Jump to content

Ξεματιασμα


 Share

Recommended Posts

Γεια σου ρε Αρχάγγελε... :smilewink:

Είπα να μην το γράψω αρχικά, αλλά αφύ υπάρχουν κι άλλοι... Κι εγώ πια το ίδιο κάνω. (όχι με μαντινάδα, δεν έχω τέτοια προνόμια... :cheerful: )

Το "βλέπω" και το τραβάω... Με τα χέρια συνήθως, ή με οραματισμό αν δε θέλω να με πάρουν χαμπάρι, απλά βέβαια με τη δεύτερη επιλογή μου παίρνει περισσότερη ώρα...

Επίσης έχω παρατηρήσει (καλά, προσωπικές αντιλήψεις είναι αυτά τώρα...) ότι συνήθως το "βλέπω ως κάτι μαύρο ή σκούρο εν πάσει περιπτώσει πάνω στο κεφάλι ή στον αυχένα του "πάσχοντος" (μιλώντας για απλό "μάτι").

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ Πωπω... αυτά τα εισαγωγικά και οι παρενθέσεις, μέχρι κι εμένα κουράσανε.... Σόρυ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει λόγος να ξέρεις τα λόγια για να ξεματιάσεις, ούτε και να τα μάθεις από άλλον.

Αρκεί να το θες.

Εγώ ξεματιάζω με μία μαντινάδα που έβγαλα μόνος μου, αλλά μόνο τα άτομα που θέλω εγώ.

Δεν είναι τα λόγια που έχουν την ικανότητα, αλλά ο άνθρωπος.

 

 

Αν σκεφτούμε οτι το "μάτι" είναι απλά κακή ενέργεια τότε ναι.. μπορείς να ξεματιάζεις και με μαντινάδα (θα ήθελα να το δω αυτό!) ίσως γι αυτό το λόγο τα λόγια που λέμε είναι προσευχή... για να ξορκίσουν το κακό!!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Αρχάγγελε... :smilewink:

Είπα να μην το γράψω αρχικά, αλλά αφύ υπάρχουν κι άλλοι... Κι εγώ πια το ίδιο κάνω. (όχι με μαντινάδα, δεν έχω τέτοια προνόμια... :cheerful: )

Το "βλέπω" και το τραβάω... Με τα χέρια συνήθως, ή με οραματισμό αν δε θέλω να με πάρουν χαμπάρι, απλά βέβαια με τη δεύτερη επιλογή μου παίρνει περισσότερη ώρα...

Επίσης έχω παρατηρήσει (καλά, προσωπικές αντιλήψεις είναι αυτά τώρα...) ότι συνήθως το "βλέπω ως κάτι μαύρο ή σκούρο εν πάσει περιπτώσει πάνω στο κεφάλι ή στον αυχένα του "πάσχοντος" (μιλώντας για απλό "μάτι").

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ Πωπω... αυτά τα εισαγωγικά και οι παρενθέσεις, μέχρι κι εμένα κουράσανε.... Σόρυ παιδιά!

 

Οταν λες οτι το... βλεπεις, τι ενωεις?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι το... βλεπεις, τι ενωεις?

 

 

Ένα κάρο εισαγωγικά έβαλα, και πάλι μου ξέφυγε ένα, και δε μου πέτυχε... :unsure:

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, κι έχεις δίκιο να ρωτάς φεγγαρολουσμένε... Το "βλέπω", νοητικά αν θές, με την "αστρική όραση" λένε κάποιοι, πάντως όπως και να'χει, όχι με τα φυσικά μου μάτια, ούτε καν με τα τεχνητά (γυαλιά)... Αυτή είναι η αίσθηση που έχω, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Πολλές φορές, και είμαι σίγουρη παρόμοιες εμπειρίες πρέπει να έχουν πολλοί αν όχι όλοι εδώ μέσα, "βλέπουμε" πράγματα. Όχι πράγματα, ενέργεια ίσως είναι πιο ακριβής λέξη. Τώρα, τη βλέπω, την αισθάνομαι, δεν έχουμε ακριβείς περιγραφές για αυτές τις βιωματικές εμπειρίες... Αντιλαμβάνομαι, ίσως θα έπρεπε να πω.

