Jump to content

Οικονομικό Κραχ


nenya
 Share

Recommended Posts

Πω παιδια αμαν ειστε... εβλεπα λιγο εξελιξεις στα χρηματιστηρια... τωρα διαβασα κ αυτο το θεμα.. πω οκ ενα εχω να πω.. πλησιαζει το δευτερο κραχτ.. δεν αργει.. για δευτερα παρουσια και συντελεια κοσμου δεν ξερω..αλλα η καταρευση του οικονομικου συστηματος ειναι πολυ κοντα...

ασχετο βεβαια αλλα αφου λεμε για καταστροφες...

 

Αντε.. και ο Θεος/Θεοι/ βοηθος/βοηθοι :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ Nenya

Δεν έχει σχέση με το θέμα αλλά όλη αυτή η πτώση που βλέπεις οφείλεται στην αδυναμία των δανεισμένων να πληρώσουν τα στεγαστικά τους δάνεια. Η ευρωπαϊκή οικονομία στηρίζεται στη πραγματικότητα, στο μεγαλύτερό της ποσοστό, στη Γερμανία αλλά παρόλα αυτά η αγορά φοβάται πως θα συμβεί το ίδιο φαινόμενο και στην Ευρώπη με αποτέλεσμα να προεξοφλεί την πτώση από τώρα.

 

Το γεγονός ότι θα μείωναν οι ξένοι θεσμικοί τις θέσεις τους στο ελληνικό χρηματιστήριο ήταν γνωστό. Προσπαθούν να μειώσουν τις ζημιές των στεγαστικών που είχαν στις ΗΠΑ με όποιο τρόπο μπορούν από όλα τα χρηματιστήρια του κόσμου. Όταν μιλάμε για επενδυτικούς οίκους, άλλωστε, δε μιλάμε για δυο τρία εκατομμύρια ευρώ αλλά για δισεκατομμύρια και για τοποθετήσεις παγκόσμια!

 

Παρόλα αυτά θα μπορούσα με μεγάλη ευκολία να πω πως αυτό δε σημαίνει, σε καμία περίπτωση, στην κατάρρευση του οικονομικού συστήματος όπως ισχυρίζεσαι. Είναι απλά μία ακόμα οικονομική κρίση. Δεν επενδύσανε όλοι οι θεσμικοί επενδυτές τα χρήματά τους στα στεγαστικά δάνεια! Αυτό σημαίνει πως υπάρχει αδιάθετο χρήμα έτοιμο να μπει στην αγορά με σκοπό να αγοράσει τις ζημιές των χαμένων με μακροπρόθεσμο στόχο πάντα το κέρδος και συνεπώς την άνοδο της αγοράς.

 

Για να γίνει βέβαια αυτό χρειάζεται και κρατική στήριξη στις χώρες που υφίσταται το πρόβλημα. Δηλαδή αυτή τη στιγμή στις ΗΠΑ και στο σύντομο μέλλον στην Ευρώπη. Άμα δε γίνει κάτι τέτοιο τότε όντος θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

speedy δεν θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο με οσα λες... :019blush:

Προσεξες ρευστοποιησεις χρηματων που γινονται...? Πως θα μπορεσει το συστημα να ανταπεξελθει με λιγοτερη ποσοτητα χρηματος...?(κ μη μου πεις πως το χρημα δεν ειναι πραγματικο μεγεθος...) Νεες επενδυσεις υπο αυτες τις συνθηκες πως θα γινουν?

 

Αλλωστε σκεψου κ το εξης... οπως φανταζομαι θα γνωριζεις για να υπαρξει μεγελυτερη ευημερια στην επομενη χρονικη περιοδο, αυτο που "τσεκαρουμε" στην τρεχουσα ειναι οι επενδυσεις.. Κ τα σπιτια (οκ ισως αυθαιρετα) θεωρουνται επενδυτικα αγαθα.. αρα μπορουμε να εχουμε μια ιδεα στο παρον για τι θα συμβει στο μελλον...

