Jump to content

Η θεοσοφική άποψη περί Αγάπης...


Recommended Posts

Διαβάζοντας κείμενο θεοσοφιστού:

 

"Η δύναμη της Αγάπης απλώνεται σαν ένα δίχτυ γύρω από το Πρωταρχικό Κέντρο της Ζωής κρατώντας τα εκδηλωμένα στον ιστό της όπως τα έντομα στο δίχτυ της αράχνης. Αυτό το δίχτυ αποτελεί τον κόσμο μέσα στον οποίο ζούμε και εξελισσόμαστε και πάνω και μέσα σε αυτό παίζεται το παιχνίδι της προσωπικής ζωής κάτω από τον παγκόσμιο νόμο της έλξης και της άπωσης"

 

Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

..."Η δύναμη της Αγάπης απλώνεται σαν ένα δίχτυ γύρω από το Πρωταρχικό Κέντρο της Ζωής κρατώντας τα εκδηλωμένα στον ιστό της όπως τα έντομα στο δίχτυ της αράχνης. Αυτό το δίχτυ αποτελεί τον κόσμο μέσα στον οποίο ζούμε και εξελισσόμαστε και πάνω και μέσα σε αυτό παίζεται το παιχνίδι της προσωπικής ζωής κάτω από τον παγκόσμιο νόμο της έλξης και της άπωσης"

 

Σχόλια;

Άσχετα με την προέλευση, μοιάζει αυτό με κάτι που μπορεί να αλλάξει ανθρώπους, πράγματα και καταστάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Α,δεν ξέρω! :lol:

Ίσως.

Πιθανόν.

Κάποτε.

Που ξέρεις...

 

Γι αυτό ρωτάω:τι πιστεύεις;

Και εννοείται επίσης, πως ο καθένας-μια από μας θα απαντά υποκειμενικα. Το αντικειμενικόν της Αγάπης είναι...ουτοπικό(;).

Πολλοί την εγνώρισαν. Πολλοί την εμίσησαν. Και άλλοι τόσοι ευτήχησαν ή απογοητεύτηκαν βαθύτατα...

Link to comment
Share on other sites

...Γι αυτό ρωτάω:τι πιστεύεις;

Και εννοείται επίσης, πως ο καθένας-μια από μας θα απαντά υποκειμενικα. Το αντικειμενικόν της Αγάπης είναι...ουτοπικό(;).

Πολλοί την εγνώρισαν. Πολλοί την εμίσησαν. Και άλλοι τόσοι ευτήχησαν ή απογοητεύτηκαν βαθύτατα...

Η αγάπη είναι κυρίως πρακτικό "πράγμα". Κάθε λοιπόν "υψηλών νοημάτων" απόφθευγμα που θεωρητικολογεί είναι κατ' αρχήν "ύποπτο" με την έννοια ότι ο όποιος το λέει ή αγνοεί ή θέλει να μην τονίσει την πρακτικότητα, άρα μάλλον δεν έχει να μου πει κάτι για το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

"πρακτικό πράγμα" ή Αγάπη!???

 

Outis, αγαπητέ μου,θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα πως δεν με εκπλήσσεις!!!

 

Δηλαδή, Η Αγάπη ...πνευματικότητα γιοκ?

 

Δεν ενυπάρχει η πνευματικότητα, το θείο (οποιασδήποτε πίστης κι αν είσαι!)εντός της...;

Τόσο μονολιθική άποψη έχεις περί αυτής;

 

Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

...και αυτό το περί "ύποπτου" (σε οποιονδήποτε επιμένει μονάχα στη πνευματική διάσταση-αγνοώντας τη πρακτική πλευρά) μου κάνει κάτι σε παράξενο...

Μιλάς δηλ. επί προσωπικής εμπειρίας;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μ λέει τίποτες!

 

Ναι, ΚΑΙ; :)

 

Να'ναι καλά ο τυπάς, που 'όρισε' την αγάπη, γιατί δυσκολευόμουνα. Θα κοιμηθώ ήσυχος το βράδυ τώρα!

Ξέροντας πώς και τί είναι η αγάπη π ποτέ δεν θα βρω! χαχααα

Βασικά το έζησα στο μυαλλό μου παραστατικότατα μέσα από τις δονήσεις κ τα ερεθίσματα της ουσίας του τυπά που κρύβονται πίσω από την κάθε λέξη και λέω ούτε καν να ψάξω για την αγάπη ποτέ. Θα διαβάζω αυτά κ θα την νιώθω... Δόση κ δρόμο...

χαχααααα

 

(Δεν ειρωνεύομαι, όχι με κακία τουλάχιστον..)

 

Τεσπα, καλές αναζητήσεις!

Link to comment
Share on other sites

κρατώντας τα εκδηλωμένα

 

ΠΟΙΑ??? Λειπει κατι απο την προταση ή εγω ειμαι χαζη...?

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς...πέρα βρέχει η όλη κατάσταση... <_<

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Ινγκμαρ.. Πέρα βρέχει!!! Ακριβώς ΑΥΤΟ!!!

