Jump to content

Ξεματιασμα


 Share

Recommended Posts

Καλησπερα,

Θα ηθελα αν γινετε καποια γυναικα να μου πει τα λογια για το ξεματιασμα (σε πμ) γιατι θελω να μαθω αλλα η προγιαγια μου που ηξερε εχει πεθανει εδω και κατι χροοοονιαααα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

Θα ηθελα αν γινετε καποια γυναικα να μου πει τα λογια για το ξεματιασμα (σε πμ) γιατι θελω να μαθω αλλα η προγιαγια μου που ηξερε εχει πεθανει εδω και κατι χροοοονιαααα...

Κρίμα..:(

Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να το μάθεις από οποιονδήποτε..

Πρώτον, η μάθηση του ξεματιάγματος πρέπει να γίνεται συγκεκριμένες μέρες και υπό ορισμένες συνθήκες.

Δεύτερον, αυτός που ξέρει πως γίνεται το ξεμάτιαγμα, δεν το μαθαίνει σε οποιονδήποτε που επιθυμεί. Ξέρει εκείνος ποιος έχει τη "φλόγα", τις "υποδομές" (δε ξέρω πως να το πω..) να το μάθει.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα..:(

Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται να το μάθεις από οποιονδήποτε..

Πρώτον, η μάθηση του ξεματιάγματος πρέπει να γίνεται συγκεκριμένες μέρες και υπό ορισμένες συνθήκες.

Δεύτερον, αυτός που ξέρει πως γίνεται το ξεμάτιαγμα, δεν το μαθαίνει σε οποιονδήποτε που επιθυμεί. Ξέρει εκείνος ποιος έχει τη "φλόγα", τις "υποδομές" (δε ξέρω πως να το πω..) να το μάθει.

 

:blink1: :blink1: ΟΚ για να το λες εσυ, ξερω οτι ξερεις (το ειχες αρθρογραψει αν θυμαμαι καλα) αλλα ποιες ειναι οι συγκεκριμενες μερες κ συνθηκες? Η γιαγια σου για παραδειγμα (ευλογιμενη να ναι οπου ειναι) πως ηξερε οτι εχεις τη "φλογα" και απλως δεν σου ειπε τα λογια? Αν ξερω τα λογια χωρις να εχω τη "φλωγα" απλως δεν πιανει το ξεματιασμα?

Link to comment
Share on other sites

:blink1: :blink1: ΟΚ για να το λες εσυ, ξερω οτι ξερεις (το ειχες αρθρογραψει αν θυμαμαι καλα) αλλα ποιες ειναι οι συγκεκριμενες μερες κ συνθηκες? Η γιαγια σου για παραδειγμα (ευλογιμενη να ναι οπου ειναι) πως ηξερε οτι εχεις τη "φλογα" και απλως δεν σου ειπε τα λογια? Αν ξερω τα λογια χωρις να εχω τη "φλωγα" απλως δεν πιανει το ξεματιασμα?

Όχι όχι δε το έχω αρθρογράψει εγώ :)

Όλα αυτά που με ρωτάς είναι πράγματα τα οποία τα γνωρίζει αυτός που κατέχει την γνώση και αυτός στον οποίο περνάει η γνώση..

(και δεν τα γνωρίζουν μόνο οι γιαγιάδες! :smilewink: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεις να ψαξεις και στο google :angel:

without offence αλλα αυτο μου ηρθε οταν ειδα το θέμα :P :P :P

 

και η σχετικη διαφημηση

:D :D :D Edited by kleomenis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το πει γυναίκα σε άντρα ή άντρας σε γυναίκα Μεγάλη Πέμπτη!

Πάντως καλύτερα να μην ξέρεις!!! (όσο λιγότερα ξέρεις..... κτλ) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνεται Παρασκευή και απο γυναίκα σε γυναίκα ή απο ΄γυναίκα σε άντρα , άντρα σε άντρα... αλλά ποτέ απο άντρα σε γυναίκα... τουλάχιστον έτσι αναφέρει η παράδοση.

Τα λόγια είναι μικρά ... συνήθως 1 με 2 φράσεις αλλά πάντα συνοδεύονται απο προσευχή. Και ναι... πρέπει να έχεις την ικανότητα αλλιώς δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου το είπε άντρας.. και το έχω πεί και εγώ σε άντρα..... μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει δυσλειτουργία!!Οντως είναι μια προσευχή με δυο λόγια... πολύ απλά για να μπορούν όλοι να τα θυμούνται! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, οι παραδόσεις έχουν γίνει αχταρμάς, κι ο καθένας έχει μια δικιά του.... εγώ πχ ήξερα "από γενιά σε γενιά κι από άντρα σε γυναίκα". Έτσι, το είπε η γιαγιά μου στον πατέρα μου, κι εκείνος σε μένα...

Α ναι! Επίσης σ'αυτή την παράδοση οι άνδρες δε ξεματιάζουν μόνο μεταφέρουν. Τα θηλυκά μόνο έχουν το "προνόμιο"... Τώρα το σκέφτηκα...γιατί άραγε?

Edited by katinaki
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με εμαθε η μαμα μου νομιζω μεγαλη πεμπτη ηταν και ο πατερας μου ξερει αλλα λογια αυτα με το φλυτζανι και το λαδι

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σ'αυτή την παράδοση οι άνδρες δε ξεματιάζουν μόνο μεταφέρουν. Τα θηλυκά μόνο έχουν το "προνόμιο"... Τώρα το σκέφτηκα...γιατί άραγε?

Πράγμα το οποίο δεν ισχύει, γιατί ο πατέρας μου που ξεματιάζει το κάνει καλά :)

Πάντως, παραδόσεις είναι, δεν είναι κάτι γραπτό, μεταφέρονται από στόμα σε στόμα. Δε ξέρεις πως ξεκίνησε, πως κατέληξε, και αν έχουν "παρερμηνευτεί" είναι απολύτως λογικό. Το θέμα είναι πάντως ότι η.. ισχύς τους καλά κρατεί!

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα το οποίο δεν ισχύει, γιατί ο πατέρας μου που ξεματιάζει το κάνει καλά :)

Πάντως, παραδόσεις είναι, δεν είναι κάτι γραπτό, μεταφέρονται από στόμα σε στόμα. Δε ξέρεις πως ξεκίνησε, πως κατέληξε, και αν έχουν "παρερμηνευτεί" είναι απολύτως λογικό. Το θέμα είναι πάντως ότι η.. ισχύς τους καλά κρατεί!

 

Σ αυτο εχεις δικιο...

Και απ οσο ξερω ειναι μια προσευχη.. Αρα καθε θρησκεια εχει τα δικα της λογια και τον δικο της τροπο..

Σωστος?? :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ξέρεις τα λόγια για να ξεματιάσεις, ούτε και να τα μάθεις από άλλον.

Αρκεί να το θες.

Εγώ ξεματιάζω με μία μαντινάδα που έβγαλα μόνος μου, αλλά μόνο τα άτομα που θέλω εγώ.

Δεν είναι τα λόγια που έχουν την ικανότητα, αλλά ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...