Jump to content

Ξεματιασμα


 Share

Recommended Posts

Να πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου κάτι άλλο, ας πούμε ένα ξόρκι προστατευτικό ή κάτι που να συσσωρεύει την ενέργεια. Μια εξήγηση που δίνω για τις ζημιές που γίνονταν είναι ότι υπήρχε περίσσεια αρνητικής ενέργειας η οποία δεν μπορούσε να εκδηλωθεί πάνω μου γιατί είχα προστασία και αντί να χτυπάω η ίδια έσπαζαν αντικείμενα. Αφού ο τρόπος που έσπαζαν με βοήθησε να αντιληφθώ ότι δεν ήταν δική μου απροσεξία αλλά εξωτερική επιρροή.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου κάτι άλλο, ας πούμε ένα ξόρκι προστατευτικό ή κάτι που να συσσωρεύει την ενέργεια. Μια εξήγηση που δίνω για τις ζημιές που γίνονταν είναι ότι υπήρχε περίσσεια αρνητικής ενέργειας η οποία δεν μπορούσε να εκδηλωθεί πάνω μου γιατί είχα προστασία και αντί να χτυπάω η ίδια έσπαζαν αντικείμενα. Αφού ο τρόπος που έσπαζαν με βοήθησε να αντιληφθώ ότι δεν ήταν δική μου απροσεξία αλλά εξωτερική επιρροή.

ΟΚ συμβαίνει (άλλωστε έχω αναλάβει την ευθύνη για την οικονομική κατάσταση της Ελλάδος ακριβώς από μια τέτοια περίπτωση! :whistling::cheerful_h4h::zipped_h4h: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν έσπαζαν από μόνα τους αλλά άρχισαν να γίνονται πολλές ζημιές σχεδόν καθημερινά και χωρίς να είμαι απρόσεκτη. Αυτό συνήθως συμβαίνει τις δύσκολες μέρες του μήνα, δεν ξέρω αν οι κυρίες του φόρουμ το έχουν παρατηρήσει, αλλά εκείνες τις ημέρες γίνονται πολλές ζημιές, ατσαλιές κλπ λόγω νεύρων . Εδώ όμως άρχισαν να γινονται ζημιές χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος όχι μόνο από εμένα και από άλλους στην οικογένεια. Αυτό θυμάμαι το είχα ακούσει παλιότερα και μάλιστα στη δουλειά είχε τύχει να θαυμάσει μια γυναίκα ένα αντικείμενο και αυτό μετά από δευτερόλεπτα να γίνεται σμπαράλια. Αλλά φαίνεται δεν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε σένα devaraja για αυτό το λόγο σου φαίνεται περίεργο. Προσωπικά πιστεύω στο μάτι και από την οικογένειά μου έχω ακούσει ιστορίες να αυτοκτονούν ζώα από μάτιασμα. Δεν είναι τυχαίο που στα άλογα φορούν χάντρες γιατί ματιάζονται εύκολα. Ώρα να έχουμε να μιλάμε.

 