Στο τέλος θα καταλήξει σαν το μαλακτικό ρούχων, "το νιώθεις το μυρίζεις, το αισθάνεσαι", έτσι όπως το 'κανα.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξέρω τον απλό τρόπο με την προσευχή και το λάδι και επειδή συμπεριλαμβάνει μια προσευχή με το Χριστό και την Παναγία σκέφτηκα να δοκιμάσω να την πω με τα δικά μου λόγια χωρίς χριστιανικό περιεχόμενο και όντως δεν έχουν σημασία τα λόγια αλλά η όλη διαδικασία. Μια άλλη φορά πειραματίστηκα ανάβοντας κερί, προσθέτοντας αλάτι στο νερό και με αναμμένο φασκόμηλο και τα αποτελέσματα ήταν πολύ πιό έντονα γιατί το λάδι σχημάτιζε διαφορες φιγούρες μέσα στο νερό. Χθες, δοκίμασα άλλη μια μέθοδο που νομίζω οτι κάνει πολύ ισχυρό το ξεμάτιασμα αλλά θέλω και τη γνώμη σας. Έκανα συνδυασμό των παραπάνω και ακόμη χρησιμοποίησα οραματισμό. Καθώς ξεμάτιαζα και έριχνα τις σταγόνες οραματιζόμουν την αρνητική ενέργεια, το κακό μάτι να διαλύεται και τον ματιασμένο να αισθάνεται καλύτερα μέχρι που να γίνεται εντελώς καλά...

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Εδώ και ένα μήνα κάθε φορά που ξεματιάζω τον εαυτό μου ή την οικογένειά μου το μάτι είναι τόσο ισχυρό που δεν φεύγει. Το λάδι, η πρώτη σταγόνα εξαφανίζεται τελείως σαν να μην υπάρχει και οι υπόλοιπες είτε διαλύονται εντελώς σε μικρά σταγονίδια είτε ανοίγουν και γίνονται πολλές σταγόνες. Από 9 σταγόνες που είναι συνήθως μέτρησα γύρω στις 50 μέσα στο νερό. Σαν να κοχλάζει το νερό και να γεννάει μικρές σταγόνες. Μάλιστα στο τρίτο απανωτό ξεμάτιασμα συνέβη το εξής περίεργο: καθώς έπεφταν οι σταγόνες στο νερό συρρικνώνονταν σε πολύ μικρα σταγονιδια λαδιού τα οποία είχαν στη μέση τους μια μικρή φουσκίτσα αέρα, έμοιαζαν δηλαδή με μικρά ματάκια που μαζεύονταν μαζί και μετά από λίγο έσπαζε η φουσκίτσα και η σταγόνα διαλύονταν στο νερό! Ξέρει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Γιατι τώρα τελευταία είναι πολύ έντονο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε λάδια ούτε νερά... Λίγο οραματισμούλη μόνο και ο στόχος είναι περδίκι και όχι μόνο από μάτι... εδώ και δυο βδομάδες που άρχισα να μαθαίνω την "τέχνη" έχω γίνει σκέτος μαγο-γιατρός... Και είναι απίθανα!!!

 

Αχ! τι ωραία! Ιτ ιζ σόου ιζυ... ούτε εγώ δεν το πιστεύω.... χαχαχαααα! smile.gif

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Dalia

Δεν ξεματιάζεις την οικογένειά σου, την ματιάζεις για να την ξεματιάσεις αμέσως μετά. Πρώτα βλέπουμε εάν συμβαίνει κάτι και μετά ενεργούμε, και για να σκεφτούμε ότι κάτι συμβαίνει πρέπει να υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις. Εσύ για ποιο λόγο τους ξεματιάζεις τόσο συχνά?

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ξεματιάζω καθημερινά αλλά χθες παραδείγματος χάρη η μικρή μου εκεί που ήταν μια χαρά ξαφνικά αρχισε να νιώθει χάλια και την ξεμάτιασα. Προηγουμένως είμασταν με κάποια γυναίκα που εκπέμπει κάτι αρνητικό, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά φαίνεται στα μάτια και στον τρόπο που σε κοιτάει αυτά που λέει και όλα αυτά που προσπαθεί να κρύψει... Τον τελευταίο καιρό λόγω καλοκαιριού έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο και κάποιοι από αυτούς ματιάζουν.

