Jump to content

Η Μαγεία της μουσικής


Whitedevil
 Share

Recommended Posts

Να τι βγάζει και η Αγγλία :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες tigerrrr

 

Είμουνα μπερδεμένος με την ιστορία του γκόθικ

Είχα στο μυαλό μου την Ρουμανία με τον Κόμη Δράκουλα

Ειδικά σε κάτι ασπρόμαυρες ταινίες που δήχνουν σκοινές τον Δράκουλα να παρακολουθεί όπερα αν θυμάμαι καλά και γενικά σκοτεινή μουσική με πιάνο.

 

δεν ειναι απαραιτητο να κοιμασαι στα νεκροταφεια,ουτε να εχεις για κρεββατι ενα φερετρο ουτε να κυκλοφορεις σαν το freak!

 

 

:lololol: Και εγώ αυτό νόμιζα οτι είναι νόμος για τις γκοθούδες :angel:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....αυτα ειναι για τις δηθεν...που το μονο που τις ελκυει ειναι η...'ιδεα' και οχι το gothic.Με αποτελεσμα να κανουν φιγουρα λεγοντας ...'Ω ναι ειμαι gothou εγω και ειμαι και πολυ dark' :063laugh::063laugh::063laugh: Και απο πισω ακουνε και ζουνε με την κουλτουρα του...DARK... ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ(ο...τραγουδιστης) :063laugh::063laugh::063laugh::clapping::clapping: Ειχα συναντησει τετοια περιπτωση γι αυτο λεω... αυτα! :witch:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντως πολύ μεγάλο κόλλημα στις νεαρές ηλικίες για το ντύσιμο σε συνδιασμό με την μουσική που ακούει κάποιος. Εγώ χρόνια χαρακτηρίζομαι από άλλους σαν γκοθού και όταν με ρωτάνε τί ακούω όλοι περιμένουν να τους πω ό,τι πιο νταρκ κυκλοφορεί στην αγορά! Όταν τους λέω ότι έχω ακούσει και goth και μεταλ και ατμοσφαιρικό(και ακόμα ακούω φυσικά,βλέπε anathema ,gathering,diary of dreams ,nevermore k.αλλα διάφορα) ,αλλά το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι oi placebo και οτί το goth είναι τρόπος και αντίληψη ζωής που δεν έχει αποκλειστικά να κάνει με το συγκρότημα που ακούς ,ούτε με το αν κοιμάσαι σε φέρετρα (έλεος πια!!) αλλα με τον τρόπο σκέψης σου,αυτό λίγοι το καταλαβαίνουν. Οι λεγόμενες ποζεριές δίνουν και παίρνουν και δεν λέω ,δεν είσαι κακό να είσαι εκκεντρικός (γιατί όπως και να το κάνεις έχει πλάκα να τραβάς όλα τα βλέμματα πάνω σου),αλλά μέχρι εκεί που δεν θεωρήται πια βλακεία.

Και βρε παιδιά , σας λέω αλήθεια ,δεν έχω γνωρίσει παρά ελάχιστους στους οποίους να αρέσει μια κοπέλα με goth στυλ! Ακόμα και ροκάδες ή μεταλάδες φίλοι προτιμούν με τα χίλια τις τρεντυ ακόμα κι αν μια gothού είναι ωραιότερη!!!!

 

Μα πού είστε επιτέλους????????????? :crying: :angel:

Link to comment
Share on other sites

Και βρε παιδιά , σας λέω αλήθεια ,δεν έχω γνωρίσει παρά ελάχιστους στους οποίους να αρέσει μια κοπέλα με goth στυλ! Ακόμα και ροκάδες ή μεταλάδες φίλοι προτιμούν με τα χίλια τις τρεντυ ακόμα κι αν μια gothού είναι ωραιότερη!!!!

 

Λέγεται "φόβος"...

Φόβος για την προσωπικότητα που πάει "πακέτο" με το γκοθ. Ανασφάλεια ότι "δεν θα τα βγάλω πέρα με μια τόσο δυναμική προσωπικότητα"

Οι τρέντυ αντίθετα είναι "του χεριού τους". Πιο ήπια προσωπικότητα, λιγότερο δυναμική... κι έτσι λιγότερη η ανασφάλεια!

