Jump to content

Ο κόσμος σήμερα


Janor
 Share

Recommended Posts

Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο ότι ο κόσμος γύρω μας είναι η μοναδική κόλαση που θα ζήσουμε ποτέ. Με αηδιάζει η αρρωστημένη πραγματικότητα του σήμερα. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν "βλέπω" μόνο εγώ τι γίνεται γύρω μου. Οι άνθρωποι ανά τον κόσμο έχουν προβλήματα.. γιατί δεν βοηθάτε? Νιώθω απεριόριστη λύπη και μίσος.. βλέπω παντού άτομα με προβλήματα και πολλούς να μένουν αμέτοχοι. Όταν λέω προβλήματα εννοώ κάτι σαν αυτό: http://www.athousandandone.com/photos/1/44b0304010e1a_s.jpg

 

Αυτό το topic το δημοσιεύω μήπως και ευαισθητοποιηθούν κάποιοι, ή κάνουν ακόμα περισσότερα αυτοί που ειναι ευαισθητοποιημένοι αν και ξέρω πως όταν το διαβάσετε αυτό, θα είναι σαν να έχετε δει μόνο ένα μικρό κομμάτι απο την φρικτή εικόνα που έχω στο μυαλό μου :S Μερικές φορές με μισώ που είμαι άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν "βλέπω" μόνο εγώ τι γίνεται γύρω μου. Οι άνθρωποι ανά τον κόσμο έχουν προβλήματα.. γιατί δεν βοηθάτε?

 

Η βοήθεια έρχετε πρώτα από αυτόν που την έχει ανάγκη. Όταν αυτός αδιαφορεί για τον εαυτό του και περιμένει λύση από τους άλλους, τότε σε περίπτωση που τον βοηθήσεις, τον καταστρέφεις. Και αυτόν, αλλά και εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Janor γεια χαρά :cheerful:

 

Σε πληροφορώ ότι οι συμπαντικές - φυσικές δυνάμεις είναι εντελώς ακριβοδίκαιες. Αυτό, στα απλά μαθηματικά, σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι το πρώτο απειλούμενο είδος με εξαφάνιση. Το ότι δεν το αντιλαμβάνεται είναι άλλη ιστορία. Το τι πρόκειται να συμβεί δεν χρειάζεται να είσαι ο Νοστράδαμος για να το δεις. Τι κάνει η φύση όταν ένα είδος είναι υπερπληθές και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα την εξέλιξη; Μειώνει τον πληθυσμό του. Γιατί νομίζεις ότι γίνονται τόσοι πόλεμοι; Γιατί νομίζεις ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού κρατιέται, με νύχια και με δόντια, στα όρια μεταξύ πείνας & θανάτου; Γιατί νομίζεις ότι η φούσκα εικονικού πλούτου θα σκάσει μια μέρα και θα μας παρασύρει όλους στο να βγάλουμε τα πιο άγρια ένστικτά μας προκειμένου να επιβιώσουμε; Κράτα λοιπόν το μίσος σου και τη στενοχώρια σου για εκείνες τις μέρες. Θα σου χρειαστεί.

Για την ώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις για να επηρεάσεις τα δρώμενα γύρω σου είναι να αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα από την σκοπιά ενός εξωτερικού, και όσο γίνεται πιο αντικειμενικού, παρατηρητή. Αντιφατικό; Δεν το νομίζω... γιατί το να βλέπεις τα πράγματα με "άλλα μάτια" είναι και το πρώτο βήμα για να προχωρήσεις και στην "άλλη δράση". Δυστυχώς, στο σημείο αυτό δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο. Όχι γιατί δεν το θέλω αλλά επειδή δεν θα υπήρχε κοινός κώδικας συνεννόησης μεταξύ μας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απαντάς μόνος την ερώτηση...

...Με αηδιάζει η αρρωστημένη πραγματικότητα του σήμερα....Νιώθω απεριόριστη λύπη και μίσος.. βλέπω παντού άτομα με προβλήματα και πολλούς να μένουν αμέτοχοι...Μερικές φορές με μισώ που είμαι άνθρωπος.
Σκέψου τι κόσμο δημιουργούμε όταν αηδιάζουμε με την πραγματικότητα, νοιώθουμε λύπη και μίσος, ακόμα και για τον εαυτό μας, κι από πάνω λέμε...
...... γιατί δεν βοηθάτε? ...βλέπω παντού άτομα με προβλήματα και πολλούς να μένουν αμέτοχοι....μήπως και ευαισθητοποιηθούν κάποιοι...
Περιμένουμε δηλαδή από τους άλλους να κάνουν κάτι, πάντα οι άλλοι έχουν την ευθύνη, λέμε, και "κερδίζουμε" τον κόσμο που αξίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

είναι όλα ζήτημα "εσωτερικού σπρωξίματος"(να το πω έτσι):

 

Α: Τι έχεις;

 

Β:Αστα! Όλα παν' κατά διαόλου...

