Jump to content

Φανατισμός


Recommended Posts

«Ο φανατισμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος και το μεγαλύτερο σύμβολο ανωριμότητας και έλλειψης καλλιέργειας»

- Π. Βενέτης -

 

«Υπάρχουν αυτοί οι ανόητοι, οι φανατικοί, που βρίσκονται πάντοτε μέσα στα κινήματα και πάντοτε τους μειώνουν την αξία»

- Roosvelt -

 

...Προσθέσετε τη δική σας, αυθεντική, ρήση περί φανατισμού, ή / και σχολιάστε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο φανατισμός δείχνει έναν άνθρωπο αγνώμονα,μισό... Δείχνει έλλειψη σκέψης και καθαρού μυαλού..Κάποιος μου πε ''που ξέρεις μπορεί να ναι καλός σε΄κάτι άλλο''...Η δική μου άποψη είναι πως σε θεωρητικό επίπεδο δεν μπορεί γιατι δεν είναι ανοιχτός στο να ακούσει και να ερευνήσει αντιθέτως έχει βολευτεί στο να πνίγεται στο βούρκο που ο ίδιος δημιούργησε...Ας επαναπαυτεί λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Ο φανατισμός είναι το πιο επικίνδυνο όπλο.

 

Ο φανατικός είναι σαν την πλαστελίνη. Ο δημιουργός του μπορεί να τον πλάσει και να τον χρησιμοποίηση όπως θέλει. Ο φανατικός δεν είναι ελεύθερος, είναι ένα απλό πιόνι.

Άρα επικίνδυνος

Link to comment
Share on other sites

...Προσθέσετε τη δική σας, αυθεντική, ρήση περί φανατισμού, ή / και σχολιάστε...
Λοιπόν εμένα μ' αρέσει (που λέει ο λόγος) όταν βλέπω Μουσουλμάνους σε βίαιες διαδηλώσεις κατά των "γελοιογραφιών" - σκίτσων - που παρουσιάζουν διαστρεβλωμένα φυσικά τον Προφήτη και το Ισλάμ ως βίαια πράγματα... Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

«Υπάρχουν αυτοί οι ανόητοι, οι φανατικοί, που βρίσκονται πάντοτε μέσα στα κινήματα και πάντοτε τους μειώνουν την αξία»

- Roosvelt -

 

Συμφωνω απολυτα με τον Roosvelt,(αυτοι που καταστεφουν οτι τελειωνει σε -ισμος :smilewink: )....

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο σκοτάδι από αυτό που κυβερνάει τον φανατισμένο δεν υπάρχει.

Πραγματικά τόση συσκότιση δεν έχω "ξαναδεί", παρά στην άποψη ενός φανατισμένου!

 

Βγάλτε και λίγο το κεφάλι σας από την άμμο!

Δε καταλαβαίνετε ότι στρουθοκαμηλισμός, σας κάνει εύκολους στόχους προς αποκεφαλισμό τελικά?!!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι ανθρωποι εχουν φανατιστει προς σε κατι ειτε ειναι η ομαδα ειτε η θρησκεια ειτε το κραγιον που φορας.

Edited by gko
Link to comment
Share on other sites

μετάδοση μιας πλευράς ιδεολογίας > δογματισμός > φανατισμός > παρενέργειες. Νομίζω οτι αυτή είναι η λογική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

...Μπορεί να υπάρξει ιδεολογία χωρίς φανατισμό ή φανατισμός χωρίς ιδεολογία...;

 

...Ποιά η διαφορά μεταξύ ιδεαλιστή, ιδεολόγου και φανατικού...;

 

 

 

 

(...εδώ σε θέλω κάβουρα... :angel: )

Link to comment
Share on other sites

...Μπορεί να υπάρξει ιδεολογία χωρίς φανατισμό ή φανατισμός χωρίς ιδεολογία...;

 

...Ποιά η διαφορά μεταξύ ιδεαλιστή, ιδεολόγου και φανατικού...;

 

 

 

 

(...εδώ σε θέλω κάβουρα... :angel: )

 

Εδώ κάβουρας!

