Jump to content

Από μικρό και από τρελό..


Recommended Posts

Σήμερα που δίδασκα θρησκευτικά, πετάγεται μια κοπελιά και με ρωτά το εξής που με άφησε λίγο.. "εχμ.. τώρα τι απαντάμε;"

 

"Κυρία.. αφού ο Χριστός είναι το φως και η αλήθεια, τότε οι παπάδες γιατί φοράνε μαύρα ράσα;"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατι οι παπάδες εκπροσωπούν τη στεναχώρια,τη μεταμέλεια για τα αμαρτήματα...ή τουλάχιστον έτσι ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δίδασκα θρησκευτικά, πετάγεται μια κοπελιά και με ρωτά το εξής που με άφησε λίγο.. "εχμ.. τώρα τι απαντάμε;"

 

"Κυρία.. αφού ο Χριστός είναι το φως και η αλήθεια, τότε οι παπάδες γιατί φοράνε μαύρα ράσα;"

 

Μήπως τελικά οι παπάδες κάτι ξέρουν; :oops:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι παπάδες εκπροσωπούν τη στεναχώρια,τη μεταμέλεια για τα αμαρτήματα...ή τουλάχιστον έτσι ξέρω...
Γεγονός είναι ότι - απ' όσο ξέρω - τα ράσα επιβλήθηκαν επί τουρκοκρατίας (άλλο τα άμφια που φορούνται κατά τις ιεροτελεστίες). Μέχρι τότε οι παπάδες φορούσαν κοινά ρούχα. Οι μοναχοί φορούσαν κάποιο είδος "ράσου" και ως μέσω θρησκευτικών "διακρίσεων" αυτό επιβλήθηκε από τους κατακτητές.
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι ότι - απ' όσο ξέρω - τα ράσα επιβλήθηκαν επί τουρκοκρατίας (άλλο τα άμφια που φορούνται κατά τις ιεροτελεστίες). Μέχρι τότε οι παπάδες φορούσαν κοινά ρούχα. Οι μοναχοί φορούσαν κάποιο είδος "ράσου" και ως μέσω θρησκευτικών "διακρίσεων" αυτό επιβλήθηκε από τους κατακτητές.

Πολύ ενδιαφέρον και δεν το είχα ακούσει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες (πηγές, αναφορές κλπ), μ?ενδιαφέρουν.

 

Ερώτηση 1 ~ Οκ, έστω ότι τους επιβλήθηκε? Τουρκοκρατία τέλος, όμως. Γιατί εξακολουθούν να τα φοράνε?;

 

Ερώτηση 2 ~ Οκ, έστω ότι τους επιβλήθηκε? Τότε γιατί άμα τους ρωτάς σου απαντάνε άρες-μάρες ;

Προσωπικά, έχω λάβει δύο απαντήσεις σ?αυτό το ερώτημα, από δύο διαφορετικούς παπάδες, και είναι και οι δύο εντελώς ?άκυρες? και άστοχες :

α) «Γιατί πενθούμε»? Τι πενθείτε ωρέ λεβέντες;! Αναστήθηκε! Δεν σας ενημέρωσε κανείς;!

β) «Γιατί το μαύρο είναι ?ουδέτερο? χρώμα»? Το κατ?εξοχήν ουδέτερο χρώμα είναι το γκρι, όσο κι αν χτυπιέστε για το αντίθετο. Γιατί δεν φοράτε γκρι να μην αγριεύει κι εμάς το μάτι μας όταν σας βλέπουμε;!

 

Ο πραγματικός λόγος ;

Έλα ντε?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το επιλέξανε διότι είναι χρώμα επιβλητικό. Προκαλεί δέος. Απλά πράματα.

Ακόμα και αν τους επιβλήθηκε, είδαν ότι ?δουλεύει? και το κρατήσανε.

 

...Κάνει και ωραίο κοντράστ με τα χρυσά τζάρτζαλα που φοράνε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μοιρολατρικό πάντως.. "Η θρησκεία της χαράς, της αγάπης" μπλα μπλα, και αυτοί που "αντιπροσωπεύουν" τον Χριστό να είναι μέσα στο πένθος; Πάντως κι εγώ αυτό απάντησα σε χιουμοριστική διάθεση για να βγω φάουλ :P

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το επιλέξανε διότι είναι χρώμα επιβλητικό. Προκαλεί δέος. Απλά πράματα.

Ακόμα και αν τους επιβλήθηκε, είδαν ότι ?δουλεύει? και το κρατήσανε.

Δέος.. έχουν και τραγόφατσες.. (εχμ.. δεν υπονοώ κάτι για τον Τραγοκέρατο), τρέχα γύρευε!