 

Α:Και στεναχωριέσαι;

 

Β: Αμ πως- να μη στενωχωριέμαι; Γιατί αφήνουν να παν έτσι τα πράγματα; Γιατί δεν κάνουν κάτι;

 

Α: Έλα μου ντε; Άρα συμφωνείς ότι κάτι πρέπει να αλλάξει...

 

Β: Ε, βέβαια!!! Δεν αντέχω άλλο πια αυτή τη κ***κατάσταση!

 

Α: Και τι προτείνεις; Εγώ στο λέω: είμαι μέσα!

 

Β:Δηλαδή...

 

Α: Δεν γίνεται να τα περιμένουμε από τους άλλους. Άμα δε το ξεκινήσουμε πρώτοι, τότε προκοπή...δεν!!!!

 

Β:Α...;

 

Α: Λοιπόν; Τι προτείνεις;

 

Β: Α, άστα δεν ξέρω και γω πια...!

 

Α:Εγώ πάντως, ιδέες έχω! Αν θες ,κανονίζουμε αύριο να το συζητήσουμε εκτενώς. Ραντεβού στο γνωστό καφέ...;

 

Β: Δηλαδή...

 

Α: Είσαι μέσα;

 

Β:Δηλαδή...Πραγματικά πια δε ξέρω...τι...

 

Α:Τι σημαίνει αυτό;

 

Β: Κοίταξε,πολύ θα΄θελα να΄μαι "μέσα". Αλλά που χρόνος για τρεξίματα και τέτοια...Έχω άρρωστη και τη μάνα μου...

 

Α:... και λοιπόν; Αφού μόνο οι δύο μας είμαστε...Ξέρεις άλλον;

 

Β: Πραγματικά λυπάμαι...Το θέλω πολύ...Αλλά πραγματικά, δεν γίνεται. Λυπάμαι! Απλά δεν μπορώ...

 

 

 

 

 

(σας θυμίζει τίποτες;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο ότι ο κόσμος γύρω μας είναι η μοναδική κόλαση που θα ζήσουμε ποτέ. Με αηδιάζει η αρρωστημένη πραγματικότητα του σήμερα. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν "βλέπω" μόνο εγώ τι γίνεται γύρω μου. Οι άνθρωποι ανά τον κόσμο έχουν προβλήματα.. γιατί δεν βοηθάτε? Νιώθω απεριόριστη λύπη και μίσος.. βλέπω παντού άτομα με προβλήματα και πολλούς να μένουν αμέτοχοι. Όταν λέω προβλήματα εννοώ κάτι σαν αυτό: http://www.athousandandone.com/photos/1/44b0304010e1a_s.jpg

 

Αυτό το topic το δημοσιεύω μήπως και ευαισθητοποιηθούν κάποιοι, ή κάνουν ακόμα περισσότερα αυτοί που ειναι ευαισθητοποιημένοι αν και ξέρω πως όταν το διαβάσετε αυτό, θα είναι σαν να έχετε δει μόνο ένα μικρό κομμάτι απο την φρικτή εικόνα που έχω στο μυαλό μου :S Μερικές φορές με μισώ που είμαι άνθρωπος.

Φιλε μου κανεις σε αυτον τον κοσμο δεν εχει τη δυνατοτητα να ορισει τι ειναι προβλημα και τι οχι, μονο διαφορες στις καταστασεις υπαρχουν.

Η καλοπεραση του υλικου μας σωματος ειναι αντιστροφως αναλογη με αυτη του πνευματικου μας σωματος. Ο καθενας μας πρεπει να εντοπισει την ισορροπια αναμεσα τους μονος του, υπαρχουν βεβαια πρακτικες αλλα ειναι πολυ βιαιες για να δημοσιοποιηθουν σε εναν κοσμο που βλεπει μια εικονα και τρελενετε.

Εγω σου λεω πως το παιδακι αυτο δεν εχει προβλημα, 2-3 χρονια θα εζησε στη καλυτερη περιπτωση (με φαρμακα κλπ) κ μετα θα ελευθερωθηκε, σου λεω πως το προβλημα ειναι οχι μονο στους κυβερνωντες αλλα και σε ολους εμας, νομιζουμε πως με λιγο φαγητο θα γινουν ολα καλυτερα..για ποιον ομως;

Καθαρα για την συνειδηση μας και για κανεναν αλλον.

