Jump to content

Οδηγίες επιβίωσης....


One
 Share

Recommended Posts

Πώς αναγνωρίζουμε έναν ηλίθιο

1. Ο ηλίθιος δεν ξέρει ότι είναι ηλίθιος. Πιστεύει ότι είναι μεγαλοφυΐα. Σου λέει ότι στο ΙQ τεστ πιάνει, στο χαλαρό, 160. Κι ας ξεχνάει να βάλει το πρόσημο «μείον»: -160.

2. Ο ηλίθιος δεν αμφιβάλλει ποτέ. Ποτέ και για τίποτα. Εσύ ψάχνεσαι, αμφισβητείς, διερωτάσαι, αμφιταλαντεύεσαι, βασανίζεσαι, περνάς της αλεπούς τον θάνατο, εκείνος είναι πάντα σίγουρος. Έχει δίκιο! Δίκιο βουνό, τέρμα και τελείωσε.

3. Ο ηλίθιος συμβουλεύει. Παίρνει το γνωστό πατερναλιστικό υφάκι και κατεβάζει στοίβες τα τσιτάτα από τα περιοδικά ποικίλης ύλης. Ξέρει και το πρόβλημα, και την απάντηση και τη λύση.

4. Γιατί ο ηλίθιος είναι ΚΑΙ ξερόλας. Γνωρίζει ολίγη από πολιτική, από οικονομία, από εικαστικά, από οικολογία, από θέατρο, ολίγη από ανθρώπινες σχέσεις, ολίγη από πατσά.

5. Ο ηλίθιος αφορίζει χωρίς επιχειρήματααχρείαστα να ΄ναι. Σου λέει «εμένα ο Βισκόντι δεν μου αρέσει». Τέρμα! Αφού δεν του αρέσει του ηλίθιου ο Βισκόντι, είναι εξ αντικειμένου για τα μπάζα.

6. Ο ηλίθιος δηλώνει «υπεύθυνος πολίτης», αλλά αποποιείται τις ευθύνες του. Φταίνε πάντα οι άλλοι, ποτέ αυτός.

7. Ο ηλίθιος θεωρεί εσένα ηλίθιο. Απλά, είναι πολύ ευγενής για να σ΄ το πει κατάμουτρα.

8. Ο ηλίθιος στο φανάρι θα σ΄ την κάνει σίγουρα. Θα περάσει με κόκκινο, θα φτύσει το Στοπ. Γιατί πιστεύει ότι δεν θα σκοτωθεί αυτός. Θα σκοτωθεί ο απέναντι. (Το πιο τραγικό; Έχει δίκιο: Οι ηλίθιοι είναι σαν τις κατσαρίδες. Ο πλανήτης να καταστραφεί, η κατσαρίδα και ο ηλίθιος θα επιβιώσουν!).

9. Ο ηλίθιος θέλει (και έχει) πάντα την τελευταία λέξη. Και την έχει διότι προηγουμένως έχει εξοντώσει όλο τον περίγυρο. Η μοκέτα σπαρμένη πτώματα κι αυτός ακόμα αγορεύει!

10. Ο ηλίθιος είτε δεξιός είναι είτε αριστερός, είναι πάντα για λάθος λόγους.

11. Ο ηλίθιος είναι πέρα και πάνω από κοινωνικές διαστρωματώσεις, οικονομικές επιφάνειες, επίπεδο σπουδών, έθνος ή θρήσκευμα. Ηλίθιος μπορεί να είναι ένας πολιτικός, ένας επιστήμονας, ένας ρακοσυλλέκτης, ένας υπάλληλος, ένας Αλβανός, ένας Έλληνας, ένας χριστιανός ή ένας μουσουλμάνος. Η ηλιθιότητα είναι σαν τον τυφώνα, ισοπεδώνει τα πάντα στο διάβα της.

12. Και το χειρότερο; Ο ηλίθιος κάνει παιδιά. Για να πάρεις ένα περίπτερο, χρειάζεσαι άδεια από το κράτος. Παιδιά όμως μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Και ο ηλίθιος κάνει...

Γι΄ αυτό και ο ηλίθιος είναι αήττητος. Διότι διαιωνίζει το είδος του.

 

αποσπασμα απο την Ελενα Ακριτα τα νεα 1-12-07

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι ο τρελός και ο ηλίθιος είναι οι πιο δύσκολοι αντίπαλοι.

Δεν μπορείς να προβλέψεις ποτέ τις κινήσεις και την αντίδρασή τους.

 

 

Επίσεις λένε απο μικρό και απο ΤΡΕΛΟ μαθαίνεις την αλήθεια.............. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Πώς αναγνωρίζουμε έναν ηλίθιο

 

4. Γιατί ο ηλίθιος είναι ΚΑΙ ξερόλας. Γνωρίζει ολίγη από πολιτική, από οικονομία, από εικαστικά, από οικολογία, από θέατρο, ολίγη από ανθρώπινες σχέσεις, ολίγη από πατσά.

 

 

αποσπασμα απο την Ελενα Ακριτα τα νεα 1-12-07

 

άρα αφού εγώ δεν είμαι ξερόλας, αυτό σημαίνει ότι είμαι πανέξυπνος, :rolleyes7: έχει κανείς αντίρηση. ε? :lololol: :018bleh::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες αντι για ηλιθιος, ανθρωπος το ιδιο σκεπτικο θα εβγαινε. Επισεις το καλυτερο θα ηταν να ελεγε ο κλασικος ο μ:censored:ς ο ΕΛΛΗΝΑΣ . :063laugh:

Edited by gko
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες αντι για ηλιθιος, ανθρωπος το ιδιο σκεπτικο θα εβγαινε. Επισεις το καλυτερο θα ηταν να ελεγε ο κλασικος ο μ:censored:ς ο ΕΛΛΗΝΑΣ . :063laugh:

Ευχαριστω!

Ο Greek καλυτερα ομως...

 

Για να επιβιωνει ο Ηλιθιος ομως, κατι θα ξερει παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε χαρακτηρίζουν κάποια από τα 12 αναφερόμενα χαρακτηριστικά, αλλά όχι όλα... είσαι ηλίθιος...;

 

 

(Αν 'ναι', τότε έχω να πω πως... είμαι ηλίθια! :crying: )

Link to comment
Share on other sites

αποσπασμα απο την Ελενα Ακριτα τα νεα 1-12-07

 

Φαινεται οτι η Ακριτα επηρεαστηκε πολυ απο το παιχνιδι "Αδυναμος κρικος" και τα βαλε με τους ηλιθιους αχα

Βεβαια ξεχασε να βαλει οτι 1) Πολλοι ηλιθιοι ειναι πολυ πιο ευτυχισμενοι απο πολλους εξυπνους

2) Οτι οι ηλιθιοι κοιμουνται ωραια το βραδυ και 3) Το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλάδη η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι ηλίθιοι!!!!!!!! ΟΥΑΟΥ!!!!!!!

 

ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!! ΓΙΟΥΠΙ!!!!! :clapping::063laugh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...