Jump to content

Τελικά τι;


Recommended Posts

Ένα πράγμα που διαφεύγει εντέχνως ή ακόμα και απο άγνοια απο τους περισσότερους είναι πως η μοίρα των ανθρώπων δεν είναι προδιαγεγράμμενη. Εξού και το "άγνωστο" όσον αφορά το μέλλον μας, αλλά και το οτι συμβαίνει στον κόσμο δεν μπορεί να είναι πάντα υπό τον έλεγχο ή αν θέλετε υπό την προστασία του Δημιουργού. Γιατί οι πολέμοι και γενικώς πράξεις βίας, είναι πράξεις ανθρώπων. Οχι θειικές.

 

Η ελεύθερη βούληση είναι κάτι που στηρίζεται μέσα απο τον Χριστιανισμό , (μιας και για αυτό μιλάμε εδώ). Για αυτό και ο Ιησούς είπε , όσοι θέλετε μπορείτε να με ακολουθήσετε. Δεν διέταξε κανέναν.

 

Το τι συμβαίνει βέβαια με την εκκλησία είναι ενα άλλο θέμα , μιας και η επιβολή εξουσίας και η ανάγκη για αυτή την επιβολή είναι η αιτία για τους ιεράρχες που θέλουν να "καλουπώσουν" προσωπικότητες και συμπεριφορές. Οχι όλοι βέβαια αλλά αρκετά μεγάλο ποσοστό που περνάει στον δογματισμό.

 

Επίσης η όλη συζήτηση είναι αστεία ακόμα και αν την δείς σφαιρικά. Η ανθρώπινη λογική που δεν μπορεί να αντιληφθεί ούτε καν αυτό που την περιβάλλει (προσδιορίζοντας το σύμπαν εδώ) προσπαθεί να οριοθετήσει τι είναι Δημιουργός και τι κάνει , στηριγμένη σε προσωπικές εμπειρίες σε ενα διάστημα ζωής. Όπου το διάστημα ζωής είναι ενα απειροελάχιστο κλάσμα γνώσης και σκέψης μπροστά στην διάρκεια του σύμπαντος απο στιγμή της Δημιουργίας. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πόσο ματαιόδοξο και φαύλο είναι.

 

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει οτι θέλει και όπως το θέλει... αλλά απο εκεί και πέρα , είναι τουλάχιστον αστείο να το δικαιολογεί ώς σωστό προσπαθώντας με επιχειρήματα που στηρίζονται στα παραπάνω για να απορρίψει ώς λάθος μια άλλη γνώμη/θεωρία/πίστη. Λαϊκά και απλά.... κανείς μας δεν έχει τα εφόδια για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ένα πράγμα που διαφεύγει εντέχνως ή ακόμα και απο άγνοια απο τους περισσότερους είναι πως η μοίρα των ανθρώπων δεν είναι προδιαγεγράμμενη. Εξού και το "άγνωστο" όσον αφορά το μέλλον μας, αλλά και το οτι συμβαίνει στον κόσμο δεν μπορεί να είναι πάντα υπό τον έλεγχο ή αν θέλετε υπό την προστασία του Δημιουργού. Γιατί οι πολέμοι και γενικώς πράξεις βίας, είναι πράξεις ανθρώπων. Οχι θειικές.

 

Η ελεύθερη βούληση είναι κάτι που στηρίζεται μέσα απο τον Χριστιανισμό , (μιας και για αυτό μιλάμε εδώ). Για αυτό και ο Ιησούς είπε , όσοι θέλετε μπορείτε να με ακολουθήσετε. Δεν διέταξε κανέναν.

 

Το τι συμβαίνει βέβαια με την εκκλησία είναι ενα άλλο θέμα , μιας και η επιβολή εξουσίας και η ανάγκη για αυτή την επιβολή είναι η αιτία για τους ιεράρχες που θέλουν να "καλουπώσουν" προσωπικότητες και συμπεριφορές. Οχι όλοι βέβαια αλλά αρκετά μεγάλο ποσοστό που περνάει στον δογματισμό.

