Jump to content

Πόσο... διαβασμένοι είστε;



Recommended Posts

Ο σκοπός της δημοσκόπησης είναι καθαρά και μόνο για να ικανοποιήσει την... περιέργεια :019blush: Έτσι, για να δούμε σε τι επίπεδα γνώσεων κινείται το Αβάπτιστο.

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ και ότι έχω παραλείψει πολλά πράγματα!! Αλλά δε μου δίδεται (τεχνικά) η επιλογή να είναι πιο αναλυτικές. Οπότε, μην γκρινιάζετε :018bleh:

 

Η ΨΗΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΝΥΜΗ ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΝΤΡΑΠΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ. Κανείς δεν θα το μάθει ποτέ τι ψηφίσατε, εκτός φυσικά εάν μας το πείτε μόνοι σας. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

με πρόλαβες πριν γκρινιάξω, γιατί στο κομμάτι του Εβραισμού το Τάλμουδ δεν είναι μόνο η Π.Διαθήκη και φυσικά στον ΄Χριστιανισμό δεν είναι μόνο η Καινή.

 

Δεν έχω πρόβλημα να πω οτι έχω διαβάσει το Κοράνι , το Τάλμουδ (Αγγλική μετάφραση, οχι Ελληνική), και φυσικά Παλαιά-Καινή διαθήκη, Αποκάλυψη και μερικά ακόμα συγγράματας/βιβλία που είχα την τύχη να ακουμπήσω στο Αγ.Όρος.

 

Αρκετά ενήμερος και για την Αρχ.Ελληνική Θρησκεία και Βουδισμό , λιγότερο με Ινδουισμό και μερικώς ενήμερωμενος σε θέματα παλαιότερων θρησκειών.

 

Συναρπαστικότερο;.....μακράν το κείμενο που είναι στο τέλος της Καινής Διαθήκης και αφορά την Αποκάλυψη του Ιωάννη , μιας και πέρας απο το Θρησκευτικό κομμάτι περιέχει και το κόμματι που ικανοποιεί την ανθρώπινη περιέργεια για το Άγνωστο/Γρίφο/Μέλλον.

 

Πιο βίαιο;... μακράν το Τάλμουδ... ακόμα περισσότερο και απο το Κοράνι που θα έλεγα οτι είναι σε σημεία διφορούμενο σε έννοια.

 

Πιο πράο και ήρεμο;... κομμάτια που έτυχε να διαβάσω για Βουδισμό. Μόνο που σε κάποιο σημείο τείνει να γίνει πολύ εσωστρεφές.

 

Τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη φυσικά και αλλάζουν με τον χρόνο , κάθε φορά που αλλάζει και η ματιά και η διάθεση όταν διαβάζω τα κείμενα.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε στο σχολείο μάθημα για την αρχαία ελληνική θρησκεία ή εβραϊκή θρησκεία?? :blink:

Εκτός αν εννοείς αρχαία ελληνική γραμματεία (ή και εβραϊκή γραμματεία :P ) που ναι μεν κάναμε, αλλά χωρίς κανένα φιλοσοφικό/θρησκευτικό υπόβαθρο.

Link to comment
Share on other sites

Αnor,

Ο αριθμός επιλογών που επιτρέπει η δημοσκόπιση να εισαχθούν είναι περιορισμένος, γι'αυτό προσπάθησα να γίνω συνοπτική χωρίς ταυτόχρονα να σας μπερδέψω. Οπότε, αναγκαστικά εισήγαγα μόνο τα πολύ 'βασικά' και πιο γνωστά για κάθε περίπτωση. Η ελληνική θρησκεία ήταν το πιό δύσκολο σημείο, διότι... ΤΙ να πρωτοαναφέρω;! Χαμός! :headb:

Πάντως, πιστεύω ότι θα βγει μια γενική εικόνα του επιπέδου γνώσεών μας... :unsure:

 

~*~*~

 

Johnny,

Για την εβραϊκή θρησκεία, αποκλείεται να μην διδαχτηκατε την Παλαιά Διαθήκη! Απλά δεν την διδαχτήκατε ως εβραϊκό κείμενο, αλλά ως χριστιανικό.

