Jump to content

Μεγαλόπνοα σχέδια στην ζωή μας


Recommended Posts

Αξίζει τον κόπο να πασχίζουμε για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;

Αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;

 

Υποσημείωση: Μιλώντας πάντα για σχέδιο ζωής, όχι απλά καθημερινά πράγματα.

Φυσικα και αξιζει!

Αλλιως τι νοημα εχει η ζωη μας αφου ουτως ή αλλως θα πεθανουμε καποτε;

Πασχιζοντας για κατι το οποιο δινει νοημα στη ζωη μας, νιωθουμε χρησιμοι!

Ειδικα αν αυτο το κατι υιοθετηθει και απο αλλους, ιδιαιτερα απο κοντινους ανθρωπους!!

Ετσι αποκτουμε μεγαλυτερη πιστη σε εμας...

Φυσικα ο εγωισμος ειναι ξεκαθαρος μεσα σε ολο αυτο το φαινομενο, γι'αυτο και πρεπει καποιος να ειναι πολυ προσεκτικος...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αξίζει τον κόπο να πασχίζουμε για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;

Αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;

 

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εάν θα πεθάνει μαζί μας. Ενδέχεται να το ανασύρει κάποιος από τη λήθη εκατοντάδες χρόνια αργότερα και να του προσδώσει μια προοπτική που ούτε μας είχε περάσει από το μυαλό. Αυτό δεν είναι το έργο της αρχαιολογίας;

Link to comment
Share on other sites

Κέρατε. Δεν έχω σχόλιο

Sucore. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο;

gko. Μιλάς για απλή διάδοση του είδους;

Comali. Η ευτυχία είναι κάτι προσωπικό και υποκειμενικό, μπορείς να είσαι σίγουρη για πώς θα την εξασφαλίσεις για τα παιδιά σου;

 

johnny. Μου άρεσε αυτό, με βοηθάει ιδιαίτερα η απάντησή σου.

Anor. Ματαιόδοξη είναι η απάντηση σου και όχι η ερώτηση, μάλλον κάτι κατάλαβες λάθος.

Εσύ προβάλεις τα πάντα ως μάταια, αφού ούτως ή άλλως ''και τι έγινε'';

Minerva. Θα ήθελες να απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση πριν προχωρήσουμε στον σχολιασμό.

Το λέω γιατί κάπου σε έχασα και μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Minerva. Θα ήθελες να απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση πριν προχωρήσουμε στον σχολιασμό.

Το λέω γιατί κάπου σε έχασα και μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

 

 

Δίνω μια υποθετική απάντηση για να γίνει πιο κατανοητός ο τρόπος που σκέφτομαι πάνω στο θέμα.

 

Υποθέτουμε ότι εγώ αφιερώνω την ζωή μου στην προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης. Φεύγω από την πόλη, μετακομίζω σε αγρόκτημα σεβόμενη την Φύση και τους κύκλους της, προσπαθώ να μην υπερκαταναλώνω ενέργεια, καλλιεργώ οικολογικά τα οποία μεταπωλώ σε ευαισθητοποιημένους καταναλωτές που συμβάλλουν με τη σειρά τους και στο μέτρο των δυνατοτήτων τους σε κάτι ευρύτερο και ιδεολογικά αγαθό. Για τον άνθρωπο της πόλης που έχει επιλέξει άλλους ρυθμούς ζωής και διαφορετικές προτεραιότητες εγώ η "εκκεντρική" "κάνω απλώς το ψώνιο" μου. Οταν πεθάνω δεν χάνει η Βενετιά βελόνι (η αλήθεια είναι ότι η Βενετιά σπανίως χάνει βελόνια οταν πεθαίνουμε), αλλά εγώ αφενός έχω ζήσει σύμφωνα με όσα μου υπαγόρευσε η συνείδησή μου και εφετέρου έχω βάλει ένα μικρό, μηδαμινό λιθαράκι σε ένα γιαπί που - κατά τη γνώμη μου - άξιζε να γίνει τεράστιο οικοδόμημα. Εάν η δική μου συνεισφορά επηρέασε εστω και στο ελάχιστο την πορεία της οικολογικής αφύπνισης μιας μικρής ή μεγαλύτερης κοινότητας θα το κρίνει ο χρόνος. Ποιος ξέρει; Ισως εκατοντάδες χρόνια μετά, όταν οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος ανασκάπτουν συνεχώς κινητά - γλάστρες και βρουν κάπου βιολογικά μαρούλια μπορεί να αντιληφτούν ότι μερικοί ρομαντικοί στο συγκεκριμένο τόπο πίστεψαν πως η πορεία της ανθρωπότητας θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

 

Τέλος σεναρίου - διάλειμμα για διαφημίσεις... :063biker:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να πασχίζουμε για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;

Αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;

 

Υποσημείωση: Μιλώντας πάντα για σχέδιο ζωής, όχι απλά καθημερινά πράγματα.

