Jump to content

Αναστολές vs Taboo


Recommended Posts

Άκουσα σήμερα το πρωί

 

"Έχω αναστολές και όχι taboo. Τα taboo είναι κάτι που πρέπει να το αποβάλλεις, ενώ τις αναστολές όχι. Και εφόσον με τις αναστολές νιώθω ελεύθερος δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να τις αποβάλλω."

 

Συμφωνείτε; Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα taboo;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το να νιώθεις ελεύθερος έχοντας αναστολές είναι αυταπάτη, διότι οι αναστολές είναι εξ' ορισμού περιοριστικές.

Από 'κει και πέρα τα ταμπού δε νομίζω να συνδέονται ευθέως με τις αναστολές. Μια αναστολή μπορεί να 'ναι θέμα ταμπού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και το αντίστροφο...

Link to comment
Share on other sites

Ταμπού ...

 

Η λέξη taboo προέρχεται από τις γλώσσες της Πολυνησίας και

υποδηλώνει τόσο το απαγορευμένο όσο και το ιερό.

 

Σε προέκταση, οι ανθρωπολόγοι αποκαλούν «ταμπού» τις απαγορεύσεις θρησκευτικού,

μαγικού ή δεισιδαιμονικού χαρακτήρα, που δε βασίζονται σε καμιά ορθολογική παρακίνηση.

 

Τα ταμπού ρύθμιζαν στους πρωτόγονους πολιτισμούς τις σπουδαιότερες πλευρές

της ζωής του ανθρώπου και πρώτα απ' όλα εξασφάλιζαν την τήρηση των συλλογικών κανόνων.

Υπολείμματά τους διατηρούνται σε όλες τις θρησκείες.

 

 

Αναστολη

 

συγκράτηση, σταμάτημα

 

 

αυτα πανω κατω τι ειναι το καθενα

 

 

απο κει και περα κατα την ταπεινη μου αποψη

το taboo ειναι αναστολη αλλα οχι και παντα η αναστολη ειναι taboo

 

επισης σχετικα με το θεμα αναστολη - taboo και περι ελευθεριας

φυσικο ειναι κανεις ανθρωπος να μην ειναι απολυτα ελευθερος οταν εχει taboo και αναστολες

απο κει και περα η απολυτη ελευθερια πραξεων δεν δημαινει και κατι το "καλο" ειδικα οταν δεν σεβαισε τον διπλανο σου και δεν εισαι ενταξει απεναντι του (αυτα περι απολυτης ατομικης ελευθεριας)

 

απο κει και περα οταν μιλαμε για απολυτη συλλογικη ελευθερια μιλαμε για ενα συνολο ανθρωπων που σεβονται ο ενασ τον αλλον και υπαρχει αλληλοβοηθεια και τα λοιπα

σε μια τετοια συλλογικη ελευθερια δεν μπορει να λειτουργισει το συνολο αν υπαρχουν taboo και αναστολες

Link to comment
Share on other sites

γνώμη αλλά φίλτατε johny αναστολή είναι και να μην παίρνεις ναρκωτικά. θα αρχίσεις τα ναρκωτικά για να μην έχεις αναστολές;;; ή το σεξ χωρίς προφυλάξεις για κάτι τέτοιο;;; δεν το νομίαω εκτός και αν ΄δεν σέβεσαι την προσωπικότητα σου και το σώμα σου. αναστολή είναι περισσότερο περιορισμός που βάζουμε εμείς στον εαυτό μας και συνήθως είναι λογικός περιορισμός ενώ ταμπού είναι κυρίως κοινωνικός περιορισμός. πιστεύω πως αναστολές πρέπει να τις κρατάμε σε κάποιον βαθμό αλλά δεν διαφωνώ πως πάμπολλες απο αυτές είναι βλακώδης. είμαι υπερ της κατάρριψης οτιδήποτε που περιορίζει την ελευθερία μας και την προσωπική μας γνώμη αρκεί το θέμα να μην είναι επιβλαβές και αυτοκαταστροφικό

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το να νιώθεις ελεύθερος έχοντας αναστολές είναι αυταπάτη, διότι οι αναστολές είναι εξ' ορισμού περιοριστικές.