 

Επίσης η όλη συζήτηση είναι αστεία ακόμα και αν την δείς σφαιρικά. Η ανθρώπινη λογική που δεν μπορεί να αντιληφθεί ούτε καν αυτό που την περιβάλλει (προσδιορίζοντας το σύμπαν εδώ) προσπαθεί να οριοθετήσει τι είναι Δημιουργός και τι κάνει , στηριγμένη σε προσωπικές εμπειρίες σε ενα διάστημα ζωής. Όπου το διάστημα ζωής είναι ενα απειροελάχιστο κλάσμα γνώσης και σκέψης μπροστά στην διάρκεια του σύμπαντος απο στιγμή της Δημιουργίας. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πόσο ματαιόδοξο και φαύλο είναι.

 

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει οτι θέλει και όπως το θέλει... αλλά απο εκεί και πέρα , είναι τουλάχιστον αστείο να το δικαιολογεί ώς σωστό προσπαθώντας με επιχειρήματα που στηρίζονται στα παραπάνω για να απορρίψει ώς λάθος μια άλλη γνώμη/θεωρία/πίστη. Λαϊκά και απλά.... κανείς μας δεν έχει τα εφόδια για κάτι τέτοιο.

 

 

 

 

 

:worthy: ANOR :worthy: Συμφωνω

 

Ερ :Ποιος σταυρωσε τον Ιησου;;;;;;;

 

απ: Οι παππαδες

Link to comment
Share on other sites

Ολοι τις εχουν αυτες τις αποριες,αλλα για πες μου εχεις ανοιξει ποτε την Καινη;

Ανοιξε την και μετα κανε ενα δευτερο ποστ. Δεν πιστευω βεβαια να σου απαντησε μονο αυτο ο ιερεας μαλλον θα ηθελες να ακουσεις αυτο και αυτο ακουσες μονο.

 

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι απο εδω μέσα πριν εκφέρουμε γνώμη για κάτι το ψάχνουμε. Έχω να σου πω λοιπόν ότι έχω διαβάσει την ΚΑΙΝΗ και την βρήκα εντελώς ΚΕΝΗ δεν μου είπε τίποτα διαφορετικό απο ότι το κοράνι η το ταλμούδ η ότι έχει σχέση με δόγμα τέλως πάντων. Η ίδια φαντασία απλώς οι ήρωες αλλάζουν. Έχεις κάθε λόγο να υποστηρίζεις τα πιστεύω σου και αφού έχεις βρεί όλες τις απαντήσεις στην καινή εγώ πάω πάσο.

Και πίστεψέ με έτσι μου φέρθηκε ο ιερέας. Στο ίδιο περίπου ύφος που μου απάντησες κι εσύ. Ολίγον επιθετικά δηλαδή.

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χριστιανούς η με όποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Απλά δεν με εκφράζει.

Link to comment
Share on other sites

shadowlord, ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που ψάχνει σε κάθε ιερό κείμενο, αλλά αυτό που ψάχνει ο κάποιος μπορεί να μην είναι αυτό που ψάχνει κάποιος άλλος.

Αν διαβάσεις οποιοδήποτε θρησκευτικό κείμενο προσπαθώντας να βρεις αυτό που σου είπε κάποιος άλλος πως βρήκε, πιθανόν να μην το βρεις γιατί η προσέγγιση που κάνεις με βάση τις δικές σου αξίες και τα δικά σου κριτήρια πιθανότατα είναι διαφορετική από τη δική του.

Αν ξαναδιαβάσεις λοιπόν την Καινή διαθήκη, το Ταλμούδ ή το Κοράνι, αυτή τη φορά όμως προσπαθώντας να βρεις κάτι που να ικανοποιεί εσένα και όχι τη θέση σου σε σχέση με άλλους, δεν αποκλείεται να βρεις αρκετά πράγματα που να σε εκφράζουν. Απλά θα αξιολογήσεις αλλιώς το περιεχόμενο διότι δεν θα ψάχνεις "την αλήθεια" μέσα από τα μάτια των άλλων, αλλά μέσα από τα δικά σου. Νομίζω πως καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

shadowlord, ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που ψάχνει σε κάθε ιερό κείμενο, αλλά αυτό που ψάχνει ο κάποιος μπορεί να μην είναι αυτό που ψάχνει κάποιος άλλος.