Για την ελληνική θρησκεία, δεν είχατε μάθημα "ελληνικής μυθολογίας" στο Δημοτικό; Θα πρέπει να διδαχτήκατε την μυθολογία του Ησίοδου. Και αργότερα στο Γυμνάσιο και Λύκειο, δεν κάνατε Ομήρου Ιλιάδα και Οδύσσεια; (κείμενα που εντάσσονται βέβαια στην ελληνική γραμματεία, αλλά έχουν αρκετές πληροφορίες και για την ελληνική θρησκεία).

Η δικη μου γενιά τα διδάχτηκε αυτά. Μη μου πεις ότι μετά τα καταργήσανε και δεν τα διδαχτήκατε, γιατί θα χάσω τελείως τον ήδη στραπατσαρισμένο σεβασμό μου στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως η ερώτηση χρειάζεται ένα συμπλήρωμα:

Πόσο διαβασμένοι είστε στο θέμα της Θρησκείας!

 

Άμα δεν έχουμε διαβάσει και τίποτα από αυτά, δεν θα μας βγάλει και αδιάβαστους τελείως, ε Νεφέλη; :-p

Link to comment
Share on other sites

η Ιλλιάδα και η Οδύσσεια λογίζεται απο πάρα πολλούς καθηγητές έδρας σε ξένα πανεπιστήμια , ώς η "ιερά βίβλος" της Αρχ.Θρησκείας.

 

Σκεφτείτε μόνο τις θρησκευτικές νύξεις εκεί μέσα και θα κατανοήσετε τι γίνεται. Απο την θυσία της Ιφιγένειας μέχρι και την ανάμιξη των Θεών στους πολέμους , ελέω ποιητικής αδείας και έχουμε μια πλήρη εικόνα του τι γίνεται.

 

Θα έλεγα μάλιστα πως σε σημεία που καθόριζαν και την έκβαση του πολέμου, είναι σαν "προπάτορες" πολλών σημείων στην Π.Διαθήκη που αναφέρονται στην Ιεριχώ, στο Γολιάθ-Δαβίδ (βλ. Πάτροκλος/Έκτορας - Αχιλλέας) κοκ.

 

Η ανάμιξη του Θεού/Θεών σε ανθρώπινες ενέργειες πάντα υπήρχε στην ανθρώπινη ιστορία για να δικαιολογήσει πάρα πολλά πράγματα και γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, Οδύσσεια κάναμε όντως στο σχολείο (η Ηλιάδα είναι πιό outsider, γιατί συνήθως ο εκπαιδευτικός πρέπει να τελειώσει πρώτα την οδύσσεια και ΑΝ προλάβει μέσα στην ίδια σχολική χρονιά, τότε ίσως να παραδώσει και 1-2 κείμενα από Ιλιάδα), όπως και Ελένη, όπως και Θουκυδίδη κ.α.

Προφανώς και όλα αυτά τα έργα έχουν ένα θρησκευτικό ή/και εσωτερικό υπόβαθρο (η οδύσσεια ας πούμε έχει τρομερούς συμβολισμούς από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο στίχο!), αλλά σοβαρά νομίζετε πως μέσα στα σχολεία υπήρξε ποτέ έστω και κάποιος υπαινιγμός πάνω σ' αυτό το υπόβαθρο??

Ο τρόπος προσέγγισης των έργων αυτών είναι μια αποκλειστικά μηχανιστική διαδικασία, βάσει των οδηγιών και των πλαισίων που παίρνουν οι καθηγητές ως κατευθυντήριες γραμμές στο μάθημα. Κανείς δεν κάθεται να ασχοληθεί με τα βαθύτερα νοήματα των έργων, αφού πολλές φορές η "ύλη που τρέχει" δεν επιτρέπει ούτε καν μια επιφανειακή επεξήγηση.

Ανάγνωση, μετάφραση (που μαθαίνεται παπαγαλία), συντακτικές και γραμματικές αναγνωρίσεις, ασκήσεις επ' αυτών και τέλος!

