Jump to content

Σύνδρομο Down


Recommended Posts

Σύμφωνα με τις πιό διαδεδομένες μελέτες σήμερα, το σύνδρομο Down αποτελεί μια γενετική ιδιαιτερότητα σε ορισμένους ανθρώπους, οι οποίοι έχουν "ένα επιπλέον χρωμόσωμα και συγκεκριμένα το νούμερο 21, με αποτέλεσμα τα κύτταρα των πασχόντων να έχουν 47 αντί 46 χρωμοσώματα".

Αυτό οδηγεί σε μια νοητική καθυστέρηση, που όμως "εδώ και τριάντα χρόνια περίπου έχει αρχίσει μία σταδιακή αλλαγή, φτάνοντας σήμερα, όπου έχει αποδειχθεί ότι τα άτομα με σύνδρομο Down έχουν ικανότητες, τις οποίες όμως πρέπει να βοηθηθούν κατάλληλα για να τις αναπτύξουν." (down)

 

Πώς τις αναπτύσσουν όμως?

Και πριν φτάσουμε σ' αυτό, ποιά είναι τα επιμέρους γνωρίσματα αυτής της ιδιαιτερότητας?

Και κάτι λίγο πιό "εσωτερικό"... πώς θα μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε "ενεργειακά" αυτή την ιδιαιτερότητα? Ή και "μεταφυσικά"?

Δηλαδή μπορούμε να ερμηνεύσουμε διάφορες ιδιαιτερότητες ανθρώπων, όπως π.χ. συσσώρευση θυμού η οποία καταλήγει σε προβλήματα της σπλήνας ας πούμε, αλλά αυτές δεν είναι επίκτητες. Τί θα μπορούσαμε να πούμε για μια επίκτητη ιδιαιτερότητα όπως είναι το σύνδρομο Down?

Link to comment
Share on other sites

...μια νοητική καθυστέρηση, που όμως "εδώ και τριάντα χρόνια περίπου έχει αρχίσει μία σταδιακή αλλαγή, φτάνοντας σήμερα, όπου έχει αποδειχθεί ότι τα άτομα με σύνδρομο Down έχουν ικανότητες, τις οποίες όμως πρέπει να βοηθηθούν κατάλληλα για να τις αναπτύξουν." (down)...
Είναι λυπητερό και κυνικό, αλλά οι κοινωνίες μέχρι πριν 50-60 χρόνια δεν μπορούσαν να είναι ανεκτικές γενικά σε "ειδικές" ανάγκες. Η ίδια η ανάγκη επιβίωσης έκανε την "σκληρότητα" αναγκαστική. Έτσι τέτοια άτομα παρόλο που είχαν ικανότητες δεν υπήρχε η συλλογική διάθεση για να βοηθηθούν στην ανάπτυξή τους. Δεν ήταν επικερδής "επένδυση" κοινωνικά - επιπλέον υπήρχε και υπάρχει σε άν βαθμό, και όχι χωρίς λόγο, επίσης σε ένα βαθμό, η "ντροπή" - γιατί αν το παιδί σου ήταν "κάπως" δεν ήταν μόνο "βάρος" αλλά και "ένδειξη")
...Πώς τις αναπτύσσουν όμως?...
Με υπομονή, αγάπη, γνώση των ποιο αποτελεσματικών "κινήσεων" - και πάλι χωρίς "εγγύηση" αποτελεσματικότητας.
...'''Και κάτι λίγο πιό "εσωτερικό"... πώς θα μπορούσαμε να ερμηνεύσουμε "ενεργειακά" αυτή την ιδιαιτερότητα? Ή και "μεταφυσικά"?

Δηλαδή μπορούμε να ερμηνεύσουμε διάφορες ιδιαιτερότητες ανθρώπων, όπως π.χ. συσσώρευση θυμού η οποία καταλήγει σε προβλήματα της σπλήνας ας πούμε, αλλά αυτές δεν είναι επίκτητες. Τί θα μπορούσαμε να πούμε για μια επίκτητη ιδιαιτερότητα όπως είναι το σύνδρομο Down?

