Jump to content

Ψυχή η ψυχές;


Recommended Posts

Παιδιά έλαβα email απο γαλλία μόλις. Ο τίτλος είναι "SOUS LE CHÊNE DES DRUIDES" και ο συγγραφέας "Yves Berthou" Συγνώμη για το μπέρδεμα που σας προξένησα αλλά δεν θυμόμουν ακριβώς. Κοντεύω και 40 χρονών ο άνθρωπος. Που μυαλό;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και στη Σιδηρα Διαθηκη αναφερει μια ανεαη παλι μεταξυ 2 πλευρων ομως δεν οριζει ποια η καλη και ποια οχι, απλα αναφερει πως η συμπεριφορα ειναι η ιδια.

Ομως εκει η ψυχη (αντρικη - κοκκορας ειναι ο χαρακτηρας) ξεναγειται σε ενα αλλο επιπεδο του κοσμου απο εναν δαιμονα..

Η ψυχη μαθαινει και κατι απο καθε κατασταση (και εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ μεσα) δεν ταυτιζεται ομως.

Link to comment
Share on other sites

Απλά όπως είπες κι εσύ ο καθένας έχει τη θεωρία του, ανάλογα με την φιλοσοφία του και τα πιστεύω του. Είμαι λάτρης των Δρυίδων και από αυτούς μαθαίνω και επηρεάζομε.

 

Περίεργο...Κι εγώ είμαι λάτρης των Δρυϊδων,αλλά αυτά που γράφεις μου φάνηκαν κομματάκι "ξένα" σε σχέση με την πάγια/γενικότερη δοξασια τους! Από βιβλία εκδόσεων Κυβέλη και Τετρακτύς και άλλων που εχω,δεν διέκρινα τέτοιο στίγμα...Μάλιστα, αυτά μοιάζουν για..."εναλλακτικό δρυϊδισμό"! Μήπως διαβάζεις κείμενα σύγχρονων "δρυϊδων" που ανήκουν σε νεότερα τάγματα (όπως αυτά της Γαλλίας και του Ηνωμένου Βασίλειου); Εαν ναι-δυστυχώς, δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω περισσότερα σχετικά & αναλυτικά και επομένως εδώ πέρα κινδυνεύω να βγώ :offtopic: ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλαβα email απο γαλλία μόλις. Ο τίτλος είναι "SOUS LE CHÊNE DES DRUIDES" και ο συγγραφέας "Yves Berthou" Συγνώμη για το μπέρδεμα που σας προξένησα αλλά δεν θυμόμουν ακριβώς. Κοντεύω και 40 χρονών ο άνθρωπος. Που μυαλό;

 

 

...και έπειτα,γιατί δεν πας σε κεντρικο βιβλιοπωλείο της Αθήνας (ξέρεις ποιο-φαντάζομαι-τι εννοώ)να βρεις το εν λόγω του Ύβ Μπερτού; Αυτό ΗΔΗ έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ("ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΩΝ ΔΡΥΪΔΩΝ" -Β'έκδοση-2002-των εκδόδεων ΤΕΚΤΡΑΚΤΥΣ)! :smilewink:

 

Χαρακτηριστικό απόσπασμα του βιβλίου:

 

"δυο παιδιά που έχουν γονιμοποιηθεί από το ίδιο σπέρμα

μέσα στο ίδιο λεπτό,στη μήτρα μιας γυναίκας μπορεί να είναι

όμοια και στο σώμα και στο πνεύμα -Συχνότερα όμως, θα είναι

όμοια στο σώμα αλλά διαφορετικά στο πνεύμα, ή επίσης θα είναι

φίλοι στο πνεύμα,αλλά διαφορετικοί στο σώμα..." (σελ.58 του ίδιου βιβλίου)

Edited by Ingmar
Link to comment
Share on other sites

...και έπειτα,γιατί δεν πας σε κεντρικο βιβλιοπωλείο της Αθήνας (ξέρεις ποιο-φαντάζομαι-τι εννοώ)να βρεις το εν λόγω του Ύβ Μπερτού; Αυτό ΗΔΗ έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ("ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΩΝ ΔΡΥΪΔΩΝ" -Β'έκδοση-2002-των εκδόδεων ΤΕΚΤΡΑΚΤΥΣ)! :smilewink:

 

Χαρακτηριστικό απόσπασμα του βιβλίου:

 

"δυο παιδιά που έχουν γονιμοποιηθεί από το ίδιο σπέρμα

μέσα στο ίδιο λεπτό,στη μήτρα μιας γυναίκας μπορεί να είναι

όμοια και στο σώμα και στο πνεύμα -Συχνότερα όμως, θα είναι

όμοια στο σώμα αλλά διαφορετικά στο πνεύμα, ή επίσης θα είναι

φίλοι στο πνεύμα,αλλά διαφορετικοί στο σώμα..." (σελ.58 του ίδιου βιβλίου)

 

Το αγόρασα σήμερα (από το γνωστό βιβλιοπωλείο). Πολλά αποσπάσματα υπήρχαν και στο γαλλικό βιβλίο που έλεγα πριν. Στην σελίδα 60 κάτι πάει να πει πάνω σε αυτό που λέω αλλά μετά ξεφεύγει κατά πολύ και το πάει αλλού το θέμα.