Link to comment
Share on other sites

 

"Κυρία.. αφού ο Χριστός είναι το φως και η αλήθεια, τότε οι παπάδες γιατί φοράνε μαύρα ράσα;"

 

Γιατι ειναι χοντροι :018bleh:

 

 

Με βάση λοιπόν την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη καθόρισαν οι 'Αγιοι Πατέρες την όλη Χριστιανική Λατρεία, αλλά και την στολή των ιερουργούντων τον Κύριο. Όπως οι στρατιωτικοί φορούν διακριτική ενδυμασία, έτσι και οι Λειτουργοί του Υψίστου έχουν ιδιαίτερη στολή, την φορούν μάλιστα συνεχώς, διότι οι Ιερείς όχι μόνον τελούν τα 'Αγια Μυστήρια της Εκκλησίας, αλλά είναι πάντοτε και στην υπηρεσία των ψυχών. Μεταξύ άλλων συμβουλεύουν και εξομαλύνουν τα προβλήματα του ποιμνίου τους, στα σημερινά μάλιστα αυτά χρόνια της αποστασίας. Οι Ιερείς, με την σεμνή τους εμφάνιση, τα μακριά γένεια και μαλλιά, που σημαίνουν την αφιέρωσή τους στον Κύριο, με τα μαύρα ράσα που σημαίνουν πένθος για τα Πάθη του Κυρίου, πένθος για τις αμαρτίες τις δικές τους αλλά και τις αμαρτίες του κόσμου, και χωρίς να θέλουν, διδάσκουν και συμμορφώνουν τους γύρω τους. Φορούν και χαρούμενη στολή οι Ιερείς και ο Επίσκοπος όταν λειτουργούν, διότι ο Κύριος δεν σταυρώθηκε μόνον, αλλά και αναστήθηκε και κατήργησε το κράτος του Διαβόλου. Και πρέπει να είμαστε υπερήφανοι για την αξιοπρεπή εμφάνιση των Ιερών Ναών και των Ιερέων. Δικαιούται και ο Θεός να έχει ο Ναός Του ευπρέπεια' «αγίασον Κύριε τους αγαπώντας την ευπρέπειαν του Οίκου Σου» (Θεία Λειτουργία). Aλλωστε όλα τα αγαθά της γης είναι του Θεού (Ψαλμός 23).

Κατά την Θεία Λειτουργία ο Επίσκοπος εικονίζει τον Κύριο, οι Ιερείς και οι άλλοι Κληρικοί εικονίζουν τις τάξεις των Αγγέλων που υμνούν ακαταπαύστως τον Κύριο.Το Ράσο της Ορθοδοξίας είναι άγιο ένδυμα που το τίμησαν μυριάδες Οσίων, Οσιομαρτύρων, Ομολογητών, Αγίων, Μοναχών. Σημαίνει νέκρωση κάθε κοσμικής επιθυμίας. Το κάθε ένα χωριστά ιερατικό άμφιο έχει και ορισμένη θρησκευτική και λατρευτική για τον Θεό σημασία

 

πηγη http://orthodox-answers.blogspot.com/2007/...og-post_13.html

Link to comment
Share on other sites

με τα μαύρα ράσα που σημαίνουν πένθος για τα Πάθη του Κυρίου, πένθος για τις αμαρτίες τις δικές τους αλλά και τις αμαρτίες του κόσμου, και χωρίς να θέλουν, διδάσκουν και συμμορφώνουν τους γύρω τους.

 

...τρεις λαλούν και δυό χορεύουν... :headb:

 

 

 

(θα το αναλύσω αύριο, διότι τώρα είναι ώρα για ύπνο... :bye: :sleep: )

Link to comment
Share on other sites

με τα μαύρα ράσα που σημαίνουν πένθος για τα Πάθη του Κυρίου, πένθος για τις αμαρτίες τις δικές τους αλλά και τις αμαρτίες του κόσμου, και χωρίς να θέλουν, διδάσκουν και συμμορφώνουν τους γύρω τους.

 

ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΕΝΘΟΣ! ΕΛΕΟΣ!

 

Λυπηθείτε το κόσμο! Γεμίζετε γκαντεμιά το περιβάλλον! Αίσχος!

Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορεί να με πάρετε με τα λάχανα θα την πω την καγκουριά μου...αυτοί και οι emo...τετοιο μαύρο και τόοοοοοοσο πένθος..

Link to comment
Share on other sites

όταν είπα θα με πάρουν με τα λάχανα.......μπα και εγω στα μαύρα είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι παπάδες εκπροσωπούν τη στεναχώρια,τη μεταμέλεια για τα αμαρτήματα...ή τουλάχιστον έτσι ξέρω...

...ακριβως .. κ επισης οι παπαδες θρηνουν γιατι πιστευουν πως ολοι ειναι αδερφια μας ,αρα πρεπει να θρηνουμε κ για το χαμο τους......

Link to comment
Share on other sites

α) «Γιατί πενθούμε»? Τι πενθείτε ωρέ λεβέντες;! Αναστήθηκε! Δεν σας ενημέρωσε κανείς;!

 

Εχμ... βασικα...Λογικο δεν ειναι...?

Πως θα μπορουσε ενας "πνευματικος οδηγος" να μη πενθει για την κατασταση του κοσμου γυρω μας...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...