Jump to content

Τελικά τι;


Recommended Posts

Sucore

 

 

 

Εκτός και αν αναφέρεσαι μόνο σε πνευματικό επίπεδο διαλόγου , δεν θα συμφωνήσω σε αυτό, μιας και μου κάνει πολύ περιορισμένο σαν επιχείρημα.

 

Αν μιλώντας πάντα σε ρεαλιστικό επίπεδο , επιμένεις πως η Δημιουργία είναι μια αλληλεπίδραση ύλης και φωτός, θα πρέπει να θέσεις έστω και θεωρητικά ενα στοιχείο του πως δημιουργήθηκαν αυτά απο το απόλυτο χάος που επικρατούσε πριν απο αυτά.

 

Αν πάλι μιλάς όπως είπα σε πνευματική παράθεση πραγμάτων (πχ. Όπου ΦΩΣ= Γνώση/Λόγος) τότε δεν έχω σχόλιο και περιμένω να δώ και άλλα πράγματα απο το σκεπτικό σου , για να εκφέρω γνώμη.

Μιλαω σε καποιο επιπεδο που συνδιαζεται ο ρεαλισμος με την πνευματικοτητα, οπου τα υλικα υπαρχουν μονο ως αποτελεσμα των πνευματικων λειτουργιων.

Το πως δημιουργηθηκαν ειναι ανουσιο, αν και αφου θες σου λεω πως ειναι αποτελεσμα μιας λειτουργιας απο ενα μερος εκτος του χρονου, οπου εκει υπαρχουν φυσαλιδες που γεμιζουν με χρονο...

( η καθε φυσαλιδα ειναι ενα Συμπαν)...Θα το πιστεψεις;

 

Στο επιπεδο που αναφερομαι η σχεση μεταξυ υλης και πνευματος ειναι ξεκαθαρη, ομως αν καποιος κοιταξει μοναχα απο μια πλευρα (υλης ή πνευματος) δεν κατανοει το τι συμβαινει. Φαντασου 2 δωματια που να χωριζονται απο εναν καθρεπτη διπλης οψης, ε το επιπεδο ειναι ο καθρεπτης ο ιδιος.

Δυσκολο σαν νοημα (ειδικα στη περιγραφη, αν τα καταφερνα καλυτερα θα εκανα πολλα αλλα πραγματα) και φυσικο ειναι να ειναι αμφισβητισιμο...

ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ρε συ φίλτατε.. Μακάρι να μπορούσες να το εξηγήσεις περισ. Με ενδιαφέρουνε οι προεκτάσεις του.

Αν και περισσότερο μου φαίνεται σαν θέμα οπτικής αυτό που λες. Από κει και πέρα υπάρχουνε πολλές διαστάσεις. Και οι προσεγγίσεις με τα μάτια μας είναι πολύ σχετικές..

Μου θυμίζει αυτό που λες μια θεωρία του τύπου ότι υπάρχουνε τα πάντα στο φανταστικό και από κει και πέρα, μερικά έρχονται και σε υλική μορφή.

Για μένα ο κόσμος μας είναι το τέλειο, ντυμένος με ατέλειες για να μπορούμε να τον δούμε με την ατέλεια της όρασής μας... (ατέλεια λόγω περιορισμένης κίνησης, πεδίου και αίσθησης και συναίσθησης)..

Τώρα πιό λόγο ντύθηκε το πνεύμα μας με λάσπη, ατέλειες και αφεθήκαμε στην βαρύτητα της ης να μας τραβήξει δεν ξέρω. Ίσως ήτανε ανάγκη του τέλειου, του ανύπαρκτου να γεννήσει την ατέλεια, σαν αμοιβάδα και να έρθει μέσω γης να συνειδητοποιήσει την τελειότητά του... Η απλά να ανακατέψει τις ενέργειες της γης, να παίξει στον άνεμο της γης με τους σπόρους τον ενεργειών... Κάπου εκεί μου δείχνουνε τα μάτια μου αλλά και πάλι, δεν τα εμπιστεύομαι. Γιατί είναι απλά οπτικές... Και θα συμφωνήσω με αυτό που λέω από κάτω.....

.

.

.

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από αυτό παραπάνω... Ωραία, μας δημιούργησε κάτι, η τύχη, ο Θεός, ο ίδιος ο εαυτός μας, το κενό... κάτι.

 

Από κει και πέρα τι;;;

 

Όπως έγραψα σε ένα κάψιμό μου προηγουμένως: Ο παράδεισος μετά θάνατον είναι δημιουργημένος (και καλά)

ο εν ζωή???