Όταν αισθάνομαι πως χρειάζεται να ξεματιάσω το κάνω και τώρα τελευταία βλέπω το μάτιασμα να επιμένει. Δεν ξέρω τι είναι και για αυτό ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει κάτι να μάθω πληροφορίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές όταν ξεματιάζω,ενώ το λάδι ανοίγει μέσα στο νερό,βλέπω πως το άτομο που ξεμάτιασα δεν αισθάνεται καλύτερα.Γι'αυτό φταίει που δε συγκεντρώνομαι αρκέτα ή δεν έχω το χάρισμα να ξεματιάζω;Επίσης,ποτέ όταν το κάνω δε χασμουριέμαι ή δακρύζω.Έχει κάποια σχέση αυτό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει κατά τη γνώμη μου είναι οτι το λάδι και το νερό είναι το μέσο που σου δείχνει αν κάποιος είναι ματιασμένος και πόσο ματιασμένος είναι. Το οτι ανοίγει το λάδι δηλαδή σου δείχνει οτι όντως είναι κάποιος ματιασμένος. Το αν ξεματιάζεται τώρα είναι άλλο θέμα, γιατί για να νιώσει καλύτερα ο ματιασμένος και να πιάσει το ξεμάτιασμα σημασία έχει η πίστη σε αυτό που κάνεις. Δεν λες μια προσευχή, ρίχνεις και τρεις σταγόνες και έφυγε το μάτι. Πρέπει να πιστεύεις οτι θα φύγει το μάτι, οτι θα βοηθηθεί αυτός που ξεματιάζεις. Η συγκέντρωση σε αυτό που κάνεις πιστεύω βοηθάει αρκετά, όπως και το συναίσθημα που βάζεις. Αν το θέλεις πολύ τότε θα βοηθήσεις τον άλλο. Αν είναι κάποιος που αγαπάς ή συμπαθείς τελος πάντων και θες να τον βοηθήσεις.

 

Για να έχει επιτυχία το ξεμάτιασμα ζήτησα τη βοήθεια από τα 4 στοιχεία, χρησιμοποίησα οραματισμό και προσωπικά η όλη διαδικασία με κάνει να πιστεύω στην επιτυχία του ξεματιάσματος, πράγμα πολύ θετικό για το σωστό αποτέλεσμα. Κάνει την ατμόσφαιρα ιδανική για να σε βάλει στη σωστή διάθεση.

 

Αυτό που λες για το χασμουρητό ισχύει για άλλους τρόπους ξεματιάσματος όχι για το νερό με το λάδι οπότε μην σε προβληματίζει. Αν και, ενώ δεν ήμουν ματιασμένη κάποτε μια γνωστή μου βάλθηκε να με ξεματιάσει σώνει και καλά, το τι χασμουρητό έριξε δεν περιγράφεται (τα μάτια δακρύζουν από τα πολλά χασμουρητά). Το χασμουρητό το προκαλείς ανα πάσα στιγμή. Είδα και μια κακή όψη του ξεματιάσματος τότε...

 

Κάτι άλλο που έμαθα είναι οτι μπορείς να επαναλάβεις τρεις φορές τη διαδικασία αν κάποιος είναι πολύ ματιασμένος. Στο τέλος πρέπει να επιστρέψεις το νερό στη γη ή σε μια γλάστρα. Ίσως γιατί η γη απορροφά την αρνητική ενέργεια.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

απλά συνδέεις την ενέργεια του ματιασμένου με κάτι που διατηρεί την συνεκτικότητα του όπως το λάδι.

αν το λάδι χάσει την συνεκτικότητα του και γίνει πολλές σταγονίτσες υπάρχει ενέργεια στο άτομο.

αν το λάδι παραμείνει δεν υπάρχει κάποια ενέργεια που να διασπά αυτό.

 

τα υγρά επιρρεάζονται πιο εύκολα απο ενέργειες και μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε για διάφορα κόλπα.

 

είναι κόλπο ανίχνευσης με υλικά το συγκεκριμένο.

 

 

την ίδια ενέργεια μετά την λαμβάνει ο ξεματιαστής και αρχίζει να χασμουριέται λόγω έλλειψης ενέργειας, διότι το μάτιασμα είναι αρνητική ενέργεια.

 

Η ζωτική ενέργεια είναι μέσα στον αέρα ως πράνα. Οταν την χάνεις (λογω ματιάσματος, γλωσοφαγιάς κτλ) ο οργανισμός προσπαθεί να πάρει νέα και μια αντίδραση είναι να θέλει οξυγόνο και αρχίζει να χασμουριέται.