 

Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω απολύτως με το sevando. Οι αναστολές μπορεί να είναι περιοριστικές αλλα δε πιστεύω ότι περιορίζουν την ελευθερία σου. Αντιθέτως σε κάνουν να σέβεσαι τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα εμενα νομιζω οτι αναστολη ειναι κατι πολυ προσωπικο δηλαδη τι θεωρεις εσυ "απαγορευμενο" " μη ορθο" taboo απο την αλλη, εχω στο μυαλο μου μεσα τι θεωρει η κοινωνια " μη ορθο" :rolleyes7:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά διαχωρίζω το θέμα των αναστολών από το θέμα των επιλογών, διότι η σκοπιμότητα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση. Άλλο αναστολές λοιπόν και άλλο προσωπικά όρια, κατά τη δική μου γνώμη τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το να μην πηγαίνεις για παράδειγμα με 5-6 κάθε βράδυ λόγω αναστολών, κι όχι λόγω προσωπικών ορίων, πιστεύεις ότι τιμά κάποιον;

Εγώ πιστεύω ότι οι επιλογές και οι αναστολές είναι δύο πράγματα που συμβαδίζουν, δεν διαχωρίζονται. Αποφασίζεις και επιλέγεις βάζοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου τις αναστολές.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι τα ταμπού δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τις αναστολές του καθενός, και εάν πιστεύει κάποιος το αντίθετο θα πρέπει καλύτερα να ψάξει περισσότερο το θέμα.....

 

Ελεύθερος ο καθένας νιώθει διαφορετικά. Προσωπικά εγώ νιώθω ελεύθερος κάνοντας ότι θέλω και λέγοντας ότι θέλω στα ευθεία χωρίς αναστολές ή ταμπού ή οτιδήποτε άλλο. Εσύ ή κάποιος άλλος ίσως να μην ένιωθε ελεύθερος αλλά εντελώς βλάκ*ς.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα το πρωί

 

"Έχω αναστολές και όχι taboo. Τα taboo είναι κάτι που πρέπει να το αποβάλλεις, ενώ τις αναστολές όχι. Και εφόσον με τις αναστολές νιώθω ελεύθερος δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να τις αποβάλλω."

 

Συμφωνείτε; Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα taboo;

Όποιοι το δήλωσαν αυτό, μάλλον δεν ξέρουν ούτε το τι είναι οι αναστολές, ούτε το τι είναι τα ταμπού.

Κατ' αρχήν και οι αναστολές περιορίζουν την ελευθερία, άρα δεν μπορεί κανείς να "νιώθει ελεύθερος" με αυτές. Μπορεί να έχει μάθει να ζει μ' αυτές, να τις έχει αποδεχθεί, να μην "υπάρχει λόγος να προσπαθήσει να τις αποβάλλει" αλλά ελεύθερος...;;; Στην πραγματικότητα και τα δύο περιορίζουν την ελευθερία, για διαφορετικούς λόγους.

Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα ταμπού, αλλά έχουν και κοινά χαρακτηριστικά. Μπορούμε π.χ. να δούμε τα ταμπού ως "κοινωνικές" αναστολές. Από την άλλη, οι μεν αναστολές είναι προϊόντα ψυχολογικών εμπειριών ("τραυματικών" ας πούμε) που βιώθηκαν από το ίδιο το πρόσωπο. Προέχονται από "μέσα". Ενώ τα δε (ταμπού) είναι κοινωνικές επιταγές (απαιτήσεις) με θρησκευτικό-φιλοσοφικό περιεχόμενο που επιβάλλονται από "έξω" από τον άνθρωπο.

Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι τα ταμπού ξεκίνησαν κάποτε ως οι "αναστολές" ενός ανθρώπου - αλλά αυτό είναι απλά μια πιθανότητα, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Ακόμα, το "εσωτερικό" περιεχόμενο των αναστολών είναι διαφορετικό ή πιο καλά... δεν υπάρχει στις αναστολές εσωτερικό περιεχόμενο είναι περισσότερο ένα είδος ψυχολογικών εξαρτημένων αντανακλαστικών και δεν είναι "ενεργειακά" κερδοφόρες, μάλλον δείχνουν χαμηλή "ενεργειακή" σταθμη. Τα ταμπού (βλπ. kiko)οριοθετώντας το "ιερό" και το "βέβηλο" μιας πράξης επιχειρούν να "αντλήσουν" εσωτερική ενέργεια μέσα από την αυτοσυγκράτηση κτλ.

