Jump to content

death note-shinighami κλπ κλπ


Anele
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι απο σας το χουν δει...και γω ακόμα το βλέπω....πρόκειται για anime με shinighami(αγγέλους του θανάτου) και γενικά είναι ένα μπέρδεμα...βέβαια ο Ryuk είναι μορφή...ιδιαίτερα όταν λέει lightoooo....ξέφυγα...Το συγκεκριμένο anime απαγορεύθηκε στην Κίνα γιατι ωθούσε τα παιδιά στη βία...θα μου άρεσε να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τέτοιου είδους anime καθώς και με βιντεοπαιχνίδια πολέμου....

 

www.deathnote.tv για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα...

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Οι γιαπωνέζοι έχουν τρελαθεί.

Έχω φάει τον κόσμο εδώ να βρω πού διάβασα ότι... κάποιο επεισόδιο των γνωστών pokemon είχε στείλει καμιά 600ριά παιδάκια στο νοσοκομείο με συμπτώματα μιας μορφής επιληψίας! :o

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι απο σας το χουν δει...και γω ακόμα το βλέπω....πρόκειται για anime με shinighami(αγγέλους του θανάτου) και γενικά είναι ένα μπέρδεμα...βέβαια ο Ryuk είναι μορφή...ιδιαίτερα όταν λέει lightoooo....ξέφυγα...Το συγκεκριμένο anime απαγορεύθηκε στην Κίνα γιατι ωθούσε τα παιδιά στη βία...θα μου άρεσε να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τέτοιου είδους anime καθώς και με βιντεοπαιχνίδια πολέμου....

 

Το συγκεκριμένο καλύτερα που απογορεύτηκε στα παιδιά. Ο ήρωας είναι.. κάκιστος και ορισμένα θα ήθελαν να τον μιμηθούν. Αλλά γιατί στην Κίνα; Δε μπορούσαν να το βάλουν μεταμεσονύχτια όπως είχαν κάνει εδώ με το τελευταίο επεισόδια sailor moon;?! ( :angry: γρμφ...)

Ωραίο anime, πολύ ωραία ατμόσφαιρα! Βρίσκομαι στη μέση της ιστορίας, αλλά πολύ ..σπιρτάδα ρε παιδί μου! Πάνω από 4 επεισόδια στο καπάκι δε μπορώ να δω γιατί προσωπικά.. καίγομαι!

 

(ο Ryuk είναι emo!! :P:P:P:P

Μορφή όμως!!)

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά γιατί το άλλο που πεθαίνουν παιδιά επειδή ξεχνάνε να φάνε παιζοντας βιντεοπαιχνίδια....ή ο θάνατος του 15χρονου τις προάλλες...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά γιατί το άλλο που πεθαίνουν παιδιά επειδή ξεχνάνε να φάνε παιζοντας βιντεοπαιχνίδια....ή ο θάνατος του 15χρονου τις προάλλες...

Αυτό δε το άκουσα.. Έπαψα τα βλέπω ειδήσεις μέχρι να σταματήσει το .. ροζ σκανδαλο γιατί κουράστηκα..

Να ξυπνήσει λίγο ο εγκέφαλος πάντως και θα απαντήσω και πιο γενικά στο ερώτημα :sleep:

Link to comment
Share on other sites

...ποιό ροζ... μπλε είναι! τεσπα

 

Άσε speedy, νομίζω πως έχω δει αυτό το απόσπασμα που επεισοδίου και υπάρχει μια έντονη εναλλαγή χρωμάτων, όπου κουράζει πολύ τα μάτια! Απορώ πώς αντέχουν και βλέπουν ολόκληρα επεισόδια δλδ.

 

Για τα realities των γιαπωνέζων ξέρετε? :whistling:

-10 νεαρές κοπέλες κλείνονται σε ένα δωμάτιο για μια εβδομάδα και νικήτρια είναι αυτή που θα ρίξει το περισσότερο κλάμα. :015annoyed:

-Παιχνίδι όπου ο παίκτης πρέπει να μαντέψει τί βρίσκεται πάνω στο κεφάλι του (όπου συνήθως είναι σκορπιοί, φίδια κτλ). :015annoyed:

-αγώνες πάλης μεταξύ επαγγελματιών στο sumo και απλών καθημερινών ανθρώπων, όπου οι ηττημένοι (μαντέψτε ποιοί :P ) εκτοξεύονται στο ηλεκτροφόρο πάτωμα γύρω από το ρινγκ ή σε δωμάτιο γεμάτο με κόλλα. :015annoyed:

-εκπομπή όπου θεατές που κοιμούνται ξυπνούν απότομα από τον ήχο πυροβόλων όπλων που χρησιμοποιεί η εκπομπή ως ξυπνητήρια. :015annoyed:

-reality στο οποίο κλείνονται για ένα μήνα άνθρωποι που νομίζουν ότι είναι ξωτικά, δαίμονες κτλ. Ο νικητής κερδίζει δωρεάν ψυχοθεραπείες. :015annoyed:

-τηλεquiz κατά το οποίο αυτός που χάνει, γδύνεται, αλείφεται με βούτυρο και στη συνέχεια κλείνεται σε ένα δωμάτιο με σκύλους, που θα τον... καθαρίσουν. :015annoyed:

 

και άλλα πολλά, αυτά είναι μόνο μερικά παραδείγματα...

