Jump to content

Από μικρό και από τρελό..


Recommended Posts

Δέος.. έχουν και τραγόφατσες.. (εχμ.. δεν υπονοώ κάτι για τον Τραγοκέρατο), τρέχα γύρευε!

 

Γμτ... και σκέφτομαι τελευταία να γίνω καθολικός παπάς...

 

...τρεις λαλούν και δυό χορεύουν... :headb:

 

(θα το αναλύσω αύριο, διότι τώρα είναι ώρα για ύπνο... :bye: :sleep: )

 

Βρε Νεφέλη... αφού αυτός είναι ο λόγος... Τι να κάνουμε; Να τους τον αλλάξουμε;

 

Αν και μπορεί να με πάρετε με τα λάχανα θα την πω την καγκουριά μου...αυτοί και οι emo...τετοιο μαύρο και τόοοοοοοσο πένθος..

 

ΕΓΡΑΨΕ!

 

Ξέρει κανείς πως λένε τον παπά emo;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παπα-Κλάψα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και δεν το είχα ακούσει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες (πηγές, αναφορές κλπ), μ?ενδιαφέρουν....
Αχ, έστειλα την απάντηση με πμ και δεν κράτησα αντίγραφο. Μην τα ξαναγράφω. Στην Ιστορία του Ελληνικού Έθνους (όχι "εγκυκλοπαίδεια" που έγραψα από βιασύνη) στους τόμους Ι', ΙΑ' & ΙΒ' κάτι λέει, έχει και άπεικονίσεις κληρικών του ύστερου βυζαντίου και πρώιμης τουρκοκρατίας με ρούχα που δεν διέφεραν από τα ρούχα που φορούσαν οι λαϊκοί.
...Ερώτηση 1 ~ Οκ, έστω ότι τους επιβλήθηκε? Τουρκοκρατία τέλος, όμως. Γιατί εξακολουθούν να τα φοράνε?;...
Η δύναμη της παράδοσης, το μοναστήρι και τις γάτες δεν το έχεις ακουστά; :whistling:
.Ερώτηση 2 ~ Οκ, έστω ότι τους επιβλήθηκε? Τότε γιατί άμα τους ρωτάς σου απαντάνε άρες-μάρες ;...
Απαντάνε άλλα αντί άλλων γιατί ούτε και οι ίδιοι ξέρουν και πρέπει κάτι να πούνε...
.Ο πραγματικός λόγος ;

Έλα ντε?

Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, ούτε θεολογικός, ούτε σχετικός με το χριστιανισμό.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ δεν ξέρω... αναρωτιέμαι.

 

Φαντάσου emo παπά... Με emo μαλλί και... emo μούσια ;!;!;! :huh:

 

Μην ξεχνας οτι εχουμε ακομη στην σκηνη τους παπαροκαδες!!!Σε λιγο θα σκασουνε και οι παπαραπαδες και μετα περιμενουμε τα παπαemo!Ολα στην σειρα τους μην ειστε <καγκουρες> :smilewink:

 

Υ.Γ Οι παπαδες ειναι μοδατοι γιατι απλα ξερουν οτι το ομορφο μαυρο δεν θα φυγει ποτε απο την μοδα :)

Edited by gko
Link to comment
Share on other sites

μικρο-διορθώσεις...

 

το μαύρο είναι απουσία χρώματος... δεν είναι χρώμα. :whistling:

Απο εκεί και πέρα... τι σημασία έχει τι φοράνε ρε παιδιά; Μόνο αστείο μου κάνει. Θα μπορούσαν να φοράνε και τα άσπρα κολάρα των καθολικών ή δεν ξέρω τι άλλο. Θα άλλαζε κάτι πραγματικά;

Εντάξει καλή η απορία του παιδιού, λόγω της αθωότητας του... αλλά απο εκεί , μέχρι να στηθεί "πανυγηράκι" ώς συνήθως γιατί φοράνε οτι φοράνε οι παπάδες... ε... τι να πω τώρα...

 

Γιατί φοράνε ας πούμε οι μουσουλμάνοι τουρμπάνι-σαρίκι;

Γιατί φοράνε κελεμπίες οι Βουδιστές ή φόρμες-βράκες;

Γιατί φοράγαν οι Δρυίδες , μακριά σεντόνια;.... και πάει λέγοντας!

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ακουσει πως το μαυρο αντιπροσωπευει την Αλωση της Πολης (Βυζαντιο) ...

και πως σαν δικη μας γενει με το καλο, θα φυγει κ το μαυρο απο την ορθοδοξη πιστη...

 

Shadoworld!!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φοράνε ας πούμε οι μουσουλμάνοι τουρμπάνι-σαρίκι;

Γιατί φοράνε κελεμπίες οι Βουδιστές ή φόρμες-βράκες;

Γιατί φοράγαν οι Δρυίδες , μακριά σεντόνια;.... και πάει λέγοντας!

