Jump to content

Εγωϊσμός και Φώτιση


Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που παρεμβαίνω ως σφήνα στην ωραία σας συζήτηση αλλά θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που ίσως ακουστεί και ανόητη...

 

ορίστε μου σας παρακαλώ την έννοια της λέξης "φώτιση"...έτσι για να καταλάβω και εγώ η pauvre...γιατί 8 σελίδες τώρα και δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεστε

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω ως σφήνα στην ωραία σας συζήτηση αλλά θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που ίσως ακουστεί και ανόητη...

 

ορίστε μου σας παρακαλώ την έννοια της λέξης "φώτιση"...έτσι για να καταλάβω και εγώ η pauvre...γιατί 8 σελίδες τώρα και δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεστε

η κατασταση του εγκεφαλου τη στιγμη της συνειδητοποιησης καποιας αληθειας, φτανοντας στη φωτιση αυτη η αισθηση γινεται ολοενα και πιο μονιμη.

ετσι το βλεπω εγω..

Link to comment
Share on other sites

φαν4φαν : εγωισμος δεν ειναι καθολου να ακους και να επιδιωκεις αυτα που ο θεος σου λεει .

εγωισμος ειναι να πεις πως δεν τον ακουω .

 

λαρασκα : Εγωισμός είναι να κλείνεις τα αυτιά σου, συμφωνώ. Οχι όμως προς τον 'Θεό' αλλά σε οποιονδήποτε σου στέλνει 'μηνύμα'. Σε οποιονδήποτε εκφράζει τον δικό του 'Θεό'. Η διαδρομή για να φτάσεις στο επίπεδο να ακούς, να σέβεσαι και να κατανοείς είναι τα πρώτα σκαλοπάτια για να σταματήσεις να ασχολήσαι κυρίως με το εγώ σου.

Ξέρετε τί δε μου κάνει εντύπωση; Πως σε ένα θέμα σχετικό με τον εγωισμό αποτυπώθηκαν τόσα εγωιστικά σχόλια και διαλόγοι;

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση του εγκεφαλου τη στιγμη της συνειδητοποιησης καποιας αληθειας, φτανοντας στη φωτιση αυτη η αισθηση γινεται ολοενα και πιο μονιμη.

ετσι το βλεπω εγω..

 

Sucore ευχαριστώ για την απάντησή σου...

 

Κοίτα όμως να δεις τι βρήκα και μάλιστα μας αφορά αφού εμείς οι δύο κάπου είχαμε "συναντηθεί" πάνω στο ίδιο ακριβώς ερώτημα

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?s=...ost&p=45710

Link to comment
Share on other sites

Sucore ευχαριστώ για την απάντησή σου...

 

Κοίτα όμως να δεις τι βρήκα και μάλιστα μας αφορά αφού εμείς οι δύο κάπου είχαμε "συναντηθεί" πάνω στο ίδιο ακριβώς ερώτημα

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?s=...ost&p=45710

Μου φαινεται πως ανεπτυξα μια ωριμη ανωριμοτητα με τον καιρο, ομως εχασα στην ικανονητα εκφρασης..

Να σε καλα martina!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάμπολλοι ατραποί προς το θείο.

 

Ένας από αυτούς είναι και η ατραπός του laraska. Είναι ο τρόπος που βιώνει η οντότητα του το θείο, το Ον, τον Κόσμο. Είναι ο τρόπος που αισθάνεται η ψυχή του τις άλλες οντότητες. Στο θρησκευτικό λεξιλόγιο του είναι οι Άγγελοι κτλ.

 

Για ένα παγανιστή είναι οι Δαίμονες και οι Άγγελοι είναι είδος Δαιμόνων κτλ.

 

Όλοι με την ύπαρξη μας μέσα στην αιωνιότητα μαθαίνουμε. Το πλήθος των επιλογών προσφέρεται...εμείς επιλέγουμε...και δονούμαστε σε ένα ατελείωτο χορό αρμονίας με αυτό που επιλέγουμε.

