Jump to content

Ψυχή η ψυχές;


Recommended Posts

Οπως και στη ταινια :στο μυαλο του Τζον Μαλκοβιτς, ο ανθρωπος εχει μια ψυχη, την οποια καταφερνει να χαλιναγωγησει επειτα απο καποιες εμπειριες (εκει ελεγε απλα υστερα απο μια ηλικια), ολοι μας εχουμε αναπτυξει μια συνειδηση (ασχετο το ποια ειναι του καθενα) που λειτουργει σαν μια επιτροπη που "ζυγιζει" δεδομενα και αποφασιζει για τις πραξεις μας και τα αποτελεσματα των.

Η επιτροπη αυτη αποτελειτε απο εμπειριες που λειτουργουν ως παραδειγματα καταστασεων (απο γονεις ως το πουλι π πεφτει απο τη φωλια και τις πετρες του ποταμου που παρασερνει την ανοιξη το πολυ νερο - ΟΧΙ μονο ανθρωπινες), αναλογες με τις εμπειριες ειναι οι διαφορες κατευθηνσεις της ζωης μας κατα την διαρκεια της.

 

Γενικα μη ψαχνεις λογικη στον αριθμο των ψυχων, κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια, το θεμα ειναι το πως νιωθεις βασικα, αν πιστευεις πως εχεις μια τοτε αυτη εισαι εσυ και οι επιλογες ειναι καθαρα δικιες σου, αν πιστευεις πως παλευεις αναμεσα σε δυο τοτε (για εμενα) ειναι σαν να μην ανηκεις καπου, ουτε καν στον εαυτο σου..

Αν ομως θες να το αναλυσεις απλα σκεψου πως ολοι μας ανηκουμε στον Κοσμος, και ο Κοσμος ανηκει σε εμας..

Ολοι μοιραζομαστε την ιδια ψυχη, οχι σε μερη αλλα στο συνολο της.

Ο καθενας διαλλεγει οτι θελει, και για να το κατακτησει χρειαζεται κοπο, οχι παλη (παλη με αντιπαλο τον εαυτο του - τον υλικο, εξ ου και οι αμαρτιαι, Υβρις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ αν ο άνθρωπος δεν έχει μόνο μια ψυχή αλλά δύο η και παραπάνω; Τι εννοώ με αυτό. Βλέπουμε κάποιον ο οποίος είναι ένας γλυκύτατος κι ευγενικός άνθρωπος που λατρεύει την οικογένεια του και δεν πειράζει ούτε μυρμήγκι. Ξαφνικά ένα πρωί αρπάζει ένα όπλο και σκοτώνει όλοι του την οικογένεια χωρίς να νιώσει κανέναν οίκτο. Μπορεί να μετανιώσει αν συνειδητοποιήσει τι έκανε αλλά μπορεί και όχι. Οι περισσότεροι σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάνε για ψυχολογικά προβλήματα και διάφορα τέτοια. Μήπως όμως γεννιόμαστε με δύο ψυχές μια φωτεινή και μια σκοτεινή και σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας η μια παλεύει με την άλλη για το πια θα υπερισχύσει;

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ ότι έχουμε παραπάνω από μία ψυχή. Νιώθω σαν την μια στιγμή να είμαι ο καλός μου εαυτός και μετά να γίνεται ο κακός μου εαυτός. Ελπίζω πάντως στο τέλος να υπερισχύσει ο καλός μου εαυτός, γιατί όταν υπερισχύει ο κακός μου εαυτός ούτε ξέρω τι κάνω αλλά ούτε νιώθω και τύψεις. Είναι σαν να υπάρχει ένα άλλο άτομο μέσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω πως μια ψυχή για να καθαρίσει χρειάζεται μια άλλη που έχει φτάσει στην θέωση για να την καθοδηγήσει.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δεύτερη ψυχή πρέπει να συγκατοικεί στο ίδιο σώμα; Κάποιοι πιστεύουν στους ''φύλακες αγγέλους'' ή ''ζώα καθοδηγητές'' ή τέλος πάντων σε κάτι αντίστοιχο με την ''ψυχή που έχει φτάσει στην θέωση''.