Είναι και κληρονομική - όχι ακριβώς επίκτητη - και η ενεργειακή ερμηνεία αφορά περισσότερο τους γονείς... η... "ένδειξη" που έλεγα...
Link to comment
Share on other sites

Είναι και κληρονομική - όχι ακριβώς επίκτητη - και η ενεργειακή ερμηνεία αφορά περισσότερο τους γονείς... η... "ένδειξη" που έλεγα...

Αυτή είναι δυστυχώς η αλήθεια όσον αφορά την προσέγγιση των ανθρώπων σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αν όμως λάβουμε υπόψιν τη λογική πως "τα παιδιά επιλέγουν τους γονείς τους" και όχι το αντίθετο, τότε ποιός ακριβώς είναι ο λόγος που οι ψυχές "επιλέγουν" ή τέλος πάντων ενσαρκώνονται σε αυτή την κατάσταση? Τί μάθημα παίρνουν από αυτό?

 

Δεν ξέρω αν τα θέτω τα ερωτήματα με τον σωστό τρόπο, αλλά με καταλαβαίνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι δυστυχώς η αλήθεια όσον αφορά την προσέγγιση των ανθρώπων σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αν όμως λάβουμε υπόψιν τη λογική πως "τα παιδιά επιλέγουν τους γονείς τους" και όχι το αντίθετο, τότε ποιός ακριβώς είναι ο λόγος που οι ψυχές "επιλέγουν" ή τέλος πάντων ενσαρκώνονται σε αυτή την κατάσταση? Τί μάθημα παίρνουν από αυτό?

 

Δεν ξέρω αν τα θέτω τα ερωτήματα με τον σωστό τρόπο, αλλά με καταλαβαίνεις. :)

μαθημα;

Δε πιστευω πως ειμαστε ο μοναδικος προορισμος ενσαρκωσης, και σιγουρα ο εαυτος μας εδω δεν εχει καμια σχεση με αυτον που διαλλεξε να ενσαρκωθουμε ετσι.

(θελω να πω πως ο κοσμος μας ειναι εν μερη προβληματικος, κατανοουμε μεν αλλα ΔΕΝ πραττουμε, ισως να υπαρχουν προσπαθειες καλυτερευσης του απο την πηγη μας. ετσι; Και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος εμφανισης τους σε εναν κοσμο που βασιζεται στην ΥΛΗ ..)

Πιστευω πως η ενσαρκωμενη μας μορφη εδω (και η οποια συμπεριφορα της) ειναι επακολουθο του πραγματικου εαυτου μας, του εσωτερου (οχι εσωτερικου).

Οποτε δεν πρεπει να ψαχνουμε τι ειναι λαθος με τους πασχοντες, αλλα καλυτερα τι ειναι λαθος με εμας και δεν τους καταλαβαινουμε...μιας και θεωρουμαστε τοσο ανωτεροι...(οποτε λογικα θα πρεπει να κατανοουμε το κατωτερο και να το βοηθαμε να εξελιχθει....)

 

Καποιος που μιλαει μονο με τη ψυχη του πραγματικα δεν μπορει να επιβιωσει εδω, οση δυναμη και νοημοσυνη (οχι εφυια) και να εχει.

 

μα κανεις δεν διαβαζει τι γραφω? :unsure:

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Johny τοπικ που ανοιξες..

 

στα "νιατα" μου ειχε τυχει αρκετες φορες να περασω ωρες με παιδια που εχουν το εν λογω συδρομο.. πραγματικα οσο χρονων κ να ειναι ειναι παντα παιδια..Τοσο λαμπερα ματια σπανια βλεπεις στις μερες μας.

 

τωρα σχετικα με τις ικανοτητες που μπορουν να ανανπτυξουν με την εννοια που ρωτας δεν ξερω να απαντησω.

αλλα εχω δει (με την επιβλεψη παντα ειδικων/εθελοντων) τις ικανοτητες τους στην γλυπτικη, ζωγραφικη, ξυλουργικη, κατασκευη κεριων κλπ..

Για μενα ειναι ανθρωποι που ειναι απλα παιδια.αυτο που χρειαζονται κυριως ειναι καποιον φιλο να τους ακουει. ασχετο βεβαια αλλα αγγιξατε ευαισθητη χορδι με το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Johny τοπικ που ανοιξες..