 

Αν κάποιοι μπορούν να λειτουργούν και σε άλλες συνειδησιακές καταστάσεις δεν πρέπει να απορρίπτεται...

Το αν κουράζει και σκοτίζεται ο νους με την Μαγεία;

 

Την απάντηση μπορεί να την δώσει και ένας χριστιανός ασκητής πόσο κουράζεται με τους λογισμούς αλλά και τι γίνεται μετά την κούραση...

Για άλλες οντότητες η κούραση κρατάει λίγα λεπτά για άλλους μια ζωή...ο χρόνος της πνευματικής εξέλιξης δεν ορίζεται με ανθρώπινα δεδομένα.

 

Και το αν υπάρχει συνείδηση της Μαγείας και αυτό είναι σχετικό...άλλοι την έχουν και άλλοι την εφαρμόζουν ασυνείδητα, ποιο είναι πιο καλό; Εσύ επιλέγεις...βάσει της ύπαρξης σου και του είναι σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Να σας .... μπριζώσω λίγο ακόμα...; :cheerful:

 

Θα επαναφέρω το θέμα στην αρχική μου ερώτηση με ένα ρητό των Yogi:

 

Για να μάθεις, διάβασε.

Για να ξέρεις, γράψε.

Για να κατέχεις την Γνώση (Φώτιση...;;;), δίδαξε.

.....................................

 

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ η κοινή θνητή...

 

Άραγε οι μεγάλοι Δάσκαλοι άρχισαν να διδάσκουν και να προσφέρουν απλόχερα την Γνώση τους απλά για να .... την δαμάσουν και να φτάσουν στο επίπεδο που έφτασαν (Φώτιση) ....;;;

 

:whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Morgainne, ο Μέρφυ σε έναν από τους Νόμους του ορίζει ξεκάθαρα πως:

Αυτοί που μπορούν, κάνουν.

Αυτοί που δεν μπορούν... διδάσκουν.

 

 

(5% warning για το off-topic, 60% warning επειδή η απάντηση ήταν ξενέρωτη και γελοία, 34,9% warning επειδή πάτησα πάνω στο ποστ της morgainne γι' αυτή την ξενέρωτη και γελοία απάντηση!)

Link to comment
Share on other sites

(5% warning για το off-topic, 60% warning επειδή η απάντηση ήταν ξενέρωτη και γελοία, 34,9% warning επειδή πάτησα πάνω στο ποστ της morgainne γι' αυτή την ξενέρωτη και γελοία απάντηση!)

..άντε ακόμη 0,1% για να γίνεις ban ... την γλύτωσες...

Link to comment
Share on other sites

Morgainne, ο Μέρφυ σε έναν από τους Νόμους του ορίζει ξεκάθαρα πως:

Αυτοί που μπορούν, κάνουν.

Αυτοί που δεν μπορούν... διδάσκουν.

 

 

(5% warning για το off-topic, 60% warning επειδή η απάντηση ήταν ξενέρωτη και γελοία, 34,9% warning επειδή πάτησα πάνω στο ποστ της morgainne γι' αυτή την ξενέρωτη και γελοία απάντηση!)

 

Είδες;;;;

Γι'αυτό και δεν με κάνουν συντονίστρια!!! :018bleh:

 

Θα είχα στο ενεργητικό μου πιο πολλά ban κι από τον Speedy!

 

(To χ....με το topic πάλι... Αμάν ρε Γιάννη.... Δεν ξέρω τί θα κάνεις, σώσε το τώρα!!) :isaygrrr:

Link to comment
Share on other sites

Είδες;;;;

Γι'αυτό και δεν με κάνουν συντονίστρια!!! :018bleh:

 

Θα είχα στο ενεργητικό μου πιο πολλά ban κι από τον Speedy!