 

Φυσικά, αυτό είναι λάθος!! Δεν ισχύει καθόλου, μιας και δυναμικές προσωπικότητες υπάρχουν σε όλα τα "ρεύματα".

Απλά τους ξεγελάει το... περιτύλιγμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω οτι τις gothouδες τις γουσταρουν πολλοι!το προβλημα ειναι μονο οτι στο σχολειο σε εχουν για το 'μαυρο προβατο'.'ςςςςς....μην σακουσει...αυτην ειναι Μαγισσα' :063laugh: και με τους καθηγητες που ερχομαι πολλες φορες σε αντιπαραθεση.Φαντασου να μην ημουν ευγενικη,χαμογελαστη και φιλοτιμη τι θα ελεγαν!Αλλα εχω μαθει να το κανω στην ακρη :smilewink: Το θεμα ειναι οτι το gothic style επιρεαζει λιγο αρνητικα την αποψη των αλλων για την προσωπικοτητα σου...και δεν μπαινουν καν στον κοπο να σε γνωρισουν...ΟΙ τρεντισες εχουν αποδειχτει οι πιο υπουλες,κουτοπονηρες και κακιες!Υπαρχουν και εξερεσεις βεβαια αλλα αναφερομαι στο μεγαλυτερο ποσοστο...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά περί στυλ και συσχετισμού του με την προσωπικότητα κατά τη γνώμη μου έχουν να κανουν με το τεράστιο θέμα της ταμπέλας που κόλλαμε όλοι σε κάποιους και που κάποιοι άλλοι μας κολλάνε. Οι τρεντυ ,οι περισσότεροι που θέλουν να ακολουθούν τη μόδα και κατά προέκταση πολλές φορές τη μάζα ,το κάνουν από ανασφάλεια και από αδυναμία .Αναλόγως έχω συναντήσει πολλά άτομα που είναι outsiders για τους ίδιους ακριβώς λόγους. μην αναφέρω και το άλλο, ότι στους κύκλους των μεταλάδων ,των ροκάδων κι όλων όσων θεωρούνται πιο ψαγμένοι από τους υπόλοιπους υπάρχει μεγάαααλη αποδοκιμασία και κυνισμός για όσους δεν ταιριάζουν μαζί τους ή ακόμα και για αυτούς που είναι πραγματικά όντα που δεν σκέφτονται. Θέλω να πω ότι σίγουρα έχω δει παντού κομπλεξικούς και ανοιχτομυθαλους ανθρώπους και τα λέω όλα αυτά γιατί κάποτε έλεγα κι εγώ αυτό που λέει η tigerrrrr ,οτι δλδ οι τρεντυ είναι οι¨"χειρότεροι".Απλά τώρα λέω ότι αυτός που δεν ξέρει τι επιλέγει ,αυτός ππου δεν τον κόβει που πατά και που βρίσκεται,αυτός είναι ο χειρότερος. Τα άλλα είναι θέματα lifestyle,πώς αποφασίζει κανείς να ζει... Είμαι εκτός θέματος ...σωστα? :rolleyes::hm::sorry: :hithead:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι,η μουσική δέν δήχνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου στους περισσότερους δηλαδή.Εγώ άργησα να το καταλάβω αυτό με το μέταλ που ασχολούμε εδώ και χρόνια.Ειδικά οταν ήμουνα μικρός έλεγα ωραία θα αποκτήσω φίλους μεταλάδες και θα τα φτιάξω με μεταλού και θα είναι διαφορετικοί άνθρωποι και σκεπτόμενοι.Εγώ δέν είδα και μεγάλη διαφορά πάντως στον τρόπο ζωής και στις ασχολίες σε αυτούς με την ταμπέλα ''μεταλάδες''.Το λάθος είναι που βάζουμε ταμπέλες αλλα και πάλι υποτίθεται οτι πολλά σηγκροτήματα μέταλ απο τους στίχους που γράφουνε φαίνοντε σκεπτόμενοι και σίγουροι πολλοί είναι απο αυτούς αλλα οι οπαδοί μάλλον κοιτάνε περισσότερο το άκουσμα και την εμφάνηση.

