Jump to content

Η Μαγεία της μουσικής


Whitedevil
 Share

Recommended Posts

Τελικά το κάνουν και άλλοι μουσικοί αυτο.Μόνο έναν ήξερα που πήγε να μήνει μόνος του σε δάσος.Που τώρα είναι φυλακή χεχε (Vikernes).

 

Να χα ενα καστρο και γω αααααααχ

 

Μου θύμησες ένα παλιό μου όνειρο.Έλεγα κάποτε:Όταν μεγαλώσω θα κερδίσω στο Λόττο και θα κάνω ένα κάστρο κάπου μακριά απο τις πόλεις.

 

Καλό θα ήταν και ένα χωριό να υπήρχε τουλάχιστον και να ηταν σε μεσαιωνικό στύλ,με τα ξύλινα σπίτια κοντά στην φύση και γκόθικ καφε και να πήγαινε όποιος είθελε να μήνει εκεί πέρα για πάντα.Φυσικά αυτό το χωριό (ή πόλη) θα περιτρυγηριζόταν απο τοίχος και η είσοδος θα ήταν μία τεράστια ξύλινη πόρτα.

 

Ένα κάστρο είναι λίγο οικονομικά δύσκολο αλλα για να γήνουν 5-6 ξύλινα σπίτια (ή παραπάνω) και ένα γκόθικ καφέ δέν είναι και απίθανο :gleam:

 

Φυσικά με όλο αυτό χριάζεται και ένας αρχαίος ναός κάπου κοντά στα σπίτια καπάκι :)

 

Το μόνο πρόβλημα είναι κάτι νομικές λεπτομέρειες αν δέν κάνω λάθος αλλα με τα λεφτά όλα γήνοντε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πράγματι!!!! Στο τέλος οι φαν της Βανδή θα είναι μειονότητα έτσι που ξεφυτρώνουνοι "ψαγμενοι " σαν τα μανιτάρια!!!!!!! :063laugh::018bleh::whistling:

 

Ένα μεγάλο θέμα.

 

Ρε παιδάκια, τι έχει η Βανδή; Μήπως δεν έχει ωραία φωνή (Έστω υποφερτή, για να καλύψω και όλα τα γούστα) ; Δεν κάνω νύξη για τα τραγούδια της. Εάν θεωρείται σκυλού ή τρέντυ ή χαζοτρέντυ ή ότιδήποτε όσον αφορά το τραγούδι, τότε δεν θα έπρεπε να μιλάμε για την Βανδή αλλά για τους δημιουργούς των αντίστοιχων τραγουδιών. Και μην αναφέρετε ότι αυτή τα επιλέγει. Αυτή λεφτά θέλει όπως κι εγώ, αφού αυτά πουλάνε αυτά αγοράζει.

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η Βανδή, δεν μου αρέσουν όμως τα τραγούδια της γι'αυτό και ποτέ δεν θα βάλω να την ακούσω.

 

ΠΛΕΟΝ μπορει να επιλεξει αυτη τα κομματια με την επιτυχια που εχει κανει.Και στο κατω κατω αποψη δεν εχει αυτη η Βανδη επιτελους?i don't think so... Απ οτι φαινετε καραγουσταρει το ειδος των τραγουδιων της.ΕΛΑ Αυγερινε shake it....μην ντρεπεσαι,COME ALONG NOW ουυυυυυυυυ ουυυυυυ ουυυυυ ουυυυυυυυυυυυ ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ου :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κάνουν και άλλοι μουσικοί αυτο.Μόνο έναν ήξερα που πήγε να μήνει μόνος του σε δάσος.Που τώρα είναι φυλακή χεχε (Vikernes).

 

Να χα ενα καστρο και γω αααααααχ

 

Μου θύμησες ένα παλιό μου όνειρο.Έλεγα κάποτε:Όταν μεγαλώσω θα κερδίσω στο Λόττο και θα κάνω ένα κάστρο κάπου μακριά απο τις πόλεις.

 

Καλό θα ήταν και ένα χωριό να υπήρχε τουλάχιστον και να ηταν σε μεσαιωνικό στύλ,με τα ξύλινα σπίτια κοντά στην φύση και γκόθικ καφε και να πήγαινε όποιος είθελε να μήνει εκεί πέρα για πάντα.Φυσικά αυτό το χωριό (ή πόλη) θα περιτρυγηριζόταν απο τοίχος και η είσοδος θα ήταν μία τεράστια ξύλινη πόρτα.

 

Ένα κάστρο είναι λίγο οικονομικά δύσκολο αλλα για να γήνουν 5-6 ξύλινα σπίτια (ή παραπάνω) και ένα γκόθικ καφέ δέν είναι και απίθανο :gleam:

 

Φυσικά με όλο αυτό χριάζεται και ένας αρχαίος ναός κάπου κοντά στα σπίτια καπάκι :)

 

Το μόνο πρόβλημα είναι κάτι νομικές λεπτομέρειες αν δέν κάνω λάθος αλλα με τα λεφτά όλα γήνοντε.

