Jump to content

Το μονοπάτι...


Recommended Posts

Πες ΤΑ πως είναι ανεστραμμένος χριστιανισμός και να κάτσουν φρόνιμα.

 

ΛΟΛ...δεν ξέρω φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιουδεο-χριστιανικές αιρέσεις ούτε με αντι-ιουδεο-χριστιανικές αιρέσεις.

 

Εμένα προσωπικά μ αρέσει και ο Διάβολος, μιας και είναι όλες οι αρχαίες θεότητες σε μια. :clapping:

 

Γι αυτό λέω να πάω στην κόλαση να τους δω... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κοίτα, οι χριστιανοί θέλανε να ταυτίσουν το Διάολο με τις παλιές θρησκείες διότι τους βόλευε. Αλλά εγώ, ως δωδεκαθεούσος, δεν το δέχομαι με τίποτα. Σιγά μην τους κάνω τη χάρη!

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά εγώ, ως δωδεκαθεούσος, δεν το δέχομαι με τίποτα. Σιγά μην τους κάνω τη χάρη!

Το θέμα είναι τι πιστεύεις ή το εάν θα κάνεις σε κάποιον τη χάρη ή όχι...;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το τι ορίζει ο κάθε ένας ως διάβολο ή κακό είναι μια μπερδεψιάρικη κατάσταση αφού είναι τελείως υποκειμενική.

 

Ο Χριστιανισμός ορίζει την διαστρέβλωση του καλού που είναι βλαπτικό για τους ανθρώπους.

 

Οι πολυθεϊστές Έλληνες δεν έχουν οντότητα διάβολο αλλά έχουν οντότητες που είναι βλαβερές για τους ανθρώπους.

Έτσι υπάρχει ο κακοδαίμονας ή το κακό μάτι, θεοί βλαπτικοί για τους ανθρώπους κατά τον Αθανάσιο Σταγειρίτη στο έργο του Ωγυγία που οι άνθρωποι δεν τους τιμήσανε με βωμούς και αγάλματα, διάφορα φάσματα και είδωλα νεκρών που δυναστεύουν τους ζωντανούς (βλ. Απολλώνιο Τυαννέα), μικρότερους Θεούς δηλαδή Δαίμονες όπως η Έρις, το Γέρας κτλ.

βλ. http://www.theoi.com/greek-mythology/personifications.html

 

Γενικά το κακό δηλαδή το υπερφυσικό βλαπτικό για τους ανθρώπους υπήρχε και στον αρχαίο πολυθεϊσμό των Ελλήνων.

Πάντα όμως οι αρχαίοι Έλληνες τασσόντουσαν υπέρ των φιλάνθρωπων Θεών.

 

 

Από την άλλη οι φήμες για τους Σατανιστές είναι αρνητικές. Βλ. δικαστήρια για εγκλήματα κτλ.

 

Όλα αυτά τα έγραψα για να γίνει ο διαχωρισμός μεταξύ Σατανισμού και αρχαίου Ελληνικού πολυθεϊσμού.

 

Θα συμφωνήσω με τον τραγοκέρατο ότι οι Σατανιστές απλά εμφανίζονται ως φίλοι του αρχαίου πνεύματος, αλλά απέχουν από το Ελληνικό πολυθεϊσμό μακράν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι χριστιανοί θέλανε να ταυτίσουν το Διάολο με τις παλιές θρησκείες διότι τους βόλευε. Αλλά εγώ, ως δωδεκαθεούσος, δεν το δέχομαι με τίποτα. Σιγά μην τους κάνω τη χάρη!

 

Φίλε Τράγου Κέρατο.

 

Από την αρχαία ελληνική θρησκεία μ αρέσει ο Προμηθέας, o Εωσφόρος, ο Πάνας, ο Διόνυσος, και από μικρός μ άρεσε ο Ποσειδώνας με την τρίαινά (που αργότερα την δώσανε και στον Διάβολο).

 

Και μιας και αναφερόμαστε για τον Διάβολο, η οποία βγαίνει από την αρχαιοελληνική λέξη Δια-βαλλω, που σημαίνει συκοφαντώ, κατηγορώ, δυσφημώ έχω παρατηρήσει και κάτι άλλα αξιόλογα στοιχεία μέσα σε αυτήν την λέξη.