 

Για το γκόθικ αν και σίγουρα θα υπάρχουνε τέτοια άτομα πιστεύω είναι μεγαλήτερο το ποσοστό σκεπτόμενων ανθρώπων εκεί.Μακάρι να είναι έτσι δηλαδή δέν είμαι σίγουρος.

Εγώ πάντος θα κοιτάξω σε μία κοπέλα και εξωτερική εμφάνηση και εσωτερική,σίγουρα να έχει διαφορετικό στυλ απο τις μοδάτες και διαφορετικό μυαλό φυσικά όπως και τρόπο ζωής διαφορετικό απο τις άλλες.

 

Φόβος για την προσωπικότητα που πάει "πακέτο" με το γκοθ. Ανασφάλεια ότι "δεν θα τα βγάλω πέρα με μια τόσο δυναμική προσωπικότητα"

 

χεχε και εγώ έτσι το βλέπω,πιστεύω οτι οι γκοθούδες είναι κάτι ''ανώτερο'' και ''δυνατότερο''αλλα σε εμένα σημβαίνει το αντίθετο.Ακόμα και ποιό εύκολες να είναι οι άλλες εγω θα εξακωλουθώ να κοιτάω γκοθούδες :cheerful: αν και η μουσική δέν κάνει τον χαρακτήρα εγώ είμαι κολημένος πάντος.χεχε

Link to comment
Share on other sites

μην αναφέρω και το άλλο, ότι στους κύκλους των μεταλάδων ,των ροκάδων κι όλων όσων θεωρούνται πιο ψαγμένοι από τους υπόλοιπους υπάρχει μεγάαααλη αποδοκιμασία και κυνισμός για όσους δεν ταιριάζουν μαζί τους ή ακόμα και για αυτούς που είναι πραγματικά όντα που δεν σκέφτονται.

 

Επειδή θεωρούνται δεν σημαίνει πως είναι κιόλας...

Άλλωστε τώρα πια έχει γίνει μόδα να είσαι μεταλάς.

Οπότε είστε και εσείς trendy!!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

μην αναφέρω και το άλλο, ότι στους κύκλους των μεταλάδων ,των ροκάδων κι όλων όσων θεωρούνται πιο ψαγμένοι από τους υπόλοιπους υπάρχει μεγάαααλη αποδοκιμασία και κυνισμός για όσους δεν ταιριάζουν μαζί τους ή ακόμα και για αυτούς που είναι πραγματικά όντα που δεν σκέφτονται.

 

Επειδή θεωρούνται δεν σημαίνει πως είναι κιόλας...

Άλλωστε τώρα πια έχει γίνει μόδα να είσαι μεταλάς.

Οπότε είστε και εσείς trendy!!!! :018bleh:

 

Επ! τι εγινε Dakkon μου?εισαι Trendyλας? :blblbl: :blblbl: :blblbl: Ελα ξερασε τα ολα... :018bleh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν είδα και μεγάλη διαφορά πάντως στον τρόπο ζωής και στις ασχολίες σε αυτούς με την ταμπέλα ''μεταλάδες''.

 

 

