Jump to content

ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ


dimulator
 Share

Recommended Posts

ακούω σχόλια;

 

...ναι ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

 

 

Και μικρός, αγαπημένο μου junk food, ηταν τα "Δρακουλίνια"...κάτι πλακίτσες που κάναμε,τότε... :clapping:

 

 

Βασικά, δεν είναι η μοναδική σχετική ιστοσελίδα -έχει πολλές ο "ευλογημένος"!!! :cheerful: :cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ....

Δρακουλας έ...;

 

Λοιπόν, κάποτε ήμουν τρελλαμένη με τον τύπο, και με τους βρυκόλακες γενικώς...

'Εχω μαζέψει ό,τι βιβλίο υπάρχει (για πιο εμπεριστατομένες μελέτες προτείνω τις βιογραφίες του Florescu), έχω δεί τον Δράκουλα του Coppola 39 φορές (!!!! έλεος) και έχω φτάσει μέχρι να στείλω και γράμμα στην Αμερική στην αυθεντική (και καλά) ομάδα βρυκολάκων ζητώντας τους αν ποτέ βρεθούν στην Ελλάδα να έρθουν να με κάνουν κι εμένα... :lol:

 

Μετά ....μεγάλωσα!

Τώρα απλά με ενδιαφέρει η πραγματική ιστορία του Βλαντ Τέπες, η οποία έχει επίσης πολύ ενδιαφέρον, χωρίς την βρυκολακίστικη πλευρά του...

Και επίσης... σκέφτηκα το πολύ σωστό "Be careful what you wish for"... :angel:

 

Υποθέτω πως όλοι μας περνάμε μια φάση "βρυκολάκων", μιας και όλες οι ταινίες τους παρουσιάζουν σαν ερωτικά πλάσματα, στους οποίους κανείς δεν αντιστέκεται ΚΑΙ ζουν αιώνια νέοι (ποιός δεν θα ήθελε αιώνια νεότητα;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ .... Δεν θα ήθελα ούτε αιώνια ζωή , ούτε αιώνια νεότητα... σκέψου μόνο πόσο βάρος θα κουβαλάς στην ψυχή σου απο λύπες (κυρίως), βλέποντας να αλλάζει γύρω το περιβάλλον σου και να χάνονται οι κοντινότεροι σου άνθρωποι.

 

Ο Θάνατος απο ενα σημείο και μετά είναι το καλύτερο βάλσαμο. Αφού έχεις ζήσει πλήρης ζωή και έχεις δεί εγγόνια και πιθανόν δισέγγονα, είναι ίσως και το σημάδι του χρόνου για εμάς.

 

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ .... Δεν θα ήθελα ούτε αιώνια ζωή , ούτε αιώνια νεότητα... σκέψου μόνο πόσο βάρος θα κουβαλάς στην ψυχή σου απο λύπες (κυρίως), βλέποντας να αλλάζει γύρω το περιβάλλον σου και να χάνονται οι κοντινότεροι σου άνθρωποι.

 

Σωστό αυτό-το αισθάνονται πολλοί ηλικιωμένοι που έχουν χάσει πλέον τους δικούς τους και ζουν...μόνοι (κυριολεκτικά! Μόνοι ακόμα κι αν βρίσκεται σε νεανική παρέα -ε,μη ρωτάτε τι γυρεύει εκεί...παράδειγμα λέω!).Και το λένε: Θάνατε-θάνατε πότε θα'ρθεις πια να με πάρεις-άλλο πια δεν αντέχω...

 

Αλλά...

 

Ο Θάνατος απο ενα σημείο και μετά είναι το καλύτερο βάλσαμο. Αφού έχεις ζήσει πλήρης ζωή και έχεις δεί εγγόνια και πιθανόν δισέγγονα, είναι ίσως και το σημάδι του χρόνου για εμάς.

 

...Μην το λές αυτό!!! Ξέρεις τι λένε: παρά τα 10.000.000 στραβά που μπορεί να σου τύχουν έως στην..."κρίσιμη" ηλικία σου, η ζωή δε παύει να'ναι...γλυκειά!!!

________________________________________________________________________________

_______________________

 

Ας ξαλαφρώσουμε το θέμα μας όμως -αυτό δα μου'λειπε να με λεν και μίζερο!-επιστρέφοντας στον...Δράκουλα στην καθημερινή ζωή μας! :cheerful:

 

Εμένα η μαμά μου -μιλάω τώρα σαν μαμόθρεφτο βρε που'φτασα!!!- μου'φτιαχνε δοντάκια βρυκόλακα από φλούδα πορτοκαλιού: ήταν ο τρόπος της να με πείσει πως "καλά θα'κανα να τρώω φρούτα που'χουν και βιταμίνες!" και χώρια θα έπαιζα με το...αχρείαστο (δηλ. τις πορτοκαλόφλουδες)! :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Οι Δράκουλες ναι είναι ερωτικά πλάσματα... αλλά τους λείπει ο σύντροφος και όποτε προσπαθούν να αποκτήσουν έναν κάτι γίνεται και καταστρέφονται....λυπηρό ή έτσι το ορίζει η μοίρα τους (καταραμένοι να έχουν αιώνια ζωή αλλά χωρίς ταίρι)...έτσι τουλάχιστον παρουσιάζονται στις ταινίες!