Πάντως τα βιβλία λειτουργούν απλώς σαν ερεθίσματα στο να βγάλουμε δικά μας συμπεράσματα τα οποία μπορεί να είναι σωστά μπορεί και λάθος. Όπως είπα και σε προηγούμενο post μπορεί να είμαι εγώ λάθος σε αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελληνική μετάφραση αναφέρει αυτό για τις δύο ψυχές που είπες προηγούμενος;

 

Εκει που το γαλλικό λέει για ψυχές το ελληνικό λέει για πνεύματα που κατοικούν στο ανθρώπινο σώμα. Και αναφέρει για δύο η και τρια πνεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περισσότερο από το πού την είδε ή ποιός την διατύπωσε την θεωρία αυτή (ό,τι και να ήταν αυτός) ή ακόμα ακόμα αν όντως έχει διατυπωθεί αλλού μία τέτοια θεωρία, θα με ενδιέφερε περισσότερο το πού στηρίζει μία τέτοια άποψη ο φίλος μας ο shadowlord και να συζητήσουμε το γιατί τα επιχειρήματά του δεν είναι βάσιμα.

 

Ομολογουμένως και εγώ έχω συνηθίσει στην ιδέα μίας μόνο ψυχής (πολυδιάστατης), με την οποία ιδέα μάλιστα βολεύομαι.

Δεν μπορώ να βρω όμως το γιατί αυτό που λέει η άλλη άποψη είναι λάθος (άσχετα αν την δέχομαι ή όχι).

Όπως στο κάτω κάτω δεν μπορώ να βρω και το γιατί η δική μου άποψη είναι σωστή.

 

Πιστεύω ότι είναι σωστή διότι έτσι ''νοιώθω''. Δεν μπορώ όμως να το χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα, διότι αν η ψυχή είναι όπως την νοιώθει ή όπως πιστεύει ο καθένας, δεν υπάρχει και λόγος να το συζητάμε.

 

Αντί λοιπόν να εκφράζουμε απλώς την άποψή μας, καλό θα ήταν να την στηρίζουμε ή έστω να καταρρίπτουμε την αντίθετη άποψη. Και όχι φυσικά με την αιτιολογία ''έτσι έλεγαν οι τάδε...''

 

Θα σε πείραζε να αναλύσεις (στηρίξεις) λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου φίλε Shadowlord; Το βρίσκω πραγματικά ενδιαφέρον....

Link to comment
Share on other sites

Εκει που το γαλλικό λέει για ψυχές το ελληνικό λέει για πνεύματα που κατοικούν στο ανθρώπινο σώμα. Και αναφέρει για δύο η και τρια πνεύματα.

Συνεπώς πνεύματα ως νόηση/προσωπικότητα. Όχι ψυχή. Γιατί άλλο το πνεύμα και άλλο η ψυχή.. δεν είναι ισοσταθισμένα πράγματα. Και μη βασίζεσαι σε έναν συγγραφέα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς πνεύματα ως νόηση/προσωπικότητα. Όχι ψυχή. Γιατί άλλο το πνεύμα και άλλο η ψυχή.. δεν είναι ισοσταθισμένα πράγματα. Και μη βασίζεσαι σε έναν συγγραφέα.. :)

 

Δεν βασίζομαι σε κανένα συγγραφέα Sabrina απλώς ερεθίσματα παίρνω και αναπτύσσω ένα βήμα παραπάνω κάποιες θεωρίες.

Και όπως είπα το γαλλικό έλεγε ψυχές και το ελληνικό πνεύματα. Χαθήκαμε στη μετάφραση μου φαίνεται. Αν και για μένα ψυχή και πνεύμα το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα, ο εκκινών του θέματος ουσιαστικά εννοεί με τον όρο "ψυχή" την πνευματική πολυπλοκότητα του ατόμου, τους διαφορετικούς εαυτούς (κοινός, ανώτερος, εσώτερος και σκοτεινός εαυτός) που αντιμάχονται για την κύρια επιρροή στην ψυχή του ατόμου.

 

Τώρα θα μου πείτε "κολλάμε σε έννοιες" βέβαια, μα "δυστυχώς" χρειάζονται οι ρημάδες οι λέξεις για να συννενοούμαστε. Μπορούμε να μιλάμε λοιπόν για μια "μάχη πνεύματος/πνευμάτων", πτυχών ή αλλιώς εαυτών, με βραβείο; Ποια πτυχή του ατόμου θα χαρακτηρίσει τον χαρακτήρα και την ψυχή του ατόμου.

 

Πολλές φορές να συναισθήματα φορτίζονται και μαζεύονται λόγω έντονων ερεθισμάτων, κυρίως σε άτομα με κλειστό και εσωστρεφή χαρακτήρα. Φτάνουν λοιπόν πολλές φορές αυτά τα συναισθήματα να υπερφορτώνουν το άτομο και να ξεσπούν, σε τέτοιο βαθμό, που συναντάμε περιπτώσεις "άλλου ανθρώπου".