Και όπως λέει ο σοφός λαός καλομελέτα και έρχεται, έτσι και όταν κακομελετάς κάποιον είναι σαν να κινείς επίτηδες μια αρνητική διαδικασία εναντίον του, σαν να προκαλείς την τύχη να του φερθεί άσχημα γλωσσοτρώγοντάς τον. Σαν να συσσωρεύεις αρνητική ενέργεια και να την εξαπολύεις εναντίον του με μια άσχημη λέξη, μια φθονερή ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια συζήτηση για το μάτιασμα μια ηλικιωμένη γυναίκα είπε ότι υπάρχει το μάτι από θαυμασμό π.χ όταν οι μανάδες ματιάζουν τα παιδιά τους και το μάτι από φθόνο που είναι πολύ δύσκολο να φύγει. Μπορεί κάποιος να "σκάσει" από το μάτι είπε αν δεν τον ξεματιάσουν εγκαίρως και ανέφερε κάτι που τόσα χρόνια δεν είχα ακούσει. Αν γνωρίζουμε ποιός είναι αυτός που ματιάζει για να φύγει το μάτι εκτός από τις προσευχές κλπ που λέμε πρέπει να πάρουμε ένα κομμάτι ύφασμα από ρούχο του ματιαστή και να το κάψουμε στη φωτιά μέχρι να γίνει στάχτη. Κατά τα λεγόμενά της αυτός είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης αν ο ματιασμένος δεν νιώθει καλύτερα παρόλες τις προσευχές.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες έχουν συμβεί σε μένα και την οικογένειά μου πολλά και συχνά μικροατυχήματα με τραυματισμούς, πεσίματα κλπ. Σε διάστημα ας πούμε μιας εβδομάδας κάθε μέρα κάποιος έπεφτε κάτω και χτυπούσε. Η συχνότητα των ατυχημάτων και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβησαν με έβαλαν σε υποψίες, εν τω μεταξύ ενώ πέρυσι ξεμάτιαζα συχνά, σχεδόν καθημερινά φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου με το ξεμάτιασμα όλο το καλοκαίρι. ΄Ωσπου τις εβδομάδες που πέρασαν και ενώ είχε περάσει μια μικρή περίοδος ηρεμίας από ατυχήματα,άρχισαν ξανά τα ίδια και μάλιστα σε βαθμό που με ανησύχησε γιατί οι τραυματισμοί άρχισαν να γίνονται πιο σοβαροί. Επίσης σχεδόν καθημερινά γίνονταν ζημίες έσπαζαν πιάτα, ποτήρια και τζάμια στα καλά καθούμενα πήγαινα ας πούμε να μαζέψω κάτι και έσπαζα πράγματα. Αποφάσισα να μας ξεματιάσω και πρώτη φορά συνέβη το εξής περίεργο αφού συγκεντρωσα την προσοχή μου στο πρόσωπο που ήθελα να ξεματιάσω είπα τα λόγια κλπ. με το που έριξα τις πρώτες σταγόνες λαδιού αυτές χάθηκαν στο νερό, εξαφανίστηκαν εντελώς. Εκείνη τη στιγμή άρχισε ένας έντονος πόνος στο στέρνο, μου κόπηκε η ανάσα και ένιωσα ότι ήθελα να κάνω εμετό. Αυτό κράτησε αρκετή ώρα τουλάχιστον 10 λεπτά.

 

Είχα ακούσει ιστορίες για κάποιους που αρρώσταιναν μετά από ξεμάτιασμα γιατί έπαιρναν ενέργεια από τον ματιασμένο και ίσως να συνέβη κάτι παρόμοιο σε μένα. Ξέρω πάντως ότι υπάρχει λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά γιατί υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα στη μέση, το θέμα είναι που είναι διατεθιμένοι να φτάσουν οι "καλοί" μου γείτονες, πέρα από την γλωσσοφαγιά, τις φωνές και τον αρνητισμό που έχει διαποτίσει το χώρο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευτώ πέρα από το ξεμάτιασμα? Κάτι που να προλάβει το κακό πριν εκδηλωθεί?

Έχω να σου προτείνω κάτι με εγγυημένα αποτελέσματα αλλά θα πρέπει να το εφαρμόσεις μόνο εφόσον αισθάνεσαι άνετα με αυτό, μιας και έχει θρησκευτικό υπόβαθρο. Δεν χρειάζεται να είσαι θρήσκα ή να ακολουθείς το συγκεκριμένο δόγμα, αρκεί μόνο να μην είσαι τόσο ενάντια ώστε να "σαμποτάρεις" τη διαδικασία.

Το ένα είναι το σφράγισμα προστασίας που υπάρχει μέσα στο βιβλίο "Ψυχική Αυτοάμυνα" της Dion Fortune (εκδ. Ιάμβλιχος) και το άλλο είναι η εξορκιστική προσευχή του Αγίου Κυπριανού που θα βρεις στο ομώνυμο βιβλιαράκι (εκδ. Εκδοτική Θεσσαλονίκης).

Επειδή, αν τα εφαρμόσεις, θα δεις αμέσως αποτέλεσμα, η συμβουλή μου είναι να μην εφησυχάσεις αλλά να συνεχίσεις να τα εφαρμόζεις για κάποιο καιρό, το σφράγισμα της Dion καθημερινά και την προσευχή ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό μέχρι να νιώσεις ότι έχει αλλάξει ενεργειακά η κατάσταση και από εκεί και πέρα, τα εφαρμόζεις κατά βούληση.

Και ναι, σίγουρα ο άνθρωπος έχει τη δύναμη που χρειάζεται για να αμυνθεί αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγνοούμε την ύπαρξη χρήσιμων βοηθημάτων που είναι λειτουργικά και δοκιμασμένα στο χρόνο. Άλλωστε οι λέξεις δημιουργούν πραγματικότητες και όσο πιο φορτισμένες είναι, τόσο πιο ισχυρά και τα αποτελέσματα.