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν να γράψω:

 

Αξίζει! Σίγουρα!

 

Βέβαια όπως το διατυπώνεις ........ "για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;............" ΚΑΙ "με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;" αυτά μ΄ έβαλαν σε σκέψεις! Αλλά και πάλι η απάντησή μου παραμένει η ίδια!

Αξίζει γιατί, για να πασχίζεις γι΄ αυτό, σίγουρα το αγαπάς (έστω κι αν είναι λάθος!)

Κι ότι αγαπάμε, καλά κάνουμε και το κάνουμε!

Αλλωστε για να είναι κάτι ωραίο, δεν είναι ανάγκη να ολοκληρωθεί (είτε από άλλους, είτε από εμάς τους ίδιους)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και αξιζει!

Αλλιως τι νοημα εχει η ζωη μας αφου ουτως ή αλλως θα πεθανουμε καποτε;

 

Βασικά κι εγώ αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα.

 

Μια ζωή την έχουμε. Τα όνειρα και τα πλάνα είναι καλό "καύσιμο" για τη ζωή.

 

Βέβαια, να σε γεμίζουν τα όνειρα, όχι να τα γεμίζεις εσύ, ε;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να πασχίζουμε για κάτι που ίσως δεν προλάβουμε να ολοκληρώσουμε και που κανείς άλλος δεν θα συνεχίσει;

Αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε με κάτι που θα πεθάνει μαζί μας;

 

Υποσημείωση: Μιλώντας πάντα για σχέδιο ζωής, όχι απλά καθημερινά πράγματα.

 

Θα ακουστώ ίσως κοινότυπη με την απάντηση μου αλλά... δεν βαριέσαι!

 

Αρχάγγελε!

Τα σχέδια ζωής δεν τα επιλέγουμε εμείς, μας επιλέγουν για να μας διδάξουν τα μαθήματα που πρέπει να πάρουμε...

Άρα δεν έχει και δεν πρέπει να έχει καμμία σημασία για εμάς αν θα ολοκληρωθούν ή αν θα συνεχιστούν από κάποιον άλλο...

Και επειδή όλα γύρω μας είναι αλληλένδετα, είναι σίγουρο πως το "ανολοκλήρωτο" σχέδιο ζωής μας θα έχει "ολοκληρώσει" μικρά σχέδια πολλών άλλων ανθρώπων...

Άρα... μην αγχώνεσαι για τέτοιες ασήμαντες λεπτομέρειες, απλά συνέχισε να "παίζεις" στην ταινία σου και να είσαι σίγουρος πως η πλοκή δεν θα σε απογοητεύσει...

Θες και συνέχεια? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστώ ίσως κοινότυπη με την απάντηση μου αλλά... δεν βαριέσαι!

 

Αρχάγγελε!

Τα σχέδια ζωής δεν τα επιλέγουμε εμείς, μας επιλέγουν για να μας διδάξουν τα μαθήματα που πρέπει να πάρουμε...

...

Θες και συνέχεια? :angel:

 

Σαφώς θέλω και συνέχεια, διότι ναί μεν τα σχέδια μας επιλέγουν, αλλά εμείς είμαστε που αποφασίζουμε αν θα τα εφαρμόσουμε ή όχι. Διότι η επιλογή δεν είναι μόνο μία, είναι αρκετές. Εμείς επιλέγουμε αν θα πάρουμε το μάθημα ή όχι. Αρκεί να δεις πόσοι άνθρωποι ΔΕΝ πήραν το μάθημα, για να καταλάβεις ότι έχουμε την δυνατότητα επιλογής (άσχετα εάν αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις).

 

Και εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω.

Συμφωνώ με όλους.

Τα σχέδια και τα όνειρα είναι σημαντικά στην ζωή μας. Δίνουν νόημα και πνοή.

Ο κάθε άνθρωπος που ζει, ζει για κάποιο προσωπικό του λόγο.

Με ποιό κριτήριο ''αντικειμενικά'' (αφήνοντας δηλαδή στην άκρη το ένστικτο και το συναίσθημα) μπορεί κάποιος να ελέγξει αν αυτό που κάνει εξυπηρετεί και κάποιον ανώτερο σκοπό;

Το πάω λίγο ανάποδα.

Αν βάλω σαν σκοπό της ζωής μου να κάνω κάτι που με ευχαριστεί πολύ, αλλά που θα τελειώσει μαζί μου, ίσως αυτό που επέλεξα είναι κάτι το εγωιστικό.

