Jump to content

ρατσισμός έναντι στη μαγεία


sevando
 Share

Recommended Posts

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που μιλάνε εύκολα και αβίαστα για πράγματα που δεν έχουν την παραμικρή απολύτως ιδέα. Εκφράζουν για όλα άποψη χωρίς καν να γνωρίζουν για το τι μιλάνε και ακόμα για το ποιοι είναι οι ίδιοι. Λογικότατο δεν είναι να υπάρχουν και αυτοί που περιγράφεις

 

Επισης υπαρχουν ψυχακιδες, μανιακοι φολοφονοι, ψευτες, κλεφτες, κολλημενοι με την μπαλα..

Οπως επισης υπαρχουν εναρετοι ανθρωποι.. σοφοι..

Σε μια κοινωνια εν ολιγοις υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι..

Το θεμα δεν ειναι τι υπαρχει... αλλα τι επικρατει..

Κ εγω βλεπω γυρω μου να επικρατει το καλπικο.

Τωρα οκ μπορει να τα βλεπω εγω ετσι μαυρα κ αραχνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν έχει διαβάσει...του είπανε...του μάθανε...τον φλομώσανε...δεν έχει ψάξει εκέι είναι το θέμα

 

Ούτε εγώ διαφωνώ με αυτό.

 

Πάρα πολλοί πιστεύουν ότιδήποτε τους πεί κάποιος κοινός αποδεκτός και με εξουσία και το δέχονται αναμφισβήτητα.

 

Για μένα όμως το θέμα είναι το εξής. Άσχετο με ποιόν τρόπο έγινε, ηθικό ή ανήθικο, αυτές οι σκέψεις και απόψεις του έχουν εμποτιστεί στο μυαλό, και έχουν περάσει στην παράδοση του.

Με αυτές έχει μεγαλώσει και με αυτές έχει μάθει να ζεί.

 

Για ποιό λόγο να τις απορίψει και να ψάξει για κάτι άλλο, από την στιγμή που αυτό που έχει ήδη του κάνει, και εφόσον τον βολεύει δέν τον νοιάζει άν ισχύει, ή άν ήταν αντιγραφή από κάποια άλλη θρησκία, ή οτιδήποτε άλλο.

 

Τον σύγχρονο άνθρωπο τον νιάζουν ποιό πολύ οι πράξεις και τα απτά αποτελέσματα, παρά η ψυχική γαλήνη και η ο πνευματικό πλούτος. Ζητάει χρήματα, δόξα, μεγαλεία και μιά θέση στον παράδεισο όταν πεθάνει. Και η εκκλησία συνεχίζει να του δίνει αυτήν την υπόσχεση.

 

Δέν τον νοιάζει να μάθει την αλήθεια, αφού πιστεύει ότι την ξέρει.

 

Δέν τον ενδιαφέρει να ψάξει... Είναι ευτυχισμένος με αυτά που ξέρει και του αρκούν και τον βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

ε αυτος θα πρεπε να ταν ο στοχος....και να ειναι...ανοιξτε τα ματια στους γυρω σας ειναι μια αποστολη στη ζωη

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπαρχουν ψυχακιδες, μανιακοι φολοφονοι, ψευτες, κλεφτες, κολλημενοι με την μπαλα..

Οπως επισης υπαρχουν εναρετοι ανθρωποι.. σοφοι..

Σε μια κοινωνια εν ολιγοις υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι..

Το θεμα δεν ειναι τι υπαρχει... αλλα τι επικρατει..

Κ εγω βλεπω γυρω μου να επικρατει το καλπικο.

Τωρα οκ μπορει να τα βλεπω εγω ετσι μαυρα κ αραχνα...

Σκέψου λίγο πως έτσι όπως το θέτεις το θέμα δεν είναι το τι βλέπεις πως επικρατεί, αλλά το τι πραγματικά επικρατεί...

Διότι όπως είπες και η ίδια (θα χρησιμοποιήσω τις λέξεις κλειδιά που χρησιμοποίησες κι εσύ) υπάρχουν πολλά, αλλά βασίζεσαι σε αυτά που βλέπεις. Ξεχνάς όμως πως αυτά που βλέπεις είναι κάτι το υποκειμενικό.

Αυτό μπορεί να σημαίνει πως μπορεί να τα βλέπεις όλα μαύρα και άραχνα, αλλά να είναι και ακόμα χειρότερα ή απλά η ζωή σου να είναι μέσα στη μιζέρια και να το ζεις μόνο εσύ αυτό κλπ κλπ κλπ.