 

Εν τέλει, αν υποθέσουμε ότι στην ουσία μιλάμε για πολυπλοκότητα και πολυπνευματικότητα μιας ψυχής, θα συμφωνήσω με αρκετούς προλαλίσαντες.

 

ΑΥΤΑ! :ghost:

 

--~ Α.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο το πήρα αυτούσιο απο την wikipedia. Είναι πολύ κοντά σε αυτό που λέω.

 

Όπως και σε άλλα μέρη, έτσι και στην Κίνα οι απόψεις περί ψυχής ποικίλουν. Ένα κείμενο του 535 π.Χ. αναφέρει την ύπαρξη δύο ψυχών στον άνθρωπο, δοξασία που είναι επηρεασμένη από τη θεωρία των αντίθετων αλλά και συμπληρωματικών δυνάμεων γιν και γιανγκ. Η κατώτερη ψυχή ονομάζεται πο, έρχεται σε ύπαρξη όταν αρχίζει η ζωή του ανθρώπου και σχετίζεται με τις σωματικές λειτουργίες και επιθυμίες. Η ανώτερη ψυχή ονομάζεται χουν, εμφανίζεται μετά την πο και είναι η έδρα της συνειδητότητας και της νόησης. Με τον θάνατο του σώματος, η κατώτερη επιστρέφει στη γη και η ανώτερη στον ουρανό. Εντούτοις, ένας βίαιος θάνατος θα μπορούσε να κάνει την πο και τη χουν να μείνουν στον κόσμο των ζωντανών για να πάρουν εκδίκηση.

 

Η σελίδα με διάφορες απόψεις είναι εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον, ομως το βλεπω διαφορετικα (προσωπικη αποψη).

Το πο το αντιλαμβανομαι ως τους ερεθισμους του εγκεφαλου οταν εκπληρωνονται οι σωματικες επιθυμιες, οι πειρασμοι οπως τις ονομαζει ο χριστιανισμος.

Η μονη σχεση που εχει με την Ψυχη (Χουν) ειναι αυτη της δωροδοκιας, ωστε να μην μπει στη μεση..

Δεν κατεχει νοημοσυνη, μονο εφυια (να κανω πασα κ στο τοπικ μ..:P)

 

2.καπως off topic (οχι ομως αν συνδιαστει με το θεμα με εναν τροπο που δεν εξηγω αμεσα)

Υστερα απο πολυ χασιμο χρονου αγρυπνωντας μου ηρθε μια ιδεα περι ισορροπιας, ειναι η κατασταση αναμεσα στην εντροπια και τη εκτροπια (αν υπαρχει ως λεξη, οταν καποιος εκτρεπεται), αναμεσα στην ντροπη (εντροπια συντομα γραμμενη με λιγο πιο αυθαιρετη εννοια) και στον μη συμερισμο συναισθηματων.

Και τα δυο χρειαζονται, χρειαζεται ομως και ο σωστος χειρισμος τους.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Η κατώτερη ψυχή ονομάζεται πο, έρχεται σε ύπαρξη όταν αρχίζει η ζωή του ανθρώπου και σχετίζεται με τις σωματικές λειτουργίες και επιθυμίες. Η ανώτερη ψυχή ονομάζεται χουν, εμφανίζεται μετά την πο και είναι η έδρα της συνειδητότητας και της νόησης.

 

Χμμμ... τελικά αυτή η θεωρία μου φέρνει στο μυαλό τις απόψεις του Φρόυντ περί Εγώ, Υπερεγώ και Id.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ αν ο άνθρωπος δεν έχει μόνο μια ψυχή αλλά δύο η και παραπάνω; Τι εννοώ με αυτό. Βλέπουμε κάποιον ο οποίος είναι ένας γλυκύτατος κι ευγενικός άνθρωπος που λατρεύει την οικογένεια του και δεν πειράζει ούτε μυρμήγκι. Ξαφνικά ένα πρωί αρπάζει ένα όπλο και σκοτώνει όλοι του την οικογένεια χωρίς να νιώσει κανέναν οίκτο. Μπορεί να μετανιώσει αν συνειδητοποιήσει τι έκανε αλλά μπορεί και όχι. Οι περισσότεροι σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάνε για ψυχολογικά προβλήματα και διάφορα τέτοια. Μήπως όμως γεννιόμαστε με δύο ψυχές μια φωτεινή και μια σκοτεινή και σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας η μια παλεύει με την άλλη για το πια θα υπερισχύσει;

 

Τι ειναι η ψυχη? μια λεξη μονο

Σου συνιστω αν θελεις να διαβασεις την θεωρεια του Γκωταμα Βουδα περι μη-ψυχης,μη-εαυτο (Anatma)

 

Και ενα σχολιο για την υπογραφη σου..σε λενε αθεο με το χριστιανικο τους νου και εχουν δικιο :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...