 

Οπως κ να χει την πολυπλοκοτητα τους συστηματος ολοι την αντιλαμβανομαστε... Πανω στο συγκεκριμενο θεμα μπορουν να γινουν πολλες διαφορετικες αναλυσεις... Μακαρι να εχεις δικιο βεβαια.. Εδω θα ειμαστε..Θα δουμε τι θα γινει...

 

Υ.Γ αν θελεις βαζουμε κ στοιχημα...τι λες για μια καλυβα??? :P

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Ααα.... ναι... εχεμ εχεμ... παιδια ωραια ολα αυτα απλα εχω οικονομια μετα για μαθημα και απλα τι σιχαινομαιαιαιαιαιαιαιαι...(εκφραστηκα :D) και κατι ακομα ...? που κολλα αυτο με το τοpic?(ενοοω τα οικονομικα) :P

Link to comment
Share on other sites

το topic ειναι για την δευτερα παρουσια.. μετα την δευτερα παρουσια δεν θα υπαρχει κοσμος... κ μετα απο μια οικονομικη καταστροφη δεν θα υπαρχει κοσμος τουλαχιστον οπως τον ξερουμε! :P so there you go comali

Link to comment
Share on other sites

speedy δεν θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο με οσα λες... :019blush:

Προσεξες ρευστοποιησεις χρηματων που γινονται...? Πως θα μπορεσει το συστημα να ανταπεξελθει με λιγοτερη ποσοτητα χρηματος...?(κ μη μου πεις πως το χρημα δεν ειναι πραγματικο μεγεθος...) Νεες επενδυσεις υπο αυτες τις συνθηκες πως θα γινουν?

 

Αλλωστε σκεψου κ το εξης... οπως φανταζομαι θα γνωριζεις για να υπαρξει μεγελυτερη ευημερια στην επομενη χρονικη περιοδο, αυτο που "τσεκαρουμε" στην τρεχουσα ειναι οι επενδυσεις.. Κ τα σπιτια (οκ ισως αυθαιρετα) θεωρουνται επενδυτικα αγαθα.. αρα μπορουμε να εχουμε μια ιδεα στο παρον για τι θα συμβει στο μελλον...

 

Χαίρομαι που διαφωνείς αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με κάποια σειρά.

 

Καταρχήν δεν είπα πουθενά πως δεν υπάρχει κρίση. Είπα πως δεν υπάρχει βραχυπρόθεσμα κραχ! Και μη μου μιλήσεις για μακροπρόθεσμα γιατί κι εγώ τότε θα σου απαντήσω πως μακροπρόθεσμα είμαστε όλοι πεθαμένοι και έληξε η συζήτηση μια για πάντα! ( ^_^ χαχαχχα)

 

Τα σπίτια όντος είναι επενδύσεις αλλά μη ξεχνάς πως δεν είναι οι ΜΟΝΕΣ επενδύσεις. Κάποιος που κερδίζει λοιπόν από μία άλλη επένδυση πχ: Πετρέλαιο, ουράνιο, χρυσός, ασήμι, προϊόντα από Κορέα, Kίνα, Iνδία, εμπόριο κλπ θα χρησιμοποιήσει την ρευστότητα από τα κέρδη του για να αγοράσει στην αγορά των στεγαστικών σε πολύ χαμηλή τιμή, εφόσον υπάρχει κρίση σε αυτό το τομέα, με σκοπό πάντα το κέρδος! Εφόσον έχει πέσει η τιμή δεν χρειαζόμαστε την ίδια ποσότητα χρήματος με πριν! Έτσι λοιπόν άμα επανέλθουν κεφάλαια στο συγκεκριμένο χώρο η αγορά θα μπορέσει να πάρει πάλι μία ανάσα ως ότου να λυθεί το πρόβλημα πιο ουσιαστικά.

 

Επίσης σου διαφεύγει πως αυτή τη στιγμή οι Σαουδάραβες δεν ξέρουν τι έχουν και προσπαθούν να τοποθετηθούν στη παγκόσμια αγορά συνέχεια. Για παράδειγμα η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της MIG (Marfin Investment Group) έγινε στο μεγαλύτερο βαθμό από Σαουδάραβες. Και δε μιλάμε για ψίχουλα αλλά για 5δις €! Που σημαίνει πως χρήματα υπάρχουν. Αλλά αυτός που τα έχει θα προσπαθήσει, όπως πάντα, όσο μπορεί να εκμεταλλευτεί την κρίση για να τοποθετηθεί όσο πιο χαμηλότερα μπορεί.

