Jump to content

Μεγαλόπνοα σχέδια στην ζωή μας


Recommended Posts

Από τα διάφορα σχέδια που κάνετε για την ζωή σας (ολοκληρωμένα ή όχι) υπάρχει κάποιο που θα θέλατε να ολοκληρωθεί ή να συνεχίσει να εφαρμόζεται ακόμα και μετά τον θάνατό σας;

Αν ναί ποιό είναι αυτό;

 

Φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει....

 

Η ερώτηση μου είναι περίεργη, αλλά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Θα επέλθουν και άλλες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πρέπει απαραιτήτως να είναι δικό μας σχέδιο...;

Αν δηλαδή είναι αλλουνού/ων που εμείς το συνεχίζουμε και ελπίζουμε να υπάρξουν κι άλλοι να το συνεχίσουνε μετά από εμάς, πειράζει...; :unsure:

 

 

Και τέλος πάντων, επειδή μάλλον είναι πολύ προσωπική ερώτηση, δεν 'ρίχνεις' και τις υπόλοιπες...; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβε ο Τραγος, χωρις σκεψη ομως :P

Καρφακι δν μου καιγεται ως Sucore (Α***....) .

 

Ως λιθοβολημενος ομως (οπου, όπου λιθος = ιδεολογια) τοτε μαλλον ολα τα σχεδια θα με καιγαν να συνεχισουν την εφαρμογη τους...

Απο το ποτε ξυπναω ως το πως θα εφτιαχνα τη κοινωνια αν ειχα την δυναμη ~ δικαιωμα να την αλλαξω

 

 

(^ Προσωπικη γνωμη,η ιδεολογια δεν ειναι κατι το οποιο μας καταστρεφει τον εαυτο, ισα ισα μπορει να μας εξελιξει κι ολας...)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο που μπορει να μεινει μετα απο το θανατο μου ειναι το παιδι που θα κανω με την οποια παντρευτω τελος παντων καποια στιγμη στο μελλον,που θα αργησει να ερθει αυτη η στιγμη

Link to comment
Share on other sites

xμμμ .... να γινω διασημη να βγαλω πολλα λεφτα και τα παιδια μου ακομα περισσοτερα και μετα... και μετα... εεεε να χαρακτω στην ιστορια ως η γυναικα με τις πιο πολλες γατες! ( ειχα εμπνευση ε?)

 

χωρις πλακα τωρα.. ειλικρινα, δεν εχω καποιο σχεδιο... εκτος απο το ο,τι και να κανω θα ηθελα να ειμαι ευτυχισμενη κ να συνεχισουν και τα παιδια μου να ζουν ευτυχισμενα μεσα απο αυτα που θα εχω κατεφερει

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη Αυτονομία.

Και μετά το θάνατό μου να μπορούν να απολαύσουν αυτή την αυτονομία τα παιδιά μου, εφόσον φυσικά θα έχουν μάθει να τη συντηρούν και να την εξελίσσουν.

Και όταν λέω απόλυτη αυτονομία το εννοώ... σε ηλεκτρισμό, σε φαγητό, στα πάντα. Και φυσικά αυτός ο στόχος προϋποθέτει αρμονική συνύπαρξη με τη φύση (γιατί αυτός ο στόχος δεν επιτυγχάνεται μέσα στις πόλεις). :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

ματαιόδοξη ερώτηση αν μου επιτρέπεται το σχόλιο..

 

Τι νοιάζει κάποιον που δεν θα ζεί , τι θα γίνεται αφού φύγει;... όσο και αν θες να γνωρίζεις ή να περάσεις κάτι , ... μετά θάνατον σίγουρα δεν θα έχεις την δυνατότητα να το δείς.

 

Οπότε η απάντηση είναι πολύ απλή. Τουλάχιστον να αφήσω το "ίχνος" μου σαν άτομο που έζησε κάποια στιγμή στον κόσμο αυτό. Γιατί τόσο τα παιδιά μου όσο και οι κοντινοί μου άνθρωποι θα έχουν αναμνήσεις απο μένα. Είτε σαν πράξεις , είτε σαν παρουσία.

