Jump to content

Εγωϊσμός και Φώτιση


Recommended Posts

και εν τελει η πιστη λογο της εμφανισης του , ειναι ελλειψη ελευθεριας .

αν ειχε αποδειχτει με ''πειραματα'' η υπαρξη του κανεις δεν θα ειχε αμφιβολια πως υπαρχει .

αναγκαστηκα ολοι θα πιστευαν , ακομα και αν δεν ηθελαν .

 

Απέναντι μου έχω την οθόνη του υπολογιστή μου. Την βλέπω. ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν έχω αμφιβολία γι'αυτό. Το πιστεύω και δεν αισθάνομαι άσχημα γι'αυτό. Δεν αναγκάζομαι να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

φαρμακο δεν εννοω σιροπι , χαπακι , ορο κτλ απο το θεο . εννοω αυτον ως αυτοσκοπο.και αυτο που λες ειναι ορθο :

Κατάλαβα μια χαρά τι εννοούσες..

 

μονος του ο ανθρωπος θα αγωνιστει για την ψυχη του , ειναι δυσκολος ο αγωνας αλλα αξιζει
.

 

Μόνος του και για τον εαυτό του. Όχι για τον "καλό θεούλη"..

Link to comment
Share on other sites

μονος του ο ανθρωπος θα αγωνιστει για την ψυχη του , ειναι δυσκολος ο αγωνας αλλα αξιζει .

 

Μου αρέσει αυτή η λογική.

 

Αν σωθεί η ψυχή, τα κατάφερε ο Θεός.

Αν χαθεί η ψυχή, απέτυχε ο άνθρωπος.

 

Μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

επειδη βρηκες το συστατικο του ανθρωπου βρηκες ποιος τον εφτιαξε ;

επισης τοσοι πολλοι μικροοργανισμοι βρεθηκαν ''τυχαια '' και ειπαν να κανουν τον ανθρωπο ;

για να σοβαρευτουμε λιγο : σαφως , για να εισαι εδω πιστευεις στη μαγεια. για να κανει καποιος μαγεια, καποιον επικαλειται .

αρα υπαρχουν δαιμονες και οχι θεος ;

 

Καθόλου τυχαία δεν βρέθηκαν οι μικροοργανισμοί. Κυρίως από συστατικά του Ήλιου (και άλλων άστρων), αστρική σκόνη δηλαδή.

 

Τα στοιχεία που παράγουν τα άστρα, από τα οποία αποτελείται και ο άνθρωπος, βομβαρδίζουν σε καθημερινή βάση τη γη.

 

Σαφώς, για να είμαι εδώ, θα έχω και τους λόγους μου. Στην μαγεία όπως την εννοείς εσύ όχι, δεν πιστεύω και ουδέποτε πίστεψα.

 

Ξαναλέω, στην αοριστία και το χάος εμφανίζονται σιγά σιγά απαντήσεις. Η γνώση αυτή είναι ελεύθερη για όλους. Μπορείς να ανατρέξεις οποιαδήποτε στιγμή σε αυτήν, εκτός αν θες να συνεχίσεις το παραμύθι που πούλησαν 2000 χρόνια πριν στον λαουτζίκο. Γιατί καλά τα σουβλάκια (δεν χρειάζεται να μαγειρέψεις), αλλά αν τρως μόνο αυτά θα παχύνεις και θα πεθάνεις από χοληστερίνη.

Link to comment
Share on other sites

για να σοβαρευτουμε λιγο : σαφως , για να εισαι εδω πιστευεις στη μαγεια. για να κανει καποιος μαγεια, καποιον επικαλειται .

αρα υπαρχουν δαιμονες και οχι θεος ;

 

Χμ.. όταν μάθεις αντικειμενικά τι σημαίνει μαγεία, και όχι από site του τύπου www.oodegr.com μπλα μπλα, έλα να μας ξαναρωτήσεις αυτό που ρωτάς..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

laraska τι θα ελεγες αν υποστηριζα πως ο θεος (που τον εχω δει, νιωσει, ακουσει, ΖΗΣΕΙ, και με εχει εισαγαγει κατα καποιον τροπο σε ενα απολυτως ανωτερο συστημα απο αυτο το καρκινιασμα, το οποιο ΔΕΝ εχει καμια απολυτως σχεση με ολα αυτα ΚΑΙ κανενα αλλο νοημα απο τη ΖΩΗ την ιδια ως ειναι και οχι ως την κατεντησαμε) σε αγαπαει οσο αγαπας κ εσυ τον κοκκο αμμου που τυχαια παιζεις μαζι του οταν ξαπλωνεις ηρεμος στη παραλια.....

Θελει να ζησεις για εσενα, οτι και να κανεις λιγο τον ενδιαφερει, ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ...

 

ΥΓ. Η ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ μου προσεγγιση...

Link to comment
Share on other sites

laraska τι θα ελεγες αν υποστηριζα πως ο θεος (που τον εχω δει, νιωσει, ακουσει, ΖΗΣΕΙ, και με εχει εισαγαγει κατα καποιον τροπο σε ενα απολυτως ανωτερο συστημα απο αυτο το καρκινιασμα, το οποιο ΔΕΝ εχει καμια απολυτως σχεση με ολα αυτα ΚΑΙ κανενα αλλο νοημα απο τη ΖΩΗ την ιδια ως ειναι και οχι ως την κατεντησαμε) σε αγαπαει οσο αγαπας κ εσυ τον κοκκο αμμου που τυχαια παιζεις μαζι του οταν ξαπλωνεις ηρεμος στη παραλια.....