Φανατισμός σημαίνει να υπερασπίζεται κάτι (μία ιδέα, μία άποψη, ένα αντικείμενο) τόσο έντονα, σαν να ήταν δικό σου. Σαν να σου ανήκει και να αποτελεί κομμάτι του εαυτού σου.

Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι (συνήθως σου το πλασσάρουν και απλώς το αποδέχεσαι).

 

Αν κάποτε γίνει όντως κομμάτι σου (άρα άξιζε να γίνει) σημαίνει ότι παιδεύτηκες για αυτό. Από την στιγμή που έγινε συνειδητά κομμάτι σου, θέλεις να είσαι σίγουρος ότι αξίζει πραγματικά να παραμείνει τέτοιο. Παρότι λοιπόν σου ανήκει, το θέτεις σε συνεχή έλεγχο και κρίση, για να ελέγξεις την εγκυρότητά του. Μπαίνει ουσιαστικά (συνειδητά) στον καθημερινό έλεγχο της αυτοκριτικής και αυτοβελτίωσης. Πλέον λοιπόν μιλάμε για πάθος και όχι για φανατισμό.

Το πάθος χρειάζεται για να παιδευτείς, για να κατέχεις μία ιδεολογία, για να την αναπτύξεις, να την ολοκληρώσεις και να την μεταδώσεις.

Ο φανατισμός χρειάζεται απλώς για να μεταδώσεις (επιβάλεις) μία ιδεολογία.

 

Μετά την εισαγωγή, απαντάω άμεσα.

Σαφώς και μπορεί να υπάρξει ιδεολογία χωρίς φανατισμό. Ο φανατισμός θα μπορούσε να φανεί χρήσιμος στην μετάδοσή της, αλλά κρύβει τον κινδυνο της στειρότητας. Δίκοπο μαχαίρι.

Από την άλλη φανατισμός χωρίς ιδεολογία (θεωρώντας την περίπτωση ότι η ιδεολογία δεν είναι ντε και καλά ορθή) δεν μπορεί να υπάρξει, μιάς και δεν μπορεί να υπάρξει μετάδοση αν δεν υπάρχει αυτό που πρέπει να μεταδοθεί.

 

Και ένα πρακτικό παράδειγμα.

Η ιδεολογία είναι το ψωμί. Ο ιδεολόγος είναι αυτός που σκέφτεται πώς μπορεί να βελτιωθεί το ψωμί (τεχνολόγος τροφίμων π.χ), ο ιδεαλιστής είναι αυτός που το φτιάχνει (φούρναρης) και ο φανατικός αυτός που το διανέμει (πρατήριο άρτου, μπακάλης).

Ο ιδεολόγος έχει κάποιες ιδέες αλλά δεν ξέρει να τις εφαρμόσει στην πράξη,ούτε και να τις προωθήσει. Μπορεί όμως να προσφέρει νέες βελτιωμένες ιδέες που θα υλοποιήσει ο ιδεαλιστής.

Ο ιδεαλιστής ξέρει να υλοποιήσει τις ιδέες, να τις προωθήσει, όπως και να τις βελτιώσει. Η υλοποίηση όμως του αφήνει ελάχιστο χρόνο για προώθηση και ακόμα λιγότερο για ανάλυση και βελτίωση.

Ο φανατικός δεν ξέρει πώς δημιουργήθηκε η ιδέα, ούτε πώς υλοποιήθηκε, αλλά ούτε και ενδιαφέρεται να μάθει. Τον ενδιαφέρει απλώς να την προωθήσει.

 

Για να δουλέψει το σύστημα, χρειάζονται μερικές μονάδες ιδεολόγων, μερικές εκατοντάδες ιδεαλιστών και μερικές εκατοντάδες χιλιάδων φανατικών. Αν αλλάξει η αναλογία, χάνεται η ισορροπία και το σύστημα καταρρέει. Πάντοτε η καρδιά του συστήματος είναι οι ιδεαλιστές (οι οποίοι άλλωστε δημιούργησαν και προώθησαν την ιδέα σε σημείο ώστε να αξίζει τον κόπο να δημιουργηθούν οι ιδεολόγοι και οι φανατικοί).

 

 

(τα πήδηξα τα κάρβουνα ή τσουρουφλίστηκα;;; )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάβουρας!