 

Tώρα τι είπες...μάλλον το'βαλες σκοπό να γίνεις η "μισητή" του Φόρουμ; :smilewink:

(To χ....με το topic πάλι... Αμάν ρε Γιάννη.... Δεν ξέρω τί θα κάνεις, σώσε το τώρα!!) :isaygrrr:

 

Ααααα....θα σε βοηθήσω:

Μήπως το ερώτημα της Φώτισης -λέμε τώρα- συνδέεται αρρηκτά με το περιβάλλον;

Ας πούμε:οι Σαολίν δεν αναζητούν τη φώτιση στις μεγάλες κινεζούπολεις,αλλά στα απόκρημνα τ'άγρια τα βουνά...(όπου και τα μοναστήρια!)

Άλλοι αθεόφοβοι ιερείς παν και βρίσκουν τη φώτιση στις τρύπες των βράχων των Μετέωρων...

Κι άλλα ξεφτέρια παν στο Άγιο Όρος στην ερημιά και αποκομένοι από τον υλικό κόσμο (υποτίθεται)!

Επομένως...;?

Link to comment
Share on other sites

...Άραγε οι μεγάλοι Δάσκαλοι άρχισαν να διδάσκουν και να προσφέρουν απλόχερα την Γνώση τους απλά για να .... την δαμάσουν και να φτάσουν στο επίπεδο που έφτασαν (Φώτιση) ....;;;

 

:whistling::whistling:

Καλή σκέψη :clapping:
Link to comment
Share on other sites

Να σας .... μπριζώσω λίγο ακόμα...; :cheerful:

Ναι... γιατί δεν ήμασταν αρκετά μπριζωμένοι από μόνοι μας... :015annoyed::018bleh:

 

Θα επαναφέρω το θέμα στην αρχική μου ερώτηση με ένα ρητό των Yogi:

Για να μάθεις, διάβασε.

Για να ξέρεις, γράψε.

Για να κατέχεις την Γνώση (Φώτιση...;;;), δίδαξε.

Την Ινδική και Ασιατική φιλοσοφία την εκτιμώ, την αγαπώ και γενικώς την καραγουστάρω? όμως έχουμε και αντίστοιχο ελληνικό ωραιότατο ρητό : «διδάσκω αεί διδασκόμενος». Άρα?

 

αναρωτιέμαι τώρα εγώ η κοινή θνητή...

(?λέμε τώρα?)

 

Άραγε οι μεγάλοι Δάσκαλοι άρχισαν να διδάσκουν και να προσφέρουν απλόχερα την Γνώση τους απλά για να .... την δαμάσουν και να φτάσουν στο επίπεδο που έφτασαν (Φώτιση) ....;;;

Προσωπικά λοιπόν λέω ?ναι?. Διότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κατέχεις κάτι (ότι κι αν είναι αυτό), εάν δεν χρειαστεί να το μεταδώσεις. Προσπαθώντας να το μεταδώσεις (διδάξεις) ?αναγκάζεσαι? αρχικά να το αποδώσεις όσο το δυνατόν πιο κατανοητά. Εάν αποτυγχάνεις σε αυτό, σημαίνει πως ούτε εσύ ο ίδιος δεν το έχεις καλο-καταλάβει και επομένως δεν το κατέχεις. Κατά δεύτερον, προσπαθώντας να το μεταδώσεις, θα πρέπει να ?αντιμετωπίσεις? και τις απορίες του άλλου. Είναι απίστευτο πόσα μπορείς να μάθεις? απαντώντας σε απορίες (έμμεσα, την ίδια ?δουλειά? κάνει και η λεγόμενη ?μαιευτική του Σωκράτη?). Ταυτόχρονα, οι απορίες είναι το ?ultimate crash test? του κατά πόσο πράγματι κατέχεις αυτό που νομίζεις ότι κατέχεις.

Επομένως, ξαναλέω : ?ναι?. Για να δαμάσεις την όποια γνώση κατέχεις και να μπορέσεις να την φτάσεις στο ανώτερο δυνατό επίπεδο? πρέπει να την διδάξεις. Και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αυτό το γνώριζαν (ή απλά το κατάλαβαν στην πορεία) όλοι οι μεγάλοι Δάσκαλοι της ανθρωπότητας? προτού γίνουν Δάσκαλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...