Πώς μπορούν να αποκτηθούν γνώσεις ή έστω πληροφορίες επί της ελληνικής θρησκείας μέσα από την παραπάνω προσέγγιση??

Κανείς δε μαθαίνει το παραμικρό γιατί δεν έχει ούτε το χρόνο (ασκήσεις, διδακτέα ύλη κτλ), ούτε το κίνητρο (εφόσον με τον τρόπο που διδάσκονται τα αρχαία καταντούν να είναι από τα πιό μισητά μαθήματα των παιδιών).

 

Όσο για την Παλαιά Διαθήκη, δε θυμάμαι ποτέ να την έχω διδαχτεί. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως δε νομίζω να συμπεριλαμβάνεται και το δημοτικό στην επιλογή "ότι έχω διδαχτεί στο σχολείο", γιατί δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να θυμούνται αυτά που είχαν διδαχτεί στο δημοτικό.

Αλλά ακόμα και αν θυμάται κανείς τις ιστοριούλες του δημοτικού, σίγουρα θα αποσκοπούν περισσότερο στην ψυχαγωγία του παρά στις εγκυκλοπαιδικές του γνώσεις. :P

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενήμερος και για την Αρχ.Ελληνική Θρησκεία και Βουδισμό , λιγότερο με Ινδουισμό και μερικώς ενήμερωμενος σε θέματα παλαιότερων θρησκειών.

 

καθότι διαβάζω...πάρα πολύ,κατέχω τα σημαντικά βιβλία πολλών Θρησκειών,δογμάτων,πρακτικών και...πάει λέγοντας! Ναι, ελλειπές το ερωτηματολόγιο. Αλλά αρκετά ενδεικτικό...

 

Συναρπαστικότερο;

 

Τα Απόκρυφα Ευαγγέλια - Μαγικά Γριμόρια (διότι τα γνωστά Θρησκευτικά κείμενα δεν με πολυ-ελκύουν όσο παλιά /τα συνήθισα πια φαίνεται...)

 

Πιο βίαιο;...

 

Η Ελληνική Μυθολογία.

 

Πιο πράο και ήρεμο;....

 

Το ΤΑΟ.

 

Τα παραπάνω είναι προσωπική γνώμη φυσικά και αλλάζουν με τον χρόνο , κάθε φορά που αλλάζει και η ματιά και η διάθεση όταν διαβάζω τα κείμενα.

 

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε στο σχολείο μάθημα για την αρχαία ελληνική θρησκεία ή εβραϊκή θρησκεία?? :blink:

Εκτός αν εννοείς αρχαία ελληνική γραμματεία (ή και εβραϊκή γραμματεία :P ) που ναι μεν κάναμε, αλλά χωρίς κανένα φιλοσοφικό/θρησκευτικό υπόβαθρο.

 

Κάναμε-Κάναμε...

 

Απλά δε θυμάσαι διότι...ποτέ δεν ήσουν στο μάθημα των Θρησκευτικών! Όλο κοπάνα θα έκανες...

Γι αυτό και ήσουν πάνω -κάτω 09 στο μάθημα αυτό... :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της δημοσκόπησης είναι καθαρά και μόνο για να ικανοποιήσει την... περιέργεια :019blush: Έτσι, για να δούμε σε τι επίπεδα γνώσεων κινείται το Αβάπτιστο.

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ και ότι έχω παραλείψει πολλά πράγματα!! Αλλά δε μου δίδεται (τεχνικά) η επιλογή να είναι πιο αναλυτικές. Οπότε, μην γκρινιάζετε :018bleh:

 

Η ΨΗΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΝΥΜΗ ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΝΤΡΑΠΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ. Κανείς δεν θα το μάθει ποτέ τι ψηφίσατε, εκτός φυσικά εάν μας το πείτε μόνοι σας. :cheerful:

 

Η ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΑΤΗ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΙΑ, ΑΠΑΙΧΤΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΡΑΖΑΒΟΛΙΑΡΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ :whistling:

(δεν ψήφισα στο τελευταίο........, μη μου στείλετε warn σας περικαλωωωωωώ :lol: )

