Jump to content

Ξεματιασμα


 Share

Recommended Posts

Άρα θεωρείς ότι το σφράγισμα και ο εξαγνισμός μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα... αν αυτή η μέθοδος είναι το τανκ τότε η μέθοδος της μυγοσκοτώστρας ποιά είναι? μα δεν περιμένω τον από μηχανής θεό να λύσει τα προβλήματά μου, ούτως ή άλλως κάποια από αυτά θα συνεχίσουν να υφίστανται είτε δράσω είτε όχι. Από την άλλη, η μη δράση είναι λύση? και ως πότε πρέπει να αφήνουμε την κατάσταση εκτός ελέγχου? πότε θα πρέπει να μας θορυβήσει κάτι ώστε να αναλάβουμε δράση? Για αυτό το λόγο κάμποσο καιρό απείχα από το ξεμάτιασμα θεωρώντας κάποια ατυχήματα τυχαία αλλά όταν επαναλαμβάνονται τα ίδια σε όλη την οικογένεια, και σε διάστημα λίγων ημερών κάτι συμβαίνει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dalia

 

Κατά την άποψή μου

Εάν θέλεις να ασχοληθείς φρόντισε να μπορείς να συγκεντρωθείς και οραματιστείς αποτελεσματικά, μελέτησε το θέμα σου, πάρε όσες προφυλάξεις μπορείς και ξεκίνα κάποια εργασία, απλή στην αρχή και βλέπεις πως θα πάει.

Δεν χρειάζεται να έχεις κάποια δικαιολογία (δεν εννοώ ότι αυτό κάνεις) ενόχλησης από κάποιον ή κάτι, αρκεί να θέλεις να γνωρίσεις τον εαυτό σου. Και μάλιστα θα έλεγα να μην ασχολείσαι με το τι κάνει ο κάθε ένας, επί της ουσίας κανένας δεν έχει κάτι μαζί σου, όλοι μας δουλεύουμε τα θέματά μας και αναλόγως το τι έχουμε να δουλέψουμε συναντάμε τον α ή β άνθρωπο. Η κάθε αλληλεπίδραση σου δίνει μια ευκαιρία να έρθεις πιο κοντά στην αλήθεια, να είσαι ευγνώμων γι΄αυτό.

Βεβαίως δεν λέω να στέκεσαι ως μάρτυρας και ενώ σε φτύνουν να λες βρέχει, λέω να αναπτύξεις μια εσωτερική δυναμική και να συνδέεσαι με την θετική πλευρά των εμπειριών σου.

 

Σχετικά με τους προβληματισμούς σου στο παρόν θέμα, θεωρώ ότι πρέπει να συνεχίσεις να μην εμπλέκεσαι με ξεματιάσματα κλπ, άνοιγε κάθε μέρα τα παράθυρα να μπαίνει παντού φως, λιβάνιζε όταν εσύ το χρειάζεσαι με μια απλή προσευχή (εάν είχες κάποια που έλεγες μικρή χρησιμοποίησέ την), κάνε πιο αργά τις δουλειές στο σπίτι και πρόσεχε περισσότερο (συνήθως τα ατυχήματα οφείλονται σε μη συγκέντρωση σε ότι κάνεις), λέγε καλημέρα στους γείτονες ασχέτως το τι θα κάνουν αυτοί, άνοιγε μην κλείνεις. Άλλο να βάζεις όρια εσωτερικά και άλλο να κλείνεσαι. Σιγά σιγά θα δεις πως θα το κάνεις, δεν γίνονται όλα σε μια μέρα.

 

Έτσι κινούμαι εγώ, μην παρασυρθείς από το "εσύ" που χρησιμοποίησα εξέτασε αυτά που έγραψα και βλέπεις τι ταιριάζει σε σένα, ίσως και να μην σου κάνει τίποτα, δεν πειράζει θα βρεις κάτι άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Το "μάτι" είναι απλά μεταφορά αρνητικής ενέργειας. Το να το αφαιρέσεις μπορεί να γίνει με άπειρους τρόπους... Με βότανα, με κεριά, με μέταλλα, με κρύσταλλους, με ένα ξόρκι προστασίας ή απλά μόνο με το μυαλό σου (απλά σκέψου ότι του μεταφέρεις θετική ενέργεια - μπορείς να την οραματιστείς σαν μια μπλε αύρα). Ότι εργαλείο χρησιμοποιείς στην τέχνη είναι για να ενισχύσει την συγκέντρωση σου. Τίποτα δεν είναι απαραίτητο. Η δύναμη είναι μέσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν ακούω για ξεμάτιασμα μου έρχετε στο νου το αγαπημένο έργο :cheerful_h4h:

http://www.youtube.com/watch?v=_BGeAWVoFeY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=F-yd51si4oc&feature=related

 

Επι της ουσίας τώρα κάθε άποψη είναι σεβαστή είτε επαγγελματική είτε όχι.