 

Αν ασχοληθείς, γράψε μας τι έγινε. :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Για ποιον λόγο της λες να χρησιμοποιήσει εξορκισμό, διαπίστωσες ή έχεις την υποψία ότι υπάρχει κάτι που να απαιτεί τέτοια δράση? Αν και σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται να βρεθεί κάποιος σε προβλήματα από λανθασμένη αντιμετώπιση μιας κατάστασης, λέω πως εάν μπορούμε να μάθουμε με πιο εύκολο τρόπο ας το κάνουμε.

 

Το σφράγισμα της Fortune που αναφέρεις σε ποια σελίδα βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Για ποιον λόγο της λες να χρησιμοποιήσει εξορκισμό, διαπίστωσες ή έχεις την υποψία ότι υπάρχει κάτι που να απαιτεί τέτοια δράση? Αν και σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται να βρεθεί κάποιος σε προβλήματα από λανθασμένη αντιμετώπιση μιας κατάστασης, λέω πως εάν μπορούμε να μάθουμε με πιο εύκολο τρόπο ας το κάνουμε.

 

Το σφράγισμα της Fortune που αναφέρεις σε ποια σελίδα βρίσκεται?

Καταρχάς να διευκρινίσουμε ότι κάθε προσευχή είναι ένα είδος εξορκισμού, οπότε δεν χρειάζεται να πανικοβαλλόμαστε στο άκουσμα της λέξης. Οποιαδήποτε κίνηση για να διώξουμε αρνητική ενέργεια, αποτελεί εξορκισμό.

 

Το βιβλίο δεν το έχω δίπλα μου για να σου πω σελίδα, θυμάμαι όμως ότι το σφράγισμα βρίσκεται στο τελευταίο μέρος του βιβλίου, εκεί που αναφέρονται οι τρόποι άμυνας.

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Άλλο είναι οι χαμηλοί τόνοι και άλλο ο πανικός.

 

Το νόημα της ερώτησης είναι να σκεφθείς το τι ξέρεις για το θέμα που με τόση ευκολία προτείνεις χ δράση. Έχεις εξετάσει τον χώρο, έχεις εξετάσει το άτομο? Δεν νομίζεις ότι χρειάζεται να ερευνούμε πριν προτείνουμε α ή β. Ο κάθε ένας μπορεί να γράψει κατεβατά από λύσεις όμως είναι αυτό που χρειάζεται ή αντί για μυγοσκοτώστρα χρησιμοποιούμε τανκ και αυτό μας γκρεμίζει το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Άλλο είναι οι χαμηλοί τόνοι και άλλο ο πανικός.

 

Το νόημα της ερώτησης είναι να σκεφθείς το τι ξέρεις για το θέμα που με τόση ευκολία προτείνεις χ δράση. Έχεις εξετάσει τον χώρο, έχεις εξετάσει το άτομο? Δεν νομίζεις ότι χρειάζεται να ερευνούμε πριν προτείνουμε α ή β. Ο κάθε ένας μπορεί να γράψει κατεβατά από λύσεις όμως είναι αυτό που χρειάζεται ή αντί για μυγοσκοτώστρα χρησιμοποιούμε τανκ και αυτό μας γκρεμίζει το σπίτι?

Τουλάχιστον προτείνω κάτι που είναι λειτουργικό, δοκιμασμένο και χωρίς σοβαρές παρενέργειες. (κοινώς, κανένα σπίτι δεν πρόκειται να γκρεμιστεί - εκτός και αν η Dalia είναι η Έμιλυ Ρόουζ και μας το κρύβει :cheerful_h4h: )

 

Εσύ τι έχεις να προτείνεις στη φίλη μας τη Dalia;

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

 

Όταν λες «τουλάχιστον προτείνω» φαντάζομαι ότι εννοείς πως ναι μεν δεν έχεις εξετάσει περί τίνος πρόκειται αλλά προτείνεις κάτι, εκδηλώνεις κάποιο ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο. Δηλ. ίσως και να έχει πονόδοντο αλλά μιας και δεν το ξέρουμε δεν κάνουμε μια επέμβαση στο χ όργανο!

Έτσι προτείνουμε κάτι λειτουργικό, δοκιμασμένο και χωρίς παρενέργειες... φυσικά όταν νοσεί το όργανο... αλλά τώρα με αυτές τις λεπτομέρειες θα ασχολούμαστε... :whistling2:

 

Εγώ δεν έχω να προτείνω τίποτα από αυτά που επιθυμεί η Dalia

Να πω την αλήθεια είχα στο μυαλό μου κάτι άλλο, ας πούμε ένα ξόρκι προστατευτικό ή κάτι που να συσσωρεύει την ενέργεια.

