Jump to content

Πνευματική Ιδιοκτησία


outis
 Share

Recommended Posts

Γίνανε τα εξής (αρχικά) άσχετα μεταξύ τους:

1. Ένα βιβλίο που ήθελα το βρήκα στα βιβλιοπωλεία στην ευτελή τιμή των ...35 Ευρώ.

2. Έμαθα ότι γίνεται:

Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός Αφίσας με θέμα την Πνευματική Ιδιοκτησία για τους μαθητές της Στ΄τάξης Δημοτικού

Ο Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας (Ο.Π.Ι), νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου εποπτευόμενο από το Υπουργείο Πολιτισμού, προκειμένου να προωθήσει την αναγνώριση του δικαιώματος της πνευματικής ιδιοκτησίας«Προστάτευσέ το: Γίνε δημιουργός, νιώσε δημιουργός, προστάτευσε το έργο σου και το έργο των άλλων» και να ευαισθητοποιήσει το κοινό στην πάταξη του φαινομένου της κλοπής της πνευματικής ιδιοκτησίας, προκηρύσσει πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό δημιουργίας αφίσας με τίτλο: «Προστάτευσέ το: Γίνε δημιουργός, νιώσε δημιουργός, προστάτευσε το έργο σου και το έργο των άλλων»

http://www.etwinning.gr/index.php?issueId=...Id=402§ionId=53

http://www.ypepth.gr/docs/diagwnismos_afisas_2008_080130.doc

κάτι δε μου πήγαινε καλά με όλα αυτά.

Ποιοι είναι οι πραγματικοί ?πνευματικοί ιδιοκτήτες?.

Οι δημιουργοί φυσικά

Κάθησα και έκανα το λογαριασμό, πού πάνε τα 35 Ευρώ;

Ας πόύμε 1-2 πηγαίνουν για τη μετάφραση.

Κι άλλα 3-4 σε συγγραφέα ή/και ξένους εκδότες.

Έχουμε λοιπόν 4-6 Ευρώ πηγαίνουν στους πραγματικούς κάτοχους της πνευματικής ιδιοκτησίας.

Παράλληλα τσέκαρα και το Amazon. Το ίδιο βιβλίο στα Αγγλικά μπορεί να το βρει κανείς από 8-16 δολλάρια (ανάλογα με την έκδοση) 5 με 10 Ευρώ δηλαδή!!!. (σημ. Στον αρχικό δημιουργό αυτό σημαίνει 0,5 με 1 Ευρώ το πολύ. Που σημαίνει ότι εκτός κι αν είναι χαζοί οι ξένοι και πουλάνε χωρίς κέρδος, κάποιοι στην Ελλάδα κερδίζουν 20-30 Ευρώ περισσότερα

οπότε

3. τα... πήρα...

διότι η "πάταξη του φαινομένου της κλοπής της πνευματικής ιδιοκτησίας" πιπιλίζεται υπονοώντας τις ?παράνομες? αντιγραφές, και τελικά δεν αφορά τους πραγματικούς κλέφτες.

Ποιοί είναι αυτοί;

Λογαριάστε μόνοι/μόνες σας:

Στην Ελλάδα 30 από τα 35 ευρώ ΔΕΝ πηγαίνουν στους κατόχους της πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά σε εκείνους που διακινούν το βιβλίο.

Στο εξωτερικό 4,5 (από τα 5) ή 1 (από τα 10) Ευρώ ΔΕΝ πηγαίνουν επίσης κατόχους της πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά σε εκείνους που διακινούν το βιβλίο.

Αν λοιπόν εγώ βρω άλλο τρόπο να αποκτήσω το βιβλίο οι πραγματικοί κάτοχοι της πνευματικής ιδιοκτησίας ζημιώνονται από μισό μέχρι 1, άντε 4 το πολύ Ευρώ.

Ταυτόχρονα από κάθε βιβλίο που πουλιέται οι διακινητές βγάζουν δέκα φορές περισσότερα από τους δημιουργούς...

 

Τελικά...

Να 'ναι καλά το ηλεκτρονικό γαϊδουράκι... που αντίθετα από το ηλεκτρικό πρόβατο δεν κοιμάται ποτέ... άντε Πλεγκρίνο πάμε να τους περικυκλώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται και με τα μουσικά CDs και με τις ταινίες.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω "λογικά" είναι το πώς μπορούν οι ίδιες οι εταιρίες/εκδοτικοί οίκοι να δεσμεύουν αυτά τα πνευματικά δικαιώματα, εφόσον αυτά ανήκουν στους δημιουργούς των βιβλίων.

Ας μην ξεχνάμε πως αυτό το γεγονός ευθύνεται για εκατοντάδες "εξαφανίσεις" αξιόλογων βιβλίων από τα βιβλιοπωλεία, παγιδεύοντας ουσιαστικά τους δημιουργούς των βιβλίων αυτών (εφόσον δεν μπορούν να εκδώσουν το βιβλίο μέσω άλλου εκδοτικού οίκου).

Link to comment
Share on other sites

...ΚΑΙ τι γίνεται με τα e-books,σε αυτή τη περίπτωση;

Πάει το ίδιο πράγμα,ή γίνεται κάτι άλλο....;? : :( :

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτηκα, καμμία αναφορά στην αυθεντική έννοια της πνευματικής ιδιοκτησίας, να μη σου παίρνουν δηλ. το έργο και να βάζουν την υπογραφή τους από κάτω, γίνεται; Τον δημιουργό τον πονάει πολύ περισσότερο να δει να μπαίνει υπογραφή άλλου στο δικό του έργο, παρά να τα κονομήσει κάποιος άλλος - κάτι που αποδεικνύεται από τα μερίδια των εκδοτικών οίκων άλλωστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γίνανε τα εξής (αρχικά) άσχετα μεταξύ τους:

 

Ποιοι είναι οι πραγματικοί ?πνευματικοί ιδιοκτήτες?.

 

 

Εγω θελω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει σχετικα με την κλοπη την πνευματικης ιδιοκτησιας. Γιατι οταν καποιος αντιγραφει καποιον λεγεται κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας και οταν αντιγραφει πολλους λεγεται ερευνα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει σχετικα με την κλοπη την πνευματικης ιδιοκτησιας. Γιατι οταν καποιος αντιγραφει καποιον λεγεται κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας και οταν αντιγραφει πολλους λεγεται ερευνα ?

Χωρις Πηγη/ες = ΚΛΟΠΗ

Με πηγη/ες = ερευνα

Ανεξαρτητα ποσους θα αντιγραψει καποιος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εγω θελω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει σχετικα με την κλοπη την πνευματικης ιδιοκτησιας. Γιατι οταν καποιος αντιγραφει καποιον λεγεται κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας και οταν αντιγραφει πολλους λεγεται ερευνα ?

 

Είτε αντιγράφεις πολλούς είτε ένα είναι και πάλι αντιγραφή.

Μια μορφή έρευνα είναι να διαβάσεις αρκετούς συγγραφείς και να διατυπώσεις νέές θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία...
Της οποίας το "αίσιο" τέλος δεν ανέφερα. Μια και επανήλθε το θέμα... το βιβλίο που με έκανε να σκάσω και να ανοίξω το θέμα επειδή το βρήκα στα 35 ευρώ, το βρήκα στο εξωτερικό σε μεταχειρισμένα (αμεταχείριστο όμως) για 60 λεπτά!!!! Το φχαριστήθηκα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...