 

Και ένα "Ιησούς Χριστός νικάει" μπορεί να πεις και να πιάσει,και ματάκι να φορέσεις και ειδικό οργονίτη να βάλεις και μενταγιόν να πάρεις και τάλισμαν και λιβάνι του κυπριανού και θύμιαμα κατά του ματιού,και stick,και αιθέρια έλαια..και και και

Επίσης μπορείς να φωνάξεις εναν είδικο φεγκ σουί στο σπίτι σου,μπορείς να πας σε μια επαγγελματία τσιγγάνα ή στο τέλος τέλος να κάνεις έναν εξορκισμό στον ναό του Αγ.Κυπριανού.

Μπορείς επίσης να κάνεις προστατευτικό διαλογισμό με οραματισμό.

Μπορεί και να μην κάνεις και απολύτος τίποτα.

Ανάλογα με τι είσαι εξοικιωμένος,άνετος και πόσο πολύ έχεις πιστέψει κάτι.

Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα

Υ.Γ Πάντως έχω γνωρίσει αρκετούς που έχουν κάνει τα περισσότερα αλλά συνεχίζουν να μην είναι ευχαριστημένοι και πάντα κάτι τους φταίει..Τυχαίο? :whistling2:

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα

Στο περί ορέξεως υπάρχουν και διαβαθμίσεις μιας και όλα τα ενεργειακά βοηθήματα έχουν συγκεκριμένη δράση που διαφοροποιείται από το ένα στο άλλο. Για παράδειγμα, άλλη η επίδραση του Φενγκ Σούι και άλλη των οργονιτών. [Μπορεί να βασίζονται στην ίδια αρχή περί ελεύθερης ροής της ενέργειας αλλά αυτό είναι πολύ γενικό]. Το τι θα επιλέξει κανείς για να δει αποτέλεσμα, δεν είναι μόνο θέμα προσωπικής όρεξης αλλά γνώσεων και πρακτικής εμπειρίας. Η όρεξη βοηθάει γιατί το άτομο δεν αυτό-μπλοκάρει τη διαδικασία ενώ, αν πάει να εφαρμόσει κάτι που δεν του αρέσει, θα βάζει υποσυνείδητες "τρικλοποδιές" στο όλο εγχείρημα.

 

Υ.Γ Πάντως έχω γνωρίσει αρκετούς που έχουν κάνει τα περισσότερα αλλά συνεχίζουν να μην είναι ευχαριστημένοι και πάντα κάτι τους φταίει..Τυχαίο? :whistling2:

Αυτοί είναι οι κατά φαντασίαν "ασθενείς"... Ειδική περίπτωση αλλά αρκετά συχνή στην εμφάνιση της και μάλλον ανίατη. Στην ουσία δεν εφαρμόζουν τίποτα από όλα αυτά, απλώς βρίσκουν ευκαιρία να βαμπιρίζουν τους άλλους. Εκεί, την ευθύνη την έχει κυρίως αυτός που κάθεται και τους ακούει, δίνοντας τους έτσι τη δυνατότητα να συνεχίζουν ακάθεκτοι.

(Πάντως η Dalia, που στη συγκεκριμένη περίπτωση ζήτησε τη βοήθεια μας, φαίνεται αρκετά λογικός άνθρωπος και δεν νομίζω ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία.)

Link to comment
Share on other sites

θα βάζει υποσυνείδητες "τρικλοποδιές" στο όλο εγχείρημα.

Εκεί είναι το θέμα.Αν θέλεις είναι και η "μαγκιά" αυτού που προτείνει κάτι στον άλλον.

Αν δεν ξέρει να "διαβάζει" κάποιος τον άλλον οι τρικλοποδιές στο εγχείρημα είναι σχεδόν βέβαιες.Και αυτό πάντα καταλήγει κατά του "πάσχωντος".