 

γιατί; Καλά έκανε! Μακάρι να'χαμε το θάρρος να ανεβάζουμε τέτοια...

 

στα "νιατα" μου ειχε τυχει αρκετες φορες να περασω ωρες με παιδια που εχουν το εν λογω συδρομο.. πραγματικα οσο χρονων κ να ειναι ειναι παντα παιδια..Τοσο λαμπερα ματια σπανια βλεπεις στις μερες μας.

 

Σωστά. Πάντα παιδιά-αν και καλύτερα: "π α ι δ ι ά". Αλλά...με ικανότητες, όντως! Tους έχω δει να δουλεύουν άψογα.Που όπως λες:

 

τις ικανοτητες τους στην γλυπτικη, ζωγραφικη, ξυλουργικη, κατασκευη κεριων κλπ..

 

Και όχι μόνο. Αλλά μόνοι δεν γίνεται. Πρέπει να τους δείχνει και το "πως" κάποιος, για να αναπτύξουν περισσότερο τις συγκεκριμένες δεξιότητες. Πάντως, αν προσεχθούν, μπορούν να δημιουργήσουν μικρά "θαύματα". Άκουσα νεαρό με τέτοιο σύνδρομο να παίζει καταπληκτική κιθάρα (ούτε ο Steve Harris να'τανε!!!) :clapping: χάρη και στη βοήθεια μουσικού-δάσκαλου στο επάγγελμα...

 

.αυτο που χρειαζονται κυριως ειναι καποιον φιλο να τους ακουει. ασχετο βεβαια αλλα αγγιξατε ευαισθητη χορδι με το θεμα..

 

Ναι. Ευαίσθητο θέμα. Όπως και με τους δυσλεξικούς. Τους ψυχικά ασθενείς. Και τόσους πολλούς άλλους "άτυχους" στη ζωή...Δυστυχώς ο κυνισμός στη κοινωνία σήμερα, περισσεύει...Οι περισσότεροι "αδυνατούν". Δεν "μπορούν" να σκύψουν ειλικρινώς στο πρόβλημα (ενώ έχουν τη δυνατότητα!). Και μετά έρχεται η εγκατάλειψη. Και η μοναξιά! Κι αυτό επειδή ελάχιστοι τολμούν να τους αγγίξουν-να τους ακούσουν... :unsure5:

 

Για τη "μεταφυσική" πλευρά(!!!), που έθιξες johnny,αδυνατώ να σκεφτώ σχετικά...Είναι τόσο βαριά η περίπτωση, που αναγκαστικώς δίνω έμφαση -μετά συγχωρήσεως- στην ανάγκη της άμεσης υλικής ικανοποίησης/ανακούφισης των...

Link to comment
Share on other sites

...Αν όμως λάβουμε υπόψιν τη λογική πως "τα παιδιά επιλέγουν τους γονείς τους" και όχι το αντίθετο, τότε ποιός ακριβώς είναι ο λόγος που οι ψυχές "επιλέγουν" ή τέλος πάντων ενσαρκώνονται σε αυτή την κατάσταση? Τί μάθημα παίρνουν από αυτό?

...

Η "λογική" αυτή δεν μπορεί να στηριχθεί, οπότε ότι επιπλέον του γνωστού* και να πούμε θα είναι στην καλύτερη περίπτωση τυφλή εικασία και στη χειρότερη, αερολογία.

*(τί μάθημα παίρνουν: πληρώνουν κάρμα; "εξαγοράζουν" μελλοντικό; αυτές είναι οι "λογικότερες" απόψεις και τις βρίσκω να έχουν αδυναμίες όσον αφορά τη δυνατότητα να γίνει κουβέντα).

Από την άλλη, από αυτά που έχω ακούσει φυσικά - ειδικός δεν είμαι σ' αυτό - οι πιθανότητες για παιδί με σύνδρομο Down αυξάνουν βάση κάποιων προϋποθέσεων κατάστασης των γονέων (μεγάλη ηλικία - και ανδρών και γυναικών, ερωτική πράξη που οδηγεί σε σύλληψη υπό την επήρεια αλκοόλ ή άλλων ψυχότροπων ουσιών κτλ.) Αυτά τι μας δείχνουν;

1. Η "λογική" ότι οι γονείς "επιλέγουν" κάποια πράγματα όσον αφορά τα παιδιά τους μπορεί να στηριχθεί με πρακτικά γεγονότα, σε αντίθεση με την άλλη που είναι θεωρητική.