Η διαφορά της θεωρίας σου από άλλες είναι ότι ο καθοδηγητής και ο καθοδηγούμενος βρίσκονται στο ίδιο σώμα. Πώς έφτασες εκεί; Πού το στηρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου αυτή έχει προκύψει μετά από μακροχρόνια μελέτη πάνω στις σκέψεις και διδασκαλίες των αρχαίων Δρυίδων την φιλοσοφία των οποίων λατρεύω. Βέβαια δεν είμαι δογματικός μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτά που λέω. Απλά με ενδιαφέρουν οι απόψεις όλων σας πάνω σε αυτή μου την σκέψη. Άλλωστε μέσα από συζητήσεις και διαφωνίες βγαίνουν οι καλύτερες φιλοσοφίες.

 

Είπες παραπάνω κιόλας ότι πιστεύεις και στη μετεσάρκωνση. Οι Δρυίδες δε πίστευαν στην ύπαρξη δύο ψυχών, αλλά μίας. Η οποία περνά μέσα από δοκιμασίες κατά την επίγεια ζωή προκειμένου να φτάσει στην κάθαρση και να πάει στο Gwenwed. Η κάθαρση αυτή δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί παρά μόνο μετά από τουλάχιστον εννιά ενσαρκώσεις. (όπως είπες άλλωστε)

 

Πιστεύουν ότι η ψυχή του καθενός είναι κομμάτι ενός συνόλου, κομμάτι της Παγκόσμιας Ψυχής, η οποία εμψυχώνεται από τη θεία πνοή. Η ψυχή μας προϋπάρχει πριν και μετά το σώμα, και το σώμα είναι η κατοικία της ψυχής . Αλλά μία ψυχή, όχι δύο.

 

Μετά το θάνατο η ψυχή περνά από τη Θεία Κρίση, με την παρουσία του Gweon ο οποίος εκτιμά τις ηθικές αξίες τηα ψυχής, και του Samman, ο οποίος αποκαλύπτει τα σφάλματα. Ύστερα από αυτό έρχεται η στιγμή όπου η ψυχή εντάσσεται και πάλι σε ομάδα μαζί με άλλες ψυχές που απενσαρκώθηκαν πρόσφατα, και αναλόγως ακολουθούν τη δική τους πορεία..

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η δεύτερη ψυχή πρέπει να συγκατοικεί στο ίδιο σώμα; Κάποιοι πιστεύουν στους ''φύλακες αγγέλους'' ή ''ζώα καθοδηγητές'' ή τέλος πάντων σε κάτι αντίστοιχο με την ''ψυχή που έχει φτάσει στην θέωση''.

Η διαφορά της θεωρίας σου από άλλες είναι ότι ο καθοδηγητής και ο καθοδηγούμενος βρίσκονται στο ίδιο σώμα. Πώς έφτασες εκεί; Πού το στηρίζεις;

 

Για να καθοδηγηθεί μια σκοτεινή ψυχή πρέπει η ανώτερη να νιώθει και να βιώνει ταυτόχρονα με αυτή. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εάν είναι μαζί ενωμένες μέσα στο ίδιο σώμα. Ο φύλακας άγγελος που ανέφερες (αν και δεν πιστεύω σε αγγέλους κ.λ.π.) είναι απλά ένας φύλακας και τίποτα παραπάνω, απλά σε προσέχει και τίποτα περισσότερο. Απλά όπως είπες κι εσύ ο καθένας έχει τη θεωρία του, ανάλογα με την φιλοσοφία του και τα πιστεύω του. Είμαι λάτρης των Δρυίδων και από αυτούς μαθαίνω και επηρεάζομε.

