Jump to content

Εγωϊσμός και Φώτιση


Recommended Posts

εγωισμος δεν ειναι καθολου να ακους και να επιδιωκεις αυτα που ο θεος σου λεει .

εγωισμος ειναι να πεις πως δεν τον ακουω .

 

Δηλαδή ένας θεός μπορεί να λέει ότι θέλει και να φέρεται όπως θέλει, ακόμα κι εγωιστικά, και εγώ πρέπει να κάθομαι προσοχή μπροστά του; Κι αν δεν μου αρέσουν αυτά που λέει θα είμαι εγωιστής;

Γιατί να θέλω έναν τέτοιο θεό; Τι έχει να μου προσφέρει αυτός ο θεός;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ένας θεός μπορεί να λέει ότι θέλει και να φέρεται όπως θέλει, ακόμα κι εγωιστικά, και εγώ πρέπει να κάθομαι προσοχή μπροστά του; Κι αν δεν μου αρέσουν αυτά που λέει θα είμαι εγωιστής;

Γιατί να θέλω έναν τέτοιο θεό; Τι έχει να μου προσφέρει αυτός ο θεός;

 

 

μιλας τελειως υποθετικα και εκτος πραγματικοτητας .

εχει πει ο θεος στον ανθρωπο '' να εισαι εγωιστης '' ; οχι!

αλλα: ''οταν σου επιτιθεται ο αλλος γυρισε και το αλλο μαγουλο'' .

επειδη εσυ λες '' μπορει να ...'' δεν συμβαινει κιολας .

δεν μιλας για ον της ιδιοσυγκρασιας μας και της αναλογης λογικης .

Link to comment
Share on other sites

μιλας τελειως υποθετικα και εκτος πραγματικοτητας .

εχει πει ο θεος στον ανθρωπο '' να εισαι εγωιστης '' ; οχι!

αλλα: ''οταν σου επιτιθεται ο αλλος γυρισε και το αλλο μαγουλο'' .

επειδη εσυ λες '' μπορει να ...'' δεν συμβαινει κιολας .

δεν μιλας για ον της ιδιοσυγκρασιας μας και της αναλογης λογικης .

 

Εγώ πιστεύω ότι κανένας θεός δεν έχει πει τίποτα σε κανέναν.

Το ''όταν σου επιτίθεται ο άλλος γύρισε και το άλλο μάγουλο'' είναι για τους ταπεινούς και εγώ ταπεινός δεν είμαι. Δεν μπορώ να σταθώ γονατιστός μπροστά σε κανένα θεό και να κάνω το θέλημά του.

Κι εσύ μόνο υποθετικά μπορείς να πεις ότι ο θεός δεν είναι ον της ιδιοσυγκρασίας μας η της ανάλογης λογικής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι κανένας θεός δεν έχει πει τίποτα σε κανέναν.

Το ''όταν σου επιτίθεται ο άλλος γύρισε και το άλλο μάγουλο'' είναι για τους ταπεινούς και εγώ ταπεινός δεν είμαι. Δεν μπορώ να σταθώ γονατιστός μπροστά σε κανένα θεό και να κάνω το θέλημά του.

Κι εσύ μόνο υποθετικά μπορείς να πεις ότι ο θεός δεν είναι ον της ιδιοσυγκρασίας μας η της ανάλογης λογικής.

 

 

αν θεωρεις αδυναμια την αγαπη του θεου για τον ανθρωπο , δεν εχω τι να πω .

ο καθενας μας εχει αναλογα βιωματα και αναλογα αντιδρα .

αν ημουν της ιδιοσυγκρασιας του θα ηξερα και τι ειναι ζωη , αλλα δεν το ξερω .

οπως ουτε και εσυ φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις αδυναμια την αγαπη του θεου για τον ανθρωπο , δεν εχω τι να πω .

 

Δώσε μου ένα παράδειγμα της αγάπης του θεού για τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου ένα παράδειγμα της αγάπης του θεού για τον άνθρωπο.

 

 

 

ενα και μοναδικο :υστερα απο την καθοδο των πρωτοπλαστων δεν παρατησε τον ανθρωπο αλλα εστειλε το γιο του να τους επαναφερει . οχι με τη βια αλλα την ελευθερια . αν θες πιστευεις .