 

Και θα σου δώσω ένα ακόμα πιο απλό παράδειγμα. Ένα σπίτι πριν από τη κρίση έκανε 200.000€. Αυτή τη στιγμή μπορεί να κάνει και 150.000€!! Μιλάμε για 25% κάτω ! Που σημαίνει πως κάποιος που είχε ρευστό και ήθελε να αγοράσει αλλά είχε προβλέψει την πτώση των σπιτιών, μπορεί να τοποθετηθεί τώρα με 50.000€ κέρδος!

 

Έπειτα ξεχνάς πως καμία τράπεζα δε θα αφήσει να πεθάνει μία άλλη τράπεζα. Μπορεί να σκοτώνονται, αλλά αυτή η κρίση τους παίρνει όλους η μπάλα με αποτέλεσμα να αλληλοϋποστηρίζονται στο συγκεκριμένο ζήτημα. Τρανταχτό παράδειγμα η μείωση των επιτοκίων από την Ομοσπονδιακή Κεντρική Τράπεζα των Ηνωμένων Πολιτειών (FED).

 

ΠΗΓΗ

....

Συγκεκριμένα, άρθρο της Wall Street Journal αναφέρει ότι η Fed πιθανότατα θα κρατήσει τα επιτόκια σταθερά έως τη συνεδρίαση που θα ολοκληρωθεί στις 30 τρέχοντος, καθώς στην εισήγησή του ο διοικητής της, Ben Bernanke, άφησε να εννοηθεί ότι προσανατολίζεται σταδιακά να μειώσει κατά 0,50 μονάδες βάσης το βασικό επιτόκιο, στο 3,75%.

 

”Αυτό θα αλλάξει, όμως, εάν οι προοπτικές επιδεινωθούν αισθητά στις επόμενες ημέρες”, αναφέρεται χαρακτηριστικά. Αν γίνει αυτό, θα είναι η πρώτη φορά μετά από καιρό που τα αμερικάνικα επιτόκια θα είναι χαμηλότερα από τα ευρωπαϊκά.

 

Πάντως, μεγάλοι διεθνείς οίκοι εκτιμούν ότι έως τα τέλη του έτους το βασικό επιτόκιο θα έχει μειωθεί στο 2,5%, από 4% σήμερα.

 

Το συμπέρασμα είναι πως όλοι μπορούμε να λέμε μακροπρόθεσμα πως ο πλανήτης θα καταστραφεί και όλοι θα πεθάνουμε, αλλά το θέμα είναι να προσπαθούμε να κάνουμε προβλέψεις στο σύντομο μέλλον, με σκοπό να ωφεληθούμε όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

ΥΓ: Όλα τα βασικά οικονομικά κραχ στη νεότερη ιστορία, 1900 και μετά, γνωρίζω πως είναι στημένα. Το ίδιο συμπεραίνω πως θα είναι και τα μελλοντικά. Άμα θες μπορώ να στο αιτιολογήσω κάποια άλλη φορά κι αυτό.

 

Υ.Γ αν θελεις βαζουμε κ στοιχημα...τι λες για μια καλυβα??? :P

Άσε έχω μαζέψει πολλά στοιχήματα τελευταία και δε ξέρω τι να τα κάνω οπότε εσένα στη χαρίζω. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα απαντησω αρκετα βιαστικα...

Πρωτον μιλαμε βραχυπροθεσμα κ οχι μακροπροθεσμα.. να σου θυμισω λοιπον πως μακροπροθεσμα η πτωση τιμων δεν επηρεαζει τα πραγματικα μεγεθη! βραχυπροθεσμα τα "ξεσκιζει"..αρα ναι χρειαζομαι την ιδια κ περισσοτερη ποσοτητα χρηματος στην οικονομια...