 

Το βάλλω στο αρχαιοελληνικό λεξικό πρόσεξα ότι σημαίνει και "στρέφω", "σείομαι πέρα δώθε", "ελαύνω", "εναντιώνομαι" , "φορώ", "προκαλώ", "ρίπτομαι" και "φωτίζω".

 

Το "φωτίζω" έχει μια ιδιαίτερή και αξιόλογη σημασία κατά την προσωπική μου άποψή, γιατί αν το "βάλλω" πέρα από αυτά που αναφέραμε παραπάνω, έχει και την έννοιά του "φωτίζω", τότε το "Διαβάλλω" μπορεί σημαίνει και Διαφωτίζω, οπότε ο Διάβολος μπορεί να εκτιμηθεί οτι εχει την μυστικιστική πλευρά του ως "Διαφωτιστής". :)

 

Μήπως κάνω κάποιο λάθος ;;; icon10.gif

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Mandesius πολύ μαθηματική προσέγγιση αυτή α=β και β=γ άρα α=γ.

Αλλά εγώ ως θεωρητική θα διαφωνήσω! :cheerful: :P

Διαφωνεις διαφωνεις ομως δεν βλεπω να εκφερεις καποια γνωμη!!! :P :P :P

 

Προσωπικα μου αρεσε το πως το πηγε ο Mandesius , αν κ λιγο με ενδιαφερει τα του Διαβολου.

Μου φτανει που ηταν ο πρωτος ελευθερος (Συμφωνα με τους Χριστιανους).

Γενικα δεν διαχωριζω τις ανωτερες δυναμεις σε καλες ή κακες, ΜΟΝΟ ΚΑΛΕΣ υπαρχουν για εμε, το κακο το κανουμε εμεις στους εαυτους μας οταν περιστρεφομαστε υπερβολικα γυρω απο τον αξονα μας και παραΜπλεκουμε τα ηδη μπλεγμενα σκοινακια που μας εννωνουν με τον καθε puppet master (ΣΗΜ. Φυσικα εχουμε την ελευθερια να διαλλεξουμε ΠΟΙΟΣ θα ειναι ο δικος μας puppet master, ουτως ή αλλως το θεμα ειναι η συνεργασια μεταξυ Συνειδητου και υποσυνειδητου για να πετυχει το θεαμα που προσφερουμε στο Ασυνειδητο...Βεβαια προσωπικα εχω παψει καιρο να υποκρινομαι, τωρα μοναχα Υποκρινω οπως εχω ξαναπει πολλακις... :P )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι πιστεύεις ή το εάν θα κάνεις σε κάποιον τη χάρη ή όχι...;

 

Το θέμα είναι να μην πιστεύουμε κάτι που πάει κόντρα στη λογική.

Μη σου πω να μην «πιστεύουμε» γενικότερα... :smilewink:

 

Πραγματικά το τι ορίζει ο κάθε ένας ως διάβολο ή κακό είναι μια μπερδεψιάρικη κατάσταση αφού είναι τελείως υποκειμενική.

 

Ακριβώς επειδή οι έννοιες «καλό» και «κακό» είναι πολύ μπερδεψιάρικες, προσωπικά έχω υιοθετήσει μια καθημερινή, γλωσσική άσκηση: έχω βγάλει αυτές τις λέξεις από το λεξιλόγιό μου και τις αντικαθιστώ, κατά περίπτωση, με τις λέξεις ωφέλιμο, βλαβερό, δίκαιο, άδικο...

 

Η οποία αντικατάσταση βέβαια σε βάζει στο τριπάκι να ορίσεις κάθε φορά το πλαίσιο στο οποίο αναφέρεσαι... Ω! Ναι!!!

 

Γενικά το κακό δηλαδή το υπερφυσικό βλαπτικό για τους ανθρώπους υπήρχε και στον αρχαίο πολυθεϊσμό των Ελλήνων.

Πάντα όμως οι αρχαίοι Έλληνες τασσόντουσαν υπέρ των φιλάνθρωπων Θεών.

 

Εντάξει, μυαλό είχαν, κοντά στη φύση ζούσαν και ξέρανε πολύ καλά πως δε μας πάνε όλα πρίμα στη ζωή και πως υπάρχουν δυνάμεις όχι ιδιαίτερα ευχάριστες για τους θνητούς. Και τις προσωποποιήσανε ως θεούς γιατί αναγνωρίζανε πως η λειτουργία τους είναι προς τη διατήρηση της γενικότερης κοσμικής ισορροπίας η οποία υπερβαίνει το επίπεδο των θνητών.