Link to comment
Share on other sites

ενα και μοναδικο :υστερα απο την καθοδο των πρωτοπλαστων δεν παρατησε τον ανθρωπο αλλα εστειλε το γιο του να τους επαναφερει . οχι με τη βια αλλα την ελευθερια . αν θες πιστευεις .

 

Για πες μου τώρα εδώ. Που ήταν ο θεός και ο γιός του; Δεν με νοιάζει για τους πρωτόπλαστους.

 

post-965-1206385125.jpg post-965-1206385175.jpg

 

post-965-1206385159.jpg post-965-1206385204.jpg

post-965-1206385238.jpg

post-965-1206385258.jpg

post-965-1206385280.jpg

post-965-1206385313.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα και μοναδικο :υστερα απο την καθοδο των πρωτοπλαστων δεν παρατησε τον ανθρωπο αλλα εστειλε το γιο του να τους επαναφερει . οχι με τη βια αλλα την ελευθερια . αν θες πιστευεις .

 

Ε λοιπόν, εσείς οι Χριστιανοί, πέραν της πίστης σας βεβαίως βεβαίως, δεν πιστεύετε τίποτα μέχρι να γίνει ταινία.

 

Εδώ έχουμε ισχυρότατες ενδείξεις για την καταγωγή του ανθρώπου, εκτενέστατες αποδείξεις και πληροφορίες για το σώμα του και συνεχίζετε να μην το δέχεστε.

 

Αντίθετα, δέχεστε (και πέραν κάθε αμφιβολίας) κάτι για το οποίο ούτε ενδείξεις υπάρχουν, ούτε αποδείξεις και πληροφορίες για κανένα μέρος του.

 

1+1+100000000000000000^1223++++ μικροοργανισμοί απαρτίζουν τον άνθρωπο. Η θεωρία της εξέλιξης, με αρκετά περισσότερα στοιχεία από τα μηδενικά της υπόθεσης της (όποιας) θρησκείας, είναι στην διαθεσιμότητα της ανθρωπότητας εδώ και πολύ καιρό. Ανοίξτε κανένα βιβλίο επιτέλους.

 

Ο σκοπός της ανθρωπότητας είναι να πηγαίνει μπροστά, όχι να λογομαχεί για το ποιος την κορόιδεψε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν, εσείς οι Χριστιανοί, πέραν της πίστης σας βεβαίως βεβαίως, δεν πιστεύετε τίποτα μέχρι να γίνει ταινία.

 

Εδώ έχουμε ισχυρότατες ενδείξεις για την καταγωγή του ανθρώπου, εκτενέστατες αποδείξεις και πληροφορίες για το σώμα του και συνεχίζετε να μην το δέχεστε.

 

Αντίθετα, δέχεστε (και πέραν κάθε αμφιβολίας) κάτι για το οποίο ούτε ενδείξεις υπάρχουν, ούτε αποδείξεις και πληροφορίες για κανένα μέρος του.

 

1+1+100000000000000000^1223++++ μικροοργανισμοί απαρτίζουν τον άνθρωπο. Η θεωρία της εξέλιξης, με αρκετά περισσότερα στοιχεία από τα μηδενικά της υπόθεση της θρησκείας, είναι στην διαθεσιμότητα της ανθρωπότητας εδώ και πολύ καιρό. Ανοίξτε κανένα βιβλίο επιτέλους.

 

Ο σκοπός της ανθρωπότητας είναι να πηγαίνει μπροστά, όχι να λογομαχεί για το ποιος την κορόιδεψε καλύτερα.

 

 

επειδη βρηκες το συστατικο του ανθρωπου βρηκες ποιος τον εφτιαξε ;

επισης τοσοι πολλοι μικροοργανισμοι βρεθηκαν ''τυχαια '' και ειπαν να κανουν τον ανθρωπο ;

για να σοβαρευτουμε λιγο : σαφως , για να εισαι εδω πιστευεις στη μαγεια. για να κανει καποιος μαγεια, καποιον επικαλειται .

αρα υπαρχουν δαιμονες και οχι θεος ;

 

 

σαντοουλορντ : για την υπαρξη του κακου ειναι γνωστα τα πραγματα . αυτες ειναι απορριες νηπιων .