 

δευτερον η τραπεζες παραγουν χρημα..για να παραγουν πρεπει να εχουν...αν γινονται ρευστοποιησεις οπως στις μερες ουτε επενδυσεις εχουμε ουτε τπτ... (θα με βοηθουσε πολυ αν ηξερα πως να βαλω διαγραμματα σε αυτο το σημειο αλλα δεν ξερω anyway)

 

Τριτον τα κεφαλαια της μαρφιν ειναι "αστεια" μπροστα τα κεφαλαια της εθνικης, alpha κλπ....

 

τετερτον προς τι η εμπιστοσυνη στο fed??? αν φτασουμε στο σημειο να πρεπει να μας σωσει αυτο χαχα αστα να πανε μετα...

 

Κ πεμπτον οταν μιλαμε για το συνολο της οικονομιας δεν μπορεις να φερνεις μεμονομενα παραδειγματα.. αλλο μαρκοοικονομια αλλο μικροοικονομια.. τα παραδειγματα σου ειναι εξ ορισμου εκτος θεματος...

 

φιλικα παντα...

αν κ νομιζω πως τωρα ειμαστε πραγματικα εκτος θεματος... :P

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον μιλαμε βραχυπροθεσμα κ οχι μακροπροθεσμα.. να σου θυμισω λοιπον πως μακροπροθεσμα η πτωση τιμων δεν επηρεαζει τα πραγματικα μεγεθη! βραχυπροθεσμα τα "ξεσκιζει"..αρα ναι χρειαζομαι την ιδια κ περισσοτερη ποσοτητα χρηματος στην οικονομια...

Δεν είπα κάτι τέτοιο, αλλά επειδή νομίζω πως κατάλαβα που εστιάζεις να μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα για να διαπιστώσω ότι όντος αναφέρεσαι σε αυτό που σκέφτομαι.

δευτερον η τραπεζες παραγουν χρημα..για να παραγουν πρεπει να εχουν...αν γινονται ρευστοποιησεις οπως στις μερες ουτε επενδυσεις εχουμε ουτε τπτ... (θα με βοηθουσε πολυ αν ηξερα πως να βαλω διαγραμματα σε αυτο το σημειο αλλα δεν ξερω anyway)

Δεν είπα κάτι τέτοιο! Και οι τράπεζες δεν είναι ο μόνος επενδυτής στο πλανήτη.

Τριτον τα κεφαλαια της μαρφιν ειναι "αστεια" μπροστα τα κεφαλαια της εθνικης, alpha κλπ....

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Το παράδειγμά μου στόχευε στην ταχύτατη διάθεση ρευστού από Σαουδάραβες, προς βοήθεια στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της MIG.

τετερτον προς τι η εμπιστοσυνη στο fed??? αν φτασουμε στο σημειο να πρεπει να μας σωσει αυτο χαχα αστα να πανε μετα...

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Το παράδειγμά μου στόχευε στην αλληλοϋποστήριξη των τραπεζών προς μείωση των ζημιών τους.

Κ πεμπτον οταν μιλαμε για το συνολο της οικονομιας δεν μπορεις να φερνεις μεμονομενα παραδειγματα.. αλλο μαρκοοικονομια αλλο μικροοικονομια.. τα παραδειγματα σου ειναι εξ ορισμου εκτος θεματος...

Πιο σύνολο της οικονομίας; Για τα στεγαστικά μιλάμε! Το σύνολο της οικονομίας είναι μόνο τα στεγαστικά δάνεια? Είπα ότι μακροοικονομία και μικροοικονομία είναι το ίδιο; Πια μεμονωμένα παραδείγματα? Για χάρη της κουβέντας είπα ένα μικρό παραδειγματάκι στο ζήτημα των στεγαστικών.

 

Άντε και περιμένω να ακούσω το δικό σου παράδειγμα που συνδέει:

Άνθρωπος <-> Καταναλωτικά Δάνεια <-> Τράπεζες <-> Παγκόσμια Οικονομία = Κραχτ 2018 = Άφιξη Αντίχριστου 666!