 

Αααχχχ... δε θυμάμαι ποια το έλεγε, ήταν πάντως φεμινιστοwiccan κατάσταση, μεγάλη θεά κι έτσι. Έλεγε κάτι του στυλ "γιατί όλοι οι ιερείς φοράνε γυναικεία ρούχα; Διότι η ενέργεια του πλανήτη μας είναι θυληκή και μόνο έτσι μπορούν να εναρμονιστούν μαζί της. Αν ήμασταν στον Άρη, θα έπρεπε κι οι ιέρειες να φοράνε αντρικά ρούχα."

 

(Από την πρώτη στιγμή μπαρούφα μου φάνηκε, εντυπωσιακή πάντως!)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... βασικα...Λογικο δεν ειναι...?

Πως θα μπορουσε ενας "πνευματικος οδηγος" να μη πενθει για την κατασταση του κοσμου γυρω μας...?

Άλλο «πένθος», άλλο «θρήνος».

Ένας ?πνευματικός οδηγός? έχει κάθε λόγο να θρηνεί, αλλά κανέναν λόγο για να πενθεί.

Λέγοντας : «πενθώ για τις αμαρτίες του κόσμου» μεταφράζεται σε : «οι αμαρτίες πέθαναν κι εγώ τις πενθώ»? Δεν βγάζει νόημα. Δηλαδή, θα σου λείψουν; Και πότε πέθαναν για να τις πενθήσεις;!

Αν όμως πεις : «θρηνώ για τις αμαρτίες του κόσμου», βγάζει περισσότερο νόημα, διότι μεταφράζεται σε : «λυπάμαι (σε πολύ μεγάλο βαθμό) για τις αμαρτίες του κόσμου»? Οκ, αυτό είναι κατανοητό.

 

Όμως?

 

Πάμε παρακάτω :

 

το μαύρο είναι απουσία χρώματος... δεν είναι χρώμα. :whistling:

Και το λευκό δεν είναι χρώμα ? είναι όλα τα χρώματα μαζί.

Η διαφορά τους?;

Το μαύρο στον δυτικό πολιτισμό (στον οποίο και κυριαρχεί ο Χριστιανισμός) είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με θάνατο, σκοτάδι, φόβο, δέος, άγνωστο (που προκαλεί φόβο), θλίψη, τέλος, αδιέξοδο? κι άλλα τέτοια ?χαριτωμένα?.

Αντίθετα, το λευκό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με χαρά, φως, αγνότητα, ελπίδα, ασφάλεια? κι άλλα πολλά ευχάριστα.

 

Απο εκεί και πέρα... τι σημασία έχει τι φοράνε ρε παιδιά;

Η σημασία είναι στο τι μας ?βγάζει? το κάθε χρώμα. Συνειδητά ή ασυνείδητα, κανείς (του δυτικού πολιτισμού) δεν αισθάνεται άνετα, οικεία, ελπιδοφόρα, κλπ, βλέποντας το μαύρο. Ακόμα και σε όσους αρέσει, ασυνείδητα προκαλεί τα παραπάνω αναφερόμενα συναισθήματα.

Μ?άλλα λόγια, φορώντας οι παπάδες μαύρα, δεν βοηθάνε τον κόσμο. Κάθε άλλο μάλιστα.

 

Και στο κάτω-κάτω, ?ντάξει ρε παιδιά : και πάθη πέρασε ο Χριστός και ο κόσμος είναι τα χάλια του και ένα σωρό λόγους μπορούμε να βρούμε για να μας γίνει η ψυχολογία νιανιά και να φορέσουμε μαύρα? Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ο πρωταρχικός ρόλος των παπάδων είναι αυτός των Αποστόλων : να κηρύξουν το Ευαγγέλιο ? δηλαδή, την χαρμόσυνη είδηση (αυτό σημαίνει ?ευαγγέλιο?). Άμε να κηρύξεις ?χαρμόσυνη είδηση? όντας μέσα στη μαυρίλα...

 

...Ε, δε πάει...

 

 

 

 

 

~*~*~

 

Αααχχχ... δε θυμάμαι ποια το έλεγε, ήταν πάντως φεμινιστοwiccan κατάσταση, μεγάλη θεά κι έτσι. Έλεγε κάτι του στυλ "γιατί όλοι οι ιερείς φοράνε γυναικεία ρούχα; Διότι η ενέργεια του πλανήτη μας είναι θυληκή και μόνο έτσι μπορούν να εναρμονιστούν μαζί της. Αν ήμασταν στον Άρη, θα έπρεπε κι οι ιέρειες να φοράνε αντρικά ρούχα."

 

(Από την πρώτη στιγμή μπαρούφα μου φάνηκε, εντυπωσιακή πάντως!)