2. Πολλές από αυτές τις καταστάσεις είναι χαρακτηριστικές "χαμηλής" ενεργειακής στάθμης,

οπότε...

 

ΥΓ. Κατά τη γνώμη μου είναι καλό να σκεφτώμαστε και τη μεταφυσική πλευρά αν αυτή μπορεί να προσφέρει στην πρόληψη, γιατί καλό είναι η ανακούφιση των ανθρώπων που υπάρχουν με το σύνδρομο, καλύτερο όμως είναι η πρόληψη.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί προβληματίστηκα πάνω στο πώς μπορεί να βοηθηθεί ενεργειακά ένα τέτοιο άτομο.

Προς αυτή την κατεύθυνση, ακόμα και οι "εικασίες" μπορεί ενδεχομένως να βοηθήσουν κατά κάποιο τρόπο, αν συμβάλλουν στην κατανόηση της ενεργειακής κατάστασης του ατόμου αυτού.

Δηλαδή ξέρουμε πάνω-κάτω πως να κινούμαστε σε περιπτώσεις ενεργειακά μπλοκαρίσματα υγειών κατά τ' άλλα ανθρώπων, γιατί ακόμα και αν αυτά καταλήγουν σε κάποια σωματική ασθένεια, γνωρίζουμε τη φύση τους και τον τρόπο αντιμετώπισής τους. Τί γίνεται όμως όταν έχουμε να κάνουμε με επίκτητες/κληρονομικές ασθένειες?

 

Μέχρι στιγμής, η κατεύθυνση στην οποία έχω ψιλο-καταλάβει πως θα μπορούσαμε να κινηθούμε, είναι να βοηθήσουμε σε δύο καίριους τομείς της καθημερινής ζωής τέτοιων ατόμων:

1)Αυτονομία

2)Έκφραση

 

Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

...Μέχρι στιγμής, η κατεύθυνση στην οποία έχω ψιλο-καταλάβει πως θα μπορούσαμε να κινηθούμε, είναι να βοηθήσουμε σε δύο καίριους τομείς της καθημερινής ζωής τέτοιων ατόμων:

1)Αυτονομία

2)Έκφραση

 

Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε?

Κατ' αρχήν μπορούμε να σημειώσουμε (γνώμη μου βέβαια) ότι αν είναι θέμα ενέργειας, είναι θέμα ενεργειακής δυνατότητας. Δηλαδή υπάρχει ένα όριο που είναι πολύ χαμηλό (σε σχέση με το κοινά "φυσιολογικό") και δεν μπορεί να ξεπεραστεί. Όπως όταν έχουμε μπαταρίες επαναφορτιζόμενες διαφορετικής χωρητικότητας, 2000 mAh, 2400 mAh, 1900 mAh και... 750 mAh. Είναι φυσιολογικά αδύνατο μια των 750 να φορτιστεί έτσι ώστε να αποδώσει 1900 ή έστω και 800. Ακόμα κι αν τη φορτίζεις για μια βδομάδα. Μάλλων θα τη χαλάσεις παρά θα πάρεις περισσότερα mAh.

Άρα... πρέπει να δουλέψουμε εντός των δυνατοτήτων που έχουν οριοθετηθεί.

Το επόμενο ζήτημα: Επαρκούν για "αυτονομία" και "έκφραση" οι ενεργειακές δυνατότητες αυτών των ανθώπων; Ίσως.