 

ΥΓ: Διάβασε λίγο αυτά που λέω και συγκέντρωσε τη σκέψη σου. Πιστεύω πως έχεις να πεις πολλά στο θέμα αλλά είναι σα να απαντάς σε άλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα ο Αντιχριστος θα ειναι... τραπεζικος!!! το βρηκα! :kaocloud:

Link to comment
Share on other sites

speedy δεν θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο με οσα λες... :019blush:

Προσεξες ρευστοποιησεις χρηματων που γινονται...? Πως θα μπορεσει το συστημα να ανταπεξελθει με λιγοτερη ποσοτητα χρηματος...?(κ μη μου πεις πως το χρημα δεν ειναι πραγματικο μεγεθος...) Νεες επενδυσεις υπο αυτες τις συνθηκες πως θα γινουν?

 

Αλλωστε σκεψου κ το εξης... οπως φανταζομαι θα γνωριζεις για να υπαρξει μεγελυτερη ευημερια στην επομενη χρονικη περιοδο, αυτο που "τσεκαρουμε" στην τρεχουσα ειναι οι επενδυσεις.. Κ τα σπιτια (οκ ισως αυθαιρετα) θεωρουνται επενδυτικα αγαθα.. αρα μπορουμε να εχουμε μια ιδεα στο παρον για τι θα συμβει στο μελλον...

 

Οπως κ να χει την πολυπλοκοτητα τους συστηματος ολοι την αντιλαμβανομαστε... Πανω στο συγκεκριμενο θεμα μπορουν να γινουν πολλες διαφορετικες αναλυσεις... Μακαρι να εχεις δικιο βεβαια.. Εδω θα ειμαστε..Θα δουμε τι θα γινει...

 

Υ.Γ αν θελεις βαζουμε κ στοιχημα...τι λες για μια καλυβα??? :P

 

Υποθέτω πως δεν παρακολουθούσες το Χρηματιστήριο το 1999 :)

 

Αν και η διαφορά με τότε, είναι πως σήμερα υπάρχουν περιορισμένοι μικροεπενδυτές και δεν υπάρχει στο σύστημα τόσος "αέρας" όσο τότε....

Αλλώστε, πλέον η πτώση μπορεί να φέρει περισσότερα κέρδη από τη άνοδο. Υπάρχουν πλέον τα παράγωγα...

 

Και το πιό βασικό : Για την πτώση, χρειάζονται μόνο χαρτιά. Για την άνοδο, χρειάζονται λεφτά :)

Edited by Constadine
Link to comment
Share on other sites

Κ πάλι λίγο πρόχειρα.

αρχικά να σου πως έχουμε μπερδέψει σε μια συζήτηση προσφορά χρήματος κ επενδύσεις?κοινώς μπλέξαμε λίγο τα μπούτια μας :P

 

Ας αφήσουμε λίγο τις επενδύσεις κατά μέρος?

 

Οι τράπεζες δεν έχουν τον ρολό του επενδυτή?(καλά τον έχουν κ αυτόν τον ρολό αλλά οκ) οι τράπεζες παράγουν χρήμα. Όταν πας ένα ευρώ σε μια τράπεζα, η τράπεζα μπορεί να δανείσει ένα μέρος από το ευρώ σου σε κάποιον άλλο.. έτσι όπως καταλαβαίνεις μπορεί να υπάρχει ουσιαστικά μονό ένα ευρώ αλλά για την οικονομία μας είναι σαν να υπάρχουν περισσότερα

 

Από την άλλη πλευρά τώρα φαντάσου λοιπόν στην κοινωνία μας ξαφνικά όλοι να είχαμε ένα δέντρο που βγάζει λεφτά?! θα έμενε ιδία η συμπεριφορά μας? Προφανώς όχι?θα ζητούσαμε περισσότερα αγαθά, και οι επιχειρήσεις βλέποντας την μεγαλύτερη ζήτηση θα παρήγαγαν περισσότερο (αυτά βραχυπρόθεσμα?). Όπως καταλαβαίνεις ισχύει κ το αντίστροφο. Δηλαδή λιγότερα χρήματα = λιγότερα αγαθά.

 

Δεν μπορώ να σου κάνω την ανάλυση που θέλεις.. πρώτον γιατί δεν έχω χρόνο τώρα κ δεύτερον τις απαραίτητες γνώσεις.. αλλά όπως κ ναι χει ούτε ο Keynes είμαι ούτε Smith..