 

Και, από αυτήν την πλευρά, είναι φυσιολογικό να καλοπιάνουν τους ωφέλιμους προς τους θνητούς θεούς, πρόσεξε όμως πως οι θεοί του δωδεκάθεου δεν είναι ούτε καλοί, ούτε κακοί.

 

Και πρόσεξε τον ορφικό ύμνο προς τον Άρη. Αφού του λένε «είσαι γενναίος, δυνατός, έχεις τις χάρες όλες» στο τέλος του λένε «αλλά κάτσε με τη γυναικούλα σου την Αφροδίτη κι άσε μας στην ησυχία μας». :) Γενικότερα, υπάρχουν πολλά τελετουργικά εξευμενισμού των βλαβερών δαιμονίων, με μια αντίληψη πως κάτι θέλουν κι αυτά για να μας αφήσουν ήσυχους.

 

Θα συμφωνήσω με τον τραγοκέρατο ότι οι Σατανιστές απλά εμφανίζονται ως φίλοι του αρχαίου πνεύματος, αλλά απέχουν από το Ελληνικό πολυθεϊσμό μακράν.

 

Ε, από τη στιγμή που αποδέχονται όλο το πακέτο της χριστιανικής θεολογίας, απλώς το έχουν αναστρέψει...

 

 

Και μιας και αναφερόμαστε για τον Διάβολο, η οποία βγαίνει από την αρχαιοελληνική λέξη Δια-βαλλω, που σημαίνει συκοφαντώ, κατηγορώ, δυσφημώ έχω παρατηρήσει και κάτι άλλα αξιόλογα στοιχεία μέσα σε αυτήν την λέξη.

 

Βρε ναι, ελληνική λέξη, αλλά μετάφραση (και μάλιστα κακή) προγενέστερης εβραϊκής του «Σατάν» ή «Σεϊτάν» το οποίο -αν θυμάμαι καλά- σημαίνει τον κατηγορούμενο στο δικαστήριο.

 

Το βάλλω στο αρχαιοελληνικό λεξικό πρόσεξα ότι σημαίνει και "στρέφω", "σείομαι πέρα δώθε", "ελαύνω", "εναντιώνομαι" , "φορώ", "προκαλώ", "ρίπτομαι" και "φωτίζω".

 

Το "φωτίζω" έχει μια ιδιαίτερή και αξιόλογη σημασία κατά την προσωπική μου άποψή, γιατί αν το "βάλλω" πέρα από αυτά που αναφέραμε παραπάνω, έχει και την έννοιά του "φωτίζω", τότε το "Διαβάλλω" μπορεί σημαίνει και Διαφωτίζω, οπότε ο Διάβολος μπορεί να εκτιμηθεί οτι εχει την μυστικιστική πλευρά του ως "Διαφωτιστής". :)

 

Μήπως κάνω κάποιο λάθος ;;; icon10.gif

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι, κάνεις ένα λάθος. Το «δια» δίνει αρνητική χροιά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Οι σατανιστές δέχονται την πλευρά του διαβόλου ως Εωσφόρου (αυτού που φέρνει το φως δηλαδή) ο οποίος ταυτίζεται με το άστρο της αυγής, αλλά... pium desiderium.

Link to comment
Share on other sites

..οι Σατανιστές απλά εμφανίζονται ως φίλοι του αρχαίου πνεύματος, αλλά απέχουν από το Ελληνικό πολυθεϊσμό μακράν.
Kαλο θα ειναι να προσεχουμε τι λεμε και πως το λεμε.. τουλαχιστον απ'αυτα που ξερω ο σατανισμος δεν ασχολειται ουτε με το αρχαιο Πνευμα ουτε με αρχαιους Ελληνες Θεους.

Η συνδεση αυτη οντως μπορει να εφευρεθηκε παλαιοτερα απο χριστιανους ιερεις (βασικα ειναι σίγουρο). Νομιζω ομως οτι οι ιδιοι οι σατανιστες δεν αισθανονται καμια φιλια με το αρχαιο Πνευμα...

 

Φίλε Τράγου Κέρατο.

 

Από την αρχαία ελληνική θρησκεία μ αρέσει ο Προμηθέας, o Εωσφόρος, o Πανας,...