 

Μικρός θυμάμαι διάβασα μια ιστορία..."Ο μικρός βρυκόλακας" ήταν πολύ ωραία αλλά δεν την θυμάμαι...σκέφτομαι να την ξαναδιαβάσω.

 

51AN0QKT0GL._AA240_.jpg

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά που λέτε... αλλά ΜΟΝΟ αν μιλάτε για όντα με αισθήματα...

 

ΥΓ. Dimulator, όντως πολύ καλό παραμυθάκι ο Μικρός Βρυκόλακας!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. γοητευμένη! Έχω δει κι εγώ την ταινία του Coppola αρκετές φορές..

Αν και είμαι πιο γοητευμένη με ορισμένους άλλους.. αφέντες (όπως Jean Claude από Anita Blake -ΟΧΙ van dam, έλεος! )

 

Και μικρός, αγαπημένο μου junk food, ηταν τα "Δρακουλίνια"...κάτι πλακίτσες που κάναμε,τότε... clapping.gif

 

Πωπω ναι! Που έδιναν δώρο και τις φιγούρες που φωσφόριζαν στο σκοτάδι!!

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ,την τελευταία ταινία με ήρωα τον Δράκουλα που έχει βγεί προσφάτως (δηλ.πριν μερικά χρόνια!)είναι το συμπαθητικό "DRACULA 2000".

 

Και για μαντέψτε ποιός έπαιζε το ρόλο του διάσημου βρυκόλακα;?? Όσοι δεν την είδατε,θα δυσκολευτείτε να μαντέψετε... :smilewink:

 

 

 

ο GERARD BUTLER! Ναι,ο... "Λεωνίδας" των 300. Που έπαιζε και στο "Φάντασμα της Όπερας" του Τ.Σουμάχερ και το "Υ.Γ.Σ'αγαπώ". :063laugh:

 

Έκτοτε βέβαια, από ταινίες dvd που νοικίαζα, προτιμούσα είτε οτιδήποτε με βαμπίρ-βρυκόλακες, είτε με λυκάνθρωπους και είτε με φαντάσματα/αξενήγητα φαινόμενα (κοντολογίς: απέφευγα τα cannibal-splatter φιλμς τύπου "Σχιζοφρενή δολοφόνο με το Πριόνι"," SAW" -μπλιάχ!!- "HOSTEL" και άλλες τέτοιες μ :censored: ιες που τάχα μου θεωρούνται "τρόμου"...γνώμη μου,βέβαια!) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...και την πιο ΠΡΟΣΦΑΤΗ ακόμα,που έχει βγεί ταινία με τον Δράκουλα, το ρόλο ανέλαβε ο ΡΟΥΝΤΓΚΕΡ ΧΑΟΥΖΕΡ!

 

Μωρέ,χίλιες φορές ΓΚΑΡΙ ΟΛΝΤΜΑΝ (ή έστω Μπέλα Λουγκόζι)!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμάς....Εδώ στην μακρινή "Τρανσυλβανία" - Κέρκυρα, τα Δρακουλίνια ήταν από τα πλέον αγαπητά. Ο Δράκουλας του Coppola και η Συνέντευξη με τον Brad ήταν από τις αγαπημένες ταινίες. Μέχρι που ήρθε ο Bella και ήρθα και γω στα ίσια μου... Βέββαια πριν είχε έρθει η Anita Blake με τον ΤΕΛΕΙΟ Jean - Claude.... Sabrina αν διαβάσεις τις συνέχειες ο κοκκινομάλης Viking είναι ακόμα πιο τέλειος με τακαταπράσινα μάτια...

 

Αλλά ας μην μπλέξουμε αυτά... τελευταία διάβασα της Καλογρίδης τα δύο πρώτα βιβλία από την τριλογία της με θέμα φυσικά την οικογένεια Τσέπες. Και ήταν πολύ καλή...

 

το Dracula 2000 έχει άλλες 2 συνέχειες που είναι ψιλοχάλια... ειδικά το 3... Ο Δρακουλας είναι εντελώς χάλια!!!!

 

Αυτά για τώρα... :whistling: τα λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..ωραίο site! =)

Πάντα με ενδιέφερε η ζωή του Vlad Tepes και γενικότερα των βρυκολάκων.

Έχω μία πανέμορφη έκδοση Cabernet Sauvignon "Vampire" που καρδιά δεν μου κάνει να ανοίξω.

Και εννοείται πως η καλύτερη vampire movie είναι το Bram Stoker's Dracula.

Πολύ ερωτική,μοναχική και σπαραχτική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...