Και επειδή όλα αυτά που προτείνωνται και προτάθηκαν λειτουργούν και σαν placebo(πρόσεξε δεν λέω ότι είναι placebo),αλλά λειτουργούν αποδεδειγμένα και σαν placebo (και τα placebo λειτουργούν καλύτερα ανάλογα την ψυχοσύνθεση,τον χαρακτήρα και την κοσμοθεωρία του ατόμου),θα πρέπει να προτείνουμε αυτό που διαισθανόμαστε εμπειρικά πως θα λειτουργήσει καλύτερα σαν placebo στον άλλον και θα είναι πιο αποτελεσματικό.

 

(Πάντως η Dalia, που στη συγκεκριμένη περίπτωση ζήτησε τη βοήθεια μας, φαίνεται αρκετά λογικός άνθρωπος και δεν νομίζω ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία.)

Για να μην έχουμε καμία παρεξήγηση τόσο το προηγούμενο μου ποστ όσο και το Υ.Γ αφορούσε το τόπικ "Ξεμάτιασμα" και ουχί την Dalia,άλλωστε νομίζω πως το ξέρει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το θέμα.Αν θέλεις είναι και η "μαγκιά" αυτού που προτείνει κάτι στον άλλον.

Αν δεν ξέρει να "διαβάζει" κάποιος τον άλλον οι τρικλοποδιές στο εγχείρημα είναι σχεδόν βέβαιες.Και αυτό πάντα καταλήγει κατά του "πάσχωντος".

Και επειδή όλα αυτά που προτείνωνται και προτάθηκαν λειτουργούν και σαν placebo(πρόσεξε δεν λέω ότι είναι placebo),αλλά λειτουργούν αποδεδειγμένα και σαν placebo (και τα placebo λειτουργούν καλύτερα ανάλογα την ψυχοσύνθεση,τον χαρακτήρα και την κοσμοθεωρία του ατόμου),θα πρέπει να προτείνουμε αυτό που διαισθανόμαστε εμπειρικά πως θα λειτουργήσει καλύτερα σαν placebo στον άλλον και θα είναι πιο αποτελεσματικό.

Ομολογώ ότι με μπερδεύεις αγαπητέ. :wacko:

Όταν λέμε για εσωτερικές "τρικλοποδιές", πολύ απλά εννοούμε το να μην εκτελούμε σωστά αυτό που αποφασίσαμε να κάνουμε, ό,τι και αν είναι αυτό. Τα επακόλουθα μπορεί να είναι από αδιάφορα, έως ενοχλητικά ή πραγματικά δυσάρεστα αλλά, συνήθως, από τα λάθη μαθαίνουμε. Το να γίνει κάτι τραγικά κακό, στατιστικά έχει ελάχιστες πιθανότητες και συνήθως συμβαίνει σε άτομα που ήδη έχουν προβλήματα ψυχιατρικής φύσεως.

Όσο για το πως δίνει κάποιος συμβουλές, είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων και ναι, ένα από αυτά είναι και η διαίσθηση, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και οι γνώσεις και η εμπειρία. Χωρίς τα δύο τελευταία η διαίσθηση δεν μπορεί να υποστηριχθεί σωστά.

 

Όσο για την έννοια του placebo δεν μπορεί να είναι και να μην είναι. Ή είναι placebo και λειτουργεί ως τέτοιο, ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι με μπερδεύεις αγαπητέ. :wacko:

Δεν το ήθελα :cheerful_h4h: Πιο πολύ ήθελα να προβληματιστείς.

 

Όσο για το πως δίνει κάποιος συμβουλές, είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων και ναι, ένα από αυτά είναι και η διαίσθηση, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και οι γνώσεις και η εμπειρία. Χωρίς τα δύο τελευταία η διαίσθηση δεν μπορεί να υποστηριχθεί σωστά.

Σαφώς χωρις γνώση και εμπειρία δεν υποστηρίζεται σωστά η διαίσθηση άλλωστε στο γράφω και παραπάνω

θα πρέπει να προτείνουμε αυτό που διαισθανόμαστε εμπειρικά πως θα λειτουργήσει καλύτερα
και απορώ γιατί μου το επαναλαμβάνεις.

 

 

Όσο για την έννοια του placebo δεν μπορεί να είναι και να μην είναι. Ή είναι placebo και λειτουργεί ως τέτοιο, ή όχι.

Η έννοια του placebo(ψευδοφάρμακο) σχετίζεται με την ικανότητα του ασθενούς να αυτοθεραπευτεί χωρίς "φάρμακα" απλά με ένα γύρισμα στην ψυχολογία και στον νου.Και η ικανότητα αυτή του ανθρώπου είναι πολύ μεγάλη και όχι απλά είναι η πιο μεγάλη αλλά η σημαντικότερη.Για αυτό και όπως ξέρεις γίνονται πολύ μεγάλες έρευνες πριν βγει ένα φάρμακο στην αγορά σε σχέση με το ψευδοφάρμακο και πολλές φορές οι άδειες δίνονται με ελαχίστος καλύτερα αποτελέσματα.Και αυτό φαντάσου πως το κάνουν στην Δυτική ιατρική που δεν έχει ολιστική προσέγγιση.