Αν εξυπηρετεί μόνο την προσωπική μου ευχαρίστηση και όχι -και- το σύνολο (και δεν εννοώ των ανθρώπων), προφανώς ζω όχι σαν κομμάτι του συνόλου, αλλά σαν κάτι απομονωμένο από το σύνολο. Με βάση αυτή την λογική η ζωή μου μπορεί να έχει νόημα για εμένα, αλλά δεν έχει νόημα για το σύνολο.

Και αν η ζωή μου δεν έχει νόημα για το σύνολο, τότε στην πραγματικότητα δεν έχει και για εμένα. Δημιούργησα μία παραίσθηση, έζησα με αυτήν και μέσα σε αυτήν, αλλά ως πότε...;

Μιλάμε δηλαδή για σχέδιο επιβίωσης και όχι για σχέδιο ζωής.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Και αν η ζωή μου δεν έχει νόημα για το σύνολο, τότε στην πραγματικότητα δεν έχει και για εμένα. Δημιούργησα μία παραίσθηση, έζησα με αυτήν και μέσα σε αυτήν, αλλά ως πότε...;

Μιλάμε δηλαδή για σχέδιο επιβίωσης και όχι για σχέδιο ζωής.

Εδω μου τα χαλασες λιγο...

Εκτος του οτι ολα εδω ειναι παρασθησεις...

Η μεγαλυτερη ειναι αυτη του Συνολου.

Η δικη μου πραγματικοτητα ισως να ειναι πιο κοντα στη ΖΩΗ, οποτε να ειναι η ιδια το νοημα, και να μη το ψαχνει καπου αλλου, στη πλαστοτητα και στο βραχυπροθεσμο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θέλω και συνέχεια, διότι ναί μεν τα σχέδια μας επιλέγουν, αλλά εμείς είμαστε που αποφασίζουμε αν θα τα εφαρμόσουμε ή όχι. Διότι η επιλογή δεν είναι μόνο μία, είναι αρκετές. Εμείς επιλέγουμε αν θα πάρουμε το μάθημα ή όχι. Αρκεί να δεις πόσοι άνθρωποι ΔΕΝ πήραν το μάθημα, για να καταλάβεις ότι έχουμε την δυνατότητα επιλογής (άσχετα εάν αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις).

 

Δεν επιλέγουμε αν θα πάρουμε το μάθημα, επιλέγουμε μόνο αν θα το δούμε... Δεν υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ πήραν το μάθημα, απλά υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ το έχουν δεί... Από επιλογή τους βέβαια...

 

......

Τα σχέδια και τα όνειρα είναι σημαντικά στην ζωή μας. Δίνουν νόημα και πνοή.

Ο κάθε άνθρωπος που ζει, ζει για κάποιο προσωπικό του λόγο.

Με ποιό κριτήριο ''αντικειμενικά'' (αφήνοντας δηλαδή στην άκρη το ένστικτο και το συναίσθημα) μπορεί κάποιος να ελέγξει αν αυτό που κάνει εξυπηρετεί και κάποιον ανώτερο σκοπό;

 

Αν δεν είναι ανώτερος σκοπός να κάνεις κάτι που δίνει νόημα στην ίδια σου την ζωή, τότε τί είναι;

Δηλαδή, διαχωρίζεις τον "άνώτερο σκοπό" ενός ανθρώπου από την ολοκλήρωση και ευχαρίστησή του;

 

.....

Αν βάλω σαν σκοπό της ζωής μου να κάνω κάτι που με ευχαριστεί πολύ, αλλά που θα τελειώσει μαζί μου, ίσως αυτό που επέλεξα είναι κάτι το εγωιστικό.

Αν εξυπηρετεί μόνο την προσωπική μου ευχαρίστηση και όχι -και- το σύνολο (και δεν εννοώ των ανθρώπων), προφανώς ζω όχι σαν κομμάτι του συνόλου, αλλά σαν κάτι απομονωμένο από το σύνολο. Με βάση αυτή την λογική η ζωή μου μπορεί να έχει νόημα για εμένα, αλλά δεν έχει νόημα για το σύνολο.

Και αν η ζωή μου δεν έχει νόημα για το σύνολο, τότε στην πραγματικότητα δεν έχει και για εμένα. Δημιούργησα μία παραίσθηση, έζησα με αυτήν και μέσα σε αυτήν, αλλά ως πότε...;

Μιλάμε δηλαδή για σχέδιο επιβίωσης και όχι για σχέδιο ζωής.

 

Πού ακριβώς είναι γραμμένο πως αν ένας άνθρωπος δεν έχει νόημα για το σύνολο σημαίνει πως είναι άχρηστος; Και αλήθεια... ΤΙ ακριβώς σημαίνει "η ζωή μου δεν έχει νόημα για το σύνολο";;

Σου είπα και πριν, ακόμα κι αν εσύ δεν το ξέρεις με τις πράξεις σου έχεις ήδη αλλάξει τις ζωές άλλων ανθρώπων (και ζώων, και φυτών κτλ κτλ κτλ)... Αυτό και μόνο σε καθιστά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όχι μόνο για το σύνολο αλλά και για την ισορροπία του Κόσμου...

