Jump to content

Ο κόσμος σήμερα


Janor
 Share

Recommended Posts

Για πες εσύ ρε Janor.. Εσύ έχεις περάσει σε καμιά πράξη;

 

Δλδ αν εγώ έχω κάνει κάτι, θα κάνεις και εσύ? Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα. Αν μπορείτε αλλάξτε λίγο τη φύση σας, εγώ το έκανα. Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το καιρό όπως καταλάβατε, θα τα λέμε σπάνια. Αν νομίζετε ότι ζείτε ευχάριστα με τη συνείδησή σας και ότι έχετε προσφέρει όση βοήθεια χρειάζεται αυτός ο κόσμος, τότε καλή συνέχεια στον lamerικο αγώνα που κάνετε με τα posts. Υπόψην, αν θέλετε να γεμίσετε ακόμα περισσότερο τη μέρα σας, υπάρχει και το IRC και το LineAge και άλλα πολλά που θα βρείτε εξίσου ενδιαφέροντα. Εάν έθιξα τον εγωισμό σας και νιώθετε ότι κάτι πρέπει να γράψετε για να πάρετε την "εκδίκησή" σας, μην μπείτε στον κόπο, δεν αξίζει, ούτε και πρόκειται να το διαβάσω. Συγνώμη αν φάνηκα κάπως ωμός με τα παραπάνω αλλά κάντε μου τη χάρη και σκεφτείτε πιο σοβαρά το topic την επόμενη φορά που θα το ξαναδιαβάσετε και αν δεν σασ άγγιξε, εύχομαι να βρείτε κάτι που θα σας αγγίξει, για να μπορέσετε και εσείς με τη σειρά σας να αγγίξετε τον κόσμο. Από μένα χαιρετίσματα προς το παρόν. Θα τα ξαναπούμε κάποια στιγμή ίσως στο μέλλον :) take care my friends

Link to comment
Share on other sites

Η αλαζονεία είναι μεγάλος εχθρός.

Προσπάθησε να αποβάλεις το συναίσθημα ότι είσαι καλύτερος από τους άλλους, ότι ξέρεις κάτι παραπάνω από τους άλλους, ότι κάνεις κάτι παραπάνω από τους άλλους.

Αυτό ειδικά όταν δεν ξέρεις τους ''άλλους''.

Νομίζεις ότι γνώρισες τον κόσμο από το λίγο που είδες.

Νομίζεις ότι γνώρισες κάποια άτομα (π.χ στο φόρουμ αυτό) από το λίγο που είδες.

Νομίζεις ότι ξέρεις τον εαυτό σου.

Και αυτό σου δίνει την σιγουριά να κριτικάρεις και να κατακρίνεις τους ''άλλους''.

 

 

Κάποιοι άλλοι όμως, γνώριζουν ότι δεν πρόκειται να μάθουν τον κόσμο, ότι συνεχώς θα μαθαίνουν τους άλλους, και ότι ποτέ δεν θα μάθουν ολοκληρωτικά τον εαυτό τους. Γνωρίζουν την μικρότητά τους και αυτό τους ηρεμεί.

 

Ο ''Κόσμος σήμερα'' έγινε έτσι όπως έγινε, όχι λόγω αυτών που γνωρίζουν ότι δεν ξέρουν, αλλά λόγω αυτών που νομίζουν ότι ξέρουν.

 

Όταν δεν μπορείς ή δεν ξέρεις πώς να βελτιώσεις μία κατάσταση, καλύτερα να μην την χειροτερεύεις.