Εάν π.χ έχεις εσύ πρόβλημα στο συκώτι,παίρνεις το καλύτερο φάρμακο αλλά είσαι ενάντια στα φάρμακα και δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου θα έχεις στατιστικά μικρότερο θεραπευτικό αποτέλεμσμα από κάποιον με την αντίστοιχη πάθηση που τους έχει τυφλή εμπιστοσύνη.

 

Όταν λέω λοιπόν ότι στοχέυουμε στην λειτουργία του placebo εννοώ στην μέγιστη ικανότητα κάποιου να αυτοθεραπευτεί.Εάν και το "φάρμακο" είναι καλό,ακόμα καλύτερα.

Τώρα στη προκείμενη περίπτωση για το ξεμάτιασμα το πιο είναι καλύτερο "φάρμακο" είναι πέρα για πέρα υποκειμενικό.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Μα καθε "φαρμακο" επιρεαζει και με τροπο αμμεσα σχετιζομενο με το ιδιο το φαρμακο(σωματικα και ψυχολογικα)

και με τροπο ασχετο με το φαρμακο αλλα σχετικο με τον θεραπευομενο.

 

Στην πρωτη περιπτωση οι επιρροες θεωρουνται οτι προερχονται αντικειμενικα απο το φαρμακο, ενω στη δευτερη

θεωρουνται φαινομενο placebo.

 

Τα πειραματα αποσκοπουν στο να ξεχωρησουν το αντικειμενικο απο το υποκειμενικο(δηλ. προερχομενο καθαρα απο το ατομο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαφώς χωρις γνώση και εμπειρία δεν υποστηρίζεται σωστά η διαίσθηση άλλωστε στο γράφω και παραπάνω και απορώ γιατί μου το επαναλαμβάνεις.

Δεν το επαναλαμβάνω απλώς, το συμπληρώνω.

 

Η έννοια του placebo(ψευδοφάρμακο) σχετίζεται με την ικανότητα του ασθενούς να αυτοθεραπευτεί χωρίς "φάρμακα" απλά με ένα γύρισμα στην ψυχολογία και στον νου.Και η ικανότητα αυτή του ανθρώπου είναι πολύ μεγάλη και όχι απλά είναι η πιο μεγάλη αλλά η σημαντικότερη.Για αυτό και όπως ξέρεις γίνονται πολύ μεγάλες έρευνες πριν βγει ένα φάρμακο στην αγορά σε σχέση με το ψευδοφάρμακο και πολλές φορές οι άδειες δίνονται με ελαχίστος καλύτερα αποτελέσματα.Και αυτό φαντάσου πως το κάνουν στην Δυτική ιατρική που δεν έχει ολιστική προσέγγιση.

Εάν π.χ έχεις εσύ πρόβλημα στο συκώτι,παίρνεις το καλύτερο φάρμακο αλλά είσαι ενάντια στα φάρμακα και δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου θα έχεις στατιστικά μικρότερο θεραπευτικό αποτέλεμσμα από κάποιον με την αντίστοιχη πάθηση που τους έχει τυφλή εμπιστοσύνη.

 

Όταν λέω λοιπόν ότι στοχέυουμε στην λειτουργία του placebo εννοώ στην μέγιστη ικανότητα κάποιου να αυτοθεραπευτεί.Εάν και το "φάρμακο" είναι καλό,ακόμα καλύτερα.

Τώρα στη προκείμενη περίπτωση για το ξεμάτιασμα το πιο είναι καλύτερο "φάρμακο" είναι πέρα για πέρα υποκειμενικό.

Για το πρώτο σκέλος που είναι η περιγραφή του τι θεωρείται placebo κλπ. συμφωνούμε. Σε αυτό που (μάλλον) διαφωνούμε, αν κατάλαβα σωστά, είναι στο κατά πόσο το ξεμάτιασμα είναι φαινόμενο placebo ή όχι. Και νομίζω ότι η θέση σου είναι ότι το ξεμάτιασμα λειτουργεί σαν placebo ενώ δεν είναι placebo. Σωστά;

Αυτό που εξακολουθώ να μην κατανοώ είναι γιατί πρέπει να πούμε για το ξεμάτιασμα ότι είναι placebo εφόσον υπάρχουν ενδείξεις ότι δεν είναι; Άλλωστε μία τέτοια παραδοχή δεν μειώνει καθόλου την ικανότητα του ανθρώπου να αυτοθεραπεύεται.