Ξερεις γιατι Devil μου γινετε αυτο?Γιατι ΖΟΥΜΕ σε εναν κοσμο οπου οι ανθρωποι δεν σκεφτονται και παραδινονται στην ρουτινα του 'αφου ολοι περνανε καλα στα μπουζουκια,στις καφετεριες κ.α,τοτε περναω και εγω καλα'.Δεν σκεφτονται να ασχοληθουν και να διασκεδασουν με οτι ευχαριστει τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ασχετα αν αυτο δεν παει με την ..μαζα.Εγω προσωπικα για να καταλαβαιτε τι εννοω,θελω να με βρει ο νεος χρονος στην παραλια με καλη παρεα,κρασι και τσιγαρο.Αλλοι λενε'εγω θελω να κανω πρωτοχρονια στην Πεγκυ Ζηνα'.αλλα στην ουσια αυτο που θελει ειναι να κανει πρωτοχρονια εκει που κανουν ολοι.Πω πω ρε γμτ...δεν μπορω να ζω σε αυτο τον κοσμο...ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!(αλλα παντα υπαρχουν και εξερεσεις...) :headb: :hithead:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το μωρο,θελω μια ζωη μακρια απο αυτη την βλακεια που εχει πιασει την ανθρωποτητα.Υποκρισια,μισος,ζηλια,αυτα κυριαρχουν,ε εγω δεν θα ηθελα μια τετοια ζωη.Η μεγαλη τραγουδιστρια enya(φανατικος φαν) :worthy: εχει κανει το καλυτερο για να γλιτωσει απ ολα αυτα,εχει παρει τον δικο της και εχουν μετακομισει στον πυργο της που βρισκεται εδω http://www.road-test.co.uk/Ireland/castle11.jpg :shocked: ,γραφει την θεικη μουσικη της,και γενικως ζει μακρια απο την απαισια καθημερινοτητα των αστικων κεντρων.Οσα παιδια εχουν δει καποιο videoclip της θα καταλαβουν για το τι ιδεες εχει.Να χα ενα καστρο και γω αααααααχ :harp::063biker: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να διαχωριστεί η καθημερινότητα από τα ωραία καθημερινά.

Γιατί λέγοντας αποφυγή της καθημερινότητας εννοούμε μακρυά από Η/Υ, τσιγάρα, ποτά, αμάξια, κλιματιστικά, καλοριφέρ, καινούρια ρούχα, φαστ φουντ, ταινίες, μουσική, ζεστασιά, δροσιά, καθαρό νερό και φαγητό και άλλα πολλά τα οποία προσφέρει η καθημερινότητα. Εάν δηλαδή κάποιος θελήσει να πάει να μείνει σε ένα βουνό μόνος του ώστε να απαγκιστρωθεί από την κοινωνία και εφόσον αποδεχτεί αυτά που θα αφήσει πίσω, τότε ναι, ευχαρίστως να συζητήσω μαζί του για τα άσχημα της καθημερινότητας.

 

Με απλά λόγια. Όλοι γκρινιάζουμε αλλά μας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι!!!! Στο τέλος οι φαν της Βανδή θα είναι μειονότητα έτσι που ξεφυτρώνουνοι "ψαγμενοι " σαν τα μανιτάρια!!!!!!! :063laugh:  :018bleh:  :whistling:

 

Ένα μεγάλο θέμα.

 

Ρε παιδάκια, τι έχει η Βανδή; Μήπως δεν έχει ωραία φωνή (Έστω υποφερτή, για να καλύψω και όλα τα γούστα) ; Δεν κάνω νύξη για τα τραγούδια της. Εάν θεωρείται σκυλού ή τρέντυ ή χαζοτρέντυ ή ότιδήποτε όσον αφορά το τραγούδι, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε για την Βανδή αλλά για τους δημιουργούς των αντίστοιχων τραγουδιών. Και μην αναφέρετε ότι αυτή τα επιλέγει. Αυτή λεφτά θέλει όπως κι εγώ, αφού αυτά πουλάνε αυτά αγοράζει.

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η Βανδή, δεν μου αρέσουν όμως τα τραγούδια της γι'αυτό και ποτέ δεν θα βάλω να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω καθημερινοτητα εννοω οπως γραφω και παραπανω 'την καθημερινοτητα των αστικων κεντρων'δεν εννοω τις απολαυσεις της.Εγω προσωπικα δεν θα γκρινιαζα αν ειχα τετοια ζωη,δεν ειπα να παω σε βουνο,αλλα να απομακρυνθω απο την μαζα η οποια εχει εγκλωβιστει σε ενα συγκεκριμενο life style ανεξαρτητα αν αυτο τους ικανοποιει πραγματικα,εγω δεν ειμαι ετσι,ψαχνω το κατι διαφορετικο,και αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη,οποιος γουσταρει διαφωνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...