Jump to content

Υπολογιστής για φωτορεαλισμό!


 Share

Recommended Posts

Γειά σε όλους!

Το Πάσχα του 2007 αγόρασα απο Πλαίσιο ένα Laptop (2G DDRAM,, 160GB HD, Intel Core Duo 2GHz ΑΤΙ Mobility radeon 1600 256 card memory,Vista home premium. (Ναι ναι ακόμα τον πληρώνω!!!) Μια απο τις απαιτήσεις της δουλειάς μου είναι ο φωτορεαλισμός (Architectural desktop 2007 + 3dviz).

Επειδή όμως α) Τα vista μου τσακισαν το νευρικό σύστημα , συμβατότης 00000. blue screen 10000

β) Μου ζητήθηκε δουλειά με 22 δυώροφα νησιώτικα σπιτάκια σε ένα χωράφι με φωτορεαλισμό εξωτερικά μόνο ευτυχώς και το μηχάνημα $#@%crash boom bang #$%@& μόνο που δεν με χαστούκισε.

Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω έναν καινούριο desktop υπολογιστή - workstation όμως το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι απαιτείται για τέτοιες δουλειές.

Χρειάζεται ένας υπολογιστής με "μπαλάκια" νά τι ξέρω. Επειδή όμως απο όπου παίρνω προσφορές έχω την εντύπωση οτι πρώτον με κοιτούν σαν να μιλάω κινέζικα όταν τους εξηγώ γιατί το θέλω (να μου πείς πωλητές είναι οι χριστιανοί όχι αρχιτέκτονες) και δεύτερον κάποιοι απο αυτούς προσπαθούν απεγνωσμένα να μου πουλήσουν ΄κάτι που η διαίσθηση μου και η μέχρι τώρα λογική μου μου λέει οτι δεν κάνει. έχω υπολογίσει περίπου να διαθέσω , εως και 3.000 ? άν αυτό απαιτείται για να κάνω σωστά την δουλειά μου - Εργαλείο είναι.

Άν λοιπόν κάποιος απο το Forum έχει κάποια άποψη - ασχολείται - μπορει να βοηθήσει

Please welcome!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο τεράστια λάθη για αρχή:

1) ΔΕΝ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ!

2) Δεν αγοράζουμε φορητό υπολογιστή για τόσο βαριές δουλειές, όπως αυτές της γραφιστικής/σχεδιασμού.

 

Αυτό που θέλεις είναι ένα Desktop PC του οποίου τα κομμάτια θα επιλέξεις εσύ και στο οποίο ακόμα και αν βάλεις Vista, να έχει τις προδιαγραφές να τα σηκώσει. Γενικά όμως, και με XP SP2 νομίζω πως την κάνεις τη δουλειά σου.

Δώσε τεράστιο βάρος σε μνήμη, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και οθόνη. Μόνο γι' αυτά θα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον κανα χιλιάρικο, αν θέλεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα για τη δουλειά που θες να κάνεις.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Johnny

 

1ον ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ

2ον ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ

 

Δυστυχώς καποιοι παράγοντες εκείνη την εποχή συνέβαλλαν στο να κάνω και τα δυο λάθη!

Ας πουμε οτι για το πρώτο ήταν ότι μπορουσα να διαθέσω την δεδομένη στιγμη 1300 ? και να έχω αυτά τα χαρακτηριστικά και το πλαισιο ήταν το μόνο που δεχθηκε την κάρτα που είχα!

Για το δευτερο χρειαζόμουν ένα υπολογιστή που πάει παντού γιατί κάνω παρουσίαση σε αυτόν κάποιες φορές συν οτι όταν ανεβαίνω Αθήνα δεν χάνω τις δουλείες μου. (δουλεύω μόνη και έτσι δεν με παίρνει η κοπάνα)

Εφόσον όμως τώρα έχω έναν φορητό οπου με διευκολύνει σε αυτά μπορώ να κοιτάξω για μηχάνημα καλύτερο! Εχω ακούσε οτι μπορώ να βάλω δυο κάρτες γραφικών. Τι κερδίζω με αυτό? και επίσης Αλλη μια ερώτηση που θέλω να πώ

what about Mckintosh???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες γραφικών για να αξιοποιείς τις επιδόσεις του συνδυασμού τους. Φυσικά σε αυτή την περίπτωση θα κοιτάξεις και για μια καλή μητρική. Επεξεργαστής 2 πυρήνων (ή και 4 για τη δουλειά που θες), 4GB μνήμη για αρχή και οθόνη τουλάχιστον 19''. Για τα υπόλοιπα, βλέπεις...

Ένα καλό μαγαζί που θα σου πρότεινα είναι το e-shop.