Link to comment
Share on other sites

Eμ.. δεν είναι λίγο εκτός θέματος αυτό; Δεν είναι οι μόνοι που έχουν τέτοιου είδους...ριάλιτι. Όσον αφορά τα anime που ανοίχτηκε και το θέμα, οι γιαπωνέζοι είναι πάρα πολύ καλοί..

Επειδή είναι.. κινούμενα σχέδια δε σημαίνει ότι απευθύνονται σε ηλικίες κάτω των 18 ετών..

Link to comment
Share on other sites

...Νόμιζα ότι το θέμα ήταν για την ηλιθιότητα των γιαπωνέζων γενικότερα, όχι για τα anime. :P

 

Ας μην πιάσουμε να αναλύσουμε θέματα ηλιθιότητας, δε λέει... εξάλλου το ποσοστό αντίληψης και ανοιχτού μυαλού διαφέρει βαθμικά από άνθρωπο σε όν.

 

Η ιαπωνική κοινωνία είναι ίσως η μόνη που έχει κρατήσει το ήθος της από την αρχαιότητα, αλλά φίλτατε αν μπορείς να δεις μόνο την επιφάνεια, όπως τα παιχνίδια ψυχολογίας και επίδειξης που έχουν (ΟΧΙ ριάλιτι... κοίτα να δεις, και εσύ στην αμερικανάκικη παγιδούλα?), τότε τι συζητάμε;

 

Άντε να σου πω και να σε πείσω για την ουσία ενός πολιτισμού... άντε να σου πω για το ήθος των ξεχασμένων σαμουράι και ρόνιν, την ανησυχία του πνεύματος και της παράδοσης που διατηρούνται σε κάποιο βαθμό ενώ ο κόσμος έχει αλλάξει σε πρότυπα δυτικά και διαφορετικά... Για πόλεμο και καταστροφή και πυρηνική έκρηξη και αποτυπώματα ψυχής; μπα ε...

 

Η Ιαπωνία κάνει τα πάντα ακραία εν γνώση των πολιτών της, βλέπεις αυτοί δεν είναι έρμαια της κοινωνίας, παρά μόνο "του πολιτισμού" της... Έτσι και τα άνιμε γιατί να μην διατηρήσουν την υπερβολή;

 

Υπόψιν, καλά μου gaijin, τα άνιμε είναι από τις βασικότερες πηγές τηλεοπτικής διασκέδασης στην Ιαπωνία! Ποια άλλη χώρα μπορεί πραγματικά να υπεριφανεύεται πως παράγει κινούμενα σχέδια για ΚΑΘΕ ηλικία και ΚΑΘΕ θεματολογία; Τα άνιμε δεν ειναι μικι μαους και μπαγκς μπανι το κέρατό μου... (όχι εσύ Τράγε :P) Είναι ταινίες και σειρές απλά σχεδιασμένες... Κάποιες είναι για μικρές ηλικίες, κάποιες για όλες και άλλες για μεγαλύτερες (17+).

 

Το Death Note, αν και καταπλικτικό άνιμε, είναι και αυτό 17+, και βασικά σχεδόν όλα τα γνωστά άνιμε είναι τουλάχιστον 15+... Το πρόβλημα είναι αυτός που θα επιτρέψει στο παιδί του να δει ένα άνιμε 17+, όπως και θα'ταν εξίσου πρόβλημα να δεί και μια ταινία με μη-σχεδιασμένους-ήρωες 17+, και η ίδια η σειρά.

 

ΑΥΤΑ :ghost:

 

--~ Α.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

...Ούτε γιαπωνέζος να ήσουν!

 

Δε διαφώνησα ούτε για τον πολιτισμό τους, ούτε για τη νοοτροπία τους, ούτε για "την κουλτούρα των anime". Προφανώς και υπάρχουν αξιόλογα anime.

Απλά επειδή από υπερβολή σε υπερβολή και από ακρότητα σε ακρότητα μερικές φορές υπάρχουν μεγάλες διαφορές, θεωρώ πως οι ακρότητες και οι υπερβολές που επιλέγουν αυτοί να προβάλλουν (μέσα από τα ριάλιτι που προανέφερα τουλάχιστον), δεν είναι και τόσο... "ωφέλιμες".