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν εγώ έχω κάνει κάτι, θα κάνεις και εσύ? Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα. Αν μπορείτε αλλάξτε λίγο τη φύση σας, εγώ το έκανα. [...] Αν νομίζετε ότι ζείτε ευχάριστα με τη συνείδησή σας και ότι έχετε προσφέρει όση βοήθεια χρειάζεται αυτός ο κόσμος, τότε καλή συνέχεια στον lamerικο αγώνα που κάνετε με τα posts. Υπόψην, αν θέλετε να γεμίσετε ακόμα περισσότερο τη μέρα σας, υπάρχει και το IRC και το LineAge και άλλα πολλά που θα βρείτε εξίσου ενδιαφέροντα. Εάν έθιξα τον εγωισμό σας και νιώθετε ότι κάτι πρέπει να γράψετε για να πάρετε την "εκδίκησή" σας, μην μπείτε στον κόπο, δεν αξίζει, ούτε και πρόκειται να το διαβάσω. Συγνώμη αν φάνηκα κάπως ωμός με τα παραπάνω αλλά κάντε μου τη χάρη και σκεφτείτε πιο σοβαρά το topic την επόμενη φορά που θα το ξαναδιαβάσετε και αν δεν σασ άγγιξε, εύχομαι να βρείτε κάτι που θα σας αγγίξει, για να μπορέσετε και εσείς με τη σειρά σας να αγγίξετε τον κόσμο. Από μένα χαιρετίσματα προς το παρόν. Θα τα ξαναπούμε κάποια στιγμή ίσως στο μέλλον :) take care my friends

 

To τι κάνει ο καθένας είναι θέμα εντελώς προσωπικό και δε θα καθήσουμε να καυχηθούμε "Α εγώ κάνω! Εσύ τι κάνεις?" Δε μπορείς να μπαίνεις και να λες

Έγινε αυτό που φοβόμουν..το topic γέμισε! Πολλά λόγια, λίγες πράξεις

Βρίσκεσαι σε χώρο συζητήσεων, ανταλλαγής απόψεων και όχι σε χώρο όπου ο καθένας καυχιέται για τις πράξεις του.. Δε ξέρεις τι κάνουμε στην προσωπική μας ζωή και δεν είναι σωστό να κατακρίνεις έμμεσα τα άτομα εδώ μέσα ως αδρανή. Το αν ζούμε ευχάριστα με τη συνείδησή μας και τι συνείδηση έχουμε είναι δικό μας θέμα.

Δεν απαντώ με σκοπό την "εκδίκηση"¨, αν είναι δυνατόν να ζητάμε εκδίκηση εδώ μέσα και να κάνουμε τον χώρο αρένα.. Έλεος πια..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν εγώ έχω κάνει κάτι, θα κάνεις και εσύ? Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το θέμα. Αν μπορείτε αλλάξτε λίγο τη φύση σας, εγώ το έκανα. Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το καιρό όπως καταλάβατε, θα τα λέμε σπάνια. Αν νομίζετε ότι ζείτε ευχάριστα με τη συνείδησή σας και ότι έχετε προσφέρει όση βοήθεια χρειάζεται αυτός ο κόσμος, τότε καλή συνέχεια στον lamerικο αγώνα που κάνετε με τα posts. Υπόψην, αν θέλετε να γεμίσετε ακόμα περισσότερο τη μέρα σας, υπάρχει και το IRC και το LineAge και άλλα πολλά που θα βρείτε εξίσου ενδιαφέροντα. Εάν έθιξα τον εγωισμό σας και νιώθετε ότι κάτι πρέπει να γράψετε για να πάρετε την "εκδίκησή" σας, μην μπείτε στον κόπο, δεν αξίζει, ούτε και πρόκειται να το διαβάσω. Συγνώμη αν φάνηκα κάπως ωμός με τα παραπάνω αλλά κάντε μου τη χάρη και σκεφτείτε πιο σοβαρά το topic την επόμενη φορά που θα το ξαναδιαβάσετε και αν δεν σασ άγγιξε, εύχομαι να βρείτε κάτι που θα σας αγγίξει, για να μπορέσετε και εσείς με τη σειρά σας να αγγίξετε τον κόσμο. Από μένα χαιρετίσματα προς το παρόν. Θα τα ξαναπούμε κάποια στιγμή ίσως στο μέλλον :) take care my friends

 

Δε τη παλεύεις. -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...