 

Οι επιστήμονες απλά το λένε έλλειψη οξυγόνου αλλά δεν ξέρουν ότι μέσα στον αέρα πέρα από οξυγόνο είνα και η πράνα που παίζει τον ρόλο της στην ψυχή.

 

Όταν η ψυχή έχει έλλειψη πράνα λόγω αρνητικής ενέργειας ή μπλοκαρίσματος ή ή διάφορους λόγους ζητά αέρα και πράνα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ξέρεις τα λόγια για να ξεματιάσεις, ούτε και να τα μάθεις από άλλον.

Αρκεί να το θες.

Εγώ ξεματιάζω με μία μαντινάδα που έβγαλα μόνος μου, αλλά μόνο τα άτομα που θέλω εγώ.

Δεν είναι τα λόγια που έχουν την ικανότητα, αλλά ο άνθρωπος.

Εμένα λοιπόν μιας και το ανέφερες , μου έχει τύχει αυτό μια φορά . Με την κοπέλα μου. Είχαμε πάει για καφέ και όταν φύγαμε ,

μιλάμε ότι δε μπορούσε να σταθεί όρθια(καφέ ήπιαμε, όχι τίποτε άλλο :lol: ). Είπα το Πάτερ Ημών από μέσα μου , και κάτι λόγια που μου ήρθαν εκείνη την ώρα, και το πως συνήλθε ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. :woot:

Γούρλωσαν τα μάτια της(από εκεί που δε μπορούσε να τα κρατήσει ανοιχτά) και μου λέει " είμαι καλά τώρα " .

Εγώ έμεινα κάγκελο. Δεν περίμενα τέτοια απότομη αλλαγή.

Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τους τελευταίους μήνες έχουν συμβεί σε μένα και την οικογένειά μου πολλά και συχνά μικροατυχήματα με τραυματισμούς, πεσίματα κλπ. Σε διάστημα ας πούμε μιας εβδομάδας κάθε μέρα κάποιος έπεφτε κάτω και χτυπούσε. Η συχνότητα των ατυχημάτων και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβησαν με έβαλαν σε υποψίες, εν τω μεταξύ ενώ πέρυσι ξεμάτιαζα συχνά, σχεδόν καθημερινά φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου με το ξεμάτιασμα όλο το καλοκαίρι. ΄Ωσπου τις εβδομάδες που πέρασαν και ενώ είχε περάσει μια μικρή περίοδος ηρεμίας από ατυχήματα,άρχισαν ξανά τα ίδια και μάλιστα σε βαθμό που με ανησύχησε γιατί οι τραυματισμοί άρχισαν να γίνονται πιο σοβαροί. Επίσης σχεδόν καθημερινά γίνονταν ζημίες έσπαζαν πιάτα, ποτήρια και τζάμια στα καλά καθούμενα πήγαινα ας πούμε να μαζέψω κάτι και έσπαζα πράγματα. Αποφάσισα να μας ξεματιάσω και πρώτη φορά συνέβη το εξής περίεργο αφού συγκεντρωσα την προσοχή μου στο πρόσωπο που ήθελα να ξεματιάσω είπα τα λόγια κλπ. με το που έριξα τις πρώτες σταγόνες λαδιού αυτές χάθηκαν στο νερό, εξαφανίστηκαν εντελώς. Εκείνη τη στιγμή άρχισε ένας έντονος πόνος στο στέρνο, μου κόπηκε η ανάσα και ένιωσα ότι ήθελα να κάνω εμετό. Αυτό κράτησε αρκετή ώρα τουλάχιστον 10 λεπτά.

 

Είχα ακούσει ιστορίες για κάποιους που αρρώσταιναν μετά από ξεμάτιασμα γιατί έπαιρναν ενέργεια από τον ματιασμένο και ίσως να συνέβη κάτι παρόμοιο σε μένα. Ξέρω πάντως ότι υπάρχει λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά γιατί υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα στη μέση, το θέμα είναι που είναι διατεθιμένοι να φτάσουν οι "καλοί" μου γείτονες, πέρα από την γλωσσοφαγιά, τις φωνές και τον αρνητισμό που έχει διαποτίσει το χώρο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευτώ πέρα από το ξεμάτιασμα? Κάτι που να προλάβει το κακό πριν εκδηλωθεί?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις το ΛουΜπουΡουΠου 3 φορες τη μερα... ενισχυει την αυρα.

Επισης μπορεις να το κανεις και γυρω απ το σπιτι αλλα ειναι πιο δυσκολο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...