Καλά ο Προμηθεας κι ο Πάνας... ο Εωσφορος ομως ποιος ηταν? πως σχετιζεται με την αρχαια Ελ.θρησκεια? (13ος Θεος ισως?)

 

Οι σατανιστές δέχονται την πλευρά του διαβόλου ως Εωσφόρου (αυτού που φέρνει το φως δηλαδή) ο οποίος ταυτίζεται με το άστρο της αυγής, αλλά... pium desiderium.

και για να βραχυκυκλωθούμε λιγο ... ποιος αλλος ταυτίζεται με τον αστερα της αυγης ή αλλιως Εωσφόρο?

Μα φυσικα ο Χριστός! και μαλιστα μεσα σε χριστιανικα κειμενα! (αποκαλ.Ιωαννη κεφ.2:27-29 , κεφ.22:16 και πραξεις Β' Πετ. , κεφ.1:19...)

Επισημα λοιπον, Χριστος και Εωσφόρος ειναι το ...ιδιο! (ο παπας της ενοριας μου αραγε, τι εξηγηση θα'δινε?)

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι χριστιανοί θέλανε να ταυτίσουν το Διάολο με τις παλιές θρησκείες διότι τους βόλευε. Αλλά εγώ, ως δωδεκαθεούσος, δεν το δέχομαι με τίποτα. Σιγά μην τους κάνω τη χάρη!
Δεν νομίζω ότι είναι σωστή η άποψη ότι ταύτησαν τις παλιές θρησκείες με το Διάβολο - ούτε και ξέρω να ζήτησαν και καμιά σχετική χάρη. Αυτό που είπαν - και δεν είναι ακριβώς χριστιανικό ή απόλυτα ιουδαϊκό, σίγουρα είναι παλαιότερο του χριστιανισμού - ήταν το εξής: οι παλιές θρησκείες (μαζί με τον ιουδαϊσμό) - εξυπηρετούσαν το Διάβολο - χωρίς να έχουν πάντα τέτοια πρόθεση, άλλοτε εν αγνοία και άλλοτε εσκεμμένα. Αυτό είναι μια άποψη που έχει τη λογικής της και που σίγουρα είναι πολύ διαφορετική από την απλοποιημένη "λαϊκίστικη" εκδοχή ότι "οι χριστιανοί θέλανε να ταυτίσουν το Διάολο με τις παλιές θρησκείες". Άσε που δεν τους βόλευε...

Ασφαλώς και ο τρόπος που έκφραζαν πολλοί τον "χριστιανισμό" τους πρόσφερε ανάλογες εξυπηρετήσεις, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και αναφερόμαστε για τον Διάβολο, η οποία βγαίνει από την αρχαιοελληνική λέξη Δια-βαλλω, που σημαίνει συκοφαντώ, κατηγορώ, δυσφημώ έχω παρατηρήσει και κάτι άλλα αξιόλογα στοιχεία μέσα σε αυτήν την λέξη.

 

Βρε ναι, ελληνική λέξη, αλλά μετάφραση (και μάλιστα κακή) προγενέστερης εβραϊκής του «Σατάν» ή «Σεϊτάν» το οποίο -αν θυμάμαι καλά- σημαίνει τον κατηγορούμενο στο δικαστήριο.

 

Φίλε Τράγου Κέρατο.

 

Δεν υπάρχει κανένα λάθος στην μετάφραση "Διάβολος" που έκανα, μπορείς να το δεις στο wikipedia και σε αρχαίο Ελληνικό λεξικό. :)

 

Διάβολος δεν είναι εβραϊκή λέξη, διάβολος είναι ελληνική λέξη και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό ρήμα Διαβάλλω, αυτό διάβασα στο λεξικό.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι, ελληνική λέξη, αλλά μετάφραση (και μάλιστα κακή) προγενέστερης εβραϊκής του «Σατάν» ή «Σεϊτάν» το οποίο -αν θυμάμαι καλά- σημαίνει τον κατηγορούμενο στο δικαστήριο.

 

Φίλε Τράγου Κέρατο.

 

Δεν υπάρχει κανένα λάθος στην μετάφραση "Διάβολος" που έκανα, μπορείς να το δεις στο wikipedia και σε αρχαίο Ελληνικό λεξικό. :)

 

Διάβολος δεν είναι εβραϊκή λέξη, διάβολος είναι ελληνική λέξη και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό ρήμα Διαβάλλω, αυτό διάβασα στο λεξικό.