Δεν εχει καμια σημασια που κ πως θα γεννηθει καποιος, ουτως ή αλλως η υλη ανανεωνεται συνεχως προσπαθωντας να καλυψει ΚΑΘΕ σημειο που υπαρχει ΖΩΗ(Πνευμα).

Δεν μπορουμε να κανουμε κατι για ολους δυστυχως, ομως μπορουμε να βοηθησουμε τον διπλανο μας.

Το μισος φιλε μου ειναι μια μορφη αγαπης και αυτο, αγαπης προδωμενης. Το μονο που χρειαζεται για την συγχωρηση ειναι η κατανοηση της προδοσιας και απλα να μην γινει ξανα.

Αυτα ειχα να πω για τωρα

Link to comment
Share on other sites

...(σας θυμίζει τίποτες;)
Να σου πω το τι μου θυμίζει. Ένα "editorial" που είχα διαβάσει κάποτε. Το περιεχόμενο ήταν περίπου αυτό:

Η συντάκτρια συναντά μια φίλη. "πως πάνε τα πράγματα;" ρωτά. Η φίλη απαντά ότι πρόσφατα έχασε τη μητέρα της και δεν ήταν και πολύ καλά, αλλά ήταν αισιόδοξη και το πάλευε. Ήδη είχε συνέλεθει κάπως και η ζωή της γενικά πήγαινε καλά.

Μια άλλη μέρα η συντάκτρια συνάντησε άλλη φίλη της - ράκος, όπως την έβλεπε. "μα τί έγινε, τι σου συμβαίνει;" ρ΄'ωτησε. Άφησέ τα απαντά η φίλη της. Πέθανε το... γατάκι μου και δεν μπορώ να συνέλθω, έχασα τον ύπνο μου, νιώθω δυστυχισμένη, η ζωή μου ολόκληρη καταρρέει..........

Link to comment
Share on other sites

...(σας θυμίζει τίποτες;)

 

Ο σύγχρονος Έλληνας δυστυχώς έτσι είναι.. Ελάχιστοι είναι εκείνοι που έχουν το θάρρος να αντιδράσουν!

Μιλάω για όλο το φάσμα των γενεών 20άριδες-30άριδες-40άριδες-50άριδες-60άριδες κλπ..

(Καλά όλη η γενιά 50-60 είναι εκείνη που καλοβολεύτικε στο δημόσιο και τώρα περιμένει να βγει στη σύνταξη, σιγά μην αντιδράσει!)

Άσε που υπάρχουν μερικοί που πιστεύουν πως δε πρέπει να αντιδράμε καθόλου! Να καθόμαστε σπίτι μας!

"Καλά να πάθουν όλοι όσοι πάνε σε πορείες και τρώνε ξύλο από τα ματ! Αυτή είναι η δουλεία των ΜΑΤ! Να τους ρίχνουν ξύλο! Καλά να πάθουν! Ξύλο!"

 

Δε καταλαβαίνει κανείς πια πως πρέπει να υπάρξει αντίδραση σε αυτό που βιώνουμε τώρα; Πόσο πρέπει να πάει το γάλα, το γιαούρτι και η βενζίνη για να καταλάβουν;; 10€ ??

 

Βγείτε στους δρόμους ρεεεε! Ξυπνάτε!

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνει κανείς πια πως πρέπει να υπάρξει αντίδραση σε αυτό που βιώνουμε τώρα; Πόσο πρέπει να πάει το γάλα, το γιαούρτι και η βενζίνη για να καταλάβουν;; 10? ??

 

Mε 10 ευρώ αύξηση...

 

-Ε,καλάαα!!!Τώρα! Την αντέχουμε την αύξηση...

 

Με 20 ευρώ αύξηση...

 

-Α,ρε τους κε******ς!!! Τα αυξήσανε πάλι!!!Που θα πάει...Καλά,θα κάνω τράκες...θα τη βολέψουμε κάπως...

 

Με 30 ευρώ αύξηση...

 

-Ω,ρε π****η μου!!! Μαρία! Κομμένο το κομμωτήριο,ακούς; Δε σου δίνω...

 

Με 40 ευρώ αύξηση...

 

-!!!!Μα,να μας πεθάνουν θέλουνε; Που να τα βρούμε; Απαράδεκτον!! Αίσχος!!!....ε!!!Παιδιά,λυπάμαι δεν θα πάρετε playstation 3 τις εορτές...Βολευτείτε με το παλιό!

 

Με 50 ευρώ αύξηση...