Τώρα για Mac που ρωτάς, πιο αρμόδιος να απαντήσει είναι ο τράγος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

Φαντάζομαι θα πέσουν και άλλες απόψεις ! Εδώ θα είμαι!!!

Ενισχύσατε με συμβουλές για τον ευγενικό αυτό σκοπό! :)

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι αρμοδια να σου πω για υπολογιστες... ο φωτορεαλισμος δεν ειναι σχετικα μικρο προγραμμα?(πιανει λιγο χωρο σε μνημη...) εννοω οτι απλα μια 19 " οθονη θα κανει. απο pc τωρα και εγω στο e-shop θα σου προτεινα να κοιταξεις γιατι κ εμενα απο το πλαισιο ειναι το pc και ενω παιρνουμε ολα τα αλλα απο εκει τα notebooks ειναι μουφα...

Edited by comali
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558252) INTEL CORE 2 DUO E8500 3.16 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX 253.01 ?

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.700072) INNOVATOR MIDI TOWER LC323-20 450W BLACK SILVER 39.00 ?

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.515617) POWERCOLOR RADEON HD3870 Χ2 1GB PCI-E RETAIL 389.90 ?

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.510645) SAPPHIRE RADEON HD3870 Χ2 1GB GDDR3 PCI-E RETAIL 395.00 ?

 

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.554031) CORSAIR XMS2 DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 (800MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT 110.00 ?

(2 temaxia)

220.00 ?

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.301751) SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3160815AS 160GB SATA2 42.99 ?

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303789) WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500GB SATA2 94.00 ?

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522596) ASUS STRIKER II FORMULA 281.20 ?

 

Αξία προϊόντων:

1715.10 ?

 

τωρα για οθονη πληκτολογια και λοιπα τα αναλαμβανεις εσυ

 

εγω εκατσα και σου εφτιαξα μια προσφορα απο e-shop που πιστευω οτι το μηχανημα αυτο θα σου δουλεψει

 

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες κάρτες γραφικών kiko! :cheerful:

Αν και για 6? διαφορά, χαλαρά η SAPPHIRE RADEON HD3870 είναι η καλύτερη επιλογή.

Βέβαια της έβαλες σχετικά μικρό τροφοδοτικό, ιδίως με τέτοια κάρτα αλλά και με ό,τι άλλο βάλει πάνω, 550W τουλάχιστον τα θέλει.

Για οθόνη, θα πρότεινα κάποια LG 22'' που είναι αρκετά φτηνές και με καλή εγγύηση. Εκτός κι αν θες μια πλέον κορυφαία οθόνη, οπότε κοιτάζεις κάτι σε EIZO (...και ξοδεύεις μια περιουσία φυσικά :P ).

Κατά τ' άλλα μια χαρά σύστημα φαίνεται. Κάτι τέτοιο θα διαλέξω κι εγώ δλδ, όταν θα μου πέσει το joker! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

johnny αφου τον θελει για τετοια δουλεια και μαλιστα απαιτιτικη τις εβαλα και τις δυο αυτες καρτες ωστε απο αυτη την αποψη να ειναι πολυ χαλαρη σε συναρτηση με 8 gb ram :P

 

και αφου εχει τα χρηματα να τα διαθεσει ας κανει την δουλεια της χαλαρα

περι του τροφοδοτικου εχεις δικιο

 

τωρα περι οθονης δεν θα ελεγα οτι αξιζει EIZO (πολλα λεφτα και ιδιο chip με αλλες) , lg και sony νομιζω φορανε το ιδιο chip

 

ναι μια χαρα συστημα αλλα μονο αν εχεις τα λεφτα γι αυτο :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικά ευχαριστώ ! Με βοηθάτε πολύ και μάλλον θα επισπέυσω τη διαδικασία (Τα έχω πάρει κρανίο με τα vista -δεν ήξερες δεν ρώταγες?- δεν έχω λέει δικαιοδοσία να διαγράψω τα αρχεία που έχω δημιουργήσει εγώ!!!!) Επειδή συμβαίνουν και άλλα πολλά. Θα σας δώ αύριο. Πάω για Format!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!! ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ ΣΤΑ VISTA

Τώρα επειδή προσπαθώ να κάνω back up τα αρχεία και γινεται πανικός!

Brain damage :Total

Πάω να φτιάξω 25.000 ρακόμελα να κουλάρω λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΕ MAC!

 

Τεσπα, χωρίς αστεία, το μόνο κριτήριο είναι να υπάρχουν διαθέσιμα για mac τα προγράμματα με τα οποία κάνεις τη δουλειά σου. Αν υπάρχουν για Mac OS X (προσοχή στο Χ στο τέλος) τότε μη φοβάσαι τίποτα. Mac Pro και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...