Αν διαβάσεις οποιοδήποτε θρησκευτικό κείμενο προσπαθώντας να βρεις αυτό που σου είπε κάποιος άλλος πως βρήκε, πιθανόν να μην το βρεις γιατί η προσέγγιση που κάνεις με βάση τις δικές σου αξίες και τα δικά σου κριτήρια πιθανότατα είναι διαφορετική από τη δική του.

Αν ξαναδιαβάσεις λοιπόν την Καινή διαθήκη, το Ταλμούδ ή το Κοράνι, αυτή τη φορά όμως προσπαθώντας να βρεις κάτι που να ικανοποιεί εσένα και όχι τη θέση σου σε σχέση με άλλους, δεν αποκλείεται να βρεις αρκετά πράγματα που να σε εκφράζουν. Απλά θα αξιολογήσεις αλλιώς το περιεχόμενο διότι δεν θα ψάχνεις "την αλήθεια" μέσα από τα μάτια των άλλων, αλλά μέσα από τα δικά σου. Νομίζω πως καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Μα για εμένα προσωπικά μίλησα. Κάποιος άλλος σε ενα απο αυτά τα ιερά κείμενα μπορεί να βρεί το νόημα της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

"το να προσπαθει ο ανθρωπος να εξηγησει τον Δημιουργο ειναι σαν να προσπαθει το αυτοκινητο να εξηγησει τον Henry Ford" η καπως ετσι... :P

Εχμ.. Ποιος το χε πει αυτο?

 

Anyway...Προσωπικα θεωρω την ελευθερη βουληση υπερκτιμημενη...

Θα προτιμουσα εναν πλανητη πιο καθαρο κ που θα μπορουσα να ζω με μεγαλυτερη ασφαλεια κ ας περιοριζοταν η ελευθερη βουληση μερικων! :P

 

Το ενδεχομενο απλα να μας εγκατελειψαν ο Θεος/οι Θεοι το εχουμε αποκλεισει ε? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο απλα να μας εγκατελειψαν ο Θεος/οι Θεοι το εχουμε αποκλεισει ε? :whistling:

Προφανώς όχι, αφού κι εμείς έχουμε εγκαταλείψει προ πολλού το ίδιο μας το πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη σου

:offtopic: Στο είπα και το πρωί σε άλλο τόπικ, στο ξαναλέω και τώρα. Λες την γνώμη σου παραπάνω καλώς. Δεκτή. Να απαντάς καπάκι από κάτω με μία λέξη απλά του τύπου "γνώμη σου" ή "κλάιν μάιν" χωρίς να λες γιατί απαντάς έτσι φαίνεται πολύ ειρωνικό εκ μέρους σου και πολύ "ξερολίστικο".. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Anyway...Προσωπικα θεωρω την ελευθερη βουληση υπερκτιμημενη...

???Φυσικα και κανεις λαθος!!! :blblbl: :blblbl:

Αλλο η Ελευθερη Βουληση και αλλο η ψευδαισθηση της, την οποια εχουμε ολοι...

Απλα τωρα διαλλεγουμε απο οτι μας δινουν ~ επιτρεπουν..αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχεση με την Ελευθερια...

 

Τωρα οσον αφορα το αμαξι....... :hm:

Το αυτοκινητο δημιουργηθηκε ως ΕΡΓΑΛΕΙΟ απο τον ανθρωπο..., οχι ως προιον αγαπης που σκοπευει να απολαυσει τα παντα...

 

Για την εγκαταλειψη με βρισκεις συμφωνο!!!

