενδιαφέρει να βγει έστω κι ένας δημοσιογράφος και να να κάνει σοβαρή έρευνα γι΄ αυτά (και άλλα πολλά)!

Μ΄ ενδιαφέρει επίσης να τα διαβάσει ένας εισαγγελέας και να ασκήσει ποινικές διώξεις!

Μ΄ενδιαφέρει ακόμη περισσότερο να τα διαβάσουμε όλοι μας κι αν μπορούμε κι αντέχουμε να γίνουμε επιτέλους κοινωνικά δραστήριοι και πολιτικά ενεργοί! Ό χ ι ανθρωποφάγοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...και μιλώντας για το τί δεν κάνουν τα κανάλια, παραθέτω ένα βίντεο-ρεπορτάζ του BBC που (σε αντίθεση με τα δικά μας ΜΜΕ) πρόβαλλε την απεργία πείνας της Μαρίας Μαργαρίτη, με τα αιτήματά της. Η συγκεκριμένη κυρία ήταν δικαστίς μέχρι που την έδιωξαν επειδή έφερε στο προσκήνιο ορισμένα κονδύλια για τους σεισμοπαθείς που φαγώθηκαν απο 'δω και απο 'κει πριν φτάσουν εκεί που έπρεπε, καθώς και τη λειτουργία οίκου ανοχής μέσα στα ίδια τα δικαστήρια, όπου σε ορισμένες περιπτώσεις "δούλευαν" ακόμα και ανήλικοι.

Αναφορά του θέματος από ελληνικές πηγές βρήκα, μεταξύ ορισμένων blogs, εδώ, αν και η είδηση κυκλοφορεί ως e-mail (έτσι το έμαθα κι εγώ).

Το βίντεο στο youtube είναι άκρως αποκαλυπτικό... http://www.youtube.com/watch?v=jglCyU8TPJw

Δείτε το και κατεβάστε το κιόλας αν μπορείτε γιατί άλλα βιντεάκια που πρόβαλλαν το θέμα, δυστυχώς "εξαφανίστηκαν".

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενώ είχα αποσυρθεί σχετικά απο το φόρουμ και τις συζητήσεις διότι καιρό είχαμε να δούμε κάτι πιο ψαγμένο ξαφνικά θυμήθηκα το τοπικ μου και οτι μου λεγαν κάποιοι οτι μπορεί να ναι αθώοι τελικά και ποιος θα το ψάξει;;;Είχα χρέος λοιπόν οπότε μπήκα και έψαξα... http://www.cosmo.gr/News/Hellas/180275.html , http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...amp;id=16560096

Τελικά δυστυχώς αποδείχθηκε οτι είχα δίκιο και λυπάμαι...λυπάμαι πολύ....Αυτά από μένα και ουσιαστικά λήξη του τοπίκ καθώς αποδόθηκε δικαιοσύνη έστω σε αυτούς...Με την ευχή το μέλλον να αποδειχθεί καλύτερο για τα παιδιά αυτά καθώς και για όσα έχουν υποστεί και συνεχίζουν να υποστώνται το βιασμό,ο κόσμος να γίνει πιο αγγελικός και οι βιαστές....να νιώσουν το λάθος τους...

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...