 

Απλά σκέψου? με τις ρευστοποιήσεις μειώνεται η ποσότητα χρήματος στην οικονομία?Εγώ απλά γνωρίζω πως αυτό θα επηρεάσει την συμπεριφορά μας.. κ στην συνεχεία την συμπεριφορά των επιχειρήσεων. Τώρα αν θα γίνουν σωστοί χειρισμοί για να αποφύγουμε το βραχυχρόνιο αυτό μπέρδεμα είναι άλλο θέμα.Επιπλεον το μονό που είναι δεδομένο στην οικονομία είναι η στενότητα των παραγωγικών συντελεστών,.. κ βλέπεις τι γίνεται με το πετρέλαιο. (κ μη μου πει κανείς πως τα αμερικανικά πετρέλαια είναι άθικτα γιατί αυτό θα ξεκινήσει άλλο μεγάλο θέμα?)

 

τώρα όπως λες ναι όντως οι τράπεζες έχουν τρόπο να προστατευτούν.. για την ακρίβεια δυο τρόπους..

αλλά κανένας από αυτούς δεν μας εξασφαλίζει ότι θα υπάρχει η ιδία ποσότητα χρήματος..

 

 

και συγνώμη αλλά σοβαρά δεν ανησυχείτε για την πορεία της οικονομίας????

Εγώ πάλι την έχω δεδομένη την κατάρρευση,

 

Υ.Γ δεν έχω μιλήσει καθόλου για επενδύσεις,,, ότι είπα σχετίζεται αποκλειστικά με την προσφορά χρήματος? και υπογραμμίζω μιλάμε πάντα για την βραχυχρόνια περίοδο?

Link to comment
Share on other sites

...πάντως το ότι πρόσφατα μια τράπεζα έφτασε σε σημείο ναανακοινώσει πως θα δώσει 1 εκατ. ευρώ σε έναν τυχερό ο οποίος θα έχει απλά... έναν καταθετικό λογαριασμό στην ίδια, σημαίνει πως μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα. :unsure:

 

Νομίζω πως κάθε οικονομικό σύστημα έχει ημερομηνία λήξης, και το συγκεκριμένο δεν αποτελεί εξαίρεση. Το θέμα για μένα είναι ποιό θα είναι το σύστημα που θα διαδεχτεί το ήδη υπάρχον...?!

Link to comment
Share on other sites

και συγνώμη αλλά σοβαρά δεν ανησυχείτε για την πορεία της οικονομίας????

Εγώ πάλι την έχω δεδομένη την κατάρρευση,

 

Υ.Γ δεν έχω μιλήσει καθόλου για επενδύσεις,,, ότι είπα σχετίζεται αποκλειστικά με την προσφορά χρήματος? και υπογραμμίζω μιλάμε πάντα για την βραχυχρόνια περίοδο?

 

Πολύ ωραίο το post σου. Στο μόνο που είμαι αντίθετος είναι σε αυτή στη βραχυπρόθεσμη δεδομένη κατάρρευση της οικονομίας. Δηλαδή σοβαρά πιστεύεις πως πολύ νωρίτερα από τα μέσα του 2008 θα έχει καταρρεύσει η παγκόσμια οικονομία; Δηλαδή δε θα στηριζόμαστε από τα μέσα του 2008 και μετά στο πετρέλαιο, στο Χρυσό, στο Δολάριο και στο Ευρώ;

 

Προσωπικά μου φαίνεται αδύνατο..

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δεν έχουν τον ρολό του επενδυτή?(καλά τον έχουν κ αυτόν τον ρολό αλλά οκ) οι τράπεζες παράγουν χρήμα. Όταν πας ένα ευρώ σε μια τράπεζα, η τράπεζα μπορεί να δανείσει ένα μέρος από το ευρώ σου σε κάποιον άλλο.. έτσι όπως καταλαβαίνεις μπορεί να υπάρχει ουσιαστικά μονό ένα ευρώ αλλά για την οικονομία μας είναι σαν να υπάρχουν περισσότερα

 

Οι τράπεζες δεν παράγουν χρήμα. Οι τράπεζες απλά διαχειρίζονται χρήματα, και μάλιστα ένα μεγάλο μέρος από τα κέρδη τους (αυτό παράγουν) προέρχονται από επενδύσεις. Το ευρώ που δίνει η τράπεζα, δεν είναι παραγωγή χρήματος μιας και το ευρώ αυτό έχει κόστος. Χρήματα παράγει η παραγωγική διαδικασία. Μην μπερδεύεις το κέρδος με την παραγωγή χρήματος.