 

με τσάκωσε ΚΑΡΑ-ΑΣΧΕΤΗ σε Ινδουϊσμό, Βουδισμό, Μωαμεθανισμό :019blush:

 

ΑΣΧΕΤΟΑΣΧΕΤΗ σε Εβραϊσμό :019blush:

 

ΜΙΣΟΑΣΧΕΤΗ σε Χριστιανισμό :019blush:

 

ΚΑΙ

 

ΣΧΕΤΙΚΟΑΣΧΕΤΗ στα λοιπά ΠΛΗΝ

 

ΤΗΣ ΜΙΣΟΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΟΣ :8_1_209[1]: (ε, πάλι καλά..... κάτι έχει η κολοκύθα η κεφάλα μου......) στην Αρχαία Ελληνική Θρησκεία και ... τα άλλα :crying: :crying: :crying: (ποια άλλα..... δεν έμεινε και τίποτε)

 

Μας καταστρέψατε αξιολογότατη διαχείριση..... Πάει ο μισθός πάλι .... στα βιβλιοπωλεία πρέπει να τον φάμε .......

 

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως η ερώτηση χρειάζεται ένα συμπλήρωμα:

Πόσο διαβασμένοι είστε στο θέμα της Θρησκείας!

Εννοείται καλέ μου! Γι αυτό το έβαλα στην ενότητα της θρησκείας! :018bleh:

 

Άμα δεν έχουμε διαβάσει και τίποτα από αυτά, δεν θα μας βγάλει και αδιάβαστους τελείως, ε Νεφέλη; :-p

Εάν ΕΣΥ, προσωπικά ΕΣΥ Ο SPEEDY, δεν έχεις διαβάσει τίποτε απ'αυτά, σε παίρνω απ'τ'αυτί και πάμε πάραυτα στο πρώτο βιβλιοπωλείο που βρεθεί μπροστά μας!

Για τους υπόλοιπους, φυσικά και δεν θα τους βγάλουμε γενικώς αδιάβαστους. Μόνο στα θεολογικά. Σε άλλα θέματα, δεν το αποκλείω καθόλου να είναι κινητές εγκυκλοπαίδειες ^_^

 

~~~

 

αλλά σοβαρά νομίζετε πως μέσα στα σχολεία υπήρξε ποτέ έστω και κάποιος υπαινιγμός πάνω σ' αυτό το υπόβαθρο??

Όχι βέβαια!

Προσωπική μου γνώμη είναι πως όποιος παρέμεινε μονάχα σε ότι διδάχτηκε στο σχολείο (γενικώς, αλλά κυρίως σ'αυτά τα θέματα), κρίνεται "σχεδόν αδιάβαστος". Σίγουρα όχι "μαύρη νύχτα στα βουνά", αλλά οπωσδήποτε "αδιάβαστος". (Βλέπε εμένα π.χ. ... τα μόνα μαθηματικά που ξέρω, είναι ότι διδάχτηκα στο σχολείο... το αποτέλεσμα : πρόσθεση / αφαίρεση, οκ τα καταφέρνουμε - διαίρεση / πολλαπλασιασμός, αρχίζουμε να ζοριζόμαστε - εξισώσεις, μαθηματικές έννοιες, άλγεβρες και τα άλλα τα σανσκριτικά... βράστα και μη τα συζητάς! :wacko: )

 

~~~

 

Τα ρέστα μου στη Μαργαρίτα!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι πως όποιος παρέμεινε μονάχα σε ότι διδάχτηκε στο σχολείο (γενικώς, αλλά κυρίως σ'αυτά τα θέματα), κρίνεται "σχεδόν αδιάβαστος". Σίγουρα όχι "μαύρη νύχτα στα βουνά", αλλά οπωσδήποτε "αδιάβαστος". (Βλέπε εμένα π.χ. ... τα μόνα μαθηματικά που ξέρω, είναι ότι διδάχτηκα στο σχολείο... το αποτέλεσμα : πρόσθεση / αφαίρεση, οκ τα καταφέρνουμε - διαίρεση / πολλαπλασιασμός, αρχίζουμε να ζοριζόμαστε - εξισώσεις, μαθηματικές έννοιες, άλγεβρες και τα άλλα τα σανσκριτικά... βράστα και μη τα συζητάς! :wacko: )