 

δλδ. Ποιά τύχη, ποιό ζάρι... Ιστορίες χαμμένων ποιητών λέμε, όμορφες, αλλά ιστορίες είναι....

Από κει και πέρα....

 

Δεν ξέρω εσάς αν σας αρκεί, αυτό. Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με τον εαυτό μου...

Και ειδικά απόψε..

 

αυτά...

χαχαχαααα

 

τι λέω ο άνθρωπος.... :clapping: , + :015annoyed: = :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ιστοριες λεω ρε συ, τι δεν καταλαβαινεις;

Στο δικο μας συμπαν υπαρχει μονο ΦΩΣ και καποια υπολοιπα ενος κοσμου αλλου που φαγωθηκε απο τον εαυτο του (αν κ εκει οδευουμε κ εμεις).

Υπαρχουν τα παντα, οχι μονο στο φανταστικο, παντου υπαρχουν, εμεις δεν τα πιστευουμε...

Αν κοιτας με ατελες εργαλειο, ατελειες θα βρεις ! (Αν κοιτας με το σωστο ...)

Ποιος σου λεει πως ντυθηκαμε με λασπη; Τον πιστευεις;

Ακομα κι αν τον πιστευεις, κοιτα πως ακομα και τα νουφαρα τρεφονται εκ αυτης...

 

 

Απο κει και περα τι;

Φαντασου ΦΩΣ να εισβαλει (οχι βιαια) σε εναν κοσμο σκοτους (σχεδον σαν μια Lava Lamb), και αναλογως την πυκνοτητα της αδρανειας του σκοτους (λογω μακρας ακινησιας..) να μην υπαρχει ομοιογενια στην εισβολη του...

Παιξε μαζι του, εντοπισε τις "σκοτινες" περιοχες, και θα δεις μονο με τον εντοπισμο τους αρχιζει η εκαθαρση τους...

Ασε το μετα για αργοτερα, τωρα απλα κανε παιχνιδι...ΟΧΙ ΒΡΩΜΙΚΟ ΟΜΩΣ

 

Μια μικρη ιστορια απο εναν χαμενο, οχι ομως ποιητη...Just Re(ader)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Στο είπα και το πρωί σε άλλο τόπικ, στο ξαναλέω και τώρα. Λες την γνώμη σου παραπάνω καλώς. Δεκτή. Να απαντάς καπάκι από κάτω με μία λέξη απλά του τύπου "γνώμη σου" ή "κλάιν μάιν" χωρίς να λες γιατί απαντάς έτσι φαίνεται πολύ ειρωνικό εκ μέρους σου και πολύ "ξερολίστικο".. :offtopic:

 

Ειρωνας ναι :019blush: ξερολας οχι :vb_scared:

 

Ασε το προηγουμενο καλη μου δεν εχει σχεση με αυτο. Εδω η κουβεντα ειναι για τον θεο και ισως να εχω ενα ελατομα...να μην δεχομαι an alternative opinion about him. Μην με παρεξηγεις βγαζω λιγο επιθετικοτητα προσπα8ωντας να προστατεψω το ονομα Του γιατι αυτο ειναι το πιστευω μου. Και αν πει καποιος <εγω πιστευω οτι βλεπω μονο> μπορω καλιστα να του απαντησω <και εγω επισης γι αυτο και δεν σηκωνω κουβεντα>

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι απο εδω μέσα πριν εκφέρουμε γνώμη για κάτι το ψάχνουμε. Έχω να σου πω λοιπόν ότι έχω διαβάσει την ΚΑΙΝΗ και την βρήκα εντελώς ΚΕΝΗ δεν μου είπε τίποτα διαφορετικό απο ότι το κοράνι η το ταλμούδ η ότι έχει σχέση με δόγμα τέλως πάντων. Η ίδια φαντασία απλώς οι ήρωες αλλάζουν. Έχεις κάθε λόγο να υποστηρίζεις τα πιστεύω σου και αφού έχεις βρεί όλες τις απαντήσεις στην καινή εγώ πάω πάσο.

Και πίστεψέ με έτσι μου φέρθηκε ο ιερέας. Στο ίδιο περίπου ύφος που μου απάντησες κι εσύ. Ολίγον επιθετικά δηλαδή.

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χριστιανούς η με όποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Απλά δεν με εκφράζει.