Και το south park ας πούμε είναι υπερβολικό και ακραίο σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά σίγουρα δε μπορεί να συγκριθεί με τα αντίστοιχα ιαπωνικά anime.

Και στην τελική είναι και θέμα γούστου... Εμένα δυστυχώς ή ευτυχώς δε μου λέει κάτι ένα frame που αναβοσβήνει πράσινο-κίτρινο-μπλε για 20 δευτερόλεπτα προκειμένου να δείξει... τί?! ταχύτητα? δράση? (και τί καταφέρνει τελικά, πέρα από το να στείλει παιδάκια στο νοσοκομείο?)

Εντάξει, σε άλλους μπορεί να αρέσει, δε θα κάτσω να σχολιάσω το ποσοστό αντίληψής τους, γιατί απλά είναι θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε κόλλημα... Είπαμε, στην Ιαπωνία ΔΕΝ έχουν "ριάλιτι"... έχουν σόου επίδειξης και ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ... Ριάλιτι δείχνει υποτίθεται την πραγματικότητα, το οποίο απέχει πάρα πολύ από κάθε Ιαπωνικό παιχνίδι. Εδώ το θέμα είναι η ακραία ψυχαγωγία μέσω υπερβολής, ΟΧΙ μέσω πραγματικότητας! Ξεκόλλα λοιπόν γιατί όπως είπε και ο Πανούσης μου φαίνεται πως θα αρχίσεις όπως πας να σιγοτραγουδάς "Θέλω να γίνω σαν Αμερικάνος, μ'αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος" :P

 

Και όσον αφορά τα άνιμε, έχεις κολλήσει σε ένα μοτίβο. Αυτό που αποκαλέις "κάτι ένα frame που αναβοσβήνει πράσινο-κίτρινο-μπλε για 20 δευτερόλεπτα προκειμένου να δείξει ταχύτητα και δράση" είναι ένα καθόλου αντιπροσωπευτικό παράδειγμα που αν και σου αρέσει να χρησιμοποιείς, δυστυχώς είναι άκρως ελλειπές και άστοχο. Χρησιποιήθηκε υπερβολικά σε ένα επεισόδειο μίας σειράς, και υπήρχαν ΔΥΟ ουσιαστικά περιστατικά νοσήλευσης και 580 πρόληψης (μιας και οι Ιάπωνες είναι λίγο χέστες σε θέματα υγείας), από παιδάκια που είχαν επιληπτικά προβλήματα και οι σκηνές κόπηκαν και ξανασχεδιάστηκαν... Ο ντόρος που έγινε ήταν θέμα προπαγάνδας, και ανταγωνισμού. Αλλά ακόμα και έτσι, τέτοιες σκηνές "μπλινκ-μπλινκ" που έχεις στο μυαλό σου παρουσιάζονται σε πόσα, πέντε; δέκα; εκατό άνιμε συνολικά; Για μια χώρα που παράγει πάνω από 500-600 άνιμε τίτλους ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, πιστεύω πως δεν μιλάμε για κάτι αντιπροσωπευτικό... Αχ, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας καλέ μου "gaijin"... Otaku mode off >.>

 

ΑΥΤΑ :ghost:

 

--~ A.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα που εκνεύρισα το γιαπωνέζικο φάντασμα και με κυνηγάει... :P

 

Δεν έχω κολλήσει σε ένα μοτίβο ρε φίλε, απλά σχολιάζω το συγκεκριμένο μοτίβο ως επουσιώδες (και ενδεχομένως επικίνδυνο για τα μάτια).

Σχολιάζω μια διάσταση των anime η οποία κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρει τίποτα, δεν είπα πουθενά πως κανένα anime δεν αξίζει ή ότι όλα είναι τα ίδια κτλ.

Και ΟΚ, δεν είναι ριάλιτι, είναι τηλεπαιχνίδια... Αλλάζοντας τη λέξη, αλλάζει και το δεδομένο της ακρότητας, ή της σκοπιμότητάς της?

Μη βιάζεσαι να μιλήσεις περί ημιμάθειας, αν δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω.

gaijin, ε gaijin! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε γίνεται συζήτηση όταν κοιτάς το δέντρο και δε κοιτάς το δάσος.

 

Baka no sindete tayo...

 

Αυτά! :ghost:

 

--~ Α.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα γίνεται, όταν σε ένα κατά τ' άλλα πράσινο δάσος βλέπω ένα σάπιο δέντρο. Αν μη τι άλλο δε θα μπορούσε να αποτελεί αντικείμενο προβληματισμού και συζήτησης? :smilewink:

Αλλά δε χρειάζεται να χαλάσουμε και τις καρδιές μας για τους ηλίθιους γιαπωνέζους... ( :evilbl: )

 

 

 

...και δεν είναι tayo, αλλά taiyo! :evilbl: :evilbl: :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...