 

 

Αχ Μεσαιωνας!Αχ τα φουσκωτα φορεματα!αααααααααααααααααχ :wub::huh: Παλι ονειρευομαι??????? :huh: Και εμενα ειναι ΕΝΑ απο τα ονειρα μου αυτο... εχετε δει την ταινια 'the village'?Να!Κατι τετοιο!αλλα χωρις τα κοκκινα πουλια ^_^ ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ?????????ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ? :004flower:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψτε με, ΔΕΝ θελετε να αρχισω να μιλαω για την 'γκοθικ κουλτουρα'.

Οσο για τα καστρα, τους μονοκερους και τα βουνα ενα πραμα εχω να πω.

 

"There is a palace in your head boy, learn to live inside it"

Tom'O'Bedlam --The Invisibles.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συζητήσεις μιλάνε για κάτι ουτοπικό ,το οποίο μάλλον μόνο στη θεωρία θα μείνει ,πολύ πολύ δυστυχώς. Με τα λέφτα ναι ,γίνεται ,αλλά δεν ειναι τα λεφτά το ουσιαστικό πρόβλημα. Το πρόβλημα θα είναι το μούδιασμα που θα έχουν όλοι όταν δουν ότι αυτό που εύχονταν στέκει ολοζώντανο μπροστά τους. Δεν είμαστε τόσο έτοιμοι για ριζοσπαστικές αλλαγές (βλ όνειρα που υλοποιούνται) όσο κι αν λέμε ότι αυτό δεν ισχύει . Η ασφάλεια της γκρίνιας είναι πολύ μεγάλος εχθρός.

Τώρα όσο για την Βανδη, ένα παράδειγμα έφερα απλά ,ωστόσο νομίζεις οτί ο καθένας πορεύεται με την ευθύνη των επιλογών του. αν κάποιος θέλει να ακούει Βανδη γιατί το ακούν όλοι οι άλλοι,σεβαστο.Σεβαστό και το αποτέλεσμα της άγνοιας του προς τον κόσμο ,σεβαστές όμως και οι συνέπειες του μη σκεπτόμενου να γίνουν από τον ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεετσι ετσι.Αγοράζουμε ένα μεγάλο οικόπεδο και πληρώνουμε εργάτες να μας χτίσουν σπίτια ξύλινα ή κανονικά. :001construction:

Κάθε άτομο που θα θέλει να μήνει στην κοινότητά μας θα μπαίνει στην λίστα και θα προσθέτουμε άλλο ένα σπίτι :D Κανείς δέν θα είναι ποιό πλούσιος ή ποιο φτωχός γιατί όλα θα ανήκουν σε όλους μας και άν χριαστεί θα μοιραζόμαστε :gleam: Ποτά κλπ....

 

Αυτό γήνεται απλά κανείς δέν το έχει σκεφτεί στα σοβαρά.Μόνο κάμποσα λεφτά χριαζόμαστε και γήνεται η δουλειά.Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πάντος :D

 

 

:irule: :wishingbat: :hello: :004wishingpink: :004harp:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι μιά χαρά θα ήταν.

Μπορεί σε μερικούς να φαινόταν παράξενο αλλα μόλις το συνήθιζαν θα ένιωθαν πολύ ωραία.Χίλιες φορές καλύτερα απο την ζωή μέσα στην πόλη και την φασαρία και το άγχος και και και....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, και θα τρωτε πετρες που θα τις καλιεργειτε με αγαπη και φροντιδα.

Υπαρχουν εδω και καιρο τετοιες κοινοτητες (Intentional Communities) ψαχτε στο google.

H παλαιοτερη ειναι η Τριστανια καπου στην Δανια.

Αλλα γενικα εκει περα μαζευονται goddamn treehugging hippies.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άτομο που θα θέλει να μήνει στην κοινότητά μας θα μπαίνει στην λίστα και θα προσθέτουμε άλλο ένα σπίτι :D Κανείς δέν θα είναι ποιό πλούσιος ή ποιο φτωχός γιατί όλα θα ανήκουν σε όλους μας και άν χριαστεί θα μοιραζόμαστε :gleam: Ποτά κλπ....

 

 

 

:001almostcry: Με συγκινησες γμτ.. :001almostcry: Αυτο ακριβως ειναι το ονειρο μου...σνιφ!ΛΟΙΠΟΝ!Μια αποφαση ειναι!!!!!ΦΥΓΑΜΕ?????? :063biker:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, και θα τρωτε  πετρες που θα τις καλιεργειτε με αγαπη και φροντιδα.

Υπαρχουν εδω και καιρο τετοιες κοινοτητες (Intentional Communities) ψαχτε στο google.

H παλαιοτερη ειναι η Τριστανια καπου στην Δανια.

Αλλα γενικα εκει περα μαζευονται goddamn treehugging hippies.

