Jump to content

Από μικρό και από τρελό..


Recommended Posts

Χμμμ.... μπορεί.

 

Αλλά ας το πάρουμε ως εξής: η γη είναι θηλυκό στοιχείο διότι γονιμοποιείται και γεννά. Αν ήμασταν στον Άρη, πιθανότατα θα συνέβαινε το ίδιο και με τη... γη του Άρη. Εκτός αν... τι να πω... στον Άρη η Γη γονιμοποιεί τον αέρα τον οποίο θα τον "ποτίζει" η φωτιά. :wacko:

Θέλω να πω ότι όσο είναι "ανδρικό" ένδυμα το παντελόνι, άλλο τόσο είναι "γυναικείο" το ...ριχτό "φόρεμα".
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θέλω να πω ότι όσο είναι "ανδρικό" ένδυμα το παντελόνι, άλλο τόσο είναι "γυναικείο" το ...ριχτό "φόρεμα".

 

Ααααα! Σωστό! Κι αυτό το είχα υπόψη, αλλά, εκεί, το μυαλό κατευθείαν προς τα δύσκολα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω στον θεό αλλά την ε΄χω δει κάπως με την εκκλλησία. ειλικρινά πλέον θεωρώ πολλά πράγματα της εκκλησίας ψεύτικα. μία ειναι η πιστη αυτη που υπαρχει μεσα μας. και οτι ηθελα να σε ρωτησω σαμπρινα για το τι κανεις στα θρησκευτικα στα μικρα.... :clapping::clapping: τεσπα θέλω μια χάρη:μην τα κάνεις κλειστόμυαλα όπως επιδιώκουν οι περισσότεροι θεολόγοι. διδαξέ τους και τις άλλες θρησκείες έστω και πληροφοριακά

Link to comment
Share on other sites

τεσπα θέλω μια χάρη:μην τα κάνεις κλειστόμυαλα όπως επιδιώκουν οι περισσότεροι θεολόγοι. διδαξέ τους και τις άλλες θρησκείες έστω και πληροφοριακά

 

Πρώτον δεν είμαι θεολόγος, είμαι δασκάλα.

Δεύτερον, ξέρω να κάνω τη δουλειά μου, δεν χρειάζομαι υποδείξεις.. :angel:

Link to comment
Share on other sites

με παρεξήγησες. απλώς απο ότι θυμάμαι στο δημοτικό ο δάσκαλος/η δασκάλα δεν κανουν σχεδόν όλα τα μαθήματα;;; και δεύτερον δεν σου βάζω χέρι στη δουλειά σου βρε σαμπρίνα... απλώς σε πληζάρω να βοηθήσεις τη νέα γενιά. είμαι που είμαι με την εμπάθεια μην μου τα χώνεις

Link to comment
Share on other sites

διδαξέ τους και τις άλλες θρησκείες έστω και πληροφοριακά

Βασικά μας διδάσκουν για τις κυριότερες θρησκείες, στη Β' λυκείου νομίζω.

Το θέμα είναι ότι το βιβλίο τοποθετεί κάθε θρησκεία απέναντι στο χριστιανισμό, κάνει μια σικέ σύγκριση και τελικά απορρίπτει την κάθε θρησκεία, εξυμνώντας το χριστιανισμό.

Πολύ στημένη φάση...

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό λέ johny και με παρεξήγησε η φίλτατη σαμπρίνα. μας επηρρεάζουν απο μικρά και ακόμα και στην β λυκείου που μας έχουν πιπιλίσει τον εγκέφαλο πάλι κήρυγμα μας κάνουν. το λέω στην σαμπρίνα γιατί πιστεύω πως έτσι θα έδινε έστω και σε μια μικρή μερίδα παιδιών το δικαίωμα να αποφασίσουν στο τι θα πιστεύουν.ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως άλλοι καθορίζουν τι σκεφτόμαστε..

 

 

Υ.Γ αλλα βέβαια όλοι με παρεξηγουν κλαψ ! θα γίνω εμο να δείτε :063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

με παρεξήγησες. απλώς απο ότι θυμάμαι στο δημοτικό ο δάσκαλος/η δασκάλα δεν κανουν σχεδόν όλα τα μαθήματα;;; και δεύτερον δεν σου βάζω χέρι στη δουλειά σου βρε σαμπρίνα... απλώς σε πληζάρω να βοηθήσεις τη νέα γενιά. είμαι που είμαι με την εμπάθεια μην μου τα χώνεις

 

ΜΠΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ!!!! :yeahright:

 

και σου βάζω 09 παραυτά...!!! :015annoyed:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

sevando παιδι μου τι λες????

 

φαντασου να γυρισει ενα παιδακι σπιτι του κ να πει στην μητερα του: "μαμα! Η κυρια Σαμπρινα σημερα μας εμαθε για την πιστη των Βουδιστων, Ινδουιστων,Γουικανων!!!"

Για φαντασου στην συνεχεια την αντιδραση της μεσης Ελληνιδας μανας....

Κ τελος φαντασου (καλα αυτο δεν θελει κ πολυ κοπο) τι θα ακολουθησει....

 

Ποια η θεση της κυριας Σαμπρινας μετα....?

Link to comment
Share on other sites

το λέω στην σαμπρίνα γιατί πιστεύω πως έτσι θα έδινε έστω και σε μια μικρή μερίδα παιδιών το δικαίωμα να αποφασίσουν στο τι θα πιστεύουν.ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως άλλοι καθορίζουν τι σκεφτόμαστε..

Χμ.. ξαναλέω.. δεν ξέρεις πως κάνω τη δουλειά μου, και δε θα κάτσω να πω τι κάνω και τι λέω στα παιδιά. Τα κρατάω για εμένα.

 

Τώρα.. όσον αφορά τη διδασκαλία και τα βιβλία...

Ζούμε σε μία χώρα όπου η επίσημη θρησκεία είναι ο ορθόδοξος χριστιανισμός. Θρησκεία η οποία κρατά πάρα πολλούς Έλληνες ενωμένους ως οικογένεια. Τα βιβλία λογικότατο να φτιάχνονται σε αυτό το μοτίβο εφόσον ζούμε στην Ελλάδα.

Ο κάθε δάσκαλος / καθηγητής αν έχει όρεξη και είναι στο χέρι του ας κάνει το μάθημα όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Να μην είμαστε "ο χριστούλης μας" και "η καλύτερη θρησκεία". Αλλά και πάλι δε μας είναι εύκολο να εκφραζόμαστε ελεύθερα, "α, εγώ είμαι άθεη, παγανίστρια, βουδίστρια ή δε ξέρω κι εγώ τι" εφόσον ερχόμαστε καθημερινά αντιμέτωποι με τόσους γονείς, στους οποίους υπάρχουν και φανατισμένοι.

Αντικειμενικότητα πάνω απ'όλα.

Πάντως στο δημοτικό πλέον έχουν προστεθεί μαθήματα ξεχωριστά για το ρωμαιοκαθολικισμό, τους προτεστάντες, τους εβραίους και τους μουσουλμάνους.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

:whistling::whistling::whistling: καλα νενυα φαντάζομαι τον ξαδερφούλη μου που είναι β'δημοτικού: μαμά σήμερα η κυρία ,μας είπε για την ζωή του βούδα. θέλω να γίνω βουδιστής.... καλά πως τις πετάω τις κοτσάνες. πάντως θα είχε γούστο να δείς την οργισμένη ελληνίδα μάνα με τον σταυρό στο χέρι να κάνει κήρυγμα στην σαμπρίνα και να της πετάει αγιασμο :clapping::clapping::clapping: .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...