 

Δηλαδή ξεκίνησες καταρρίπτοντας το υποκειμενικό (το δικό μου), υποστηρίζεις το αντικειμενικό και στο τέλος καταλήγεις στο υποκειμενικό (το δικό σου). !!!!

 

ΔΗΛΑΔΗ?

 

Είναι σα να λες: -Αυτό που λες εσύ δεν υφίσταται γιατί δεν αποτελεί την πραγματική αλήθεια, άλλα το σωστό είναι αυτό που βλέπω μόνο εγώ.

:nono::nono::nono:

 

Πριν είπες κάτι "Το μυαλό μου είναι κεφτές από τη κουραση"? Δε θυμάμαι ακριβώς την έκφραση ? Ξεκουράσου. Οι συνομιλητές σου μπορούν να περιμένουν αυτό που θα πεις. Μην γράφεις βιαστικά και με άγχος στο να απαντήσεις. Σύμφωνοι?? :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα θα βιαστω να απαντησω γιατι εχεις δικιο..

Οντως αυτο εκανα κ ειναι πραγματικα ατοπο.. :whistling:

 

αλλα οκ speedy εξακολουθεις να μου χρωστας μια καλυβα! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το κατάλαβες άμεσα! Αυτό ειναι πολύ καλό στην προώθηση ενός διαλόγου! ;)

 

 

 

ΥΓ : Εσυ χρωστάς καλύβα που έλεγες βραχυπρόθεσμα και τελικά εννοούσες σε 20 χρόνια. Το βραχυπρόθεσμα πέρασε πια, η οικονομίες δεν κατέρρευσαν και συνεπώς έχασες. Τώρα χρωστάς ότι έχεις και δεν έχεις! :P χααχααχχαχαχα :Evil_1061: :Evil_1061:

Link to comment
Share on other sites

ε αυτος θα πρεπε να ταν ο στοχος....και να ειναι...ανοιξτε τα ματια στους γυρω σας ειναι μια αποστολη στη ζωη

 

Βασικά δέν ξέρω κατα πόσο συμφωνώ με αυτό.

Άν κάποιος θέλει να μάθει, πολύ ευχαρίστως να τον βοηθήσω όσο μπορώ.

 

Ακόμη άν δώ ότι έχει προδιάθεση να μάθει, χωρίς να με ρωτήσει ίσως του πώ ένα δυό πράγματα για να τον προβληματίσω για αρχή. Άν δώ ότι θέλει να συνεχίσει οκ και εδώ θα κάνω ότι μπορώ.

 

Αλλά όπως είπα και πρίν δέν βρίσκω κάποιο λόγο να αναστατώσω την γιαγιά μου, η όποια γιαγιά έχει βάλει σε πρόγραμμα την ζωή της και την έχει ζήσει ήδη με κάποια πιστεύω και ότι έχει μάθει, και είναι ευτυχισμένη χωρίς να ενοχλεί κανέναν.

 

Εγώ προσωπικα δέν το θεωρώ ηθικά σωστό αυτό.

 

Εννοείτε ότι άν κάποιος/κάποια προσπαθεί να με πείσει ότι ο δικός της δρόμος είναι ο σωστός και ότι αυτή έχει την απόλυτη αλήθεια θα επέμβω, αλλά πάλι δέν ξέρω κατα πόσο θα επιμείνω.

 

Και σου θέτω εδώ το εξής ερώτημα.

 

Πώς είσαι σίγουρη ότι με το να ανοίξεις τα μάτια σε κάποιον θα του κάνεις καλό και θα τον βοηθήσεις? Είσαι σίγουρη ότι είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο?

 

Οπότε ναί, συμφωνώ μέ αυτό που λές και προσπαθώ να το τηρώ. Όχι όμως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: συμφωνα με τον δικο μου ορισμο (κ δεν βρισκω κανεναν απολυτως λογο για να ειναι κατωτερος του Riccardo :blblbl: ) βραχυχρονια ειναι μια περιοδος γυρω στα 20 χρονια...!

περα απο την πλακα δεν υπαρχει ορια στα ποσα χρονια θεωρειται μια περιοδος βραχυχρονια η μακροχρονια...

 

κυριε Speedy μαζευε απο τωρα ξυλα..! την θελω κ χειροποιητη! αμ πως! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

ε οχι στη γιαγιακα..τι να καταλαβει...σωστος συλλογισμος συμφωνω...οσο για την ετοιμότητα είναι να την έχεις μέσα σου...εγώ θα πολεμήσω γι αυτο που θελω να πετύχω at all costs και ας μιλαω σε deaf ears...κάποια στιγμη θα ανοιξουν και αυτα..