 

Ευχαριστώ.

Το "διάβολος" είναι όντως ελληνική λέξη και σημαίνει "κατήγορος" (όχι "κατηγορούμενος") αυτός που κακολογεί δηλάδή. Αποδίδει όμως όνομα "οντότητας" που πρωτοσυναντιέται σε Εβραϊκές γραφές (άρα όχι στα Ελληνικά). Εκεί αυτή η "οντότητα" έχει αποκαλείται "Σατάν" δηλαδή "Εχθρός" ή "Αντίπαλος" ή "Αντίδικος" ή "Αντίζηλος". Κάτι τέτοιο. Κι αυτό ακόμα δεν είναι όνομα αλλά "επίθετο". Η ίδια οντότητα (εικάζεται από κείμενα) είχε ως "όνομα" κάτι που μεταφράστηκε "Εωσφόρος".

Link to comment
Share on other sites

Πουφ... σαλάτα γίναμε πάλι...

 

1. Sucore...μόνο καλό δεν υπάρχει... η ένοια της διττότητας (δυϊσμού) είναι τόσο παλιά όσο και ο άνθρωπος στην Γή. Αν θεωρούμε οτι υπάρχει καλό τότε σίγουρα υπάρχει και το αντίθετο του. Σε όλες τις φιλοσοφιές αν ανατρέξεις θα το βρείς παρόν σαν νόημα.

 

2. Διάβολος, Σατανάς, Εωσφόρος κτλ... είναι η ανθρώπινη προσωποποίηση του κακού. Το ΚΑΚΟ αντικειμενικά είναι εκείνο που βλάπτει τον συνάνθρωπο μας. Είτε σωματικά , είτε ψυχικά. Ο φόνος, η κλοπή, η βία (σωματική και ψυχική) κτλ.. είναι έννοιες που υπάρχουν σε πολλές θρησκείες και σε πολλές φιλοσοφίες. Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα σε αυτό... μόνο υποκρισία που έχουμε και αφορά τα δικά μας συμφέροντα και στο πως αντιμετωπίζουμε τα παραπάνω. Το καλό και το κακό είναι πάντα ορισμένα σαν έννοιες. Η ερμηνεία τους βέβαια , είναι εκείνη που μπαίνει υπό κρίση.

 

3. Σχέση Σατανά - Αρχ.Ελλάδα... Δεν υφίσταται. Όντως ο Σατανάς είναι μια προσωποποίηση του κακού κατά τους Εβραίους αρχικά και μετέπειτα απο τους Βυζαντινούς και Καθολικούς. Αυτό όμως δεν αναιρεί οτι το κακό υπάρχει , αλλά πιθανόν υπό άλλο όνομα σε άλλους κόσμους και θρησκείες.

 

Μερικές φορές τα πράγματα είναι πολυ απλά και χάνουμε πολύ χρόνο στην ετοιμολογία των λέξεων και στο πως βλέπει ο καθείς την δική του σκοπιά για κάποια απο τα παραπάνω. Η ουσία όμως πάντα είναι ίδια και μη μεταμορφώσιμη. Το τι πιστεύει ο καθένας βέβαια είναι κάτι διαφορετικό προς συζήτηση.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις θρησκείες της ανθρωπότητας υπήρχανε και υπάρχουν σκοτεινές δυναμεις απο την αρχαίοτητα.

 

Ο Σατανάς είναι μία από τις πολλές που έχουν περάσει στην ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι χριστιανοί θέλανε να ταυτίσουν το Διάολο με τις παλιές θρησκείες διότι τους βόλευε. Αλλά εγώ, ως δωδεκαθεούσος, δεν το δέχομαι με τίποτα. Σιγά μην τους κάνω τη χάρη!

 

Έτσι! Μην τους κάνεις ποτέ τη χάρη...Τραγοκέρατε!!!* :smilewink: :063laugh::lol:

 

 

 

*(τραγόμορφο-τραγοκέρατο θεωρούσαν τον Διάβολο οι φανατίλες χριστιανοί. Άς όψεται το ομορφούλικο σκιτσάκι που έκαμε ο Σούπερ-μύστης ΛεΒΊ!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...