 

Ισως να μην την διαβασες με την καρδια σου ή ισως δεν εδωσες βαση δεν ξερω.Δεν εχω κατι εναντιον σου, στα επιθετικα λογια σου απαντησα με τον ιδιο τονο. Τωρα μηλας για φαντασιες και ηρωες;;; Για κενη;;; Ποιος ειναι ο επιθετικος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ασε το προηγουμενο καλη μου δεν εχει σχεση με αυτο. Εδω η κουβεντα ειναι για τον θεο και ισως να εχω ενα ελατομα...να μην δεχομαι an alternative opinion about him. Μην με παρεξηγεις βγαζω λιγο επιθετικοτητα προσπα8ωντας να προστατεψω το ονομα Του γιατι αυτο ειναι το πιστευω μου. Και αν πει καποιος <εγω πιστευω οτι βλεπω μονο> μπορω καλιστα να του απαντησω <και εγω επισης γι αυτο και δεν σηκωνω κουβεντα>

 

"Καλέ" μου βρίσκεσαι όμως σε χώρο συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων. Πρέπει να μάθεις να σέβεσαι και τις απόψεις των άλλων είτε σου αρέσουν είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην την διαβασες με την καρδια σου ή ισως δεν εδωσες βαση δεν ξερω.Δεν εχω κατι εναντιον σου, στα επιθετικα λογια σου απαντησα με τον ιδιο τονο. Τωρα μηλας για φαντασιες και ηρωες;;; Για κενη;;; Ποιος ειναι ο επιθετικος;;;

 

Θα στο πω πιο απλά και με λίγα λόγια.

Ας δεχτούμε ότι τα πιστεύω σου είναι η μοναδική αλήθεια και εγώ είμαι ένας αχρείος ειδωλολάτρης, η λάτρης «δαιμόνων».

Απλά, η αλήθεια σου δεν μου αρέσει, δεν μου λέει τίποτα. Ο θεός σου δεν με καλύπτει. Και αν είναι αληθινός ας με στείλει στην κόλαση Του. Εκεί θα στείλει και τους φίλους μου άλλωστε, παρέα θα έχω. :018bleh: Πιο απλά δεν μπορώ να το πω, συγνώμη.

 

Αυτό για εμάς τους κολασμένους πολυθεϊστές - http://www.youtube.com/watch?v=vgSn0SbQJQI

Link to comment
Share on other sites

Εδω η κουβεντα ειναι για τον θεο και ισως να εχω ενα ελατομα...να μην δεχομαι an alternative opinion about him
Ποιος σου ειπε ομως οτι ο Θεος ειναι υποχρεωμενος να τηρει την δικη σου opinion...?

Το να πιστευεις οτι ο Θεος ταυτιζεται μονο με μια εκδοχη (την δικη σου) δειχνει μαλλον περιορισμενη οπτικη γωνια (=αδυναμια).

 

μπορω καλιστα να του απαντησω <και εγω επισης γι αυτο και δεν σηκωνω κουβεντα>

μηπως τοτε εισαι σε λαθος forum? γιατι εδω κουβεντιαζουμε. Και κυριως, αυτα που εχουν να κανουν με πιστη.

 

βγαζω λιγο επιθετικοτητα προσπα8ωντας να προστατεψω το ονομα Του
Πιστευεις πραγματικα οτι ο θεος χρειαζεται τη προστασια οποιουδήποτε? Καλο θα ειναι (μιας και υποτιθετε οτι εισαι χριστιανος) στο ονομα του να βγαζεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο επιθετικοτητα.

 

 

Έχω να σου πω λοιπόν ότι έχω διαβάσει την ΚΑΙΝΗ και την βρήκα εντελώς ΚΕΝΗ δεν μου είπε τίποτα διαφορετικό απο ότι το κοράνι η το ταλμούδ η ότι έχει σχέση με δόγμα τέλως πάντων. Η ίδια φαντασία απλώς οι ήρωες αλλάζουν.

Ερωτηση...

τι σου ειπε το Κορανι και το Ταλμουδ? (ειπες οτι τα διαβασες)

 

Οταν λες "ιδια φαντασια" τι ακριβως εννοεις? μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε ομως οτι ο Θεος ειναι υποχρεωμενος να τηρει την δικη σου opinion...?

Το να πιστευεις οτι ο Θεος ταυτιζεται μονο με μια εκδοχη (την δικη σου) δειχνει μαλλον περιορισμενη οπτικη γωνια (=αδυναμια).

 

Ισως να ειναι αδυναμια ισως και το αντιθετο

 

μηπως τοτε εισαι σε λαθος forum? γιατι εδω κουβεντιαζουμε. Και κυριως, αυτα που εχουν να κανουν με πιστη.