Link to comment
Share on other sites

Είπες παραπάνω κιόλας ότι πιστεύεις και στη μετεσάρκωνση. Οι Δρυίδες δε πίστευαν στην ύπαρξη δύο ψυχών, αλλά μίας. Η οποία περνά μέσα από δοκιμασίες κατά την επίγεια ζωή προκειμένου να φτάσει στην κάθαρση και να πάει στο Gwenwed. Η κάθαρση αυτή δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί παρά μόνο μετά από τουλάχιστον εννιά ενσαρκώσεις. (όπως είπες άλλωστε)

 

Πιστεύουν ότι η ψυχή του καθενός είναι κομμάτι ενός συνόλου, κομμάτι της Παγκόσμιας Ψυχής, η οποία εμψυχώνεται από τη θεία πνοή. Η ψυχή μας προϋπάρχει πριν και μετά το σώμα, και το σώμα είναι η κατοικία της ψυχής . Αλλά μία ψυχή, όχι δύο.

 

Μετά το θάνατο η ψυχή περνά από τη Θεία Κρίση, με την παρουσία του Gweon ο οποίος εκτιμά τις ηθικές αξίες τηα ψυχής, και του Samman, ο οποίος αποκαλύπτει τα σφάλματα. Ύστερα από αυτό έρχεται η στιγμή όπου η ψυχή εντάσσεται και πάλι σε ομάδα μαζί με άλλες ψυχές που απενσαρκώθηκαν πρόσφατα, και αναλόγως ακολουθούν τη δική τους πορεία..

 

Το Gwenwed είναι ο κύκλος της ευδαιμονίας που εκεί πηγαίνει η ψυχή όταν έχει φτάσει στην κάθαρση αφού πρώτα περάσει από το Ανκούν (τη λησμονιά) και από την αρχή της καταστροφής (το Κυθρώλ). Όταν φτάσει στο Gwenwed τότε και μόνο τότε θυμάται ότι πέρασε σε όλες τις ζωές που έζησε. Αλλά σε αυτό που είπες ότι δεν πίστευαν στην ύπαρξη δύο ψυχών κάνεις λάθος. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία πάνω στο θέμα και κυρίως αγγλικά (λες και υπάρχουν πολλά ελληνικά θα μου πείς.)

Link to comment
Share on other sites

Δύο σώματα ναι.. δύο ψυχές όχι... Έχω διαβάσει για δυϊδικότητα της ψυχής. Έχω διαβάσει για δύο σώματα που απορροφάται το ένα από το άλλο κατά τη διαδικάσία της μετάλλαξης - εξέλιξης..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Δύο σώματα ναι.. δύο ψυχές όχι... Έχω διαβάσει για δυϊδικότητα της ψυχής. Έχω διαβάσει για δύο σώματα που απορροφάται το ένα από το άλλο κατά τη διαδικάσία της μετάλλαξης - εξέλιξης..

 

Σου γράφω δυο γραμμές ενός κεφαλαίου απο το «SOUS LE CHΕNE DES DRUIDΕS».

Είναι στα γαλλικά το βιβλίο. «Δύο η και περισσότερες ψυχές κατοικούν στο σώμα ενός ανθρώπου και βρίσκονται σε ένα συνεχή ανταγωνισμό».

Link to comment
Share on other sites

Δύο ψυχές;

 

Σ' αυτό το φόρουμ, είμαι γνωστός ως τραγοκέρατος. Σε άλλα, είμαι γνωστός ως άλλη περσόνα. Οι δύο αυτές περσόνες, εκδηλώνονται διαφορετικά, όχι μόνο ψηφιακά, αλλά και όταν τελικά γνωρίζω άτομα που προέρχονται από τους αντίστοιχους χώρους, από κοντά. Είμαι άλλος άνθρωπος το πρωΐ στη δουλειά. Άλλος με την οικογένειά μου. Άλλος με τους φίλους μου.

 

Αλλά είμαι ο ίδιος.

 

Θεωρώ πως είναι περισσότερο οπτικές του ίδιου πράγματος, παρά διαφορετικές ψυχές. Όπως κι οι πολλοί θεοί άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τη ψυχή και τον άνθρωπο σαν ένα κρύσταλλο. Ανάλογα από ποιο σημείο τον βλέπεις έχει και διαφορετική απόχρωση του φωτός.

Αλλού ο κρύσταλλος μετατρέπει τις ακτίνες του λευκού φωτός σε μπλε αλλού σε κόκκινες και αλλού σε κίτρινες.