Ομως συμπληρωνω πως

1. Δεν το εκαναν ετσι για πλακα, για να μαθουμε μονοι μας το καναν

2. Οταν τους πλησιασουμε θα μας καλοδεχθουν

3. Μας εχουν αφησει σε πολυ καλα χερια, ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ (οχι των αλλων ανθρωπων, ο καθενας για τον εαυτο του, κα οποιος δεν μπορει να προσεχει τους κακοβουλους και να προτιμαει τους αθωους...{απο τα λαθη τους θα μαθει και αυτος και ο αθωος ετσι...})

 

ΥΓ. Σορρυ που τσακισα τις γνωμες σου, περιμενω αντεπιθεση

Link to comment
Share on other sites

Μπουχουχου....

Ενταξει λοιπον... αποδεχομαι την προκληση σου φιλατε Sucore...!

 

Αλλο η Ελευθερη Βουληση και αλλο η ψευδαισθηση της, την οποια εχουμε ολοι

Ναι ισχυει για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου.. Συμφωνεις απολυτα μαζι μου... :blblbl: Απλα δεν διαβασες καλα αυτο που εγραψα..

 

Θα προτιμουσα εναν πλανητη πιο καθαρο κ που θα μπορουσα να ζω με μεγαλυτερη ασφαλεια κ ας περιοριζοταν η ελευθερη βουληση μερικων!

 

αν εννουσα εμενα κ εσενα θα εγραφα "...ας περιοριζοταν η ελευθερη βουληση μας..."

 

Τωρα στο θεμα του αυτοκινητου..

Εχμ... εχει σημασια το κινητρο...? την σχεση δημιουργου-δημιουργηματος απλα εκφραζει η παραπανω αποψη...(που δεν ειναι κ δικη μου στο κατω κατω για να την υπερασπιστω :blblbl: )

 

 

Anyway... να πω μια βλακεια....? Λεω..

Αν εγω υπαρχω μεσα στο τιποτα πως μπορω να ειμαι σιγουρη για την υπαρξη μου...?

Θελω να πω πως θα μπορουσε ο Θεος/Θεοι να εφτιαξε/εφτιαξαν τον κοσμο (κ κατα προεκταση εμας) για να σιγουρευτει/σιγουρευτουν για την δικη του/τους υπαρξη..

 

Ωραια! μολις απαντησα στα προβληματα που προκυπτουν σχετικα με τα αιτια της Δημιουργιας!!! :063laugh:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουνε οι απαντήσεις σου τραγοκέρατε!! σύντομες!! Κάτι που σπάνια μπορώ εγώ τουλάχιστον να κάνω..

Εμένα πλέον δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η ύπαρξη του θεού. Είδα με τα μάτια μ αυτό που είδα και από κει και πέρα όποτε τον ξαναχρειαστώ, θα θυμηθώ την προσευχούλα μ να κάνω.

Να έρθει με την μαγκούρα του, το χρυσό ραβδί της διδαχής και να γκρεμίσει τους φόβους μ και να τους σκορπίσει στο σύμπαν, να τους κάνει αστεράκια που απλά θα υπάρχουνε να μ θυμίζουν..

 

Πιστεύω είναι καλύτερα για όλους μας να τον αφήσουμε, σε σημείο που δεν θα επεμβαίνει στην ελευθερία μας.. Δλδ. στο ράφι, είτε της εκκλησίας είτε οπουδήποτε..

 

Το θέμα περι ανεξιθρησκείας, είναι πολύ σχετικό.. Και με το αμάξι, μ άρεσε το παράδειγμα. Αλλά δεν το βλέπω έτσι εγώ τουλάχιστον.

 

Άνορ! Μου άρεσε κάτι στην απάντησή σ αλλά δεν θυμάμαι τι.. χαχαχααα. Είναι περασμένη η ώρα κ η Ινσομνιακές παρενέργειες είναι εντονότερες όσο πλησιάζει το χάραμα κ ξυπνούν οι φόβοι μ..

 

Νένυα!!! Ναι, χήμα! :) Έτσι!