Φαίνεται πως είναι οριακό το ζήτημα.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Ποιές είναι οι κατ' εξοχήν "τεχνικές" αύξησης της ενεργειακής στάθμης; Αυτές πρέπει να δοκιμαστούν...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μπορούμε να σημειώσουμε (γνώμη μου βέβαια) ότι αν είναι θέμα ενέργειας, είναι θέμα ενεργειακής δυνατότητας. Δηλαδή υπάρχει ένα όριο που είναι πολύ χαμηλό (σε σχέση με το κοινά "φυσιολογικό") και δεν μπορεί να ξεπεραστεί. Όπως όταν έχουμε μπαταρίες επαναφορτιζόμενες διαφορετικής χωρητικότητας, 2000 mAh, 2400 mAh, 1900 mAh και... 750 mAh. Είναι φυσιολογικά αδύνατο μια των 750 να φορτιστεί έτσι ώστε να αποδώσει 1900 ή έστω και 800. Ακόμα κι αν τη φορτίζεις για μια βδομάδα. Μάλλων θα τη χαλάσεις παρά θα πάρεις περισσότερα mAh.

Άρα... πρέπει να δουλέψουμε εντός των δυνατοτήτων που έχουν οριοθετηθεί.

Το επόμενο ζήτημα: Επαρκούν για "αυτονομία" και "έκφραση" οι ενεργειακές δυνατότητες αυτών των ανθώπων; Ίσως.

Φαίνεται πως είναι οριακό το ζήτημα.

Τι μπορούμε να κάνουμε;

Ποιές είναι οι κατ' εξοχήν "τεχνικές" αύξησης της ενεργειακής στάθμης; Αυτές πρέπει να δοκιμαστούν...

Βρισκω την προσεγγιση σου αυτη Ορθη αν και υλιστικη!

Θελω να προσθεσω πως υπαρχουν απειρες περιπτωσεις που καποιος φαινομενικα αδυναμος εχει δειξει πως εχει δυνατοτητες που κανεις δε φανταζοταν!

Επισης πως οσον αφορα Νοημονα οντα, και περισσοτερο ανθρωπους {διοτι η εξελιξη της νοημοσυνης ειναι κατι ΠΟΛΥ ευκολο να γινει με τις ΣΩΣΤΕΣ προυποθεσεις, και ΔΕΝ εχει βρεθει οριο βασισμενο σε μια ΟΡΘΗ και Απολυτη (περιεχει ΟΛΑ τα γνωστα στοιχεια και πολυ παραδοση) προσεγγιση}, δεν μπορουμε να τους καταταξουμε καπου ετσι ευκολα, μιας και υπαρχουν τοσες διαφορετικες περιπτωσεις οσοι και οι ανθρωποι.

 

Το μονο που μενει, οπως το βλεπω εγω, ειναι να ανακαλυψουμε τον καταλληλο τροπο προσεγγιγης τους ωστε να δωσουμε οσο το δυνατον περισσοτερες πιθανοτητες στην αυτονομια και εκφραση, που ειναι καπου θαμενες μεσα, να βγουν στην επιφανεια.

Απο εκει και περα εχω την βεβαιοτητα πως θα εκπλαγουμε ακομη περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Βρισκω την προσεγγιση σου αυτη Ορθη αν και υλιστικη!

Θελω να προσθεσω πως υπαρχουν απειρες περιπτωσεις ...

Α... διαφωνώ. Την προσέγγισή άυτή δεν τη θεωρώ ούτε "μου", ούτε "ορθή", ούτε "υλιστική".

Υλιστική δεν τη θεωρώ αφού ασχολείται με το ζήτημα της ενέργειας.

Ορθή δεν τη θεωρώ :wacko: γιατί για μένα είναι απλά μια χρήσιμη "υπόθεση εργασίας" που απλά τυχαίνει να είναι με τα δεδομένα που έχω η καλύτερη/χρησιμότερη για τώρα, όχι η Ορθή. Γι αυτό και δεν τη θεωρώ "μου" :crying:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Α... διαφωνώ. Την προσέγγισή άυτή δεν τη θεωρώ ούτε "μου", ούτε "ορθή", ούτε "υλιστική".

Υλιστική δεν τη θεωρώ αφού ασχολείται με το ζήτημα της ενέργειας.

Ορθή δεν τη θεωρώ :wacko: γιατί για μένα είναι απλά μια χρήσιμη "υπόθεση εργασίας" που απλά τυχαίνει να είναι με τα δεδομένα που έχω η καλύτερη/χρησιμότερη για τώρα, όχι η Ορθή. Γι αυτό και δεν τη θεωρώ "μου" :crying:

:offtopic::019blush: :blblbl: :unsure:

σπαμινννννν

ορίστε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...