ολα εγκεινται στην ελευθερια του ανθρωπου , στην γη κανει οτι θελει , η παρεμβαση του θα τον κανει αναγκαστηκα αποδεκτο .ο ανθρωπος πρεπει να πιστεψει μονος του αν θελει . ο θος δεν μπορει να του στερησει την ελευθερια .

Link to comment
Share on other sites

σαντοουλορντ : για την υπαρξη του κακου ειναι γνωστα τα πραγματα . αυτες ειναι απορριες νηπιων .

ολα εγκεινται στην ελευθερια του ανθρωπου , στην γη κανει οτι θελει , η παρεμβαση του θα τον κανει αναγκαστηκα αποδεκτο .ο ανθρωπος πρεπει να πιστεψει μονος του αν θελει . ο θος δεν μπορει να του στερησει την ελευθερια .

 

Σου δείχνω την πραγματικότητα και μου λες για απορίες νηπίων.

Είναι πολύ βολικό να λες ότι στη γη κάνουμε ότι θέλουμε και στην άλλη ζωή θα κριθούμε. Δηλαδή βλέπει να σφάζονται τα τέκνα του και λέει δεν πειράζει θα τους κανονίσω στην άλλη ζωή. Αν είναι ο ένας και αληθινός γιατί να μην κατέβει και να γίνει αποδεκτός από όλους; Πόσοι πρέπει να πληρώσουν ακόμα με την ζωή τους;

Αυτά τα παιδάκια που σου έδειξα πιο πάνω είμαι σίγουρος ότι τον είχαν αποδεχτεί. Γιατί τα άφησε στην τύχη τους;

Link to comment
Share on other sites

Σου δείχνω την πραγματικότητα και μου λες για απορίες νηπίων.

Είναι πολύ βολικό να λες ότι στη γη κάνουμε ότι θέλουμε και στην άλλη ζωή θα κριθούμε. Δηλαδή βλέπει να σφάζονται τα τέκνα του και λέει δεν πειράζει θα τους κανονίσω στην άλλη ζωή. Αν είναι ο ένας και αληθινός γιατί να μην κατέβει και να γίνει αποδεκτός από όλους; Πόσοι πρέπει να πληρώσουν ακόμα με την ζωή τους;

Αυτά τα παιδάκια που σου έδειξα πιο πάνω είμαι σίγουρος ότι τον είχαν αποδεχτεί. Γιατί τα άφησε στην τύχη τους;

 

 

οπως ειπα ειναι θεμα ελευθεριας .

αν ''κατεβη'' ολοι θα πιστεψουν αναγκασμενοι απο την ιδεα πως πραγματικα υπαρχει . κανεις δεν θα μπορει να το αμφισβητει και ολοι θα τον ακολουθουν . ενω ετσι σου μιλαει μεσα στην αμαρτωλη ζωη σου για ηθικη και μη υπαρξη κακιας , αν θες τον ακολουθεις .

αυτο πιστευω πως ειναι πιο σωστο .

πιο πολυ αξια εχει η ψυχη απο το σωμα . πολλοι θεωρουν τα ασχημα συμβαντα στη ζωη τους σταλμενα απο το θεο για να φυγουν απο τον εγωισμο τους και να ζητησουν συγχωρεση απο το θεο.

 

 

αντι για εικονες παιδιων σου βαζω στρατιωτων , ιερεων , μαρτυρων κτλ , τι σημαινει αυτο ;

και για τα παιδια ειδικα ,που δεν εχουν συναισθηση των πραγματων οπως οι ενηλικες υπαρχουν αλλοθι .

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα ειναι θεμα ελευθεριας .

αν ''κατεβη'' ολοι θα πιστεψουν αναγκασμενοι απο την ιδεα πως πραγματικα υπαρχει . κανεις δεν θα μπορει να το αμφισβητει και ολοι θα τον ακολουθουν . ενω ετσι σου μιλαει μεσα στην αμαρτωλη ζωη σου για ηθικη και μη υπαρξη κακιας , αν θες τον ακολουθεις .

αυτο πιστευω πως ειναι πιο σωστο .