Θελει να ζησεις για εσενα, οτι και να κανεις λιγο τον ενδιαφερει, ΔΕΝ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ...

 

ΥΓ. Η ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ μου προσεγγιση...

 

 

αν δεν σε αγαπουσε δεν θα εδινε καθολου σημασια ουτε θα ασχολιωταν .γιατι ρθε ο γιος του ομως και εξισωθηκε με τους ανθρωπους και γενικα προρεπει προς το καλο μας ;

 

μικροοργανισμοι = μικρου μεγεθους οργανισμοι

αλλο τα αβιωτικα στοιχεια ,

και το θεμα ειναι αν δμιουργηθηκαμε ετσι τυχαια

 

λοιπον , ως ηδημων εξηγησε μου τι ειναι η μαγεια , αυτα που σε εξυπηρετουν στην ασκηση της , βοηθεια αλλων οντων κτλ ,

Link to comment
Share on other sites

Αχχ, ουτε σημασια μου δινει, ουτε ασχολειτε και καθολου..

Για ποιον Γιο μιλας; μονο 5 δισεκκατομυρια τέκνα βλεπω, τα μισα σχεδον εκ των οποιων ειναι αρσενικα..τα αλλα μισα θυληκα, ημιτελη και τα δυο τους..

 

Η Μαγεια για εμενα ειναι ο συντονισμος με την κοσμικη αρμονια, λιγο πιο πανω απο την προσευχη βασικα, μιας και μεσω της προσευχης υπαρχει μια απλη εξεφραση και υιοθετηση αυτης της αρμονιας, μεσω της "μαγείας" (πφφ) ομως καποιος ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ παικτης δυναται να προσθεσει ή να αφαιρεσει καποιες μελωδειες σε αυτον τον κοσμικο ηχο.. (παλι τελειος θα ειναι, δεν εχει αναγκη...)

 

 

προρεπει προς καλο μας για τον ιδιο λογο που το κανω κ εγω!

Για να περασεις καλα, κανε τους γυρω σου να περασουν καλα..

Υστερα εσυ θα περασεις ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Αχχ, ουτε σημασια μου δινει, ουτε ασχολειτε και καθολου..

Για ποιον Γιο μιλας; μονο 5 δισεκκατομυρια τέκνα βλεπω, τα μισα σχεδον εκ των οποιων ειναι αρσενικα..τα αλλα μισα θυληκα, ημιτελη και τα δυο τους..

 

Η Μαγεια για εμενα ειναι ο συντονισμος με την κοσμικη αρμονια, λιγο πιο πανω απο την προσευχη βασικα, μιας και μεσω της προσευχης υπαρχει μια απλη εξεφραση και υιοθετηση αυτης της αρμονιας, μεσω της "μαγείας" (πφφ) ομως καποιος ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ παικτης δυναται να προσθεσει ή να αφαιρεσει καποιες μελωδειες σε αυτον τον κοσμικο ηχο.. (παλι τελειος θα ειναι, δεν εχει αναγκη...)

 

 

προρεπει προς καλο μας για τον ιδιο λογο που το κανω κ εγω!

Για να περασεις καλα, κανε τους γυρω σου να περασουν καλα..

Υστερα εσυ θα περασεις ΤΕΛΕΙΑ!!!!

 

 

 

να πω μια βασικη διαφορα... :

 

 

με την προσευχη αποκομιζεις αγνοτητα , φωτεινοτητα , γαληνη , ενεργεια κοκ , δηλαδη μονο θετικα

ενω με την ανωτερη μαγεια απλα χανεις δυναμεις , εξαντλησαι , σκοτιζεται ο νους , φοβασαι μην σου κανουν κακο οι διαφορες οντοτητες κτλ

κανω πουθενα λαθος ;

Link to comment
Share on other sites

Sucore, εδώ έχεις σαφώς άδικο. Τι σε κάνει να ΜΗΝ πιστεύεις πως ένα συμπαντικό, υπερκόσμιο, πάνσοφο ον, πέρα του χρόνου, που διαπερνά το σύμπαν, τ' άστρα και τους γαλαξίες, στεναχωριέται όταν κάνεις τις πορνείες σου;

Link to comment
Share on other sites

Sucore, εδώ έχεις σαφώς άδικο. Τι σε κάνει να ΜΗΝ πιστεύεις πως ένα συμπαντικό, υπερκόσμιο, πάνσοφο ον, πέρα του χρόνου, που διαπερνά το σύμπαν, τ' άστρα και τους γαλαξίες, στεναχωριέται όταν κάνεις τις πορνείες σου;

 

 

αν το πιδι σου εκανε ναρκωτικα , τι θα εκανες ;

 

τελως παντων αν καποιος εχει μια διεστραμενη αντιληψη αυτο δεν σημαινει πως τα πραγματα ειναι ετσι .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...