 

Στο κάτω κάτω δεν είναι καθόλου δύσκολο να πειραματιστεί κανείς οργανώνοντας "τυφλά" πειράματα ξεματιάσματος προκειμένου να διαπιστώσει τι είναι υποκειμενικό και τι αντικειμενικό. Πείτε σε έναν φίλο σας που ξεματιάζει ότι κάθε φορά που θα νιώθετε άσχημα, θα του στέλνετε μήνυμα να σας ξεματιάσει. Εκείνος όμως δεν θα σας ξεματιάζει κάθε φορά που θα τον ειδοποιείτε αλλά μόνο όποτε θέλει αυτός. Φυσικά, εσείς δεν θα ξέρετε πότε σας ξεμάτιασε και πότε όχι. Μετά τη λήξη του πειράματος, συγκρίνετε πως νιώσατε τις μέρες που σας ξεμάτιασε πραγματικά και πως νιώσατε τις υπόλοιπες που δεν σας ξεμάτιασε. Διεξάγετε το πείραμα για αρκετό καιρό και, ει δυνατόν, κάντε το αρκετά άτομα και υπό διαφορετικές συνθήκες. Δείτε τα αποτελέσματα και θα καταλάβετε αν πρόκειται για κάτι υποκειμενικό ή κάτι το αντικειμενικό.

Εγώ πάντως συνήθως έτσι λειτουργώ προκειμένου να διαμορφώσω άποψη για πράγματα τα οποία είναι ρευστά ως έννοιες και ομολογώ ότι είναι ο πλέον λειτουργικός τρόπος για να προσεγγίζει κανείς τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος που είναι η περιγραφή του τι θεωρείται placebo κλπ. συμφωνούμε. Σε αυτό που (μάλλον) διαφωνούμε, αν κατάλαβα σωστά, είναι στο κατά πόσο το ξεμάτιασμα είναι φαινόμενο placebo ή όχι. Και νομίζω ότι η θέση σου είναι ότι το ξεμάτιασμα λειτουργεί σαν placebo ενώ δεν είναι placebo. Σωστά;

Αυτό που εξακολουθώ να μην κατανοώ είναι γιατί πρέπει να πούμε για το ξεμάτιασμα ότι είναι placebo εφόσον υπάρχουν ενδείξεις ότι δεν είναι; Άλλωστε μία τέτοια παραδοχή δεν μειώνει καθόλου την ικανότητα του ανθρώπου να αυτοθεραπεύεται.

 

Φίλη Οnirocosmos,ίσως τελικά σε μπέρδεψα.Μπορεί να μην το διατυπώνω και εγώ σωστά.

Δεν ισχυρίζομαι ότι το ξεμάτιασμα λειτουργεί σαν placebo θα ήταν πολύ απαξιωτικός ισχυρισμός.Θα ήταν και αντιφατικό κιόλας γιατί έχω 2ο βαθμό ρείκι που έχει να τολμήσω να πω μια συγγένεια (ειδικά το εξ αποστάσεως) με το ξεμάτιασμα.Είπα στοχεύω στο placebo και εννοούσα την αυτοθεραπεία.

Η θέση μου για το placebo δεν αφορά μόνο το ξεμάτιασμα αλλά γενικά σε ό,τι έχει να κάνει με θεραπεία.Και για να βγάλω την λέξη "placebo" από την κουβέντα μιας και θα μπορούσε να είναι αντικείμενο ξεχωριστής κουβέντας,θα βάλω την λέξη "οικείο".

Προσωπικά είμαι της "σχολής" του να προτείνω πράγματα που είναι πιο "οικεία" ώστε να αποφύγω πιθανές τρικλοποδιές(όπως ανάφερες) στο εγχείρημα.Άλλωστε το φαινόμενο κλινέξ(αυτήν ξέρετε,αυτήν εμπιστεύεστε) είναι πολύ βαθειά ριζωμένο στους περισσότερους ανθρώπους.