 

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω σχετικά με το γιατί δεν αποδεικνύει την παρουσία του. Πες ότι εγώ είχα βρει ένα φάρμακο για τον καρκίνο και κάποιοι το είχαν διαδώσει στον κόσμο. Κάποιοι θα το πιστεύανε και κάποιοι όχι. Εγώ θα έπρεπε να τους αφήσω να πεθάνουνε μέχρι να το πιστέψουν όλοι; Δεν θα ήταν πιο απλό να βγω να τους το δώσω να το δοκιμάσουν και να πειστούν; Γιατί να υποφέρουν αφού θα είχα την λύση;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω σχετικά με το γιατί δεν αποδεικνύει την παρουσία του. Πες ότι εγώ είχα βρει ένα φάρμακο για τον καρκίνο και κάποιοι το είχαν διαδώσει στον κόσμο. Κάποιοι θα το πιστεύανε και κάποιοι όχι. Εγώ θα έπρεπε να τους αφήσω να πεθάνουνε μέχρι να το πιστέψουν όλοι; Δεν θα ήταν πιο απλό να βγω να τους το δώσω να το δοκιμάσουν και να πειστούν; Γιατί να υποφέρουν αφού θα είχα την λύση;

 

 

το φαρμακο αυτο ειναι οπως ολα τα αλλα . θεραπευει μια αρρωστια , αλλα οχι την αλλη ....κοκ

δεν ειναι ''Το φαρμακο '' που χρειαζεται ο ανθρωπος . ο θεος, που γιατρευει καθε ψυχη ειναι και η απαντηση για ολα , αυτος ειναι ο σκοπος της ζωης του ανθρωπου .

δεν ειναι ''χαπακι'' που σχετιζεται με το σωμα σου , αλλα την ψυχη σου .

 

και εν τελει η πιστη λογο της εμφανισης του , ειναι ελλειψη ελευθεριας .

αν ειχε αποδειχτει με ''πειραματα'' η υπαρξη του κανεις δεν θα ειχε αμφιβολια πως υπαρχει .

αναγκαστηκα ολοι θα πιστευαν , ακομα και αν δεν ηθελαν .

 

ειναι σαν μια εξισωση .

αν εχει αποδειχτει ισχυει και κανεις δεν μπορει να πει πως δεν ισχυει .

αν το πει θα τον πουν τρελο , αρα αναγκαζεται να το δεχτει .

το ιδιο σημβαινει και στην συγκεκριμενη περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

''Το φαρμακο '' που χρειαζεται ο ανθρωπος . ο θεος, που γιατρευει καθε ψυχη ειναι και η απαντηση για ολα , αυτος ειναι ο σκοπος της ζωης του ανθρωπου .

δεν ειναι ''χαπακι'' που σχετιζεται με το σωμα σου , αλλα την ψυχη σου .

 

Άμα δεν σώσεις εσύ την ψυχή σου δε θα στη σώσει κανένας!

laraska.. συγνώμη κιόλας, αλλά κάτι άνθρωποι σαν εσένα, με την "επιμονή" που έχεις, "αυτό είναι σωστό και λέτε ότι θέλετε", και ότι ήρθα να σας φωτίσω (έμμεσα) είναι που διώχνουν τους υπολοίπους από τον χριστιανισμό..

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σώσεις εσύ την ψυχή σου δε θα στη σώσει κανένας!

laraska.. συγνώμη κιόλας, αλλά κάτι άνθρωποι σαν εσένα, με την "επιμονή" που έχεις, "αυτό είναι σωστό και λέτε ότι θέλετε", και ότι ήρθα να σας φωτίσω (έμμεσα) είναι που διώχνουν τους υπολοίπους από τον χριστιανισμό..

 

 

φαρμακο δεν εννοω σιροπι , χαπακι , ορο κτλ απο το θεο . εννοω αυτον ως αυτοσκοπο.και αυτο που λες ειναι ορθο :

 

Άμα δεν σώσεις εσύ την ψυχή σου δε θα στη σώσει κανένας!

 

μονος του ο ανθρωπος θα αγωνιστει για την ψυχη του , ειναι δυσκολος ο αγωνας αλλα αξιζει .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...