 

Απλά σκέψου? με τις ρευστοποιήσεις μειώνεται η ποσότητα χρήματος στην οικονομία?Εγώ απλά γνωρίζω πως αυτό θα επηρεάσει την συμπεριφορά μας.. κ στην συνεχεία την συμπεριφορά των επιχειρήσεων. Τώρα αν θα γίνουν σωστοί χειρισμοί για να αποφύγουμε το βραχυχρόνιο αυτό μπέρδεμα είναι άλλο θέμα. Επιπλεον το μονό που είναι δεδομένο στην οικονομία είναι η στενότητα των παραγωγικών συντελεστών,.. κ βλέπεις τι γίνεται με το πετρέλαιο. (κ μη μου πει κανείς πως τα αμερικανικά πετρέλαια είναι άθικτα γιατί αυτό θα ξεκινήσει άλλο μεγάλο θέμα?)

 

Πως συμβαίνει αυτό ???

Οι ρευστοποιήσεις αυξάνουν τα χρήματα στην πραγματική οικονομία, και όχι τα μειώνουν :) Από το χρηματιστήριο, που ο επενδυτής έχει στα χέρια του χαρτιά που στην καλύτερη περίπτωση αποδίδουν όσο το μερισμά τους (απόδοση 0,5% έως 4-5% το πολύ, αν είναι κερδοφόρα η εταιρεία) με την ρευστοποίηση αποκτά μετρητά. Με τις ρευστοποιήσεις, αυτό που μειώνεται είναι η κεφαλαιοποίηση της αγοράς, κάτι που άλλωστε δεν αποκλείει να ήταν υπερτιμημένη και απλά να επανέρχεται σε ποιο λογικά επίπεδα.

 

?αλλά κανένας από αυτούς δεν μας εξασφαλίζει ότι θα υπάρχει η ιδία ποσότητα χρήματος..

και συγνώμη αλλά σοβαρά δεν ανησυχείτε για την πορεία της οικονομίας????

Εγώ πάλι την έχω δεδομένη την κατάρρευση,

 

Η ποσότητα χρήματος είναι πάντοτε η ίδια. Τα χρήματα είναι αυτά που έχει τυπώσει η Κεντρική Τράπεζα. Η ποσότητα των χρημάτων αλλάζει αν τυπωθούν περισσότερα χρήματα, κάτι που θα σημαίνει ότι υπάρχει πληθωριστικό χρήμα (έχεις ακούσει για τα Ραληκά χρήματα στην Ελλάδα?)

Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί, είναι η συγκέντρωση χρήματος, κάτι που σαφώς δεν συμβαίνει τώρα όσο είχε συμβεί το ?99 που έγινε πραγματική αναδιανομή.

 

 

 

Και για να κλείσω:

Οι αγορές (πόσο άλλωστε οι οικονομίες) δεν καταρρέουν. Απλά λειτουργούν σε κύκλους. Το Ελληνικό χρηματιστήριο για παράδειγμα έχει κύκλο 7-8 χρόνων. Άλλωστε, τι έπαθε η Αμερική μετά το κραχ του ?39; Έγινε υπερδύναμη.

Το ανησυχητικό, είναι πως επιτρέπουν στην αγορά πετρελαίου να υπάρχει καπέλο 20 δολαρίων από τους κερδοσκόπους. Ανησυχητικό είναι επίσης, που η ενωμένη ευρωπαϊκή οικονομία δεν έχει μηχανισμούς αντίδρασης στην σταθερή υποτίμηση τού δολαρίου και στην άνοδο του πετρελαίου. Εκτός αν νόμιζε κάποιος αφελής, πως η Αμερική θα αφήσει την πρωτοκαθεδρία στην παγκόσμια οικονομία τόσο εύκολα,, για να πάρει τα σκήπτρα το Eυρώ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...