 

Τζόνυ, έχεις δίκιο. Είμαστε σε μια συνεχόμενη εξέλιξη, ανα κλάσμα διαφορετικοί, η οπτική μας κάθε φορά που διαβάζουμε ένα βιβλίο κλπ. είναι διαφορετική, έστω και ελάχιστα, είτε έστω και αν ελάχιστα το συνειδητοποιούμε..

Και κάτι άλλο, κάποιος θα μπορούσε να βρει το νόημα της ζωής του από οτιδήποτε.. Και από μια κουτσουλιά που θα του πέσει στην κεφάλα.. Αν δεν πανικοβληθεί κ επηρεάσει την οπτική του με χίλια δυο, ψυχολογικά, εκ του περιβάλοντος λόγους, κλπ κλπ κλπ....

Δεν το λέω για να γελάσει κανείς.. Αλλά, όποιος γελάσει, πιθανότατα δεν του έχει συμβεί και αν του έχει συμβεί ίσως αργήσει να έρθει το ερέθισμα για την συνειδητοποίησή αυτού... Όσοι έχουνε δει το ύδωρ και με το τρίτο μάτι, αυτοί ξέρουνε....

 

Το θυμήθηκα αργά, αλλά τεσπα. Νένυα, αυτό που λες περί του καθρεφτισμού, θα μπορούσε... να δει την αντανάκλασή του στα νερά μας, να ψωνιστεί... Ο γίγας!!!

 

Γενικά φίλτατε, Σουκόρε! (το λεω σωστα?) συμφωνώ μαζί σου.. Ίσως κάπου κάποτε, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να δούμε, χωρίς μάτια, τελικά! :) ... .. ... .. .. .. . . . . . . .

 

Καλή μέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μπουχουχου....

Ενταξει λοιπον... αποδεχομαι την προκληση σου φιλατε Sucore...!

 

 

Ναι ισχυει για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου.. Συμφωνεις απολυτα μαζι μου... :blblbl: Απλα δεν διαβασες καλα αυτο που εγραψα..

 

 

 

αν εννουσα εμενα κ εσενα θα εγραφα "...ας περιοριζοταν η ελευθερη βουληση μας..."

 

Τωρα στο θεμα του αυτοκινητου..

Εχμ... εχει σημασια το κινητρο...? την σχεση δημιουργου-δημιουργηματος απλα εκφραζει η παραπανω αποψη...(που δεν ειναι κ δικη μου στο κατω κατω για να την υπερασπιστω :blblbl: )

 

 

Anyway... να πω μια βλακεια....? Λεω..

Αν εγω υπαρχω μεσα στο τιποτα πως μπορω να ειμαι σιγουρη για την υπαρξη μου...?

Θελω να πω πως θα μπορουσε ο Θεος/Θεοι να εφτιαξε/εφτιαξαν τον κοσμο (κ κατα προεκταση εμας) για να σιγουρευτει/σιγουρευτουν για την δικη του/τους υπαρξη..

 

Ωραια! μολις απαντησα στα προβληματα που προκυπτουν σχετικα με τα αιτια της Δημιουργιας!!! :063laugh:

..........

Μα το κινητρο οριζει ολα τα υπολοιπα !

 

Δεν υπαρχει Δημιουργος, η Δημιουργια (ΑΝΤΕ θα το πω) ειναι αποτελεσμα συνεργασιας 2 παραγοντων, του Φωτος και της Υλης (της Γαιας).

Το φως εμπεριεχει το παν ( ΟΛΗ τη ΓΝΩΣΗ - ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ Λ Ο Γ Ο Σ ), η γαια εχει την ιδιοτητα να μεταφραζει καποια κοματια του παντος (περιπου - τα υιοθετει ισως), και βαση αυτων των πληροφοριων σχηματιζει την ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΤΗΣ, το γεγονος πως υπαρχει εναλαγη Φωτος και Σκοτους ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!

Ετσι εχει εισβαλει ο αγων για την επιβιωση στον κοσμο που δημιουργηθηκαμε / μας δημιουργησε.

 

Δεν υπαρχεις μεσα στο Τιποτα, υπαρχεις μεσα στα παντα.