 

Ισως ναι ισως οχι

 

Πιστευεις πραγματικα οτι ο θεος χρειαζεται τη προστασια οποιουδήποτε? Καλο θα ειναι (μιας και υποτιθετε οτι εισαι χριστιανος) στο ονομα του να βγαζεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο επιθετικοτητα.

 

Δεν χρειαζεται ο θεος προστασια αλλα δεν σημαινει οτι θα κατσω ετσι χωρις να ταραχτω λιγο με τετοια λογια που γραφονται.

Link to comment
Share on other sites

"Καλέ" μου βρίσκεσαι όμως σε χώρο συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων. Πρέπει να μάθεις να σέβεσαι και τις απόψεις των άλλων είτε σου αρέσουν είτε όχι.

 

Εχεις δικιο i am sorry...

Μαλον δεν πρεπει να γραφω στην <Φιλοσοφια & Θεοσοφια> γιατι ειμαι καθετος οσον αφορα το θεμα με την πιστη :)

Edited by gko
Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι φαίνεται είχαμε μια μικρή διαφωνία.....Σεβαστές όλες οι απόψεις και υπάρχουν για να μας προάγουν και για να μπορέσουμε να φτάσουμε παρακάτω...Είτε υπάρχει Θεός είτε όχι είναι στην καρδιά του καθένα και ελιναι σαν να προσπαθούμε να αποδείηουμε το αναπόδεικτο...Ακόμα ποιος ειπε οτι ο Θεός που εννοεί ο καθένας δεν είναι ο ίδιος;Άλλος τον λέει Αλλάχ,άλλος Θεο,άλλος Βούδα,άλλος Δία,Αφροδίτη κτλ....Ένα είναι σίγουρο υπάρχει για να μας δίνει την πίστη σε κάποια δύναμη να αντέχουμε και να καταλαβαίνουμε ψάχνοντας...όποια θρησκεία και να δείτε είναι παραβολές με ένα κύριο στόχο...Τη διερεύνηση και την κατανόηση..Καλή κατανόηση και αφομοίωση λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι αδυναμια ισως και το αντιθετο
Ισως ναι ισως οχι

? σε βρισκω καπως απόλυτο στις απόψεις σου ? χο χο..!

 

 

Εν πάσει περιπτώσει, όπως κι ο ιδιος λες, καλυτερα να μη συμμετεχεις σε τετοιες συζητησεις ώστε τουλαχιστο να μην εμποδιζεις κι αυτους που αναζητουν και ψαχνουν το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Gko μην φανατιζεσαι ;p

Τα ιδια λετε αν το καλοσκεφτεις, ισα ισα οι οποιες προσβολες (αυτες που εσυ αντιλαμβανεσαι ετσι) χρησιμευουν στο να γινει ακομα πιο ισχυρη η πιστη σου (ανιχνευοντας τα λαθη των, κατασκευαζοντας μια ισυροτερη ασπιδα).

Αυτο που πρεπει να φοβασε ως χριστιανος, αλλα να ζητας ως ανθρωπος, ειναι η ωρα που θα αρχισεις και εσυ ο ιδιος να αμφισβητεις τα πιστευω σου...(αν πεις πως δεν θα το κανεις ποτε αυτο, εχει ηδη αρχισει φιλε μου ;) )

 

Τελικα τι;

Γιατι να ειμαστε τοσο ανυπομονοι ;;

Οταν ερθει ο καιρος σιγουρα δεν θα εχουμε τα ιδια πιστευω οπως τωρα, θα ειμαστε εμεις οι ιδοι τελειως διαφορετικοι.

Link to comment
Share on other sites

Το πως δημιουργηθηκαν ειναι ανουσιο, αν και αφου θες σου λεω πως ειναι αποτελεσμα μιας λειτουργιας απο ενα μερος εκτος του χρονου, οπου εκει υπαρχουν φυσαλιδες που γεμιζουν με χρονο...

( η καθε φυσαλιδα ειναι ενα Συμπαν)...Θα το πιστεψεις;

 

Είναι μια αποδεκτή επιστημονικά θεωρία "Bubble creation theory , source: http://web.uvic.ca/~jtwong/newtheories.htm ", που είναι αποδεκτή ώς προς το θεωρητικό της μέρος. Αλλά ακόμα δεν μπορώ να συνδέσω το πνευματικό μέρος , με το υλικό , ειδικά μιλώντας για το συμπαν που βλέπουμε και παρατηρούμε και απαρτίζεται μόνο απο ύλη , αντι-ύλη και απο μια ανθρώπινη μονάδα μέτρησης που ονομάζεται μετρικός χρόνος.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...