 

~~~

 

Τα ρέστα μου στη Μαργαρίτα!! :063laugh:

 

Ναι καλά! ....δεν είναι μόνο "μαύρη νύχτα στα βουνά" αλλά και στα οροπέδια και στα λαγκάδια και στις θάλασσες και στις λίμνες.... Παρηγοριά στον άρρωστο :whistling:

 

Και για τα μαθηματικά, τριγωνομετρίες και τα τοιαύτα μη βάλεις φανταστικιά διαχείριση κάποιο ερωτηματολόγιο, γιατί δε θα γίνω "ρόμπα" απλά, αλλά καραρεντίκολο της κε(αι)νωνίας.....

 

Ευχαριστώ και για τα ρέστα. Τα χρειάζομαι, καθότι μπατίρω από τα μιστά! (ο μιστ(θ)ός, τα μιστά....)!

ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΑΓΩΤΟ με τα ρέστα σας! Έχει παγωτατζίδικο δίπλα στο βιβλιοπωλείο..... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω πως με τόσα αποσπάσματα που έχω διαβάσει, πολύ θα ήθελα να δω πόσο αχταρμά τα έχω κάνει στο κεφάλι μου!

Και όχι τόσο τα αρχαιοελληνικά ή τα χριστιανικά, αλλά τα ινδοβουδιστικά σίγουρα....

 

Κοράνι σε σχετικά καλή ελληνική μετάφραση υπάρχει στη βιβλιοθήκη του Παιδαγωγικού στην Χαρ. Τρικούπη στην Αθήνα και δυστυχώς δεν δανείζεται. Πρέπει να πας να το διαβάσεις εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Και για τα μαθηματικά, τριγωνομετρίες και τα τοιαύτα μη βάλεις φανταστικιά διαχείριση κάποιο ερωτηματολόγιο, γιατί δε θα γίνω "ρόμπα" απλά, αλλά καραρεντίκολο της κε(αι)νωνίας.....

Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω τέτοια δημοσκόπιση, γιατί προτού γίνεις εσύ ρόμπα, θα έχω γίνει έγω και μάλιστα ξεκούμπωτη! :019blush:

(Μόνο ο Αυγερινός έχει αντικρύσει κατάματα την άβυσο της άγνοιάς μου στα μαθηματικά, και ακόμα να συνέλθει από το σοκ ο καημενούλης... :lol: )

 

Ευχαριστώ και για τα ρέστα. Τα χρειάζομαι, καθότι μπατίρω από τα μιστά! (ο μιστ(θ)ός, τα μιστά....)!

ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΑΓΩΤΟ με τα ρέστα σας! Έχει παγωτατζίδικο δίπλα στο βιβλιοπωλείο..... :019blush:

Να πάρεις σοκολάτα, που βοηθά στη μνήμη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άστα Ingmar, στην τελευταία τάξη του λυκείου έφτασα να περάσω από συμβούλιο καθηγητών, με κίνδυνο να μειωθεί η διαγωγή μου. Κι όλα αυτά για το "θεματάκι" που είχα με τα θρησκευτικά (και τον αντίστοιχο αμόρφωτο καθηγητή). Τελικά όμως "μ' έσωσε" ο σχετικά υψηλός βαθμός... της έκθεσης στις πανελλήνιες. :angel:

 

Όχι βέβαια!

Προσωπική μου γνώμη είναι πως όποιος παρέμεινε μονάχα σε ότι διδάχτηκε στο σχολείο (γενικώς, αλλά κυρίως σ'αυτά τα θέματα), κρίνεται "σχεδόν αδιάβαστος". Σίγουρα όχι "μαύρη νύχτα στα βουνά", αλλά οπωσδήποτε "αδιάβαστος".

Άρα καταλήγουμε στο ότι η επιλογή "ότι διδάχτηκα στο σχολείο" είναι σχετικά άτοπη. :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...