.Τι θα ωφελούσε να προτείνω ένα τάλισμαν ή ένα μικρό τελετουργικό στον άλλον την στιγμή που βλέπω ή διαισθάνομαι πως ο άλλος θα το κάνει με μισή καρδιά ή δεν θα το κάνει καθόλου.Μάλλον κακό θα του κάνω.Αν πάλι βλέπω πως είναι πιο "ανοιχτός" θα του προτείνω κάτι που έχω δει εμπειρικά πως δουλεύει σε μένα ή σε άλλους ανθρώπους.

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά δεν έχω την τάση να μεγαλοποιώ μια κατάσταση περισσότερο από ότι της αρμόζει(με τα δικά μου πάντα κριτίρια).Μου αρέσει να είμαι καθησυχαστικός.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου για το placebo δεν αφορά μόνο το ξεμάτιασμα αλλά γενικά σε ό,τι έχει να κάνει με θεραπεία.Και για να βγάλω την λέξη "placebo" από την κουβέντα μιας και θα μπορούσε να είναι αντικείμενο ξεχωριστής κουβέντας,θα βάλω την λέξη "οικείο".

Προσωπικά είμαι της "σχολής" του να προτείνω πράγματα που είναι πιο "οικεία" ώστε να αποφύγω πιθανές τρικλοποδιές(όπως ανάφερες) στο εγχείρημα.Άλλωστε το φαινόμενο κλινέξ(αυτήν ξέρετε,αυτήν εμπιστεύεστε) είναι πολύ βαθειά ριζωμένο στους περισσότερους ανθρώπους.

.Τι θα ωφελούσε να προτείνω ένα τάλισμαν ή ένα μικρό τελετουργικό στον άλλον την στιγμή που βλέπω ή διαισθάνομαι πως ο άλλος θα το κάνει με μισή καρδιά ή δεν θα το κάνει καθόλου.Μάλλον κακό θα του κάνω.Αν πάλι βλέπω πως είναι πιο "ανοιχτός" θα του προτείνω κάτι που έχω δει εμπειρικά πως δουλεύει σε μένα ή σε άλλους ανθρώπους.

Με αυτή τη νέα διατύπωση κατανοώ τη θέση σου και συμφωνώ με αυτήν. :)

(πράγματι, είναι καλύτερα που αφήσαμε το placebo στην άκρη γιατί εκεί πάει αλλού το πράγμα.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τροπή της συζήτησης προς το placebo είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, ακόμα κι αν είναι off-topic. Θα σταθώ κι εγώ σ' αυτό κι ας μας διαχωρίσουν σε νέο θέμα. (εξάλλου σιγά μη σας αφήσω να συμφωνήσετε τόσο αναίμακτα :018bleh: )

 

Πώς ακριβώς καταλήξατε ότι το φαινόμενο Placebo δεν επιδρά στο ξεμάτιασμα εξ' αποστάσεως?

Προτείνω να κάνουμε ένα πείραμα. Όποιος από 'δω μέσα ξέρει να ξεματιάζει (χωρίς χρήση ρέικι, μην κλέβεις artzuna :P ), την επόμενη φορά που κάποιος θα τον πάρει τηλέφωνο ζητώντας ξεμάτιασμα, να μην κάνει απολύτως τίποτα και να δει σε καμιά ώρα αν ο άλλος νιώθει καλύτερα.

Σίγουρα εδώ παίζει μεγάλο ρόλο και η σχέση εμπιστοσύνης που υπάρχει μεταξύ ματιασμένου-ξεματιαστή (!), αλλά αν τηρείται αυτή η σύμβαση βάζω στοίχημα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο άλλος μετά από καμιά ώρα να νιώθει καλύτερα, κι ας μην έχει κάνει κανείς τίποτα γι' αυτό.

Και για να μην παρεξηγηθώ, έτσι δεν αναιρείται ούτε υποτιμάται η ύπαρξη του ματιού, απλώς αναδυκνείεται η ύπαρξη του φαινομένου placebo.

 

Μα καθε "φαρμακο" επιρεαζει και με τροπο αμμεσα σχετιζομενο με το ιδιο το φαρμακο(σωματικα και ψυχολογικα)

και με τροπο ασχετο με το φαρμακο αλλα σχετικο με τον θεραπευομενο.

 

Στην πρωτη περιπτωση οι επιρροες θεωρουνται οτι προερχονται αντικειμενικα απο το φαρμακο, ενω στη δευτερη

θεωρουνται φαινομενο placebo.

 

Τα πειραματα αποσκοπουν στο να ξεχωρησουν το αντικειμενικο απο το υποκειμενικο(δηλ. προερχομενο καθαρα απο το ατομο)

Πλάκα κάνεις! Και πώς το καταφέρνουν αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...