Εξάλλου δεν θα έλεγα κάτι που δεν έχω ξαναπεί, οπότε ποιος ο λόγος να επαναλαμβάνομαι συν ότι οι περισσότεροι (δεν εννοώ κάτι για τους συμμετέχοντες) θέλουν να φάνε ψάρια χωρίς να βρέξουν πισινό. Εσύ έχεις και ένα λόγο να λες διάφορα, κινείσαι επαγγελματικά στον χώρο, εγώ όμως δεν θέλω δεσμεύσεις άρα κινούμαι αλλιώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Εσύ έχεις και ένα λόγο να λες διάφορα, κινείσαι επαγγελματικά στον χώρο, εγώ όμως δεν θέλω δεσμεύσεις άρα κινούμαι αλλιώς. :)

 

Κι εσύ μπορεί να έχεις λόγο να αφήνεις υπονοούμενα και να λασπολογείς, μιας και δεν ξέρουμε από που κρατάει η σκούφια σου και ποιοι είναι οι φίλοι σου... :whistling2:

Επειδή ακριβώς είμαι επαγγελματίας, αναλαμβάνω και το βάρος της ευθύνης όσων γράφω. Βλέπεις, αν γράψω χαζομάρες, αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στη δουλειά μου ενώ εσύ μπορείς να γράφεις ό,τι θέλεις χωρίς επιπτώσεις.

Άλλωστε, είδες να ζητάω ανταλλάγματα από την Dalia για αυτά που της πρότεινα;

 

Επειδή όμως σέβομαι το χώρο που μας φιλοξενεί, δεν πρόκειται να σου ξαναπαντήσω μιας και είναι ολοφάνερο ότι επιτίθεσαι σε προσωπικό επίπεδο (και δεν είναι η πρώτη φορά), πράγμα τελείως ανάρμοστο.

Link to comment
Share on other sites

Onirocosmos

Μάλλον δεν ήμουν κατανοητή.

 

Δεν αφήνω υπονοούμενα ούτε λασπολογώ, θεώρησα πιο ανώδυνο για σένα το να πω ότι είσαι επαγγελματίας και προωθείς τον εαυτό σου με χ τρόπους από το να πω ότι είσαι ερασιτέχνης.

Και τι ανταλλάγματα να ζητήσεις? Σε όλο τον κόσμο οι επαγγελματίες πληρώνονται όταν αυτοί κάνουν το α ή το β για τον πελάτη τους όχι όταν γράφουν σε φορουμ.

 

Σκούφια δεν έχω, οι φίλοι μου δεν σε αφορούν και δεν είσαι τόσο σημαντικός ώστε να ασχολούμαι μαζί σου επί προσωπικού... επιπλέον δεν θα σου δώσω άλλη φορά από τις καραμέλες μου. :lol:

 

Δεν χρειάζεται να ενοχλείσαι, μια κουβέντα κάνουμε, δεν είναι δα και ζήτημα ζωής ή θανάτου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις Ονειρόκοσμε! Διάβασα το βιβλίο της Dion Fortune χθες βράδυ και είναι πολύ κατατοπιστικό. Επίσης, πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του Αγίου Κυπριανού μια φίλη της μητέρας μου ανησύχησε για τα περίεργα ατυχήματα και της το χάρισε για προστασία. Θα δοκιμάσω τις τεχνικές αυτές και επίσης συστηματικό καθαρισμό και εξαγνισμό του χώρου για την αποσυσσώρευση της αρνητικής ενέργειας.

 

Πύραμιντ καταλαβαίνω ότι έχεις αντίθετη άποψη και δεν θέλεις να δίνεις συμβουλές σε άτομα που δεν γνωρίζεις αλλά οι λύσεις που προτείνονται εδώ μέσα, οι συμβουλές και οι συζητήσεις με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και αισθάνομαι ευγνωμοσύνη σε όσους έχουν απαντήσει στα θέματα που με απασχολούν κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Dalia

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνεις και τι όχι αλλά σίγουρα η πορεία σου δεν στηρίζεται στην δική μου δύστροπη ή καλοκάγαθη προσωπικότητα.

Το θέμα μας δεν ήταν οι προβληματισμοί σου αλλά η διαδικασία που πρέπει, για λόγους ασφαλείας, να ακολουθείται στην όποια δράση. Αυτά που διαβάζεις στα βιβλία δεν είναι ο από μηχανής θεός που θα σου λύσει όλα τα προβλήματα, υπάρχουν κανόνες οι οποίοι περιλαμβάνονται σε αυτά τα βιβλία αλλά δες μας αρέσει να τους προσέχουμε.

Τέλος πάντων, αυτά και καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...