ΧΑΧΑΧΑ!! Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση και στο κάτω-κάτω? γιατί όχι;! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αααχχχ... δε θυμάμαι ποια το έλεγε, ήταν πάντως φεμινιστοwiccan κατάσταση, μεγάλη θεά κι έτσι. Έλεγε κάτι του στυλ "γιατί όλοι οι ιερείς φοράνε γυναικεία ρούχα; Διότι η ενέργεια του πλανήτη μας είναι θυληκή και μόνο έτσι μπορούν να εναρμονιστούν μαζί της. Αν ήμασταν στον Άρη, θα έπρεπε κι οι ιέρειες να φοράνε αντρικά ρούχα."

 

(Από την πρώτη στιγμή μπαρούφα μου φάνηκε, εντυπωσιακή πάντως!)

:offtopic:

Ναι και εμενα μου εχει τυχει αυτο, της απαντησα πως πασχιζω να ισορροπησω αυτην την κατασταση, εστω και μονο σε εμε (κατι για ερμαφροδιτο ειχα πει καποτε αλλα με φαγατε κ ετσι το εκοψα)...

Ομως στη Γαια παταμε, τον Ουρανο τον εχουμε τυφλωσει με τα φωτα....

Παιζουν κ αυτα ρολο στο προς τα που κλινει το ζυγι ρε παιδια...

 

ΥΓ. Νεφελη πολλα θες μ φαινεται!!!!

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Αααχχχ... δε θυμάμαι ποια το έλεγε, ήταν πάντως φεμινιστοwiccan κατάσταση, μεγάλη θεά κι έτσι. Έλεγε κάτι του στυλ "γιατί όλοι οι ιερείς φοράνε γυναικεία ρούχα; Διότι η ενέργεια του πλανήτη μας είναι θυληκή και μόνο έτσι μπορούν να εναρμονιστούν μαζί της. Αν ήμασταν στον Άρη, θα έπρεπε κι οι ιέρειες να φοράνε αντρικά ρούχα."

 

(Από την πρώτη στιγμή μπαρούφα μου φάνηκε, εντυπωσιακή πάντως!)

Γιατί η ίδια φορούσε ανδρικά παντελόνια;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ίδια φορούσε ανδρικά παντελόνια;

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααα!!!!!!!

Τα αλλαξε οταν ηρθε στον πλανητη μας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το λευκό δεν είναι χρώμα – είναι όλα τα χρώματα μαζί.

Η διαφορά τους…;

Το μαύρο στον δυτικό πολιτισμό (στον οποίο και κυριαρχεί ο Χριστιανισμός) είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με θάνατο, σκοτάδι, φόβο, δέος, άγνωστο (που προκαλεί φόβο), θλίψη, τέλος, αδιέξοδο… κι άλλα τέτοια 'χαριτωμένα'.

Αντίθετα, το λευκό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με χαρά, φως, αγνότητα, ελπίδα, ασφάλεια… κι άλλα πολλά ευχάριστα.

Μαύρο = απουσία χρώματος (δηλαδή φωτός ή απορρόφηση αυτού).

Άσπρο = χρώμα = ο συνδιασμός όλων των χρωμάτων (γιατί αγγούρι + πατάτα + ντομάτα = άθροισμα λαχανικών = λαχανικά).

 

Άρα ουδέτερο (δλδ χωρίς χρώμα) είναι το μαύρο.

Το γκρι δηλώνει ισορροπία ανάμεσα στο κενό και στο πλήρες.

Αν τώρα θεωρήσουμε το μαύρο ως μηδέν (αφού δεν έχει κανένα χρώμα) και το λευκό ως κάποιον αριθμό (οποιονδήποτε, συμβολίζοντας την ύπαρξη χρώματος) τότε μαύρο + λευκό είναι διάφορο του 0 (ουδέτερο).

Άρα το γκρι δεν είναι ουδέτερο, αλλά " +χρώμα/2" (με την υπόθεση ότι έχεις 50% μαύρο και 50% λευκό).

 

Στην ετυμολογική του πλευρά τώρα, κανένα απ'τα 2 χρώματα δεν είναι ουδέτερο, αφού η πρόσθεση ουδετέρου (γιατί τα χρώματα φτιάχνονται με πρόσθεση και αφαίρεση) δεν πρέπει να αλλάζει το αποτέλεσμα. Ουδέτερο στην περίπτωση αυτή θα θεωρούσαμε το διαφανές.

 

Άρα διαλέγεις, ή μαύρο ή διαφανές. Όχι γκρι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ίδια φορούσε ανδρικά παντελόνια;

 

Χμμμ.... μπορεί.

 

Αλλά ας το πάρουμε ως εξής: η γη είναι θηλυκό στοιχείο διότι γονιμοποιείται και γεννά. Αν ήμασταν στον Άρη, πιθανότατα θα συνέβαινε το ίδιο και με τη... γη του Άρη. Εκτός αν... τι να πω... στον Άρη η Γη γονιμοποιεί τον αέρα τον οποίο θα τον "ποτίζει" η φωτιά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...