 

 

ΟΚ εσυ κατσε εδω αν θες απονε και αμεταβλητε κροκοδειλε :001almostcry: :018bleh: ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΑΙΣ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΔΑΚΡΥ! :crying: Αλλα....θα ειναι πλεον..ΑΡΓΑ :063laugh::063laugh::063laugh: :blblbl: :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, και θα τρωτε  πετρες που θα τις καλιεργειτε με αγαπη και φροντιδα.

Υπαρχουν εδω και καιρο τετοιες κοινοτητες (Intentional Communities) ψαχτε στο google.

H παλαιοτερη ειναι η Τριστανια καπου στην Δανια.

Αλλα γενικα εκει περα μαζευονται goddamn treehugging hippies.

 

 

Christiania. Σωστά τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Α οντως. Αν και δεν το θεωρησα αρκετα σοβαρο θεμα ωστε να το κανω fool-proof απο το google.

Να με συγχωρειτε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..λοιπόν,αφού παρακολούθησα όόόόλη τη συζήτηση,κι είδα της απόψεις,νιώθω ότι πρέπει να σχολιάσω ένα δυο πραγματάκια...

1ον να αναφέρω ότι ό,τι πω θα είναι από προσωπική εμπειρία μιας κι έχω γνωστούς και μερικούς φίλους από την γκοθ κοινωνία της αθήνας.. αν και θα ομολογήσω ότι διαφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί τους διότι όπως ορισμένοι άλλοι παραμένουν στους τύπους της έννοιας γκοθικ...

Κατ'αρχην λοιπόν αγαπητή μου τιγρη, ποιός σε παραπληροφόρησε ότι οι γκοθικ κουλτούρα προλερχεται από την Αγγλία;; κ-α-μ-ί-α σχέση(δνε πρόκειται για προσωπική επίθεση,απλά εσύ το ανέφερες)... ο όρος ήρθε πράγματι το 15ο αι. κυρίως εξαιτίας του ρεύματος της αρχιτεκτονικής που είχε αντλήσει στοιχεία από τις κοινωνίες των γότθων, οι οποίοι πληροφοριακά ουδέποτε έζησαν στην Αγγλία,αυτοί ήταν κάτι συγγενείς τους οι σάξονες...

Πέραν αυτού ποιός ήταν εκείνος που είπε κακοντυμένους τους γκοθάδες;;;;; καμίίίία επαφή με την πραγματικότητα...κιτς είναι ντυμένοι οι πανκς κι όχι οι γκοθάδες,αν και ορισμένοι επιλέγουν να ντύνονται ας πούμε για πολλά χρόνια με τα ίδια ρουχα (εναντίον της κατανάλωσης και των τρέντηδων) με αποτέλεσμα αυτά να φθίρονται+ λόγω της ψυχολογίας τους, η οποία συνήθως είναι καπως πεσμένη,αλλοτε μελαγχολική, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι μόνον αυτό...του ντυσήματος τους,ας μην κρυβόμαστε υπάρχει μέγας ρατσισμός...και του τρόπου ζωής τους δε γινονται αποδεκτοί εύκολα σε δουλείες επομένως δε ζουν και με τις πλέον ευνοικές προυποθέσεις...

Το ρεύμα της γκοθικ μουσικής δημιουργήθηκε κάπου στη δεκαετία του '80 από τη γνωστή νοοτροπία μπαουχαους(δε μου επιτρεπεται να το γραψω αγγλικα :wacko: ) και κατα συνέπεια είναι πολύ μεταγενέστερο της κουλτούρας ώστε να γίνεται κριτήριο για ν αξεχωρίζουμε ποιός είναι εν τέλει γκοθας και ποιός όχι..;!

Α!και παρενθετικα φιλε ντεβιλ,οι γκοθουδες μηπως σ'αρεσουν γιατι ειναι ας πουμε απομακρες και πιο ελευθερες/διαφορετικες απο το συνηθισμένο;;για ψαξε το κι εκει..

Αλλά εν τέλει,ποιός είναι αυτός που θα βάλει ταμπέλες και ποιό θα είναι το κίνητρό του...;;;;

 

Υ/φο: αν υποθέσουμε ότι ισχύει αυτο που υπόθηκε αρχικά- ότι οι γκοθουδες η γενικότερα οι μεταλούδες (καμια σχεση η μια μουσικη με την αλλη) είναι ωραιότερες- τι αποψη έχεις ρε ντικκον για εμένα που δνε φοραω στρινκ;; ( :063laugh::063laugh::063laugh: )

 

Συγνώμη αν μακρηγόρησα αλλά πρόκειται για μια από τις πλέον παρεξηγημένες ουλτούρες και συγνωμη που είπα τα πανκάκια κιτς,επειδή έχω γνωρίσει μερικά πολύ καλά παιδιά αυτού του ρεύματος..

Ευχαριστώ που με διαβάσατε :019blush: (τιγρακι,δε σε εθιξα,ε;;;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...