 

-Α ΝΑ ΠΑ ΝΑ Γ :censored: Ε εσείς και η κουστωδία σας!!! Κ :censored: ΥΠΟΥΡΓΟΙ!!! 50 Ευρώ το κομμάτι ρε κε :censored: δες??? Τι μας περάσατε; Άμα σηκωθώ από το καναπέ μου, θα δείτε τι έχετε να πάθετε...

 

Με 100 ευρώ αύξηση...

 

-Μήηητσοοοο!!!Άκουσες στα κανάλια; Πάλι τ'αυξήσανε! Και δεν έχουμε μια! Πότε θα κουνηθείς από τη πολυθρόνα σου; Φοβάσαι μη σου τη κλέψουνε...;

 

Με 200 ευρώ αύξηση...

 

-Τα παιδιά πεινάνε!!! Θέρμανση δεν έχουμε!!! Φοράμε προ-περσινά ρούχα! Τι θα γίνει με σένα ρε Μήτσο; Πότε θα αντιδράσεις; Πότε θα φερθείς σαν άντρας, επιτέλους γ :censored: ω το στανιό μου;Δεκάρα μια δεν έχουμε και συ ακόμα εκεί-κολλημένος με τα στοιχήματα ΠΡΟ-ΠΟ!!!ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΠΙΑ...

 

Καρντάσια,δεν νομίζω πως θα αντιδράσει εγκαίρως η ελληνική κοινωνία. Λυπάμαι, αλλά πολλά έχουν δει τα μάτια μου και ξέρω...όχι στους δρόμους του αγώνα,αλλά στο καναπέ τη βλέπω την :censored: πλειοψηφία να κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην φταναν ολα τα παραπανω ηρθε και η νεα γενια να καταστρεψει ολους τους αγωνες!

Και εκει που μια φορα στην ιστορια οι πληροφοριες ειναι ανοιχτες για ολους (οσους ψαχνουν) τοσο ευκολα, τα νεα παιδια γιναν 100% παθητικα!

Και τον βιαστη της αδερφης τους να τους βαλις μπροστα και ενα οπλο στο χερι δεν θα πατησουν την σκανδαλη!

Κυριες και κυριοι υποδεχθητε τα Emo (original)

 

 

Οποτε καταληγουμε παλι στο να κανει ο καθενας οτι μπορει απο μονος του γιατι αν περιμενουμε απο το συνολο, θα αργησει τοσο που και να γινει κατι θα το εχουμε ξεχασει.

Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην φταναν ολα τα παραπανω ηρθε και η νεα γενια να καταστρεψει ολους τους αγωνες!

 

ο.κ. Μέρος της γενιάς -όχι όλη!!! Μη τα ισοπεδώνουμε. Αλλά οπωσδήποτε το πρόβλημα αυτό υπάρχει...

 

Και εκει που μια φορα στην ιστορια οι πληροφοριες ειναι ανοιχτες για ολους (οσους ψαχνουν) τοσο ευκολα, τα νεα παιδια γιναν 100% παθητικα!

 

!!!! α μπράβο! Έτσι ακριβώς! Τα διάφορα G-NET(ιντερνετ/καφέ)έχουν κατακλυστεί από νεαρόκοσμο,μερικοί εκ των οποίων κάθονται...και 15 ώρες παίζοντας τα νέα ψηφιακά παιχνία (βάρα τον!!!ρίξτου!!!καθαριστ'ον το κάθαρμα!!!προσπέρασέ τον!!!!ανέβα επίπεδο παραπάνω!!!!) :whistling:

Απορώ μα πως μπορούν;? Τόσες ώρες???? Δε ξέρουν τι σημαίνει ΖΩΗ;;;;

 

Και τον βιαστη της αδερφης τους να τους βαλις μπροστα και ενα οπλο στο χερι δεν θα πατησουν την σκανδαλη!

 

:( εεεεε....μη γίνουμε δα και αμερικανάκια με τέτοιες απόψεις εκδίκησης...

 

Κυριες και κυριοι υποδεχθητε τα Emo (original)

 

:lol:

 

Οποτε καταληγουμε παλι στο να κανει ο καθενας οτι μπορει απο μονος του γιατι αν περιμενουμε απο το συνολο, θα αργησει τοσο που και να γινει κατι θα το εχουμε ξεχασει.

 

 

Λοιπόν. Ξεκινάς μόνος...Αλλά αν στη πορεία διαπιστώσεις πως υπάρχουν κι άλλοι το ίδιο "ενεργητικοί" με σένα, τότε σχηματίζετε έναν πρώϊμο "στρατό"... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αυτό που φοβόμουν..το topic γέμισε! Πολλά λόγια, λίγες πράξεις :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...