Πέρα βρέχει... Όχι εδώ..... :(

 

Αυτό το λέω για να το ακούω και γω.... :(

 

Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Ούτις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η αγάπη είναι κάτι που δίνεις!!!!!!!!

Δεν μιλάς για αυτήν..... Τις ιστορίες τις λένε στα παιδιά για να ελπίζουνε και να φαντάζονται ότι υπάρχει....

Αλλά εσύ ξέρεις ότι υπάρχει!!!

Αλλά ίσως κάποιοι δεν το ξέρουνε και αν θέλετε να πούμε τι πιστεύουμε για αυτό.. Θες να σχολιάσουμε μόο το κείμενο που παρέθεσες...; Αν ναι, εγώ δεν θέλω..

Κάπου εκεί κινείται και ο Ούτις!!

 

Ελπίζω να κατάλαβες λίγο καλύτερα...

 

Είναι σαν να σου λέει:

Στην πράξη φαίνεται ο άνθρωπος!!! :)

 

Και είναι μια αντίδραση και δική μου του στυλ. Τόσα λόγια για πράγματα με νόημα... ΠΟυ από τις πολλές λέξεις ξεχνάμε το νόημα που βρίσκεται!!!!

Και αυτό είναι Η ΑΓΑΠΗ!!!!! Όχι 1 πρόταση ή 2 ή 5.......

όσο όμορφες και αν είναι! (αλλά και η ομορφιά είναι στοιχείο εκμεταλεύσιμο πλέον, βιτρίνες κλπ)

Ωραίος ο ρομαντισμός μέσα στα λόγια, τα όνειρα πίσω από τις σκέψεις!

Απλά κάποιοι τα έχουνε ήδη κάνει.. Ή δεν θέλουνε να τα κάνουνε ακόμα...

Και δεν είναι ότι κάποιος βγαίνει εναντίον σου ή της πίστης σου, αντιθέτως.

Απλά την αγάπη θα την βρεις στην ζωή σου, όχι στα βιβλία!!! :)

Εκεί θα βρεις ίσως ερεθίσματα.....

Και αν την έχεις βρει ήδη, βοήθησε άλλους να την βρουν, ή μοιράσου την, για να νιώσεις και συ την πραγματική της αξία, για να την νιώσουνε και οι άλλοι... Και η αξία της δεν μετριέται με λέξεις, ούτε ορίζεται κάπως απόλυτα...

 

Αυτός που είπε αυτά που έγραψες, ίσως την είχε βρει την άκρη στον γόρδιο, ή παλέβει να μας κάνες εμάς κόμπο..

 

Αυτά που έγραψες, έγραψε...

Αυτά που έγραψε ένιωσε;

Αυτά που ένιωσε,(αν τα ένιωσε) τα ένιωσε στην καρδιά.... :)

Και αυτό είναι αισιόδοξο!

Άντε και στα δικά σας ρε παιδιά!!!!

και σε όλους ρε παιδιά!!! χαχαχαα :(

 

Απλά η πρόταση του ούτις ήτανε με καλή πρόθεση, όπως και οι δικές μου.. Απλά στην έκφραση και στα λόγια χάνονται αυτά πολλές φορές... Αν προσπαθούσες θα το έβλεπες. Όπως και γω αντίστοιχα, από το να πετάξω δυό παπ... και να φύγω...

Και δεν σου γείωσε, ούτε εγώ, τον δυαδισμό σε αυτό.. Απλά σου είπε κυρίως.. Για τους δικούς του λόγους... Κυρίως για αυτόν... Ότι είναι θέμα της καρδιάς!!

Στο μυαλλό ναι, να υπάρχουνε οι ελπίδες!!

ΠΑΝΤΑ!

Αλλά μην τα βάλεις στο μυαλλό σου έτσι όπως μας τα είπες, γιατί θα χαθείς σε ιστούς κλπ. χαχα :) Εκτός και αν ξέρεις ακριβώς το συναίσθημα και σπας την μονοτονία της απλής ονομασίας του: ΑΓΑΠΗ! :) σε κάτι άλλλο....

 

Μην τρελένεσαι.. Δεν βρέχει πέρα...

Βρέχει παντού.... Απλά το ξεχνάμε ώρες ώρες.

 

Απλά αυτό ότι την αγάπη την νιώθεις στην καρδιά....

Το πολύ πολύ οι λέξεις να φέρνουνε μνήμες και να ψιλοξυπνάνε το συναίσθημα αυτό.. Αλλά ποτέ δεν είναι σαν το κανονικό.

Δεν είναι σαν αυτό που ελπίζεις να νιώσεις...

Αυτό είναι μια παράσταση με κάποτε ζωντανές μαριονέτες. Τις κουνάμε για να νομίζουμε ότι υπάρχει.. (χρειάζεται που κ που)

Και ψάχνουμε στο μυαλλό μας ενώ θα έπρεπε έξω από αυτό να ψάχνουμε....

 

Και η Αγάπη είναι απλά ένας κόσμος ολόκληρος μέσα σε αυτόν!!!!!

Και δεν βαριέσαι; Τι να πρωτοπείς για αυτήν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Αρκεί να την μοιράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...