 

Έτσι και η ψυχή είναι κι αυτή ένας κρύσταλλος! Η διαφορετική οπτική γονεία σε μπερδεύει! Νομίζεις ότι κάθε φορά τοποθετείτε άλλο πρίζμα και γιαυτό το φως αλλάζει χρώμα! Αλλά στη πραγματικότητα είναι ένα πολυπλευρο καλοσχεδιασμένο πρίσμα το οποίο συνθέτει ένα ουράνιο τόξο χρωμάτων.

 

prism-DSCN4991.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω δυο γραμμές ενός κεφαλαίου απο το «SOUS LE CHΕNE DES DRUIDΕS».

Είναι στα γαλλικά το βιβλίο. «Δύο η και περισσότερες ψυχές κατοικούν στο σώμα ενός ανθρώπου και βρίσκονται σε ένα συνεχή ανταγωνισμό».

Μπορεις να παραθέσεις συγγραφέα και εκδοτικό οίκο για αυτό το βιβλίο που λες γιατί δε το βρίσκω πουθενά;; :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω δυο γραμμές ενός κεφαλαίου απο το «SOUS LE CHΕNE DES DRUIDΕS».

Είναι στα γαλλικά το βιβλίο. «Δύο η και περισσότερες ψυχές κατοικούν στο σώμα ενός ανθρώπου και βρίσκονται σε ένα συνεχή ανταγωνισμό».

Πρώτον το βιβλίο δε το βρίσκω στο διαδίκτυο ως τίτλο. Μήπως να πεις συγγραφέα;

Δεύτερον είμαι τόση ώρα ψάχνω ψάχνω (γιατί λέω τι στο καλό.. άλλα διαβαζω τόσα χρόνια;) και ΠΑΝΤΟΥ "the soul" "the soul" "the soul". Πουθενά "two souls" "the souls" ή δε ξέρω κι εγώ τι..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παραθέσεις συγγραφέα και εκδοτικό οίκο για αυτό το βιβλίο που λες γιατί δε το βρίσκω πουθενά;; :unsure5:

 

Συγγραφέας είναι ο Υβ Μπερτού. Δεν θυμάμαι εκδοτικό οίκο γιατί το βιβλίο δεν ανήκει σε μένα αλλά σε μία φίλη μου γαλλίδα. Θα τις στείλω ένα email να μου το πει και θα σε ενημερώσω. Η έκδοση που έχει η φίλη μου είναι του 1945. Έχουν βγεί και αποσπάσματα σε ενα βιβλίο στα ελληνικά αλλά δεν ξέρω πως το λένε.

Απο το γαλλικό κράτησα σημειώσεις σε ότι με ενδιέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το βιβλίο δε το βρίσκω στο διαδίκτυο ως τίτλο. Μήπως να πεις συγγραφέα;

Δεύτερον είμαι τόση ώρα ψάχνω ψάχνω (γιατί λέω τι στο καλό.. άλλα διαβαζω τόσα χρόνια;) και ΠΑΝΤΟΥ "the soul" "the soul" "the soul". Πουθενά "two souls" "the souls" ή δε ξέρω κι εγώ τι..

 

Ένα post είπα να ανοίξω κι εγώ για πρώτη φορά κι έφερα την καταστροφή. Απάντησα στο speedy στο προηγούμενο post για το συγγραφέα. Ίσως δεν κυκλοφορεί πλέον, γιατί όπως είπα και στο speedy η έκδοση που το διάβασα ήταν του 1945. Αν θυμάμαι καλά το όνομα του συγγραφέα γραφόταν iv bertoue. Προφερόταν πάντος σίγουρα Υβ Μπερτού.

 

Όπως και οι έλληνες φιλόσοφοι δεν συμφωνούσαν σε όλα μεταξύ τους έτσι και οι Δρυίδες είχαν τις διαφωνίες τους σχετικά με το ψυχή η ψυχές. Ειδικά όταν άρχισαν να εκχριστιανίζονται και να πιστεύουν στο μονοθεϊσμό χάθηκε η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...