 

Αν τώρα δεν αφήσω το "ίχνος" μου στον πλανήτη αυτόν.... και τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Καταφατικά, χωρίς να είναι ματαιόδοξοι, θα μπορούσαν ν' απαντήσουν ερευνητές επιστήμονες που έχουν αφιερώσει την ζωή τους σε κάποιον σκοπό ανώτερο από το "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε...", όπως και κάποιοι ανιδιοτελείς άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει απαραιτήτως να είναι δικό μας σχέδιο...;

Αν δηλαδή είναι αλλουνού/ων που εμείς το συνεχίζουμε και ελπίζουμε να υπάρξουν κι άλλοι να το συνεχίσουνε μετά από εμάς, πειράζει...; :unsure:

 

 

Και τέλος πάντων, επειδή μάλλον είναι πολύ προσωπική ερώτηση, δεν 'ρίχνεις' και τις υπόλοιπες...; ^_^

 

Όχι, δεν πρέπει να είναι απαραιτήτως δική μας ιδέα. Αλλά και αλλουνού ιδέα να είναι, παραμένει δικό μας σχέδιο ζωής (νομίζω είμαι κατανοητός).

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις εξαρτώνται άμεσα από τις απαντήσεις της πρώτης, επομένως θα χρειαστεί να περιμένεις λιγάκι.

Χαίρομαι πάντως διότι η συζήτηση προχωράει όπως το ανέμενα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και σύντομα θα τις σχολιάσω, ώστε να περάσω στην δεύτερη φάση ερωτήσεων.

Μείνετε κοντά μας...

Προς το παρόν διαφημίσεις... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Minerva...

 

δεν διαφωνώ... απλά ο τρόπος διατύπωσης της ερώτησης, παραπέμπει επί προσωπικού (στο τι σχεδιάζουμε για την ζωή). Δεν μιλάει για κάποια αναζήτηση... μιλάει απλά για κάποια "Θέλω".

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτη Αυτονομία.

...

Αχ, βαχ... προς τα εκεί κινούμαι - δεν το θεωρώ μεγαλόπνοο παρ' όλ' αυτά - και νομίζω πως είναι εφικτό σε μεγάλο βαθμό σύντομα. Σε πόλη; Έχω κάποιες ιδέες. Για την ώρα η προτερεότητα πάει:

Ήλιος - ζεστό νερό, ρεύμα

Αέρας - Ρεύμα

Νερό - Συλλογή βρόχινου νερού

Τροφή - αν όχι κάτι "εξωτικό" (υδροπονικά) κάτι ταπεινότερο αλλά στον μικρότερο δυνατό χώρο (μπαλκόνι π.χ.)

 

Απόβλητα - Σκουπίδια - Κομποστοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς προς αυτές τις κατευθύνσεις κινούμαι outis! :cheerful:

Αν και η ουσιαστική αυτονομία στον τομέα της τροφής δυστυχώς θέλει χώρο, χρόνο και χρήμα... δεν μπορείς να είσαι απόλυτα αυτόνομος έχοντας 2 ντοματιές και 3 πιπεριές σε ένα μπαλκόνι, έτσι δεν είναι?!

Θέλεις αρκετά στρέμματα για καλλιέργειες αρκετών ειδών λαχανικών, φρούτων κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Πλήρη αυτονομία σε φαγητό δεν έχω... αλήθεια... αλλά σε ενέργεια , έχω. Αν και το περιβολί που υπάρχει δίνει πιπεριές, ντομάτες, μελιτζάνες, πατάτες, φασολάκια και ενα δύο οπωροφόρα δέντρα, δεν μπορώ να πω οτι έχω αυτονομία σε φαγητό. Και δεν νομίζω οτι μπορει κανείς να το πεί αυτό , ειδικά αν σκεφτείς την πληθώρα φαγητών που χρειαζόμαστε για να ζήσουμε.

 

Δεν είναι κακή ιδέα πάντως. Και οχι μόνο για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να πασχίζουμε για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;

Αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;

 

Υποσημείωση: Μιλώντας πάντα για σχέδιο ζωής, όχι απλά καθημερινά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...