Link to comment
Share on other sites

ε οχι στη γιαγιακα..τι να καταλαβει...σωστος συλλογισμος συμφωνω...οσο για την ετοιμότητα είναι να την έχεις μέσα σου...εγώ θα πολεμήσω γι αυτο που θελω να πετύχω at all costs και ας μιλαω σε deaf ears...κάποια στιγμη θα ανοιξουν και αυτα..

 

 

Εμένα δέν με προβληματίζει άν θα μιλάω η όχι σε άτομα που δέν θέλουν να ακούσουν...

 

Δέν έχω πρόβλημα να κάθομαι και να μιλάω και να ξαναμιλάω, και να εξηγώ και να ξαναεξηγώ...

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το άν αυτό που θα τους πώ θα τους οφελήσει πραγματικά ή όχι. (καί δέν λέω μόνο για τις γιαγιάδες τώρα)

 

Από την μία ξέρω ότι θέν είμαι εγώ αυτός που κρίνει τί είναι οφέλιμο η όχι για κάποιον, οπότε δέν εξαρτάτε από μένα η κατάληξή του.

 

Από την άλλη όμως ποιός είμαι εγώ για να πάρω μιά τέτοια απόφαση για την ζωή του άλλου, χωρίς να μου το ζητήσει?

Link to comment
Share on other sites

το να ακουσει κατι δεν σημαινει οτι θα το δεχθει αλλα σε βαθος χρονου θα το ψαξει....πάνω απ όλα μαιευτικη και διάλογος....εμενα μου δειξες το site πχ...εριξα μια ματια...μπορει και να μην μου φανηκε ενδιαφερον...αυριο όμως θα το ψαξω...γιατι μπαίνει σαν ιδέα και τριβελίζει...ένα παιχνίδι ανακάλυψης γνώσεων άρα δεν επιδράς με άσχημο τρόπο ούτε καταπατάς την ελευθερία του στο γνωριζειν...

Link to comment
Share on other sites

η ΄ρνηση και η άπαθεια των ανθρώπων αυτών είναι φοβερή... πράγματι τους φλομώνουν και τους βουλώνουν και ουσιαστικά τους κάνουν ένα με τη μάζα. δεν αμφισβητούν τίποτα. πιστεύουν οτι τους λέει η κοινωνία και περιμένουν μασημένη τροφή για την ήδη ουσιαστικά διαμορφωμένη άποψη τους απο τους άλλους. ουσιαστικά λοιπόν ζούμε όχι μόνο σε μια κοινωνία γεμάτη ταμπού αλλά σε μια κοινωνία που αρνείται να ακούσει , να δεί, να μιλήσει, να ζήσει

Link to comment
Share on other sites

H κοινωνία όμως αποτελείται από ανθρώπους.. Όπως ένας τοίχος από τούβλα. Όταν ένα ένα τα τούβλα αρχίσουν να γλιστράνε (λέμε τώρα), ο τοίχος θα πέσει.

Έτσι και με την κοινωνία. Όταν οι άνθρωποι αρχίσουν σιγά σιγά να αποκόβονται από τα παλιά και τις παραδοσιακές πεποιθήσεις της κοινωνίας, τότε θα γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι και πιο δεκτικοί.. Απλά υπομονή και μην σκέφτεστε "γιατί και είναι άδικο"..

Link to comment
Share on other sites

το να ακουσει κατι δεν σημαινει οτι θα το δεχθει αλλα σε βαθος χρονου θα το ψαξει....πάνω απ όλα μαιευτικη και διάλογος....εμενα μου δειξες το site πχ...εριξα μια ματια...μπορει και να μην μου φανηκε ενδιαφερον...αυριο όμως θα το ψαξω...γιατι μπαίνει σαν ιδέα και τριβελίζει...ένα παιχνίδι ανακάλυψης γνώσεων άρα δεν επιδράς με άσχημο τρόπο ούτε καταπατάς την ελευθερία του στο γνωριζειν...

 

Δέν θα διαφωνήσω καθόλου και σε τίποτε απ'όσα λές.

 

Η δικιά μου η ένσταση είναι ότι δέν πρέπει να επιμένεις να ''σώσεις'' τον άλλο.

 

Κατα τα άλλα όπως είπα και πρίν δέν θα διαφωνίσω καθόλου σε αυτά που λές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...