Σου φαίνεται μήπως ασήμαντο...;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγουμε αν θα πάρουμε το μάθημα, επιλέγουμε μόνο αν θα το δούμε... Δεν υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ πήραν το μάθημα, απλά υπάρχουν άνθρωποι που ΔΕΝ το έχουν δεί... Από επιλογή τους βέβαια...

Επί της ουσίας δεν λέμε κάτι διαφορετικό...

 

Αν δεν είναι ανώτερος σκοπός να κάνεις κάτι που δίνει νόημα στην ίδια σου την ζωή, τότε τί είναι;

Δηλαδή, διαχωρίζεις τον "άνώτερο σκοπό" ενός ανθρώπου από την ολοκλήρωση και ευχαρίστησή του;

 

Προφανώς δεν κατάλαβες αυτό που είπα. Ίσως δεν μπόρεσα να το εξηγήσω εγώ επαρκώς.

Αυτό που σε ευχαριστεί, δεν σημαίνει ότι σε ολοκληρώνει. Δεν σημαίνει ότι εξυπηρετεί κάποιο ανώτερο σκοπό, πέραν της ευχαρίστησής σου. Δεν μπορεί η ευχαρίστηση από μόνη της να αποτελέσει ένα τέτοιο κριτήριο.

Το αντίστροφο σαφώς και ισχύει. Δηλαδή, αν εξυπηρετείς κάποιο ανώτερο σκοπό, νοιώθεις ολοκληρωμένος και αυτό σε ευχαριστεί.

Παράδειγμα...

Κάποιον τον ευχαριστεί ιδιαίτερα η χρήση των ναρκωτικών ή η αγορά ενός καινούριου αυτοκινήτου, ή η αγορά καινούριων παπουτσιών ή η αγορά βιβλίων ή η απόκτηση μίας πελώριας βίλας ή ο τζόγος. Κίνητρο λοιπόν την ζωή του είναι κάτι από τα παραπάνω, διότι θα έκανε τα πάντα για να νοιώσει την ευχαρίστηση αυτή. Θα τον ολοκλήρωνε κάτι τέτοιο;

Αρκεί η ευχαρίστηση σαν κριτήριο για το αν αυτό που κάνουμε μας ολοκληρώνει ή όχι; Διότι συνήθως η ευχαρίστηση αποτελεί και το κίνητρο για την ''μη ηθική'' συμπεριφορά του ανθρώπου. Ή μήπως όχι;

 

 

Πού ακριβώς είναι γραμμένο πως αν ένας άνθρωπος δεν έχει νόημα για το σύνολο σημαίνει πως είναι άχρηστος; Και αλήθεια... ΤΙ ακριβώς σημαίνει "η ζωή μου δεν έχει νόημα για το σύνολο";;

Σου είπα και πριν, ακόμα κι αν εσύ δεν το ξέρεις με τις πράξεις σου έχεις ήδη αλλάξει τις ζωές άλλων ανθρώπων (και ζώων, και φυτών κτλ κτλ κτλ)... Αυτό και μόνο σε καθιστά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όχι μόνο για το σύνολο αλλά και για την ισορροπία του Κόσμου...

Σου φαίνεται μήπως ασήμαντο...;;

 

Μάλλον βλέπουμε τα πράγματα σε διαφορετική κλίμακα και με διαφορετικό τρόπο. Δεν μπορώ να απαντήσω γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να γίνω δισεκατομμυριούχος....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.....στη Ψυχή και στο Πνεύμα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να γίνω δισεκατομμυριούχος....

.....στη Ψυχή και στο Πνεύμα! :lol:

 

Νους υγειής εν σώματι υγειή (ασχέτως αν το έλεγαν ή όχι οι αρχαίοι).

 

Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και με τον Πλούτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ αρχήν δεν έχουμε όλοι γεννηθεί ερευνητές, επιστήμονες, πιονιέροι με την κατεστημένη έννοια?έχουμε όμως όλοι γεννηθεί άνθρωποι?

...και έχω την πίστη πως δεν μπορεί να υπάρχει εκ προοιμίου διαχωρισμός των ανθρώπων και ας μην μας μπερδεύει η δημοσιότητα?.

...δεν χρειάζεται να ανακαλύψει κάποιος το ?ελιξίριο της νεότητας για να είναι χρήσιμος ? χρήσιμος είναι ο θετικός, ο δημιουργικός άνθρωπος και αυτό είναι ένα σχέδιο ζωής που είμαι σίγουρη πως είχε, έχει και θα έχει πολλούς "μιμητές" ακόμα και όταν εμείς πάψουμε να υπάρχουμε σ αυτήν την διάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...