Τέλος, η απελευθέρωση από τις αναστολές είναι πιο συχνά ευεργετική ως απελευθέρωση καθ' αυτή, ενώ η απελευθέρωση από ταμπού συχνά αγνοεί κάποια χρήσιμη λαϊκή-παραδοσιακή "σοφία" και είναι ευεργετική περισσότερο στις περιπτώσεις που ξέρει κανείς τι κάνει, διαφορετικά δεν είναι πάντα "απελευθερωτική", μπορεί το ίδιο "απελευθερωτική" να είναι και η τήρησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα το πρωί

 

"Έχω αναστολές και όχι taboo. Τα taboo είναι κάτι που πρέπει να το αποβάλλεις, ενώ τις αναστολές όχι. Και εφόσον με τις αναστολές νιώθω ελεύθερος δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να τις αποβάλλω."

 

Συμφωνείτε; Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα taboo;

 

Εχτες το βραδυ ακουσα..Εχω αναστολες σε πολλα,,αλλα οταν πινω δεν παιρνω χαμπαρι,μου βγαινει ο αλλος μου εαυτος και κανω "τρελες" :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άκουσα σήμερα το πρωί

 

"Έχω αναστολές και όχι taboo. Τα taboo είναι κάτι που πρέπει να το αποβάλλεις, ενώ τις αναστολές όχι. Και εφόσον με τις αναστολές νιώθω ελεύθερος δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να τις αποβάλλω."

 

Συμφωνείτε; Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα taboo;

Εγώ πάντος δεν αποβάλλω τίποτα από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα το πρωί

 

"Έχω αναστολές και όχι taboo. Τα taboo είναι κάτι που πρέπει να το αποβάλλεις, ενώ τις αναστολές όχι. Και εφόσον με τις αναστολές νιώθω ελεύθερος δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να τις αποβάλλω."

 

Συμφωνείτε; Οι αναστολές είναι κάτι διαφορετικό από τα taboo;

 

 

Κατ' αρχήν το να νιώθεις ελεύθερος έχοντας αναστολές είναι αυταπάτη, διότι οι αναστολές είναι εξ' ορισμού περιοριστικές.

Από 'κει και πέρα τα ταμπού δε νομίζω να συνδέονται ευθέως με τις αναστολές. Μια αναστολή μπορεί να 'ναι θέμα ταμπού αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και το αντίστροφο...

 

Λοιπόν, έτσι όπως το βλέπω....τι αναστολές, τι ταμπού...και τα 2 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ!

Έξοχο παράγειγμα,είναι το επίκαιρο θέμα του "συμβόλαιου ελεύθερης συμβίωσης". Ένα "χαρτί πολιτικού γάμου" ουσιαστικά -χωρίς καν να κάνεις τα ληστρικά έξοδα που απαιτούνται για έναν συνηθισμένο θρησκευτικό γάμο-το υπογράφεις και την κάνεις όμορφα-όμορφα για άλλες παραλίες...

ΟΜΩΣ για τούτη τη..."καινοτόμο" ιδέα (που στην Ευρώπη έξω,δεν είναι ασφαλώς!),όσο αυτονόητη (;) και ανθρωπιστική (;)κι αν είναι, συνάντησε σφόδρες αντιδράσεις από...ξέρετε ποιούς! Τα ταμπού δημιουργούνται βάσης μιας σειράς ψυχολογικοκοινωνικών παραγόντων,αναμεσά τους και ο παράγοντας "αναστολή". Άλλοι παράγοντες που συνδέονται με το ΤΑΜΠΟΥ,εκτός της αναστολής, είναι η προκατάληψη, η άγνοια, η μικρομαδοποίηση, κ.τ.λ..

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...