 

Και ένα πρακτικό παράδειγμα.

Η ιδεολογία είναι το ψωμί. Ο ιδεολόγος είναι αυτός που σκέφτεται πώς μπορεί να βελτιωθεί το ψωμί (τεχνολόγος τροφίμων π.χ), ο ιδεαλιστής είναι αυτός που το φτιάχνει (φούρναρης) και ο φανατικός αυτός που το διανέμει (πρατήριο άρτου, μπακάλης).

Ο ιδεολόγος έχει κάποιες ιδέες αλλά δεν ξέρει να τις εφαρμόσει στην πράξη,ούτε και να τις προωθήσει. Μπορεί όμως να προσφέρει νέες βελτιωμένες ιδέες που θα υλοποιήσει ο ιδεαλιστής.

Ο ιδεαλιστής ξέρει να υλοποιήσει τις ιδέες, να τις προωθήσει, όπως και να τις βελτιώσει. Η υλοποίηση όμως του αφήνει ελάχιστο χρόνο για προώθηση και ακόμα λιγότερο για ανάλυση και βελτίωση.

Ο φανατικός δεν ξέρει πώς δημιουργήθηκε η ιδέα, ούτε πώς υλοποιήθηκε, αλλά ούτε και ενδιαφέρεται να μάθει. Τον ενδιαφέρει απλώς να την προωθήσει.

 

Για να δουλέψει το σύστημα, χρειάζονται μερικές μονάδες ιδεολόγων, μερικές εκατοντάδες ιδεαλιστών και μερικές εκατοντάδες χιλιάδων φανατικών. Αν αλλάξει η αναλογία, χάνεται η ισορροπία και το σύστημα καταρρέει. Πάντοτε η καρδιά του συστήματος είναι οι ιδεαλιστές (οι οποίοι άλλωστε δημιούργησαν και προώθησαν την ιδέα σε σημείο ώστε να αξίζει τον κόπο να δημιουργηθούν οι ιδεολόγοι και οι φανατικοί).

 

Aν και καβουρας βρηκες και το ζουμι του

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που διαφωνώ, αλλά είμαι φανατικός με το αυθεντικό νόημα των λέξεων.

 

Ο Ιδεαλιστής γουστάρει κάποια ιδανικά. Δικά του, σύνθεση πολλών, πολλά μαζί και διαφορετικά... πάντως είναι των ιδανικών. Συνήθως δεν είναι της πράξης, μια και γνωρίζει πως αυτά που προτείνει μπορεί να ανήκουν στη σφαίρα της ουτοπίας.

 

Ο Ιδεολόγος είναι ένας ιδεαλιστής πιο εστιασμένος: πιστεύει σε μία ιδέα, είτε αυτή είναι ένα κοινωνικοπολιτικό σύστημα (αναρχισμός), είτε μια αφηρημένη αρετή (πολιτική με ήθος). Τον ενδιαφέρει περισσότερο να γίνουν πράξη αυτά που πιστεύει, από ό,τι τον ιδεαλιστή. Αλλά ίσως τον ενδιαφέρει περισσότερο να διαδίδει τις ιδέες του.

 

Ο Φανατικός είναι εστιασμένος πάλι σε μία ιδεολογία. Αλλά, αντίθετα από ό,τι πιστεύεται, δεν τον ενδιαφέρει να γίνουν πράξη αυτά που πιστεύει. Τον ενδιαφέρει περισσότερο να μην υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που διαφωνώ, αλλά είμαι φανατικός με το αυθεντικό νόημα των λέξεων.

 

Συγχωρα με αλλα δεν καταλαβαινω που διαφωνεις? Στα ματια τα δικα μου το ιδιο πραγμα λες με τον Αρχαγγελο

Εγω ειμαι φανατικος με τα μαθηματικα ..1+1=2 και ποτε δεν βαζουμε 0 στον παρανομαστη

Ετσι που τους περιγραφεις φανταζομαι 3 διαφορετικους ανθρωπους με Τ-shirt που γραφουν ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ,ΙΔΕΑΛΙΣΤΗΣ,ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ

Κατανοω την γλωσσικη ερμηνεια αλλα θα μπορουσε καλιστα ενας ανθρωπος να ειναι και τα 3 μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...