Δεν χρειαζεται να εισαι σιγουρη για την υπαρξη σου, μονο για την υπαρξη αυτων που σε ενδιαφερουν

 

ΥΓ. ακομα δν καταλαβα σε ποιανων "μερικων" αναφερεσε, και τι πραγμα με τη βουληση τους;;;

Link to comment
Share on other sites

Sucore

 

Δεν υπαρχει Δημιουργος, η Δημιουργια (ΑΝΤΕ θα το πω) ειναι αποτελεσμα συνεργασιας 2 παραγοντων, του Φωτος και της Υλης (της Γαιας).

Το φως εμπεριεχει το παν ( ΟΛΗ τη ΓΝΩΣΗ - ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ Λ Ο Γ Ο Σ ), η γαια εχει την ιδιοτητα να μεταφραζει καποια κοματια του παντος (περιπου - τα υιοθετει ισως), και βαση αυτων των πληροφοριων σχηματιζει την ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΤΗΣ, το γεγονος πως υπαρχει εναλαγη Φωτος και Σκοτους ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!

Ετσι εχει εισβαλει ο αγων για την επιβιωση στον κοσμο που δημιουργηθηκαμε / μας δημιουργησε.

 

Εκτός και αν αναφέρεσαι μόνο σε πνευματικό επίπεδο διαλόγου , δεν θα συμφωνήσω σε αυτό, μιας και μου κάνει πολύ περιορισμένο σαν επιχείρημα.

 

Αν μιλώντας πάντα σε ρεαλιστικό επίπεδο , επιμένεις πως η Δημιουργία είναι μια αλληλεπίδραση ύλης και φωτός, θα πρέπει να θέσεις έστω και θεωρητικά ενα στοιχείο του πως δημιουργήθηκαν αυτά απο το απόλυτο χάος που επικρατούσε πριν απο αυτά.

 

Αν πάλι μιλάς όπως είπα σε πνευματική παράθεση πραγμάτων (πχ. Όπου ΦΩΣ= Γνώση/Λόγος) τότε δεν έχω σχόλιο και περιμένω να δώ και άλλα πράγματα απο το σκεπτικό σου , για να εκφέρω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εκατοντάδες πράγματα που έχω φτιάξει κατά καιρούς..

Χαίρε Μαρτίνα! Μου θύμησες ένα τίτλο του Καλίλ Γκιπράν, Ιησούς ο Γιος του Ανθρώπου

Το ζητούμενο είναι να έχουμε ένα Θεό να πιστεύουμε και να μας πιστεύει κι' αυτός, ή το ζητούμενο είναι αν υπάρχει Θεός..

Μοντέρνοι καιροί όμως και την απάντηση την πήρα από τον Merylin Manson όσο κι' αν σας φαίνεται παράξενο...

Για μένα είναι Personal Jesus άμα θέλω να 'εξασκήσω' την Χριστιανική μου πίστη. Ανάγεται σε προσωπικό επίπεδο. Με ακούει όσο εγώ ακούω τον εαυτό μου, και με 'αγνοεί' όσο εγώ 'αγνοώ' τον δικό μου εαυτό!

:)

Δεν θεώρησα καθόλου παράλογες τις απορίες σου shadowlord...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί είναι περίεργο; Γιατί δεν είναι τραγούδι του Μάνσον αυτό. Τουλάχιστον το κανονικό. Είναι διασκευή. :)

Δεν θυμάμαι ποιος το έχει γράψει. οπότε μην σ πω καμια μλκία..

Αλλά έχει και αυτός πολλά να πει... Και κατα καιρούς λέει! :offtopic: πάντα :offtopic:

 

edit: τώρα το διάβασα, δεν το λες πουθενά ότι νομίζεις ότι το έγραψε αυτός. Ζόρρυ μανΝ

Απλά κάτι εξτρα. Κ αν δεν σ λέει σε σενα κάτι ίισως πει σε άλλους που το νομίζουν.

Edited by Άγρυπνος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...